דרוש מידע העשירי לחודש כן הגיע והכסף לא

מצב
הנושא נעול.

ארמון חול

משתמש מקצוען
קופץ על האשכול מקווה שזה בסדר
איך בודקים בתלוש את כל הדברים הללו?
והאם כל עובד זכאי להם או שזה תלוי בוותק או במקומות עבודה מסויימים?
פנסיה כל עובד מעל 6 חודשים- חובה בחוק אפשר לראות שיורד בתלוש
פנסיה בודקים מול הקופה (מה שכתוב בתלוש לא שווה)
עובד שהיה לו מעסיק קודם,
מפרישים לו אחרי 3 חודשים כם על חודשים קודמים
@בינה מלכותית מה רציתם לבדוק
יש הרבה...

%IOO

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי

%IOO

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
מה, יש היתר מרב להלין שכר:unsure:?
יורד משכנתא, שכירות ש'קים הלוואות כ. אשראי,
הכל נבלע במינוס מתוק לבנק ומר לאדם... והכל בגלל משכורת שלא שולמה...
זה לא קשור
יש לנו תורה ויש לנו הלכה

בינה מלכותית

משתמש מקצוען
סליחה על הבורות איזה קופה?
כל עובד רשאי לבחור את הקופה אליו הוא מעוניין להפריש את הפנסיה שלו
יש מיטב דש, כלל, הראל, אפניקס, ועוד

לפני ההפקדה הראשונה העובד יכול לבחור לאן מעוניינים להפריש
ואם העובד לא בחר המעסיק מפריש לאחד הקופות שהוא מעוניין
(מומלץ מאוד לברר היכן הכי מתאים בהתאם לגיל ולמשכורת, יש יועצים טובים, כי יש עמלות הפקדה ועמלות ניהול)

המעסיק אמור להפריש מתוך השכר לפנסיה לקופה המתאימה
בד"כ כתוב על התלוש לאיפה מפרישים.

יוסיK

משתמש מקצוען
אם כבר עלה הנושא של הפרשות פנסיה וכו'
יש בכל תלוש משכורת סעיפים של ניכויים, לביטוח לאומי ומס בריאות ולקרנות פנסיה, גמל, פיצויים ולחלק מהעובדים גם לקרן השתלמות.
חלק מהנ"ל זה ניכויים מהעובד, חלק תשלומי מעביד וחלק גם וגם.
לעובד יש אינטרס מובהק שהכספים האלו יגיעו ליעדם ולא יישארו, או יתעכבו אצל המעסיק.
למשל, אם מעסיק לא מעביר דיווחים לביטוח לאומי ומשאיר אצלו את הכסף, עלולות להיפגע זכויות של העובד בשל כך.
מעסיק שלא מעביר לקרנות פנסיה, גמל והשתלמות בזמן, גורם מניעת רווח לעובד, היות ואם הכסף היה בקופה, יתכן שהיה עושה רווחים.
על פי חוק, מעסיק שמעביר כספי פנסיה וכדו' באיחור, חייב לצרף אליהם ריביות קבועות, כפיצוי על מניעת הרווח שאולי נגרם בגלל העיכוב.
מבחינה הלכתית, אסור לקבל ולתת את הריבית הזו, היות וזה פשוט ריבית, לעומת זאת, בפועל, אין אפשרות להימנע מזה, כי החוק מחייב את המעסיק וקרנות הפנסיה אמורות לפקח על הגביה של זה, [עוד סיבה למה לשלם בזמן, אם בין אדם לחברו לא מספיק, אז יש גם בין אדם למקום מזוקק]
למרות האמור, יש מקרים שמעסיקים נמנעו מלדווח על משכורות במלואם והפקידו רק סכומים חלקיים, חסכון למעביד ונזק משמעותי לעובד.
אם יש חשש כזה, כדאי מאוד להשוות בין סכומי ההפקדות כפי שמופיעים בדו"ח הרבעוני/שנתי שמקבלים מקרן הפנסיה, לסכומים שמופיעים בתלוש משכורת.
גם בלי חשש כדאי לעקוב, כי יכולות לקרות גם טעויות לא מכוונות.
בכל אופן, מעסיק שמלין שכר, הוא בהחלט חשוד על עיכוב וקיזוז ניכויים וחשוב מאוד לוודא שהזכויות של העובד נשמרות.
נראה לי שמבחינה הלכתית צריך היתר מפורש לפני פניה לרשויות נגד מעסיק, למרות שוודאי אין כל למעסיק היתר להלין שכר אא"כ הקדיש כל נכסיו לשמים.....
במידה וזה מוצדק, לא רואה סיבה שלא יינתן היתר.

avim10

משתמש מקצוען
מה, יש היתר מרב להלין שכר:unsure:?
יורד משכנתא, שכירות ש'קים הלוואות כ. אשראי,
הכל נבלע במינוס מתוק לבנק ומר לאדם... והכל בגלל משכורת שלא שולמה...
ציטוט (חלקי, רק בשביל להציג את הצד השני של המטבע) מפסקי ה"חפץ חיים" בספרו "אהבת חסד" - דיני תשלומי שכר שכיר בזמנו:
ז. אין בעל הבית עובר משום ''בל תלין'', אלא אם כן (יח) יש לו מעות לתן לו, דכתיב: ''לא תלין פעלת שכיר אתך'' - והכונה שיש אתך. והוא הדין אם יש לו (יט) פקדון, (כ) או הלואה אצל אחר, והגיע זמן פרעון, מקרי (תקרא) גם כן שיש אתך, דהרי יכול לקח מהם. ובשיטה מקבצת כתב בשם הריטב''א, דאם יש לו אוכלין דקימי למכירה הוא גם כן בכלל אתך, דהרי יכול למכרם, וכן משמע בספר החנוך מצוה תקפ''ח.

ח. אם שכר שני פועלין, ויש לו מעות רק עבור אחד, (כב) נראה דיחלק מה שיש לו לשניהם, ואינו עובר ב''לא תלין'', אחרי שאין לו יותר.
ותלונה במשרד העבודה דינה כפניה לערכאות, שהוא כמרים יד בתורת משה, אלא אם כן יש לזה היתר מבי"ד.
ניתן כמובן לתבוע בדין תורה...
ואני מבין באמת את הקושי והכעס, ויתכן שאפשר לקבל היתר במקרים מסוימים, אבל כשאין היתר - אין. יש לנו תורה ועלינו לנהוג על פיה. (כן, וגם המעסיקים צריכים... אבל שוב - זה לא מתיר לי לפרוץ גבולות)

וידאומקס

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
תודה!

%IOO

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
ותלונה במשרד העבודה דינה כפניה לערכאות, שהוא כמרים יד בתורת משה, אלא אם כן יש לזה היתר מבי"ד.
ניתן כמובן לתבוע בדין תורה...
ואני מבין באמת את הקושי והכעס, ויתכן שאפשר לקבל היתר במקרים מסוימים, אבל כשאין היתר - אין. יש לנו תורה ועלינו לנהוג על פיה. (כן, וגם המעסיקים צריכים... אבל שוב - זה לא מתיר לי לפרוץ גבולות)
תודה על ההסבר הברור,
סוף סוף

עוד יותר מזה
אני מתפלאת ממש איך אנשים אומרים את זה בגאווה "לכו להתלונן"
כאילו זה המלצה בלבד...
זה דאורייתא ממש!! זה לא חומרה!!
זה מן התורה ממש "וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם"
זה אפילו יותר חמור מבשר עוף וחלב

נדל

משתמש חדש
לא לשלם שכר זה " לֹא תִּגְנֹב" דאורייתא ממש "וּבְיוֹמוֹ תִּתֵּן שְׂכָרוֹ" זה גם דאורייתא ממש, פנייה לערכאות זה דרבנן או דארייתא ? להם ולא לעובדי כוכבים זה דרש? ויכול להיות שיש רבנים שיתירו להגיש תלונה זה לא משפט זה חוקי המדינה כמו שאם מישהו ידהור אם רכב ב 250 קמ"ש ברחוב גאולה אז ימסרו אותו למשטרה או שיגידו לא זה מרים יד בתורת משה אז לא שחור לבן יש כמה צדדים לכא ולכאן,

נערך לאחרונה ב:

avim10

משתמש מקצוען
זה מן התורה ממש "וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם"
לא מוסכם
לא לשלם שכר זה " לֹא תִּגְנֹב"
לא נכון
אבל חובה גם להתלונן,
חובה להתלונן???
אולי חובה לפנות לדין תורה. גם לא בטוח. אולי בהנחה שמדובר ברשע שיש לו וסתם לא בא לו לתת, מצוה להציל עשוק מיד עושקו.
אבל אם מדובר באדם שעושה כל מאמץ מבחינתו לשלם, ונעבעך, נקלע למצב שלא מצליח לעמוד בזמנים, מצוה להתלונן או לתבוע אותו?
אני מכיר לאו של "לא תהיה לו כנושה", [לא חושב שזה קיים בשכר שכיר מבחינה הלכתית, צריך לבדוק, אבל את הרעיון ורוח הדברים ניתן ללמוד מכך].

חרישאי

משתמש מקצוען
לא מוסכם

לא נכון

חובה להתלונן???
אולי חובה לפנות לדין תורה. גם לא בטוח. אולי בהנחה שמדובר ברשע שיש לו וסתם לא בא לו לתת, מצוה להציל עשוק מיד עושקו.
אבל אם מדובר באדם שעושה כל מאמץ מבחינתו לשלם, ונעבעך, נקלע למצב שלא מצליח לעמוד בזמנים, מצוה להתלונן או לתבוע אותו?
אני מכיר לאו של "לא תהיה לו כנושה", [לא חושב שזה קיים בשכר שכיר מבחינה הלכתית, צריך לבדוק, אבל את הרעיון ורוח הדברים ניתן ללמוד מכך].
אם אכן זה המקרה זה דיון אחר ,לצערינו בציבור שלנו התפתחה תרבות עושק בחסות אל תרימו יד בתורת משה, ולגבי המקרה הספציפי במעון יש תזרים כל חודש, לא ברור איך אין לו לשלם

יונלה

משתמש מקצוען
מצטרפת לשרשור-
התאריך היום 16 לחודש, המשכורת עדיין לא נכנסה לחשבוני,
הפרשות לקרן פנסיה מתקתקים כמו שעון מידי חודש, אבל לא מופקדים לחשבון הקרן שלי.
כשאני שואלת מה קורה, עונים לי- השבוע אני מסדר את העניין.
מה אני אמורה לעשות?

יוסיK

משתמש מקצוען
מצטרפת לשרשור-
מה אני אמורה לעשות?
מה מתקתקים כל חודש? הניכויים?
תכלס' לא מופקד לקרן פנסיה?
כמה זמן זה ככה?
איזה סוג עבודה?

בודקת שכר

משתמש רשום
מצטרפת לשרשור-
מנכים מהשכר, ולא מעבירים לקופה?
מה אני אמורה לעשות?
https://www.gov.il/BlobFolder/dynam... Increasing the Enforcement of Labor Laws.pdf

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  14  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה