מידע האם שייך ללמוד אקורדים לבד ?

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
לכאורה ניתן לבד , יש גם תמונות של כל סוגי האקורדים. כמויש אקורדים כמו כל סוגי ה 7 וכו שזה קצת יותר מורכב אבל בכל זאת ניתן.
את זה אני יודע (יש לי אפילו כמה אקורדים שאני יודע לנגן אותם בע"פ כמוF, G,Dm , am, g7,c,Bb ועוד)
אבל אני לא יודע הכין להכניס אותם בשיר
ולזה התכוונתי ללמוד אקורדים

אריקליד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
את זה אני יודע (יש לי אפילו כמה אקורדים שאני יודע לנגן אותם בע"פ כמו , am, g7,c,Bb ועוד)
ולזה התכוונתי ללמוד אקורדים
בשביל זה יש חוברות אקורדים עם מילים, והרבה אימון עד שאתה קולט כל אקורד מה הצליל ולאיפה הוא שייך.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
קודם כל ידיעה מהם האקורדים הבסיסיים של הסולם. ואחרי שמנגנים הרבה שירים מתחילים להבין פחות או יותר את הנקודה.
איך מקשרים את האקורד לסולם ?
איך יודעים מה האקורד הבסיסי?

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
או צריך דווקא עם מורה ?
ואם אפשר לבד אז איך ?
אפשר לבד
אבל לדעתי כדאי עם מורה (ולא סתם אחד שיודע לנגן, אלא מישהו מקצועי)
הכוונה משמיעה?
איך מקשרים את האקורד לסולם ?
בשביל לדעת מה האקורדים של כל סולם אפשר לבדוק די בקלות
יש 3 שיטות שידועות לי:

1. יש טבלאות של זה, אולי יש את זה למישהו כאן בפורום ויוכל להעלות את זה.

2. לבנות לבד מהצלילים של הסולם:
אם למשל מנגנים בסולם C אז מתחילים מדו במרווחים של טרצה יוצא דו, מי, סול (C)
משאירים את אותם מרווחים ומתחילים מרה ויוצא רה, פה, לה (Dm)
עם אותם מרווחים ממי יוצא מי, סול, סי
ןממשיכים ככה על כל הסולם ואלו האקורדים הבסיסיים של הסולם
(מקווה שהייתי ברורה, מרגיש לי שכתבתי את זה בג'יבריש...)

3. לבנות על פי הסדר הזה:
בסולם מינורי:
האקורד הראשון מינורי
האקורד השני מוקטן
האקורד השלישי מז'ורי
האקורד הרבעי מינורי
האקורד החמישי מינורי
האקורד השישי מז'ורי
האקורד השביעי מז'ורי

בסולם מז'ורי:
האקורד הראשון מז'ורי
האקורד השני מינורי
האקורד השלישי מינורי
האקורד הרבעי מז'ורי
האקורד החמישי מז'ורי
האקורד השישי מינורי
האקורד השביעי מוקטן

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
2. לבנות לבד מהצלילים של הסולם:
אם למשל מנגנים בסולם C אז מתחילים מדו במרווחים של טרצה יוצא דו, מי, סול (C)
משאירים את אותם מרווחים ומתחילים מרה ויוצא רה, פה, לה (Dm)
עם אותם מרווחים ממי יוצא מי, סול, סי
ןממשיכים ככה על כל הסולם ואלו האקורדים הבסיסיים של הסולם
(מקווה שהייתי ברורה, מרגיש לי שכתבתי את זה בג'יבריש...)
הסבר ברור
זה בכל סולם כך ?

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אחרי שמנגנים הרבה האוזן מתרגלת לשמוע איפה נכון להכניס את האקורד המתאים. לדוגמא, אם אתה על סולם לה מינור, לרוב בתחילת בית ובסופו תעשה Am, תגלה גם כן שהאקורד G או E מובילים אליו, תזהה עם הזמן מהלכים ותוספות ולאט לאט תצליח לנגן לגמרי לבד.

אתה יכול לקחת שיר ולנסות להבין בעצמך למה כל אקורד מתאים במקומו - אפשר להיעזר במלודיה, היא מכוונת בגדול

Violinist

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
הסבר ברור
זה בכל סולם כך ?
בעיקרון זה בכל סולם ככה וההבדל בין מזור למינור הוא די קל שמינור הוא שני תוים לפני המזור כלומר מה שיש בלה מינור יהיה כך גם בדו מזור אותם אקורדים רק הטוניקה מוקדמת בשני תוים
לגבי האקורדים בסולם האקורדים הפשוטים הם כמו שכתוב פה שרק הם נמצאים בכל סולם אבל ...
יש הרבה שינויים בהרבה מקומות בשביל לקשט עושים תוים או אקורדים שמותאמים לתו שאחריהם למרות שהם לא בסולם כלומר הופכים את אחד הדרגות בסולם לטוניקה למרות שהוא באמת לא טוניקה ומחברים בתו לפני הרמוניה שמתאימה לסולם שבו הוא הטוניקה אבל זה כמובן למתקדמים
כמוכ יש הרבה פעמים במינור חריגה מהסולם בדרגה שישית ושביעית (יותר בעליה מאשר בירידה )כדי ליצור עניין וגם זה תקני ולכן צריך לדעת שבלי ללמוד הרמוניה זה התוים וזה האקורדים של הסולם אבל כשמגיעים לרמה יותר גבוה נפתחים הרבה יותר אפשרויות והשיר נהיה הרבה יותר יפה..

סולמות

משתמש רשום
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
כמוכ יש הרבה פעמים במינור חריגה מהסולם בדרגה שישית ושביעית (יותר בעליה מאשר בירידה )כדי ליצור עניין וגם זה תקני
לא הייתי קוראת לזה חריגה....
יש מינור טבעי, מינור הרמוני ומינור מלודי:
- המינור הטבעי זה המינור הרגיל בלי דרגות מוגבהות
- במינור ההרמוני הדרגה השביעית מוגבהת החצי טון (גם בעליה וגם בירידה), זה בשביל שתהיה הובלה בחצי טון לטוניקה
- במינור המלודי הדרגות השישית והשביעית מוגבהות בחצי טון אבל רק בעליה, בירידה זה כמו מינור טבעי
(משום מה אני לא מצליחה לצרף תמונות של הסולמות)

Violinist

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
לא הייתי קוראת לזה חריגה....
יש מינור טבעי, מינור הרמוני ומינור מלודי:
- המינור הטבעי זה המינור הרגיל בלי דרגות מוגבהות
- במינור ההרמוני הדרגה השביעית מוגבהת החצי טון (גם בעליה וגם בירידה), זה בשביל שתהיה הובלה בחצי טון לטוניקה
- במינור המלודי הדרגות השישית והשביעית מוגבהות בחצי טון אבל רק בעליה, בירידה זה כמו מינור טבעי
(משום מה אני לא מצליחה לצרף תמונות של הסולמות)
נכון מאוד
אבל אני לא בטוח שכל מנגן מתחיל יודע לחשבן את זה...

horseman

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אם אתה מבין את הרעיון של האקורדים מתי צריך להחליף מתי צריך C או F
רק מה שחסר לך זה איך עושים את זה
דרכך קצרה פשוט ללמוד האצבוע לכל אקורד נכון!!! זלזול בהתאמת אצבע לאקורד יקשה עליך לעבור במהירות מאקורד לאקורד!
אך אם לא מבינים בכלל את הרעיון זה מאוד קשה עד בלתי אפשרי להצליח לנגן לפי שמיעה אקורדים.
המבחן הוא, כשאתה שומע שיר האם אתה יודע להבחין בשינויים באקורדים [תנסה בדיסק של יוסי גרין.......][גם אתה לא יודע מה השינוי].

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
המבחן הוא, כשאתה שומע שיר האם אתה יודע להבחין בשינויים באקורדים [תנסה בדיסק של יוסי גרין.......][גם אתה לא יודע מה השינוי].
ואם אני שומע, אז מה הלאה ?

דג הכסף

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
את התאוריה אפשר ללמוד לבד אבל צריך ללמוד ביסודיות ובהדרגה (מרוחים, מעגל הקוינטות, אקורדים במז'ור ומינור מוקטנים ומוגדלים וכו')
ובעניין הנגינה דבר ראשון תלוי מה הכלי ובכל מקרה זה כבר קטע שלדעתי טוב לעשות עם מורה
בהצלחה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה