האמריקאים בירושלים זו חתיכת חוויה

שולמית אור

משתמש מקצוען
נכתב ע"י ארבע;2490732:
אני חושבת שהיא אמרה שאצל האמריקאים הנ"ל הגשמיות לא תופסת מקום.
הריהוט שלהם אינו נראה דל בגלחל התמסכנות, אלא בגלל שהם לא רואים ערך בהשקעה בחיצוניות.

אני מכירה חוצניקים שעדיין גרים בחו"ל, בפשטות ובהסתפקות גדולים לאין שיעור מהרווח בציבור הישראלי. אחת מהן אמרה לי משהו שקומם ותפס אותי גם יחד: היא סיפרה לי שביקורה האחרון בבני ברק היה לפני מעלה מעשור, והיא הזדעזעה מרמת החומרניות השולטת ברחוב רבי עקיבא. כמעט פרצתי לה בצחוק בפרצוף - בכל זאת הייתי אז בבורו פארק, אמנם בביתה הפשטני עד מאד, אבל לא הרחק מכל השדרות האקסקלוסיביות ומראה ההמון החג מחנות לחנות בשופינג אינסופי. ועם זאת, כנראה כן היה צדק בדבריה. בקיצור, בהחלט ישנם אמריקנים מופקעים מן העוה"ז, ולא בקטע צו"לי, כי הם קורנים משמחה ומאושר אמתיים.

אני אירחתי לאחרונה בני דודים אמריקאים, בני תורה אמיתיים תושבי ליקווד, שנהנו להשוות את רמת החיים שלהם לרמת החיים שלנו.
השוו משכורות, מלגת כולל, הוצאות חינוך, משכנתא, מיסים, ביטוחי בריאות, הוצאות מטפלת. ועוד ועוד.
והגיעו למסקנה החגיגית ששווה לגור בארץ!!
רק חבל שא"א לפרסם תמונות מהבית בן ה-3 קומות, 7 חדרי שינה + בייסמנט מושכר.
מהעוזרת הכמעט קבועה בבית.
ממסיבת בת המצווה "הפשוטה" שערכו בבית לבת.
וכו' וכו'.

המושגים שונים, הבסיס שונה ורמת החיים לא ניתנת בכלל להשוואה. אבל הם בכ"ז מרגישים בני תורה החיים בפשטות באידיאל.

YG&K

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נכתב ע"י פדואלה;2490724:
רק אני ראיתי שכל הסבל הזה הוא בשביל התורה כביכול?
ולא בשם המוזנחות?
או בעיות התארגנות מולדות?
או חסר בטעם והתאמה?

כן? אולי...

הי הי
קודם כל כוונתי הייתה
שיש אמריקאים אחרים (מאלו שדברו עליהם באשכול) שמסכימים לחיות בפשטות
לא נכנסתי לצבע של הכסאות , ולא נכנסתי לסוג של הרהוט
אגב אלו הם רהיטים שהם בד"כ קבלו בחינם , ואין להם את הכסף לקנות גם באיקאה.

ואם את באמת רוצה להכנס לזה
אני לא חושבת שיש עניין לחיות במוזנחות
ואני לא כזו וגם לא סביבתי

אבל!

יש כאלו שזה פשוט לא מענין אותם, עולם הזה לא מזיז להם
הם רוצים לשבת מול התורה וזהו
והאשה שלהם צדיקה ומסכימה להבליג בשביל זה
נשמע הזוי נכון? נשמע רחוק?
אבל יש כאלו...
מכירה אותם?
אני מכירה.

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
לא הכללתי אף אחד!
ומי שראה והבין כך -עימו הסליחה!

לא דיברתי באופן כללי
על מגזר מסוים ולא על לאום מסוים...

ציינתי את המשפט האחרון באותו הציטוט:
שהערכה באה מזה שהם כ"כ מקריבים לתורה,
ומה ההוכחה?-
ששה כסאות בסלון אחד
ואין להם אבא עשיר...

עלזה ההערכה? -לא!

אלא ע"כ שהן מוסרות את אזור נוחיותן
ואת כל היקר להן באמריקה הגדולה והמשופעת.
ובאות לכאן לחיי צמצום(במושגיהן הן)
בשביל לזכות בתורה הארצישראלית.

ושום הוכחה חיצונית לא תאשר אתזה!
לא הבגדים והאוכל היוקרתי לכאן
ולא הבית המוזנח וששת הכיסאות הזרים בחדר הלימוד לשם.

מישהו הבין אחרת?
למה?

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י userit;2490754:
זה צמצום של אנשים שלא יודעים מה זה חוץ לארץ, ולא יכולים לתפוס אנשים שהגיעו מ'שם'

אם מדברים על הכללות,
אז גם זה סוג של הכללה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י userit;2490748:
כמה הכללות...
גם שמו באותו סל את האמריקאים ואת שאר החוצניקים, גם ערבבו את כל האמריקאים, וגם הכלילו אותם בצורה גסה.

אם כבר להכליל, אז כך:
בנות סמינר - מגיעות לארץ לשנה- שנתיים. מתפזרות בקבוצות בגאולה, כותל ובכל מקום... לרב קולניות, לרב שותות אייס קפה, לרב לובשות חצאיות קפלים ארוכות. כמובן שיש ספקטרום דתי רחב, וסמינרים מתאימים לכל רמה וסוג.
בחורי ישיבה- במיר, בבריסק אבל לא רק- בחורים מכל הרמות שמגיעים ללמוד בא"י. בין אם זו שנה בoj, ובין אם 5 שנים ב'דירה' במיר... קולניים לרב, ומצויים במסעדות בשריות בליל שישי... אם בחרתם לאכול כפי יכולתכם - כנראה תמצאו אותם שם.
זוגות צעירים- שבאו לתקופה קצרה אחרי החתונה. תמצאו אותם ברמת אשכול ובהר נוף, ולא - לא תמיד ההורים ישלחו להם כסף.
משפחות ותיקות- יש משפחות שעלו לארץ לפני יותר מ30 שנה, והתקבלו במרכזי קליטה. הן עלו במסירות נפש של ממש לארץ ישרואל - כשבארץ לא היה נייר אלומיניום... מבחינתם זו היתה חזרה בזמן, והם עלו חרף כל הקשיים וניסו להשתלב. לרבים מהם לא היה ועדין אין אמצעים. אחרים עזבו עסק משגשג, ולעיתים אבות המשפחה המשיכו לנסוע בכל שבוע לארה"ב , למחייתם.
המשפחות האלו ממלאות את ארזי הבירה, הר נוף, בית שמש ועוד. והילדים שלהם- גם להם אפשר בטעות לקרא אמריקאים. פעמים רבות הם ספגו מנטליות, שפה ומכרים, משל לא גדלו בארץ.

זהו בגדול. כמובן שיש עוד המון לכתוב.

הסוג העיקרי לענ"ד, שלא ציינת, הוא משפחות בגילאי 20-30, אלו שממלאים את תנובה, רוממה, גני גאולה ומנחת יצחק, ברובן המוחלט ילדי עשירים מחו"ל.
עליהן דובר ברוב האשכול.

ועוד משהו חשוב ממש, לכל הכותבות כאן - לא כל מי שלא מסכים איתכם הוא 'מצומצם' או 'לא מבין' או 'חסר רמה'...

כן, גם ההורים שלי גרים ברחוב אלקנה ואני מכירה את האמריקאיות הפשוטות שם וגיסי מלייקווד ולומד בבריסק ומכירה גם את הסגנון של האברכים שם, ועדיין המאסה הקריטית של החוצניקים, כמו שהיא משתקפת בבית הספר באנגלית 'בנות הדסה', וכמו שרואים אותה ברב שפע - זה אלו שציינתי.
לא הבחורות, לא הבחורים ולא הוותיקים מהר נוף.

המאסה הקריטית של החוצניקים שרואים ברחובות צפון ירושלים (אולי כי את האחרים לא רואים, כמו שציינו כאן), זה הצעירות החמודות והאלגנטיות עם הילדים המטופטפים והעזרה בבית, והבעל החסידי עם השטריימל הגבוה וה'קרוין' מעליו.

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י userit;2490748:
כמה הכללות...
גם שמו באותו סל את האמריקאים ואת שאר החוצניקים, גם ערבבו את כל האמריקאים, וגם הכלילו אותם בצורה גסה.

אם כבר להכליל, אז כך:
בנות סמינר - מגיעות לארץ לשנה- שנתיים. מתפזרות בקבוצות בגאולה, כותל ובכל מקום... לרב קולניות, לרב שותות אייס קפה, לרב לובשות חצאיות קפלים ארוכות. כמובן שיש ספקטרום דתי רחב, וסמינרים מתאימים לכל רמה וסוג.
בחורי ישיבה- במיר, בבריסק אבל לא רק- בחורים מכל הרמות שמגיעים ללמוד בא"י. בין אם זו שנה בoj, ובין אם 5 שנים ב'דירה' במיר... קולניים לרב, ומצויים במסעדות בשריות בליל שישי... אם בחרתם לאכול כפי יכולתכם - כנראה תמצאו אותם שם.
זוגות צעירים- שבאו לתקופה קצרה אחרי החתונה. תמצאו אותם ברמת אשכול ובהר נוף, ולא - לא תמיד ההורים ישלחו להם כסף.
משפחות ותיקות- יש משפחות שעלו לארץ לפני יותר מ30 שנה, והתקבלו במרכזי קליטה. הן עלו במסירות נפש של ממש לארץ ישרואל - כשבארץ לא היה נייר אלומיניום... מבחינתם זו היתה חזרה בזמן, והם עלו חרף כל הקשיים וניסו להשתלב. לרבים מהם לא היה ועדין אין אמצעים. אחרים עזבו עסק משגשג, ולעיתים אבות המשפחה המשיכו לנסוע בכל שבוע לארה"ב , למחייתם.
המשפחות האלו ממלאות את ארזי הבירה, הר נוף, בית שמש ועוד. והילדים שלהם- גם להם אפשר בטעות לקרא אמריקאים. פעמים רבות הם ספגו מנטליות, שפה ומכרים, משל לא גדלו בארץ.

זהו בגדול. כמובן שיש עוד המון לכתוב.

ככל שעובר הזמן ואני מכירה עוד 'חוצניקים' אני רואה כמה סוגים של חוצניקים יש...

בילדותי, בבית הורי, נתקלתי בחוצניקים סוג 1
בשנותי הראשונות נתקלתי בחוצניקים סוג 2
והיום אני נתקלת בסוג 3 ושונה לגמרי.

מה שאני מרגישה חייבת להוסיף שהזוגות הצעירים, לפעמים הם נשארים יותר מכמה שנים
ואז לרובם יש קשיים כלכליים, מתמודדים עם התרחבות המשפחה בלי משפחה תומכת וכו'.

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י רותי קפלר;2490795:
הסוג העיקרי לענ"ד, שלא ציינת, הוא משפחות בגילאי 20-30, אלו שממלאים את תנובה, רוממה, גני גאולה ומנחת יצחק, ברובן המוחלט ילדי עשירים מחו"ל.
עליהן דובר ברוב האשכול.

ועוד משהו חשוב ממש, לכל הכותבות כאן - לא כל מי שלא מסכים איתכם הוא 'מצומצם' או 'לא מבין' או 'חסר רמה'...

כן, גם ההורים שלי גרים ברחוב אלקנה ואני מכירה את האמריקאיות הפשוטות שם וגיסי מלייקווד ולומד בבריסק ומכירה גם את הסגנון של האברכים שם, ועדיין המאסה הקריטית של החוצניקים, כמו שהיא משתקפת בבית הספר באנגלית 'בנות הדסה', וכמו שרואים אותה ברב שפע - זה אלו שציינתי.
לא הבחורות, לא הבחורים ולא הוותיקים מהר נוף.

המאסה הקריטית של החוצניקים שרואים ברחובות צפון ירושלים (אולי כי את האחרים לא רואים, כמו שציינו כאן), זה הצעירות החמודות והאלגנטיות עם הילדים המטופטפים והעזרה בבית, והבעל החסידי עם השטריימל הגבוה וה'קרוין' מעליו.

ולקרוא לכל אלו האמריקאים.......
זה בערך כמו לקרוא לאשה משיכון ויזניץ בבני ברק ולזאת מאנילביץ משכונת ווילות היוקרה
בניברקיות באותה נשימה.............

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י אקורד;2490809:
זה בערך כמו לקרוא לאשה משיכון ויזניץ בבני ברק ולזאת מאנילביץ משכונת ווילות היוקרה

אכן, גם זו מאנילביץ' וגם זו משיכון ויזניץ', בני ברקיות.

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י אקורד;2490809:

עזבי. היא ירושלמית.;)

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מה קורה בפרוג לאחרונה?
כל אשכול שאני פותחת ירידות אחד על השני
הוצאה והחזרת דברים מ/להקשרם...
חבר'ה, תרגעו!

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י Sara led;2490822:
מה קורה בפרוג לאחרונה?
חבר'ה, תרגעו!

ככה זה בכל כיתת סמינר קלאסית....

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י אקורד;2490809:

מה לעשות שהם כולם אמריקאים?

לכן ציינו במהלך האשכול, שיש הרבה סוגים.
כל אחד דיבר על אלו שהוא מכיר.

אבל בהחלט, הצעירונת מהדירה הקטנה באלקנה - אמריקאית,
גיסי הלייקוודי - אמריקאי (אוהו איזה אמריקאי)
בנות ה-50 מהר נוף - אמריקאיות,
בת דודתי בת התפנוקים מתנובה - אמריקאית. (והילדים שלה בונבונים עם הסטים שאמא שלה שולחת מניו יורק... :) )

מה הם, אם לא אמריקאים? ישראלים? אסקימוסים?
למה לומר שכל אלו אמריקאים, הופך אותי למצומצמת או לא מבינה או לא מכירה?

אולי אלו שמכירים רק את אברכי-הדחק האמריקאים מרמות אשכול, אולי הם המצומצמים?

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
יש גם 'כולם חרדים' 'כולן נשים'
לראות כזה אשכול כשהוא פתוח לכל צפייה שבעולם
בעיניי זה פוגעני.
וכן,
גם לתאר את כל 'הנשים האלו שחוזרות מאוחר ומפקירות את הילדים במעונות' זה פוגעני
או 'האנשים האלה שאוכלים בחוץ בערב פסח' זה פוגעני
כל הדברים האלה, שמדברים במקום פתוח לגמרי על 'כל האנשים' שיכולים לקרוא אותנו
ולהיפגע
ושהתדמית שלהם נפגעת עוד יותר ממה שהיא היתה פגועה קודם.
זאת התחושה שלי.
ונכון שיכול להיות שאף אחד לא התכוון לבקר
או שכל אחד רק רצה לפרוק את אשר עם לבבו,
אבל צריך לדעתי לשים לב לזה ששיחה בפרוג היא בכל זאת לא שיחה על ספסל בגינה... זה אחרת, כזה אחרת!

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י רותי קפלר;2490835:
מה לעשות שהם כולם אמריקאים?

לכן ציינו במהלך האשכול, שיש הרבה סוגים.
כל אחד דיבר על אלו שהוא מכיר.

אבל בהחלט, הצעירונת מהדירה הקטנה באלקנה - אמריקאית,
גיסי הלייקוודי - אמריקאי (אוהו איזה אמריקאי)
בנות ה-50 מהר נוף - אמריקאיות,
בת דודתי בת התפנוקים מתנובה - אמריקאית. (והילדים שלה בונבונים עם הסטים שאמא שלה שולחת מניו יורק... :) )

מה הם, אם לא אמריקאים? ישראלים? אסקימוסים?
למה לומר שכל אלו אמריקאים, הופך אותי למצומצמת או לא מבינה או לא מכירה?

אולי אלו שמכירים רק את אברכי-הדחק האמריקאים מרמות אשכול, אולי הם המצומצמים?

את צודקת בכל מילים,
אבל עדיין,
עצם הכללה של ציבור כ"כ גדול היא הזויה,
זה בערך בעיני כמו המשפט כל הדתיים גנבים/חכמים/צדיקים,

הכללות זה לא הסטיסטיקה הכי מדויקת,
אפילו שכרגע עשיתי הכללה :cool:

שירי12

משתמש סופר מקצוען
הצמצום הוא לזלזל בקושי של אחר שבעיני לא נראה קושי.
הצמצום הוא לא להעריך מה שבשביל אחר הוא הקרבה.
הצמצום הוא לא להבין שמי שחי בנורמת מושגים א' א', קשה לו לרדת לנורמת מושגים ב'. מה שגם התורה הבינה ונתנה לעשיר שירד מנכסיו עבד לרוץ לפניו.

ayle

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
יש הבדל בין חוצניקים שבאו לכאן לפני 15-20 שנה, לבין אלו שבאו בשנים האחרונות.
אלו שבאו בעבר, באו לא"י. להווי שלה, בלי הרבה מסעדות, אייס קופי, מכירות מותגים מחול ועוד.
היום, הם הביאו איתם הכל לכאן. עדין מוותרים על דברים, אבל מרגישים כאן כמעט בבית.

אני גרה בשכונת מלאה אמריקאים, יש את אלו שבאים להשתקע, ובד"כ הם בסגנון ישיבתי יותר, ובכלל לא מעונינים בכל ההווי האמריקאי שיש כאן.
ויש את אלו שבאים לשנה שנתים שלוש, והם צריכים כאן את התרבות האמריקאית. שוכרים דירה לשנה, ממלאים את המחסן הציבורי באין ספור חפצים, ועוזבים... ומשאירים אותנו עם מלאי חפצים עזובים.

פעם נגשה אלי משהי ברחוב, היא רצתה לדעת כתובת, היא התחילה לדבר באנגלית משובשת, מיד אמרתי לה שאני דוברת עברית, היא נשמה לרווחה ואמרה "סוף סוף יש כאן משהי ישראלית"
וכנל אצל הרופא שבאופן אוטומטי מתחיל לדבר באנגלית...

ועוד הערה חשובה,
לכתוב אמריקאים, ולהתכוון לכל תושבי חוץ ככאילו, זה הכללה בוטה.
יש שכונות שלמות שמאוכלסות יותר באירופאיים, לא מכירה אותם לעומק, שם זה ענין אחר, שם יש יותר סטייל ופחות המוניות אמריקאית.

ועוד אגב, את הפורים הקולני שלהם, אנחנו בכלל לא אוהבים...
וגם לא את הקולניות שלהם באוטובוס.

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י Sara led;2490822:
מה קורה בפרוג לאחרונה?
חבר'ה, תרגעו!

מסכימה.
פשוט עושה רושם כי פרוג הוא שק האיגרוף של ערב פסח....

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
יש כאן שתי סוגי מגיבות באשכול,

ירושלמיות,
ולא ירושלמיות,

הירושלמיות סובלניות פחות -כי זה נוגע להן ביומיום,
וכל השאר דנות בתאוריה בלבד,

:confused::confused::confused:

אני צודקת???

!music

משתמש צעיר
לא נעים לקרוא לילד בשמו,
אבל אלו העובדות:
ליטאים שעלו מאמריקה הם לא האמריקאים שעליהם מדבר האשכול פה...

רוב הליטאים שעלו לארץ עלו בשביל ללמוד במיר או בכל כוילל אחר והם באו ע''מ להשתקע כאן בארץ...
כמובן שלא כל הליטאים עלו לארץ בשביל ללמוד
וישנם כאלו שבאו סתם בשביל לנשום אויר א''י
אבל רוב רובם עלו בשביל ללמוד תורה בארץ ישראל!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה