דרוש מידע בעלי רכבים, למה אתם לא עוצרים לנו, למען ה'???

מצב
הנושא נעול.

יהודי חשוב

משתמש פעיל
אני ממשיך ב"ה לעצור לטרמפיסטים בשמחה
רק אשתף כמה עובדות מבית מדרשי...

א. לכלכו לי את הרכב הנקי בבוץ!!!
לך תנקה דבר כזה עכשיו...

ב. עוצרים באופן קבוע לכמה עשרות מטרים...

ג. דיבורים מעצבנים בטלפון...

ד. עוצר ומדגיש לפעמים שיש מקום אחד מקדימה ומאחורה יש כסאות תינוק, למה לדרוך על המושב ולדלג עליהם???
ביקשתי שרק אחד יעלה!!!

ה. בן אדם מבקש ממני לעצור בנקודה מסוימת בדרך אני עוצר והלה מתייעץ עם אשתו האם הוא צריך להגיע לכאן או להמשיך...

ו. לא מעוניין לשמוע את חידושיך על הפרשה ואיך זה מתקשר כמין חומר עם המצב...

ז. לא מעניין אותך מי השווער שלי ובאיזה ישיבה למדתי,, אגב, וכן להיפך...

ח. ירדת לכביש מהטרמפיאדה? חסמת אותי מלעזור לך, אני לא אתקע את התנועה. אגב, ככה זה יהיה גם כשאני יוריד את מי שעלה לפניך.

חברים, תעזרו לנו לעזור לכם!!!

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נראה לך שלא ניסיתי? חיפשתי המון בכל פלטפורמה אפשרית
לא משנה זה מאחורי ברוך השם
אבל מקומם אותי הניתוק לפעמים
אין לי בעיה שכותבים "אני לא רוצה לעלות טרמפיסטים מסיבות כאלה ואחרות"
יש לי בעיה ששוללים לגיטימציה מעצם עצירת הטרמפים "כי מה אתם בתחנת אוטובוס יש לכם עוד 3 דקות קו"
כאילו סירייסלי? מי אמר לך?
אין ספק שאת צודקת ויש הרבה שעוצרים טרמפים בצורך אמיתי
אבל זה נכון גם שזה לפעמים מגיע מתרבות כזאת ולאו דווקא צורך...

שלמה וייס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
אפשר להתאמץ וללכת לתחנה מוקדמת יותר (אנחנו עושים כך ונסחבים גם עם ילדים)
הסתמכות על טרמפים היא תרבות של מקבצי נדבות
כל הכבוד לכם על המאמץ, אבל אין לכם זכות לשפוט בחומרא את מי שאין לו כוח להתאמץ כמוכם.

nhfk

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
עיצוב ואדריכלות פנים
אין ספק שאת צודקת ויש הרבה שעוצרים טרמפים בצורך אמיתי
אבל זה נכון גם שזה לפעמים מגיע מתרבות כזאת ולאו דווקא צורך...
אבל זה בדיוק מה שכל הקהל הקדוש פה מנסה ללמד את בעל האשכול
שאין לו דרך לדעת למה לא עוצרים לו
אז למה כשעוצרים טרמפים אפשר לשפוט על תרבות?
ברור שזה קיים אבל אין לאף אחד דרך לדעת אם האדם הספציפי הזה שעכשיו הושיט יד
זה התרבות שלו / אין לו כסף / עומד להתעלף / אין אוטובוס ב48 שעות הקרובות

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אבל זה בדיוק מה שכל הקהל הקדוש פה מנסה ללמד את בעל האשכול
שאין לו דרך לדעת למה לא עוצרים לו
אז למה כשעוצרים טרמפים אפשר לשפוט על תרבות?
ברור שזה קיים אבל אין לאף אחד דרך לדעת אם האדם הספציפי הזה שעכשיו הושיט יד
זה התרבות שלו / אין לו כסף / עומד להתעלף / אין אוטובוס ב48 שעות הקרובות
את לגמרי צודקת.
א''א לשפוט על התרבות.
(התגובות היו כי הטון של ההודעה הפותחת היה תובעני, תסכימי איתי שגם כשאת ממש עייפה ומותשת את מבינה שא''א לכפות על מישו לעצור לך טרמפ, נכון?)

nhfk

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
עיצוב ואדריכלות פנים
את לגמרי צודקת.
א''א לשפוט על התרבות.
(התגובות היו כי הטון של ההודעה הפותחת היה תובעני, תסכימי איתי שגם כשאת ממש עייפה ומותשת את מבינה שא''א לכפות על מישו לעצור לך טרמפ, נכון?)
זה אין ספק
אני התעוררתי להגיב פה רק בגלל זאת שלא הבינה למה עוצרים טרמפים בתחנות
זה הקפיץ אותי
פותח אשכול יש מליון שכמותיו ואין לי סבלנות בכלל להגיב לו למה הניסוח שלו לא רלוונטי ומקומם והורס לציבור הטרמפיסטים (שאני לא נמצאת בשורותיו) .

חמדה יקרה

משתמש מקצוען
כל הכבוד לכם על המאמץ, אבל אין לכם זכות לשפוט בחומרא את מי שאין לו כוח להתאמץ כמוכם.
זה בדיוק הענין של התרבות, אין כח להתאמץ אז עוצרים טרמפים
אולי גם אין לי כח לעבוד אז אני אקבץ נדבות

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
וואו, באמת עכשיו אני מבין יותר טוב
מקווה שאני לא מאלה...
(אני יודע שלא)
(ואני גם יודע שהם נדירים)
עצם העובדה שהגישה שאתה מציג פה באשכול תובענית, אין סיכוי שזה לא עובר ל'מארחים'.

לפני שמטגנים אותי-אין לי רכב, ואני נוסע בטרמפים על בסיס קבוע בגלל העובדה שבמקום שאני גר בו אחד היישובים ביו"ש שירותי התח"צ לא כ"כ זמינים
דבר ראשון-לפעמים אין מקום ברכב, לא תמיד רואים את זה מהכביש.
דבר שני-הרבה מאוד פעמים בן אדם בשיחת טלפון/מדבר עם אשתו, ולא נוח לו להעלות עכשיו אנשים לאוטו שלו. אגב-יצא לי לא פעם ולא פעמיים לעלות על אנשים שהיו באמצע שיחה, אשריהם!
דבר שלישי- לא נעים להגיד אבל אתם לא יודעים איך תופסים טרמפים.
לפחות הרבה מכם.
ידוע באיזור מגוריי שחרדים לא יודעים איך תופסים טרמפים. כי:
לא מתאים לרדת לכביש, ועוד עמוק לתוך הכביש כשאתה רוצה לתפוס טרמפ! תחכה על המדרכה, רואים אותך גם ככה.
לא מתאים שברגע שרכב עוצר קופצים עליו 10 אנשים!
תחכה, שקודם יעלה מי שהגיע לפה לפניך.
דבר רביעי-הרבה אנשים העלו טרמפים, מה שגרם להם לא לרצות להעלות...
אם אתה עולה לטרמפ, לא מתאים לאכול/לדבר בקול/לענות לפלאפון בטרמפ!
אם מתקשרים אליך, תבקש רשות לענות!
אגב, יש על זה כבר אשכול ארוך ארוך-
@הכלבויניק נראה לי שהנושא מיצה את עצמו.
אם הנושא מציק לך יש כפתור איקס לכרטיסייה.

grid

משתמש חדש
אפשר 3 ימים לפני ראש השנה לדבר בשיח קצת יותר מרומם מ"האם חייבים לעצור לי" או לא??
אני לא חושב שזה הנושא, אף אחד לא חייב שום דבר לאף אחד, אבל מניסיון החיים שלי, העולם מחולק לשני חלקים; אלה שבאים להיטיב ולעזור לשני , ואלה שלא. האלה מהסוג השני לא אנשים רעים או משהו ח"ו, אבל הם חושבים רק על עצמם, אין להם שום מטרה בחיים להיטיב עם האחר, ולכן כשיוצא להם ונוח להם לעשות טוב הם עושים (הרבה פעמים זה כולל רוחי משנה מהחסד שהם עושים..) ומתי שהם רק חוששים שאולי החסד הזה יהיה להם קצת קשה, אז מה פתאום?? מאיפה בא הרעיון האוילי הזה לעזור למישהו אחר???מה אנחנו פריירים? בכלל יש אוטובוסים ולי זה עולה כסף וכו' וכו' ועוד מיליון תירוצים שיש להם להשקיט את מצפונם, אז אולי חלק מהמקרים באמת קשים, אולי חלק אפ' קשים מאוד, ואנשים נוהגים בחוסר הגינות, אבל תעצור שניה!! תחשוב רגע איפה אני נמצא בעניין הזה של לחשוב על השני???
ר' חיים וולוז'ינר כותב: "האדם לא נברא אלא להועיל לאחריני"... לא נברא אלא בשביל זה!!! את/ה מבינ/ה מה כתוב כאן???? האדם נברא נטו בשביל הדבר הזה!!! זה הזוי לשמוע פה כזה ניתוק מהעולם הזה!!
אני לא חושב שזה דרגה גבוהה, בן אדם יכול לעצור מהמקום שלו ולחשוב איך אני מיטיב עם השני.
וכן, נסיעה בתחב"צ קשה מאוד, מאוד!! מי שלא מבין מה זה לחכות שעות בשמש הקופחת, לדעת שהאוטובוסים שוב ידלגו וכו', לא מבין בכלל על מה מדובר, תחשבו רגע על האברך שכל מה שהוא רוצה זה שראש הכולל לא יוריד לו עוד כמה שקלים כי שוב האוטובוס מאחר/ לא מגיע/ מגיע דחוס...
תחשוב שזה שלך הקב"ה נתן את האפשרות להחזיק רכב, זה זמני בלבד... הקב"ה נתן לך מתנה ולשכן שלך לא!!
וכן, בדרך כלל זה לא שהוא בכסף שאתה משלם על רכב קנה יאכטה... יש כאלה שאין להם אפשרות אין מה לעשות..
ולסיום, למי שקצת עצר בחיים שלו טרמפים, יש קטע ממש מעניין שבדרך כלל, שוב אני לא מכליל, אבל בדרך כלל, מי שעוצר טרמפים זה דוקא לא הרכבים הכי חדשים ונוצצים בכביש... אלא דווקא האברכים עם הטרנטס'.. מעניין למה... (רמז: אנשים יותר קרובים להשי"ת, יותר מחפשים לעשות לו נחת רוח, יותר יודעים מה חובתם בעולמם ולמה הם נבראו)

שנה טובה

נפשי ישובב

משתמש חדש
לאור הטענות שהובאו כאן
לע"ד זאת ההסתכלות על הדברים:
כל בן אדם נותן שוקולד לבנו בן השנה, אע"פ שכל פעם מחדש הוא מלכלך את בגדי עצמו ובגדי אביו, קירות הבית וכו'
האם האבא יגיד די עד כאן אני לא נותן לך יותר שוקולד???, ודאי שלא! הוא מוכן לנקות אחריו כל פעם מחדש,- ולמה??
כי הוא הבן שלו והוא אוהב אותו וגם אם הוא ילכלך שוב הוא יכיל זאת כל פעם מחדש!!!
כך אם בן אדם היה מרגיש שזה אח!!! שלי ואני אוהב אותו!!
גם אם היה עושה איזה לכלוך או מעכב אותו קצת וכו' היה מכיל את זה!!!
וזה תלוי בדרגה של הבן אדם!

TTTBBB

משתמש פעיל
צילום מקצועי
הייתי חייבת להגיב,
אנשים דנים פה בלי שיודעים מה זה..

אני אשתף מהכיוון שלי, אנחנו זוג צעיר עם ילד, ורכב יחיד בכל המשפחה של בעלי. הזמן היחיד שיוצא לנו לדבר בפרטיות מלבד יציאות - זה הנסיעות. כי בבית תמיד יש מה לעשות כביסות, ארוחות..
וכאן מגיע היציאה לשמחות במשפחה, מייד עם התקרב השמחה מתקשר הראשון שכבר חישבן כמה מקומות מבוזבזים יש לנו ברכב ורק רוצה לוודא את שעת היציאה...
אני משתפת ממקום של כאב, תמיד מצטרפים אלינו ויוצאים עם רכב מלא, כי למה להם להיסחב באוטובוס אם אפשר ברכב?!

קשה לי להבין, אולי מישהו כאן יצליח להסביר לי, מה הם חושבים?? אם לא היינו צריכים פרטיות היינו נוסעים באוטובוסים כמוהם, לא קיבלנו בחינם את הרכב ואף אחד לא עוזר לנו לתחזק אותו... אז מה זה העניין שברור להם?? ויותר מזה יש את האלו שמתקשרים לבעלי ביום שישי שיקפיץ אותם למסוף כי פספסו את האוטובוס ולמה שישלמו מונית..

ואם אפילו מישהו אחד יפסיק לנצל את ה"דרייבר" שלו - היה לי שווה.

shani123

משתמש מקצוען
לעולם לא הבנתי את התופעה הזו של לעצור טרמפים ליד תחנות אוטובוס.
מבחינתי טרמפ זה סוג של חסד, ואני אבקש אותו במקרים באמת דחופים שאין אופציה אחרת.
אבל למה לעצור טרמפ כשעוד שלוש דק' יש אוטובוס?
אולי כבר המתינו חצי שעה?
אולי האוטובוס עבר ולא עצר, וכך גם הבא אחריו?
אולי נדרש להם 2-3 אוטובוסים ובטרמפ אחד יגיעו בקלות יותר?

רעיון טוב

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
בבחרותי הייתי נעזר לא מעט בטרמפים, מעולם לא העזתי לשוחח בטלפון בטרמפ, כיבדתי מאוד את הנהג שעשה איתי חסד, כיום, כשאני יודע איזה חסד גדול זה, אני משתדל לקחת איתי טרמפיסטים בכל פעם שמתאפשר לי, אני אפי' מחפש אותם בצידי דרכים, אבל הבעיה מתחילה כשיש את אלו שנוח להם להרגיש יותר מידי בבית, אני בד''כ זורם עד שזה מגיע לשיחות טלפון, זה דבר שמוציא אותי מהריכוז. ואני ממש לא מהקשוחים, אם יש לי מסטיקים או איזה נשנוש אחר אני מציע, מפתח שיחה ונותן הרגשה טובה.

אבל ישנם זמנים שאני לא יכול לקחת טרמפיסטים, מהרבה סיבות שחלקן כבר הועלו פה. אז תבינו את אלו שלא עוצרים.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
אפשר 3 ימים לפני ראש השנה לדבר בשיח קצת יותר מרומם מ"האם חייבים לעצור לי" או לא??
אני לא חושב שזה הנושא, אף אחד לא חייב שום דבר לאף אחד, אבל מניסיון החיים שלי, העולם מחולק לשני חלקים; אלה שבאים להיטיב ולעזור לשני , ואלה שלא. האלה מהסוג השני לא אנשים רעים או משהו ח"ו, אבל הם חושבים רק על עצמם, אין להם שום מטרה בחיים להיטיב עם האחר, ולכן כשיוצא להם ונוח להם לעשות טוב הם עושים (הרבה פעמים זה כולל רוחי משנה מהחסד שהם עושים..) ומתי שהם רק חוששים שאולי החסד הזה יהיה להם קצת קשה, אז מה פתאום?? מאיפה בא הרעיון האוילי הזה לעזור למישהו אחר???מה אנחנו פריירים? בכלל יש אוטובוסים ולי זה עולה כסף וכו' וכו' ועוד מיליון תירוצים שיש להם להשקיט את מצפונם, אז אולי חלק מהמקרים באמת קשים, אולי חלק אפ' קשים מאוד, ואנשים נוהגים בחוסר הגינות, אבל תעצור שניה!! תחשוב רגע איפה אני נמצא בעניין הזה של לחשוב על השני???
ר' חיים וולוז'ינר כותב: "האדם לא נברא אלא להועיל לאחריני"... לא נברא אלא בשביל זה!!! את/ה מבינ/ה מה כתוב כאן???? האדם נברא נטו בשביל הדבר הזה!!! זה הזוי לשמוע פה כזה ניתוק מהעולם הזה!!
אני לא חושב שזה דרגה גבוהה, בן אדם יכול לעצור מהמקום שלו ולחשוב איך אני מיטיב עם השני.
וכן, נסיעה בתחב"צ קשה מאוד, מאוד!! מי שלא מבין מה זה לחכות שעות בשמש הקופחת, לדעת שהאוטובוסים שוב ידלגו וכו', לא מבין בכלל על מה מדובר, תחשבו רגע על האברך שכל מה שהוא רוצה זה שראש הכולל לא יוריד לו עוד כמה שקלים כי שוב האוטובוס מאחר/ לא מגיע/ מגיע דחוס...
תחשוב שזה שלך הקב"ה נתן את האפשרות להחזיק רכב, זה זמני בלבד... הקב"ה נתן לך מתנה ולשכן שלך לא!!
וכן, בדרך כלל זה לא שהוא בכסף שאתה משלם על רכב קנה יאכטה... יש כאלה שאין להם אפשרות אין מה לעשות..
ולסיום, למי שקצת עצר בחיים שלו טרמפים, יש קטע ממש מעניין שבדרך כלל, שוב אני לא מכליל, אבל בדרך כלל, מי שעוצר טרמפים זה דוקא לא הרכבים הכי חדשים ונוצצים בכביש... אלא דווקא האברכים עם הטרנטס'.. מעניין למה... (רמז: אנשים יותר קרובים להשי"ת, יותר מחפשים לעשות לו נחת רוח, יותר יודעים מה חובתם בעולמם ולמה הם נבראו)

שנה טובה
הנוסעים מהסוג הדורש ותובע טרמפים, הם לא בהכרח בעצמם מהסוג הנחלץ לעזרת אחרים ברכושם הפרטי.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה