חרבות ברזל הנספח השבועי • 8

הסקר השבועי: איזו מטרה יותר נעלה, במידה וניתן להשיג רק אחת מהן, מה עדיף?

• מיטוט וחיסול החמאס

• השבת כל החטופים

תוצאות הסקר יוצגו רק לאחר הצבעתכם.
מצב
הנושא נעול.

השמחה שבשמחה

משתמש מקצוען
חייל מצא את מחזיק המזוזה הזה בצורת פח השמן בהריסות בניין הרוס בעזה, תזכורת לכך שהשם תמיד מגן עלינו.
צפה בקובץ המצורף 1509966

באחת מקבוצות הפייסבוק פורסמה בשבוע שעבר תמונה שמצא חייל בעזה, של בית מזוזה נחושת בצורת כד שמן, בהריסות אחד המבנים בגזרת עזה.

הכותב ציין שלא ידוע מאיזו תקופה מדובר, "אבל זה מההיסטוריה היהודית של עזה, ובעתיד ומעתיד הפלא שלה".

רבים תהו, מהיכן התגלגלה אותה מזוזה לעזה?

יש לי הצעה משלי פתרון התעלומה. לפני כארבעה עשורים, כשגרתי בקיבוץ נצרים (נצרים, למי שלא יודע, היתה קיבוץ של תנועת הקיבוץ הדתי משך 8 שנים, בשנים 1984-1992), היה לנו מפעל קטן לייצור תשמישי קדושה, רובם ככולם מפליז – חנוכיות, פמוטים, בתי מזוזות ועוד.

כשראיתי את צילום הכד, עם האות ש', נזכרתי שבין המוצרים שלנו היה בית מזוזה בצורת כד. טרחתי וחיפשתי בארכיוני, ומצאתי קטלוג של המוצרים ששמרתי לי למזכרת מאותם ימים, השנים תשמ"ו-תשמ"ז, 1986-1987. מסתבר שזכרוני שמר לי אמונים: בקטלוג המוצרים, שאת כולם אני צילמתי, ישנם בתי מזוזות בצורת כד, עם האות ש' או המילה 'שדי', כפי שאתם רואים בצילום מתוך הקטלוג. אמנם לא במדוייק הכד הזה, אבל ייתכן שזה היה מוצר ראשוני שאח"כ פיתחנו ממנו דגמים אחרים.

כמה מילים על המפעל: זה היה מפעל קטן שפעל בדרום תל-אביב, שהבעלים ביקש למכור אותו. בעל המפעל, דב עופר שמו, שמח למכור אותו לקיבוץ הצעיר בחבל עזה. משיחות איתו הסתבר שאביו היה לוחם באצ"ל, והוא נקרא דב על שם דב גרונר הי"ד כיוון שנולד ביום בו דב גרונר נתלה. בנצרים נקרא המפעל בהתחלה 'חפן' (קרי: חופן) ראשי תיבות של 'חפצי נוי נצרים'. אבל כשהתחלנו לשווק מוצרים לחו"ל, הסתבר שהאנגלוסקסים למיניהם מתקשים להגות את המילה 'הופן', ושם המפעל השתנה ל'נוי נצרים'.

איך בית המזוזה מהמפעל בנצרים הגיע לעזה? טוב, לפחות המרחק הגיאוגרפי ממש לא גדול. יכול להיות שזה היה מתנה שנתנו לאחד החברים שלנו מעזה באותן שנות טרום אינתיפאדה ראשונה ואוסלו.

Sara Rivka

משתמש מקצוען
זה מתחיל להלחיץ.
למה התינוק הכי קטן לא משתחרר??
ההסכם לשיחרור החטופים נחתם עם חמאס, ואילו משפחת ביבס מוחזקת בידי החזית העממית.

הת"ת המרכזי

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
זה תעמולה חמאסית שהיום כולם יודעים שזה שקר
חמאס שולט במאה אחוז בעזה
ואם הוא היה רוצה את משפחת ביבס
20 שניות והוא היה אצלם

רחשי הלב

משתמש מקצוען
אבישי גרינצייג: ‏פורסם בשקט בשקט באמצע הלילה אך ברשימה החדשה של המחבלים שמיועדים לשחרור יש שתי נקודות דרמטיות: מחבלים שנעצרו לאחר ה-7 באוקטובר, ומחבלים אזרחי ישראל.

הנקודה הראשונה דרמטית בכך שהחמאס מראה שהוא ממשיך לדאוג ולעזור לכל מי שייאבק נגד ישראל, גם לאחר הטבח בדרום.

אך הנקודה השניה אפילו יותר דרמטית .
‏יצירת חיבור בין החמאס בעזה לבין גורל ערבים אזרחי ישראל. זה אירוע בעל השלכות דרמטיות ארוכות טווח.

‏החמאס מקבל חסות על אזרחי ישראל.
נשמע ממנו כאילו זו פעם ראשונה אי פעם ש'בזכות' החמאס משוחררים מחבלים אזרחי ישראל, והדרמטיות שלו על אלו שנתפסו אחרי 7 באוקטובר גם היא לא ברורה.
אין חדש תחת השמש, ולכולם ברור שהמחבלים שנעצרו אחרי 7 באוקטובר הם חלק מהעסקה וטוב עושים אנשי כוחות הביטחון שדואגים מידי לילה למלא את בתי המעצר באספקה טריה כדי להשחיל אותם לחמאס במקום שייאלצו לשחרר אסירים ותיקים או מבוגרים יותר.
קיצור, אם מישהו מבין קמצוץ מהדרמטיות של גרינצייג במקרה הזה אשמח להסבר.

002

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
עריכה תורנית
בכל העיתונים סופרים בכותרות רק את המשוחררים הישראלים. לא סופרים את הזרים.
ומאידך כשנחטפו תמיד ספרו את כולם: 243 חטופים.
כדי שבסוף נגיע ל 0 חטופים יש לדווח גם על הזרים.
בפועל ב 4 פעימות שוחררו 51 ישראלים ו 24 זרים
יובל אלבשן בתוכניתו ברשת ב' אמר הבוקר, אל תשכחו שיש עדיין 200 חטופים בעזה.
אחרי כמה דקות הוא אמר: "תיקון טעות" אנשים מתקנים אותי, שנשארו רק 161 חטופים, אני מתנצל פשוט לא חשבנתי את הזרים.

ש.ב.א

משתמש סופר מקצוען
בקשר למשוחרר עם האזרחות הרוסית,
דיברו אם היו איתו עוד חטופים מהמסיבה בזמן של ההפצצות כשהצליח לברוח?

נערך לאחרונה ב:

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
גם הצלב האדום שותף ללינץ', מה זה האיטיות בה הם נוסעים??? נותנים לכל המחבלים הקטנים והגדולים לקפוץ על הטנדרים, לצעוק ולהבהיל עד מוות!! את החטופים האומללים. למה הם לא יוצאים בשעטה ומשאירים אבק לעזתיים??
אתה רציני? שהם חלילה יגרמו לפגיעה בעזתים חפים מפשע? הם חייבים לנסוע לאט כדי לא לפגוע בהם חלילה! הרי מדובר ב"בלתי מעורבים"! הם בסך הכל רצו להשתעשע קצת, לא באמת לעשות לינץ' (ראה ערך ישמעאל שזרק חיצים לעבר יצחק וטען שהוא סתם משתעשע...)
הצלב האדום, אין צדיקים מהם! כל כך דואגים לערבים המסכנים. מה הם אשמים שהחטופים חדרו לעזה באלימות? האם זה לא ברור שהחטופים רצו להשתלט על עזה מבפנים??
:mad::mad::mad::cry:

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
צפה בקובץ המצורף 1510076
בכל העיתונים סופרים בכותרות רק את המשוחררים הישראלים. לא סופרים את הזרים.
ומאידך כשנחטפו תמיד ספרו את כולם: 243 חטופים.
כדי שבסוף נגיע ל 0 חטופים יש לדווח גם על הזרים.
בפועל ב 4 פעימות שוחררו 51 ישראלים ו 24 זרים
להפך.
צריך להתעלם מהזרים לחלוטין.
כלומר, באמת צר לי שתילאנדי סובל.
אבל במחילה, אין לי שום מחוייבות אליו ושום סיבה להסתכן עבורו.
א. שוחררה גם חנה קציר שהוחזקה על ידי הגא"פ למרות שאיתם לא נחתם הסכם
ב. באותו הקשר של הסעיף הקודם - ישראל תמיד ראתה בחמאס את האחראי למה שוקרה ברצועה (ובוסריה ובלנון את הממשלות). חמאס גם יכול להכריח את החזית העממית לשחרר. אני מניח שדו"צ אומר את זה כדי שהם יחשבו שויתרנו עליהם לפחות בשלב הזה, ויורידו את המחיר, ויעלמו האמירות שלהם אסור לעזוב את עזה וכו'.
זה תעמולה חמאסית שהיום כולם יודעים שזה שקר
חמאס שולט במאה אחוז בעזה
ואם הוא היה רוצה את משפחת ביבס
20 שניות והוא היה אצלם
ובכל זאת צה"ל מהדהד את זה. מעריך שבגלל מה שכתבתי למעלה.
אחרי כמה דקות הוא אמר: "תיקון טעות" אנשים מתקנים אותי, שנשארו רק 161 חטופים, אני מתנצל פשוט לא חשבנתי את הזרים.
?!
לאיזה צד הוא לא חישבן? אם הוא לא חישבן אותם במשוחררים, שלא יחשבן אותם גם בשבויים, וממילא זה ירד. נראה שהוא עשה פה טעות חלקית
האם זה לא ברור שהחטופים רצו להשתלט על עזה מבפנים??
מזכיר לי את המערכון של ארץ נהדרת על הBBC

ש.ב.א

משתמש סופר מקצוען
הם באו לעבוד פה לא לטייל.
חלקם היו מטפלים במבוגרים.
אולי לא צריך למות בשבילם אבל כן לדאוג להם.

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
הם באו לעבוד פה לא לטייל.
חלקם היו מטפלים במבוגרים.
אולי לא צריך למות בשבילם אבל כן לדאוג להם.
ואז מה?
עוד פעם, אני לא שמח שהם סובלים.
אבל להסתכן עבורם? ממש לא.
לא, אל דאגה, אני לא אומר שנשאיר אותם בכוונה בעזה.
אבל אין לנו שום סיבה מיוחדת להלחם עליהם, או לתת תמורתם משהו בעסקה.
וזה לא אכפת לי אם הם באו לטייל או לעבוד ובאיזה עבודה.

איזהו

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני לא מבין דובר במפורש ש
גורם מדיני: אם חמאס יעביר עד חצות 20 שמות לישראל נאריך את הפסקת האש.
והיה כתוב כמה פעמים כאן באשכול (אין לי כח לחפש (אולי אשלח את ר"מ אירלנד), שאין חצי, או יומיים או כלום

אז קודם קרה זה:
אחרי השעה 12:00 וכמובן (איך לא!) ישראל לא קיבלה את הרשימות של ה20 חטופים ליומיים הבאים.
ולאחר מכן
לשכת ראש הממשלה:

התקבלה רשימת החטופים שעתידים להשתחרר מחר. הרשימה נבדקת בשעה זו. הודעות נמסרות בשעה זו למשפחות.

מוטי קסטל: זאת כבר אמירה רשמית שההפוגה נמשכת לפחות ליממה נוספת. חמאס העבירו לישראל 10 שמות.
ואין פוצה פה ומצפצף

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
גלעד שרון מיוזמי תוכנית ה"התנתקות" קורא בטור בידיעות אחרונות לספח חלק מצפון רצועת עזה בתגובה לטבח.
לא מדובשך ולא מעוקצך.
היה צריך לקבור את עצמו מתחת לשמיכה מבושה.
ארה''ב לישראל: כל פעולה קרקעית בדרום-עזה חייבם להיתפר ''למידות מדוייקות'', כדי להימנע מממשבר הומניטרי ועקירה משמעותית נוספת של עזתים מבתיהם
אין בעיה, נעקור את העזתים עם בתיהם.
היאחזות נח"ל תרשיש (שארם א' שייח) - 1956
היאחזות נח"ל רפיח - 1957
חבל ימית - 1982
חבל עזה - 2005
צפון השומרון - 2005

(מחילה על השימוש בתאריכים לועזיים, לא להכל אני יודע תאריכים עבריים ורציתי שיהיה אחיד)

אז כבר למדנו איך אתם אוהבים להתייחס לעקירת תושבים מהבתים.
אני בעד לישם את זה גם ברצועה.

נערך לאחרונה ב:

אברהם חסיד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
להפך.
צריך להתעלם מהזרים לחלוטין.
אחד הדברים החכמים שישראל עשתה זה כאילו היא מתעלמת מהם
ומימלא אין לחמאס צורך בהם ואפשר לעשות עם הזרים עיסקה מהצד
אם משפ' החטופים לא היו מהדהדים את החטופים אלא היו מדגישים יותר את 1200 הנרצחים ייתכן שהמחיר היה נמוך יותר וחלק כבר היו בבית

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...