האם העבודה בהייטק משנה את הבנאדם???

מצב
הנושא נעול.

אשת_חבר

משתמש מקצוען
כי אחיות שלי שמורות ב..... וב....
נמצאות בתוך מימד רוחני אחר לגמרי, שיעורי השקפה, פרשת שבוע, חברה שמדברת בינה לבין עצמה על עקרונות ושאיפות, ורוחניות, והמחשבה שלהם היא חינוכית מהותית, עסוקות בדברים אחרים מאשר אנחנו בדברים פחות רוחניים ופחות חינוכיים.
כשאני נפגשת איתן באירועים משפחתיים, או בסעודות שבת שמתארחים האחת אצל השניה, ואני מספרת על הא ודה, השיח שלהם שונה.
גם אנחנו יכולות להמצא במימד רוחני גדול יותר חזק יותר.
ללמוד מוסר, לשמוע שיעורים ולגדול.
נשים לא צריכות ללמוד תורה כל היום, זה תפקיד של גברים,
מכירה נשים גדולות ומיוחדות שעובדות בהייטק ומדברות על שאיפות ועקרונות (לדבר זו לא חכמה גדולה, הן ממש נמצאות שם)
עצוב שאנחנו מרגישות קטנות בשעה שאנחנו ממש לא.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
גם אנחנו יכולות להמצא במימד רוחני גדול יותר חזק יותר.
אם מישהי מצליחה לעשות את זה

אני מעריצה אותה ברמות אחרות,

כנראה שיש, אין לי ספק
לצערי היא לא מבין החברות שלי, וחבל לי שכך.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
המציאות בשטח שגברים, כשהם נופלים פחות פוחדים להראות קבל עם ועולם ואצל נשים- הכל נשאר בשקט אבל זכיתי לחזות בכמה נשים שפתאם התערערו להם עקרונות שהיו משמעותיים להן כ"כ לפני כן.... אבל חיצונית לא זזו מילימטר...
לגמרי, מכירה כל כך הרבה כאלו.

ואם כבר... בואו תענו על זה: עד כמה אישה שיוצאת לשוק ההייטק משתנה רוחנית? במה מתבטא השינוי?
הכל תלוי אישה ואישה. אבל יש המון המון שנשארות כמו שהן, ויותר מזה, המפגש עם העולם החיצוני רק מחזק, ראיה של מה שקורה בחוץ מעמידה על המקום.
אבל יש הרבה, שאי אפשר להתעלם מהן, שלא. לצערינו, ממש ממש לא.

אני למדתי הנדסאים בסמינר, ואחר כך התעצלתי בחיפוש עבודה בגלל שהייתי בררנית לגבי מקום העבודה מבחינת הפרדה וכו'.
אבל מה, הלכתי לעבוד בעבודות משרדיות ונוכחתי לראות שכמעט בכל המשרדים שעבדתי הייתי צריכה לעמוד בקשר יומיומי עם גברים בצוות או מנהלים.
ואז אמרתי לעצמי, מה הרווחתי?
וחזרתי ללימודי הייטק בשביל להתעדכן. ובעז"ה למצוא עבודה.

בעצם אני שואלת, למה הנושא הוא דוקא בהייטק, גרפיקאיות לא עובדות במשרדי פרסום בעייתיים או משרדים ממשלתיים מעורבים? רו"ח ומנה"ח לא עובדות עם גברים? שלא לדבר על אדריכליות ומעצבות פנים....
בכל יציאה ומפגש עם עולם אחר משהו זז וצריך להעמיד דברים על מקומם. יש מי שמצליח יותר ויש מי שפחות.
אבל עולם ההיטק הוא שונה משאר העולמות. באדריכלות, עיצוב פנים והנהלת חשבונות אין את העניין הגדול שיש בהייטק והוא גיבוש וחברה וזרימה וכו'.

אני לא יכול לדבר מניסיון, רק מהגיון.
תלוי איך האדם מגדיר 'דרגה רוחנית', וכיצד מוגדרת אצלו ה'חרדיות'.
אברך שהדרגה הרוחנית אצלו מוגדרת דרך ההיבט השלילי, שהוא לא קורא את העיתונים הללו, והוא לא רואה את הדברים הללו, והוא לא מסוגל לחיות בעיר מעורבת מחשש מי יודע מה הוא יראה שם, אין שום ספק שעצם העבודה בחברה מעורבת 'תוריד אותו בדרגה' ממה שהיה עד כה. יתכן שהוא אף 'יפקח את העיניים', ויגלה שכל מה שמכרו לו על החילונים שהם כאלו וכאלו, לא ממש מדויק, וכל ההשקפה הבצורה שהוא קנה בעמל דרך מאמרי המערכת בעיתון הקדוש, תתפורר לאבק דק.

לעומת זאת, אדם שבנה אצלו את הקומה הרוחנית באופן שכלי ועמוק, ולא בצורה שטחית ורדודה, והוא מבין שעצם העובדה שיש אנשים לא טיפשים שחושבים אחרת ממנו, לא הופכת את ההשקפה שלו ללא-נכונה, יש סיכוי גדול שהוא ישמור על הדרגה הרוחנית.
אממה, 'ראיתי בני עלייה והמה מועטים'...
לא מסכימה. אין אפוטרופוס לשום דבר. אולי זה יקרה פחות למישהו שבנה את עולמו הפנימי בצורה מושכלת. אבל אני אישית מכירה המון נשים אייכותיות מאוד שבנו את עצמן עד שהגיעו לעבודה, ואין אפס. המשרד שינה אותם לגמרי, ויש לי דוגמאות עצובות מאוד מאוד.
וגם, קצת הפוך. אלו שתמיד מטילים ספק וחוקרים ובודקים מרשים לעצמם לפעמים יותר בכאלו מקומות, כי זה לא איסורים גמורים, נכון?
ומי שיותר תמימה, מסכימה לכל מה שאמרו לה בסמינר ומקפידה על כל הסייגים ונשמרת יותר.

אם מישהי מצליחה לעשות את זה

אני מעריצה אותה ברמות אחרות,

כנראה שיש, אין לי ספק
לצערי היא לא מבין החברות שלי, וחבל לי שכך.
יש המון, ובאמת חבל שאת לא מכירה. בואו.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מדברים פה הרבה על ההבדלים הין גבר לאישה, חסידים או ליטאים.
תקשיבו טוב.
מניסיון שלי כאישה מול גבר חרדי(מנהלת צוות של נשים חרדיות), מניסיון של אחיי הבוגרים מול מערכת ניהול חילונית(מתכנתים בשני משרדי ממשלה), מניסיון שלי בעבר כעובדת בחברה פשרנית לעומת החינוך שלי(רכזת ח"מ בתוך ממ"ד פשרני, כלל פגישות עם הורים וכו')ועוד סיפורים של קרובים וחברים.

אין קשר בין המקום שגדלת עליו/חינוך אותו קיבלת/החסידות בו נולדת/הרב שגידל את אבא שלך, לניסיון שאתה עלול לעבור.
אדם לא יודע מה מחכה לו,
איך הנפש שלו תמודד מול זה,
כמה זה ישפיע על חייו כשהוא בעבודה, וכמה לאחריה.

ולכן -
לא משנה מי את/ה, מאיפה הגעת/בן כמה את/ה.
התייעץ/י עם דמות גדולה, מבינה, תורנית וערכית שלא מתבלבלת ממוסכמות וכד'.
אישיות שהיית נתלית עליה בזמני מצוקה רוחניים ונפשיים כאחד.
ומרגישה בה חוף מבטחים.

יכולה לספר מניסיון כואב שלי -
היה לי קשה ושורף לעזוב מקום עבודה מצליח, הגעתי שם לפסגות לכל הדעות,
הייתי אישיות אהובה על כולן וכולם...
הבאתי הביתה ימבות של כסף,
הכל היה נראה יותר טוב מטוב.
משובח ממש.

אבל אני - השתניתי,
רק מבפנים, כלום לא בחוץ, ממש כלום.
השקפותיי נטו לדברים שלא חלמתי,
רציתי דברים שלא הורגלתי אליהם,
בתוכי מאסתי בכל מיני דברים,
כל מיני דברים הפכו אצלי לעדיפות שניה.

וכשקלטתי את זה -
היתה לי עבודה עצמית קשה וצורבת,
ורק עם רב צמוד, עם עידוד של בעלי ושל הוריי, עם דם ודמעות שירקתי, הצלחתי ב"ה לצאת מזה מחושלת וחזקה לחיים.

היום אני גם מורה בתיכון ויועצת לימודים, אני בודקת עם כל תלמידה כמה זמן שייקח, מי היא? מה היא? מה היא דורשת מעצמה? ולמה? איזה שאיפות יש לה, והאם היא מודעת לכל ההשלכות של כל בחירה.
הן יכולות גם להתייעץ איתי אחרי הסמינר, ולפעמים אני בוכה על נשמות שהתעופפו להן מהקן החרדי...

מרגישה שליחות לספר לאנשים ונשים חרדים מבטן עם אופקים פתוחים - מהם חיי עבודה, מהו שוק עבודה פרוץ רוחנית, מה עלול לקרות לבנ"א באי שימת לב.
כל הכבוד!
הלוואי שיכלתי להתייעץ איתך...
אני ממש נמשכת לתחום הזה, לא מספיק ממצה את עצמי ומרוויחה בדברים אחרים, אבל... אני טיפוס מאד חברותי, קצת כריזמתי אפילו, ומפחד להתגלץ' בהייטק....
ומצד שני אני יודעת שאני לא ישרוד לאורך זמן בעבודות שאני מרגישה בהם לא מספיק...

עוקבת בעניין אחרי כל האשכולות בנושא, החל מרוחניות וכלה בחיי משפחה וילדים, ונקרעת...

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
חטפת לי את המילים מהפה...
אלא שבמחשבה שנייה, הבנתי, ששוב זה ייתקל בהבדלים המקודשים בין תפקידי הנשים / גברים כפי שהם נתפסים היום בחברה החרדית.
נשים - כיום מצופה מהם להיות המפרנסות את הבתים בהם הבעלים לומדים תורה - ולכן מתאים, נחוץ, צורך השעה וזכות גדולה לספק להן תמיכה וחממה רוחניים לעמוד בניסיונות הפרנסה שהם נצטוו ונתקללו לעסוק בה.
אבל גברים - ובכן, הם הרי אמורים לשבת וללמוד כל חייהם. ובניית חממה לגברים חרדיים בהייטק - עלולה הרי להתפרש בקלות כמתן "הכשר" ו"לגיטמציה" ליציאת הגבר החרדי לעבודה, ועוד בהייטק.... ולכן בשום אופן אסור שזה יקרה! ומי שיקים כזה דבר, שיתכונן לפשקווילים: "המעודדים יציאה לעבודה וחשיפה לטומאה במסווה של עזרה ליראת שמיים לאברכים מסולאים..."
אז מה שבשטח ממילא הרבה גברים יוצאים לעבודה, ונחשפים לרשת הוירטואלית ולרשת החברתית מלאת הסכנות? אבל מוטב שלא נקים להם "תיבה במבול" שמא יקבלו מאיתנו גושפנקא לאותו מבול ומבולקה...
וזה שהם מכורח המציאות ממילא שם, ורבים וטובים טובעים... מצטערים.
(או שלא כל כך. יותר מצטערים שבכלל יצאת לעבודה, ואם עשית זאת - תאכל אותה, ותאכל את נשמתך...)

החותמת בכאב.

(נכתב בעקבות שיחה עם חברה יקרה, שאחרי 12 שנות נישואים, 12 שנות סדרים כפולים ומשולשים בכולל, בעלה - אברך יקר שבאמת אוהב ללמוד, סיים ש"ס בגיל צעיר וכו'. נאלץ כרגע מאילוצי פרנסה לצאת לעבודה, וכשהיא שומעת ממנו דיבורים ששוקלים הייטק, היא מתחילה לרעוד על הרוחניות של הבית ועל הירידה הרוחנית שעלולה לקרות לו, ואומרת: לא יודעת למה הוא מברך "שלא עשני אישה"... הלוואי והיה אישה, לפחות היו לו את ה"שמורה"!!!)
דוקא גדלתי בקהילה שיותר נותנת לכך מקום, כלומר לא מסתכלת בעין שלילית כ"כ על גברים שיוצאים לפרנס.
ועדיין אני חושבת, שכל גבר באשר הוא וכמובן גם אישה, צריך אי של ביטחון, תיבת נח במבול של אתגרי העבודה בדור הזה.
בדורי - לא היה את שמורה, או שלא ידעתי ע"כ, בכל אופן היה ברור לי שלא אוכל להושיע את עצמי מעצמי, לבד.
רק עם עזרה מבחוץ, הבנה והכלה ועמידה על האמת ללא פשרות משולב עם אהבה ואמון שאצליח להיוושע.

s2061

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
לא מסכימה. אין אפוטרופוס לשום דבר. אולי זה יקרה פחות למישהו שבנה את עולמו הפנימי בצורה מושכלת. אבל אני אישית מכירה המון נשים אייכותיות מאוד שבנו את עצמן עד שהגיעו לעבודה, ואין אפס. המשרד שינה אותם לגמרי, ויש לי דוגמאות עצובות מאוד מאוד.
וגם, קצת הפוך. אלו שתמיד מטילים ספק וחוקרים ובודקים מרשים לעצמם לפעמים יותר בכאלו מקומות, כי זה לא איסורים גמורים, נכון?
ומי שיותר תמימה, מסכימה לכל מה שאמרו לה בסמינר ומקפידה על כל הסייגים ונשמרת יותר.
זה נכון, אין ביטוח לאף אחד.
יש משהו בזה שהסגנון התמים יותר פחות ירד או יותר נכון אפילו לא יגיע למקום המועד הזה..

נערך לאחרונה ב:

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
זה נכון, אין ביטוח לאף אחד.
יש משהו בזה שהסגנון התמים יותר פחות ירד או יותר נכון אפילו לא יגיע למקום המועד הזה..
(מאמינה שבמקומות כאלו נמצאים יותר מהסגנון הליברלי שבודק ומברר לעצמו ואולי גם מאפשר לעצמו).
אני לא רואה נטייה לרדת יותר אצל חברה או מגזר ספציפיים.
רואה אצל כולם הכל.
גם במגזרים וגם במגדרים.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
חטפת לי את המילים מהפה...
אלא שבמחשבה שנייה, הבנתי, ששוב זה ייתקל בהבדלים המקודשים בין תפקידי הנשים / גברים כפי שהם נתפסים היום בחברה החרדית.
נשים - כיום מצופה מהם להיות המפרנסות את הבתים בהם הבעלים לומדים תורה - ולכן מתאים, נחוץ, צורך השעה וזכות גדולה לספק להן תמיכה וחממה רוחניים לעמוד בניסיונות הפרנסה שהם נצטוו ונתקללו לעסוק בה.
אבל גברים - ובכן, הם הרי אמורים לשבת וללמוד כל חייהם. ובניית חממה לגברים חרדיים בהייטק - עלולה הרי להתפרש בקלות כמתן "הכשר" ו"לגיטמציה" ליציאת הגבר החרדי לעבודה, ועוד בהייטק.... ולכן בשום אופן אסור שזה יקרה! ומי שיקים כזה דבר, שיתכונן לפשקווילים: "המעודדים יציאה לעבודה וחשיפה לטומאה במסווה של עזרה ליראת שמיים לאברכים מסולאים..."
אז מה שבשטח ממילא הרבה גברים יוצאים לעבודה, ונחשפים לרשת הוירטואלית ולרשת החברתית מלאת הסכנות? אבל מוטב שלא נקים להם "תיבה במבול" שמא יקבלו מאיתנו גושפנקא לאותו מבול ומבולקה...
וזה שהם מכורח המציאות ממילא שם, ורבים וטובים טובעים... מצטערים.
(או שלא כל כך. יותר מצטערים שבכלל יצאת לעבודה, ואם עשית זאת - תאכל אותה, ותאכל את נשמתך...)

החותמת בכאב.

(נכתב בעקבות שיחה עם חברה יקרה, שאחרי 12 שנות נישואים, 12 שנות סדרים כפולים ומשולשים בכולל, בעלה - אברך יקר שבאמת אוהב ללמוד, סיים ש"ס בגיל צעיר וכו'. נאלץ כרגע מאילוצי פרנסה לצאת לעבודה, וכשהיא שומעת ממנו דיבורים ששוקלים הייטק, היא מתחילה לרעוד על הרוחניות של הבית ועל הירידה הרוחנית שעלולה לקרות לו, ואומרת: לא יודעת למה הוא מברך "שלא עשני אישה"... הלוואי והיה אישה, לפחות היו לו את ה"שמורה"!!!)
יש בזה צדק.
אבל תכלס מי שיפתח את זה אלו אנשים מבפנים, שכבר מבינים את המורכבויות ונמצאים בתוכם.
כאלו שמבינים שלחרדים עובדים צריך מענה ראוי יותר מ'לעבוד בהייטק גזרת שמד'
כך שהשאלה בעינה עומדת, מדוע אין כזה דבר.

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
תכלס איך אתם רוצים שיעבוד החממה לחרדים בהייטק?
חברות חרדיות? פורום וירטואלי? בית מדרש פיזי?

מנגו ובננה

משתמש צעיר
לדעתי הבן אדם צריך להכיר את עצמו ואת אופיו
אם הוא אופי חזק שידע לאמר לעצמו אני נגרר....
אין בעיה שיעבוד בעבודה כזאת אם התנאים טובים ומתאימים לו
רק עיצה קטנה- כדאי שיהיה בקשר אם מישהו שישתף אותו אחת לשבוע מה קורה בעבודה
זה יעזור לו לראות ולהבין לבד מה המצב איתו.....

שפריצרית

משתמש מקצוען
סתם שאלה, 'שמורה' עוזרת לכן?
אתן מעלות את זה כדוגמה לגב קהילתי, אני לא מרגישה ששמורה מספקת באמת את הגב הזה.
לקבל מיילים פעם או כמה פעמים בשבוע לא זה מה שנותן לי תחושת שייכות או קהילתיות.
במיוחד שברב הפעמים קשה לי להזדהות עם המסרים, שממשיכים פחות או יותר את אותו קו של הסמינר.
לא שיש לי בעיה עם הסמינר, אבל לשמוע נשים שמתמודדות עם ניסיון של פתיחת אתר קופת חולים רק מחליש וגורם לתחושת ריחוק.
ונסיונות כבדים יותר או בעיות קשות יותר - עוברות צינזור ועידון מאסיבי.
קהילת 'חרדיות בהייטק' מספקת יותר גב מקצועי, פחות מדברים שם על ענייני ערכים ורוחניות.

s2061

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
סתם שאלה, 'שמורה' עוזרת לכן?
אתן מעלות את זה כדוגמה לגב קהילתי, אני לא מרגישה ששמורה מספקת באמת את הגב הזה.
לקבל מיילים פעם או כמה פעמים בשבוע לא זה מה שנותן לי תחושת שייכות או קהילתיות.
במיוחד שברב הפעמים קשה לי להזדהות עם המסרים, שממשיכים פחות או יותר את אותו קו של הסמינר.
לא שיש לי בעיה עם הסמינר, אבל לשמוע נשים שמתמודדות עם ניסיון של פתיחת אתר קופת חולים רק מחליש וגורם לתחושת ריחוק.
ונסיונות כבדים יותר או בעיות קשות יותר - עוברות צינזור ועידון מאסיבי.
קהילת 'חרדיות בהייטק' מספקת יותר גב מקצועי, פחות מדברים שם על ענייני ערכים ורוחניות.
גם אני מרגישה ככה לגבי שמורה. כבר פחות קוראת את המיילים מהם.
הייתי בחלק מהכנסים, מאד מושקע ומאד נהניתי וזה היה חשוב ויפה.
אבל תכלס ביומיום לא עוזרים לי.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
גם אני הגעתי למסקנה שהתכנים של השמורה לא תמיד מתאימים לי ועזבתי.
אבל אני יודעת שיש שנתרמות מהם הרבה.
ופעמים רבות לא תראי אותן בפרוג
בכל מקרה,
זו היתה רק דוגמא לחממה שיכולה לתרום לגברים.

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
@java
ומה יהיה בפורום?
מאמרי השקפה, אבל לא מנותקים מהמציאות?
טיפים לשמירה על הערכים?

מגבת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ה נכון, אין ביטוח לאף אחד.

ממש לא נכון!
התמימות הזו מסוכנת מאד.
מי שעושה רק מה שאמרו לה בסמינר,
בלי להבין אחד ועוד אחד.
ובלי לשים לב לשינוי הפנימי שחל בה,
תיסחף בלהט הפטפטת, והאירעים והגיבושים והבדיחות והעקיצות.
ותיפול.

לדעתי, הפיתרון בין אצל גברים ובין אצל נשים הוא לשתף בין בני הזוג הכל!!
ולקבל את דעתו.
להעלות לדיון שאלות מוזרות שמתפתחות בראש, ולענות לעצמכם תשובות מלאות!!!
ובמקרה הצורך לשתף רב.

ועוד טיפ,
פשוט להיות שקט/ה- גם אתם לא כאלו.
לא להבין בדיחות, ולא לענות בשנינות.
להיות טיפוס משעמם שכל מה שמעניין אותו זה עבודה ועבודה.
נכון, זה קשה!!!!!!!!!!!!!!
אבל בצורה כזו יש סיכוי טוב להישמר היטב.
מניסיון של 11 שנה...

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
לדעתי, הפיתרון בין אצל גברים ובין אצל נשים הוא לשתף בין בני הזוג הכל!!
ולקבל את דעתו.
להעלות לדיון שאלות מוזרות שמתפתחות בראש, ולענות לעצמכם תשובות מלאות!!!
ובמקרה הצורך לשתף רב.
לא יודע כמה גברים מוכנים לשתף את המעברים שלהם, עם מישהו אחר (שהם מכירים) כ"כ בקלות.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
@java
ומה יהיה בפורום?
מאמרי השקפה, אבל לא מנותקים מהמציאות?
טיפים לשמירה על הערכים?
אני חושבת שבעיקר תמיכה, עידוד ונתינת כוחות הדדית.
בעצם, זה מתאים לפורום נשי ולא גברי.
כיוון שאף פעם לא הייתי גבר חרדי בהייטק אני לא יודעת מה הצרכים שלו ומילא מה יהיה שם.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה