בנית אתר

ליזי

משתמש רשום
אני מכירה מתכנת מצויין שבונה אתרים בוורדפרס, אך אני מתלבטת האם זה מספיק איכותי לאתר שאני רוצה לבנות , מישום מה וורדפרס נראה לי פשוט וזול אני די משווה את זה לוורד לעומת אינדייזין - האם אני טועה?
אם אני צודקת לגבי הוורדפרס שלא כדאי , אז באיזה שפה ממולץ ?
אני רוצה לבנות אתר ברמה הזו : http://www.cityofdavid.org.il/

מיכל101

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
למעלה מ-60% מהאתרים היום נבנים על וורדפרס.
זוהי מערכת מקצועית ומצויינת לבניית אתרים!
האתר שהבאת לדוגמא יכל באותו מידה להבנות גם בפלטפורמת וורדפרס...

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י מיכל101;1242955:
למעלה מ-60% מהאתרים היום נבנים על וורדפרס.
זוהי מערכת מקצועית ומצויינת לבניית אתרים!
האתר שהבאת לדוגמא יכל באותו מידה להבנות גם בפלטפורמת וורדפרס...

את צודקת, אבל לא להגזים :) את מתכוונת 1/6 מהאתרים, כן?

chani2006

משתמש מקצוען
כשאת אומרת אני משווה את "זה" לוורד לעומת אינדיזיין, למה את מכוונת ב"זה"?

chani2006

משתמש מקצוען
בואי נעשה סדר.

כל אתר, לא משנה באיזו צורה הוא נבנה, עושה שימוש בHTML ובCSS.
כמעט כל אתר יושב גם על פונקציות של PHP וסקריפטים של JS שמשפרים ומייעלים את התפקוד שלו, ומאפשרים ביצועים מורכבים יותר.
כל זה נכון לגבי כל אתר, כולל אתרי וורדפרס.
עד כאן בנוגע לשאלתך, "באיזו שפה כדאי?"

אז מה בכל זאת ההבדל?
אתר שנבנה ידנית, דורש מהמתכנת לייצר את כל הקוד הזה בעצמו.
מטבע הדברים, הסיכוי לטעויות גדול למדי, וייתכן גם שהקוד יפעל, אך יהיה כתוב בצורה מסובכת שמאטה ומכבידה על הדפדפן את טעינת האתר. מהירות האתר היא אחד הנתונים החשובים ביותר באתר מקצועי.
מה עשתה וורדפרס?
מתכנתי וורדפרס ראו שיש המון אלמנטים בסיסיים שקיימים באופן קבוע בכל אתר-
תפריטים, כותרות, מאמרים, אזורי תוכן שונים ועוד ועוד ועוד, אז בין השאר, כדי לחסוך למתכנתים בעבודה, ולמנוע טעויות בקוד, וקודים מורכבים ומסובכים, בנתה וורדפרס מערכת מוכנה, משוכללת, מקצועית ומתקדמת ביותר, שכוללת בתוכה הכל, באופן פתוח ורחב ככל האפשר, עם המוני אופציות מובנות לבחירה.
אין דבר שלא ניתן לעשות בוורדפרס!!!
מעבר לכך, כאמור, אתר וורדפרס כתוב בPHP, CSS, HTML ו-JS בדיוק כמו כל אתר אחר, כך שמעבר לשימוש הפשטני במערכת המוכנה כמות שהיא, (שגם הוא עשוי להביא לתוצאות ראויות בהחלט), כל מי שמכיר את השפות הללו יכול בקלות לעשות שימוש יעיל בקוד המוכן, ולהגיע איתו לתוצאות מקסימליות. הקוד הוא פתוח לגמרי, ובכל רגע נתון רבבות מתכנתים ברחבי העולם מבצעים בו מיליוני שינויים, תוספות, וביצועים ללא גבולות.
לוורדפרס ישנם גם מאות אלפי תוספים, שבהתקנה פשוטה מאפשרים לאתר לבצע פעולות משוכללות ומתקדמות. ברור שכתיבה עצמאית של סקריפטים לביצועים ברמה כזו היתה לוקחת שבועות, ועולה בהתאם!
וורדפרס גם הקימה מנגנון אחורי לכל אתר, המאפשר למשתמש הזנה רציפה של תכנים דינמיים לאתרים, ללא צורך לגעת בקוד או להתאים את העיצוב.

לסיכום-
אין דבר שוורדפרס מונעת מהאתר.
יש הרבה הרבה דברים שוורדפרס משבחת ומשכללת את האתר.

למעשה, קשה, עד בלתי אפשרי, למשתמש הרגיל, לדעת על אתר כלשהו, (כולל האתר שקישרת אליו), באיזו מערכת הוא נבנה, ואין שום מניעה שאתר כזה נבנה אכן בוורדפרס.

בהצלחה!

נ"ב-
כל הנ"ל נכתב בהנחה שההשוואה היא בין בנייה בוורדפרס ובין בנייה עצמאית מאפס.
במידה והאלטרנטיבה לוורדפרס היא מערכת תוכן אחרת- ג'ומלה וכו',
אזי הפרמטרים להשוואה שונים, כאשר ישנם צדדים לכאן ולכאן.
אציין רק עובדה אחת שאולי תיתן בכל זאת כיוון-
כפי שציינה למעלה מיכל101 60% מהאתרים הבנויים במערכות תוכן (ולא מכלל האתרים) בנויים על וורדפרס. נראה לי שזו אינדיקציה מסוימת.

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
נכתב ע"י chani2006;1243112:
בואי נעשה סדר.

כל אתר, לא משנה באיזו צורה הוא נבנה, עושה שימוש בHTML ובCSS.
כמעט כל אתר יושב גם על פונקציות של PHP וסקריפטים של JS שמשפרים ומייעלים את התפקוד שלו, ומאפשרים ביצועים מורכבים יותר.
כל זה נכון לגבי כל אתר, כולל אתרי וורדפרס.
עד כאן בנוגע לשאלתך, "באיזו שפה כדאי?"

אז מה בכל זאת ההבדל?
אתר שנבנה ידנית, דורש מהמתכנת לייצר את כל הקוד הזה בעצמו.
מטבע הדברים, הסיכוי לטעויות גדול למדי, וייתכן גם שהקוד יפעל, אך יהיה כתוב בצורה מסובכת שמאטה ומכבידה על הדפדפן את טעינת האתר. מהירות האתר היא אחד הנתונים החשובים ביותר באתר מקצועי.
מה עשתה וורדפרס?
מתכנתי וורדפרס ראו שיש המון אלמנטים בסיסיים שקיימים באופן קבוע בכל אתר-
תפריטים, כותרות, מאמרים, אזורי תוכן שונים ועוד ועוד ועוד, אז בין השאר, כדי לחסוך למתכנתים בעבודה, ולמנוע טעויות בקוד, וקודים מורכבים ומסובכים, בנתה וורדפרס מערכת מוכנה, משוכללת, מקצועית ומתקדמת ביותר, שכוללת בתוכה הכל, באופן פתוח ורחב ככל האפשר, עם המוני אופציות מובנות לבחירה.
אין דבר שלא ניתן לעשות בוורדפרס!!!
מעבר לכך, כאמור, אתר וורדפרס כתוב בPHP, CSS, HTML ו-JS בדיוק כמו כל אתר אחר, כך שמעבר לשימוש הפשטני במערכת המוכנה כמות שהיא, (שגם הוא עשוי להביא לתוצאות ראויות בהחלט), כל מי שמכיר את השפות הללו יכול בקלות לעשות שימוש יעיל בקוד המוכן, ולהגיע איתו לתוצאות מקסימליות. הקוד הוא פתוח לגמרי, ובכל רגע נתון רבבות מתכנתים ברחבי העולם מבצעים בו מיליוני שינויים, תוספות, וביצועים ללא גבולות.
לוורדפרס ישנם גם מאות אלפי תוספים, שבהתקנה פשוטה מאפשרים לאתר לבצע פעולות משוכללות ומתקדמות. ברור שכתיבה עצמאית של סקריפטים לביצועים ברמה כזו היתה לוקחת שבועות, ועולה בהתאם!
וורדפרס גם הקימה מנגנון אחורי לכל אתר, המאפשר למשתמש הזנה רציפה של תכנים דינמיים לאתרים, ללא צורך לגעת בקוד או להתאים את העיצוב.

לסיכום-
אין דבר שוורדפרס מונעת מהאתר.
יש הרבה הרבה דברים שוורדפרס משבחת ומשכללת את האתר.

למעשה, קשה, עד בלתי אפשרי, למשתמש הרגיל, לדעת על אתר כלשהו, (כולל האתר שקישרת אליו), באיזו מערכת הוא נבנה, ואין שום מניעה שאתר כזה נבנה אכן בוורדפרס.

בהצלחה!
זה נשמע לי כמו כתבה פרסומית :)
לדעתי הענייה (ולאחר ניסיון לא קטן של בניית אתרים בוורדפרס) - בחלק המרכזי של הטיעונים שכתבת - ההיפך הוא הנכון.
אכן את צודקת שאם מדובר במתכנת לא מנוסה או טיפש, הוא יכול לעשות הרבה בלגן וטעויות, שחלקם היה נחסך ממנו אילו היה משתמש בוורדפרס. אך באופן הרגיל, מתכנת נורמלי, יבנה אתר הרבה יותר מהיר אם לא ישתמש בתשתית של וורדפרס. וזאת מסיבה פשוטה ביותר - וורדפרס, בשביל להתאים את עצמה לכולם, מבצעת המון פעולות מיותרות בכל טעינת הדף. פותחת עשרות קבצים, עושה שאילתות מיותרות למסד נתונים. כך שככלל, אתרים של וורדפרס (דרופל זה אותו דבר מבחינה זו) הם איטיים יותר מאתר שיבנו אותו בתבונה מאפס (או על איזה פריימוורק שמאפשר גמישות גדולה יותר, כמו laravel לדוגמא).
רק מה, וורדפרס עושה חיים קלים למתכנת. אם משתמשים עם תבנית מוכנה - אז בכלל אין מה לדבר, אבל אפילו אם מדובר בתבנית מותאמת אישית - החסכון בזמן העבודה הוא אדיר. מובן מאליו, שהאתר יהיה הרבה יותר זול.
כך שהשורה התחתונה, שברוב המקרים, שוה להשתמש בוורדפרס ולבנות אתר שיטען תוך 3 שניות ולשלם 6,000-10,000 ש"ח, מאשר לשלם 30,000 ש"ח, ולבנות אתר שיטען תוך שניה אחת.

ליזי

משתמש רשום
נכתב ע"י s976;1243141:
זה נשמע לי כמו כתבה פרסומית :)
לדעתי הענייה (ולאחר ניסיון לא קטן של בניית אתרים בוורדפרס) - בחלק המרכזי של הטיעונים שכתבת - ההיפך הוא הנכון.
אכן את צודקת שאם מדובר במתכנת לא מנוסה או טיפש, הוא יכול לעשות הרבה בלגן וטעויות, שחלקם היה נחסך ממנו אילו היה משתמש בוורדפרס. אך באופן הרגיל, מתכנת נורמלי, יבנה אתר הרבה יותר מהיר אם לא ישתמש בתשתית של וורדפרס. וזאת מסיבה פשוטה ביותר - וורדפרס, בשביל להתאים את עצמה לכולם, מבצעת המון פעולות מיותרות בכל טעינת הדף. פותחת עשרות קבצים, עושה שאילתות מיותרות למסד נתונים. כך שככלל, אתרים של וורדפרס (דרופל זה אותו דבר מבחינה זו) הם איטיים יותר מאתר שיבנו אותו בתבונה מאפס (או על איזה פריימוורק שמאפשר גמישות גדולה יותר, כמו laravel לדוגמא).
רק מה, וורדפרס עושה חיים קלים למתכנת. אם משתמשים עם תבנית מוכנה - אז בכלל אין מה לדבר, אבל אפילו אם מדובר בתבנית מותאמת אישית - החסכון בזמן העבודה הוא אדיר. מובן מאליו, שהאתר יהיה הרבה יותר זול.
כך שהשורה התחתונה, שברוב המקרים, שוה להשתמש בוורדפרס ולבנות אתר שיטען תוך 3 שניות ולשלם 6,000-10,000 ש"ח, מאשר לשלם 30,000 ש"ח, ולבנות אתר שיטען תוך שניה אחת.

תודה לכולם על התשובות,ולגבי מה ש s976 כתב בהנחה שהתקציב שלי לבניית אתר באיזור מליון ש"ח, כדאי לי בכל אופן לבנות בוורדפרס?

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אם התקציב שלך הוא באזור מליון ש"ח, כדאי להשיג ייעוץ יותר רציני מהפורום הנחמד שלנו.
עדיף לפנות לכמה מחברות בנית האתרים הגדולות והמקצועיות בארץ ולקבל הצעות רצינות.

Nahum

משתמש צעיר
D I G I T A L
אולי בהזדמנות זו, אסביר מושג שאני רואה משום מה שהוא חוזר על עצמו:

בנייה מאפס.

אין (כמעט) מתכנת שבונה הכל מאפס, לפחות לא בphp.

כמו שיש מערכות לניהול תוכן, יש גם 'פריימוורקים' - סביבות עבודה המאפשרות לנו לכתוב קוד יעיל, קצר וטוב יותר, על ידי שימוש בפונקציות מוכנות שנבדקו היטב וחוסכות לנו המון זמן וטרחה.
כן כן, בדיוק כמו התוספים בוורדפרס, רק שבמקום ללחוץ על Install אנו משתמשים בפונקציות - בכל זאת, אנחנו מתכנתים...

בפריימוורקים החדשים כמו לדוגמה Laravel המדהים, ניתן להוריד חבילות שלמות של קוד שחוסכות לנו כמויות של זמן!
לדוגמה: אני יכול ליצור מערכת CRUD על כל טבלה שהיא, מעוצבת כבר בBootstrap, בשורת קוד אחת!

אז תפסיקו לפחד מכתיבת קוד "מאפס". זה הרבה יותר קל ממה שנשמע, וגם לא פחות טוב מכל מערכת לניהול תוכן, פופולרית ככל שתהיה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נחום. אתה צודק שכמעט אף אחד לא כותב באמת "מאפס" ושעם פריימוורק טוב אפשר לבנות דברים בהרבה פחות מאמץ וכתיבה.

אבל נראה לי שהמסקנה שקפצת אליה היא קצת מרחיקת לכת.

אני לא חושב שאפשר לבנות מערכת "לא פחות טובה מוורדפרס" כל כך בקלות.

וורדפרס היא מערכת שהושקעו בה מליוני שעות פיתוח של מפתחים מכל העולם. כל פרט בה עבר הגהה אחרי הגהה, היא כוללת כל כך הרבה היבטים, שאין סיכוי שתצליח לבד לבנות מערכת שתתקרב אליה, גם אם תשתמש בפריימוורק הכי מוצלח שיש.

Nahum

משתמש צעיר
D I G I T A L
שייע, גם אתה צודק :)

לא כתבתי שאפשר לבנות מערכת "לא פחות טובה מוורדפרס" באמצעות פריימוורק, כתבתי שעם פריימוורק אפשר לבנות אתר אינטרנט לא פחות טוב מכפי שהוא נבנה בוורדפרס.

ובלשוני:
"אז תפסיקו לפחד מכתיבת קוד "מאפס". זה הרבה יותר קל ממה שנשמע, וגם לא פחות טוב מכל מערכת לניהול תוכן, פופולרית ככל שתהיה."

wmw

משתמש פעיל
D I G I T A L
כל האתרים האחרונים שבניתי, מבוססים על REST
[ואני מדבר על הצד התכנותי בלבד]

אחרי שהאתר נבנה "דמו" ב HTML !!!
הופכים אותו ל PHP או ASPX בלי לגעת כמעט באלמנטים.
ואז מוסיפים סקריפטים מתאימים לכל עמוד
וכל המידע הולך וזורם מ/אל השרת ב JSON שפונה לעמודי DATA [או HENDLER של דוט נט]
בכל מקרה של טבלאות או רשימות דינאמיות, הכל נבנה בקליינט באמצעות טמפלייטים

כן, צריך לבנות מערכת ניהול כמובן, אבל אף אחד לא כותב את זה מאפס לגמרי, במיוחד מי שכבר מחזיק בארסנל כמה אתרים

mat

------- Magicode -------
אני לא יודע באיזה אתר מדובר. אבל אם התקציב הוא גדול. וזה לא רק אתר תדמית.
אז רק לא וורדפרס.
וורדפרס הוא איטי. לוקח משאבים באופן מטורף. וגם בנוי על php. וגם בגלל שזה קוד פתוח והקוד שם מאוד מסורבל (לדעתי) אז יש סיכוי שהאתר שלכם יהיה הרבה פחות מאובטח.

המלצתי זה node.js. עם express.js זה הבסיס האמיתי לאתרים שיכולים לעשות הכל. לא כמו שאומרים על וורדפרס עם וורדפרס אפשר הכל.
למשל בnodejs אפשר לעשות דרך websocket . פרום שלא צריך לרענן את הדף כדי שיכנסו תגובות חדשות. פשוט ברגע שכותבים זה נכנס לדף.
נכון שאפשר למצוא על מני מחלקות בphp שעושות את זה. אבל זה כבר לא טבעי כמו nodejs.

ואין מה להשוות בין הביצועים של nodejs ל php.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
mat אתה צודק מבחינת עדיפות טכנולוגית של node.js לעומת php.
ואתה גם צודק שוורדפרס בזבזן משאבים ויש לו נטיה לאיטיות.

אבל לדעתי אתה לא צודק כשאתה קובע שוורדפרס הרבה פחות מאובטח ושהקוד מאוד מסורבל. "בגלל שהיא בקוד פתוח".
ההיפך הוא הנכון. דווקא פרוייקטים בקוד פתוח, שעוברים שכתובים ודיבוגים שוטפים על ידי קהילה מקצועית, מתאפיינים בקוד איכותי הכתוב לפי סטנדרטים הרבה יותר מסודרים מאשר כל תוכנה "סגורה".

לגבי אבטחה:
א. אין מערכת סגורה שמסוגלת לשחרר עדכוני גירסה ועדכוני אבטחה באותה יעילות שוורדפרס עושה את זה, ובחינם.
ב. בידיים מקצועיות, בעזרת שניים-שלושה תוספים, אפשר להקשיח את האבטחה של וורדפרס לרמה שעולה על כל מה שמתכנת בודד או צוות קטן מסוגל לתת במסגרת אותו תקציב.

לגבי מהירות:
שוב, כתיבה מקצועית של תבנית ותוספים, פרקטיקות מקצועיות של קאשינג ואיכסון על גבי פלטפורמה ייעודית לוורדפרס (היום יש לא מעט) יבטיחו ביצועים שלא נופלים מאף פתרון מתחרה.

במילים אחרות, בידיים נכונות ובתקציב יחסית צנוע, אפשר להביא את וורדפרס לרמת אבטחה וביצועים משביעת רצון.
אחר כך, נשארים רק עם יתרונות:
מערכת מלאה, בוגרת ומפותחת הכוללת מערכת משתמשים, מערכת תבניות, ניהול מדיה ועוד...
עשרות אלפי תוספים לכל מטרה, ששווים מליוני שעות פיתוח.
קהילה גדולה של אנשי מקצוע בכל העולם שיכולים להשתלב בפרויקט.

Nahum

משתמש צעיר
D I G I T A L
אם mat באמת התכוון שבגלל שזה קוד פתוח זה פחות מאובטח, הוא ממש יתאכזב לשמוע שגם nodeJS בקוד פתוח... :)

בכל אופן, למרות העליונות הטכנולוגית של nodeJS על php, עדיין לדעתי (האישית בלבד) php יותר מסודרת, והרבה יותר קל לכתוב אותה.

הייתי משתמש בnodeJS לאפליקציות RealTime כמו ממשק למסחר בבורסה וכו', שם ניתן לראות בבירור את היתרון של nodeJS.

שוב, לא יצא לי להתעסק עם nodeJS מעבר לקריאת מספר טוטוריאלס, וזה הרושם שקיבלתי.

mat

------- Magicode -------
אני יודע שnode זה קוד פתוח. אני מכיר שם הרבה מהקוד :).

אבל הרושם שיש לי בוורדפרס שהוא כתוב בצורה מסורבלת. וזה מתכון לפריצות.
הצורה המסורבלת זה לא בכוונה.אני חושב שזה בגלל שוורדפרס נולד בשביל משהו אחר. בלוגים ופתאום עשו איתו אתרים. אז שינו אותו והוסיפו לו טלאים על טלאים. ותאימות לאחור. וכו' עד שהוא הגיע למצב הזה.
זה לא רק אני אומר סתכלו פה הוא טוען שהספגטי שם כמו באיטליה.

וגם ההבדל בין האבטחה באופן יחסי זה שכשמתכנתים עם nodejs. זה כמו לתכנת php עם פרימוורק שאז אתה שם בדיוק את מה שאתה צריך. ולא מעבר לזה.

לגבי קוד פתוח אם מדובר על אותה רמת קוד כמו קוד סגור לקוד סגור יש יתרון אבטחה. בגלל שיותר קשה לחקור את הקוד ולמצוא פריצות. אבל מצד שני יש לקוד פתוח יתרון בגלל שלמשל סטודנטים בעבודות שלהם חוקרים את הקוד ומשפרים אותו. וזה מביא אותו לרמה גבוהה יותר. למרות היתרון של קוד סגור בנושא הזה אני מעדיף לעבוד עם קוד פתוח בגלל שאני מרגיש יותר שליטה בקוד.

אני בעד וורדפרס על אתר עם תקציב נמוך. אבל בכלל לא בעד וורדפרס על אתר עם תקציב גבוהה.
קחו למשל את jdn שכתוב בוורדפרס הוא קרס בבחירות בבית שמש. וגם סתם ככה הוא לא הכי מהיר שבעולם. וגם האתר של רדיו קול חי. ועוד מלא אתרים שאתה רואה אותם קורסים ואיטים בגלל וורדפרס.

סתכלו על כל האתרים שמדברים על nodejs מדברים שם שהימים של php ספורים זה כבר פאסה. בעולם התיכנות לווב.
בגלל הסיבה המרכזית. שלא צריך ללמוד שני שפות בשביל צד לקוח ושרת. פשוט מספק שפה אחת.

אני שכתבתי אתר שלם מphp ל nodejs. ואין בכלל מה להשוות בביצועים בסדר של הקוד. בפשטות הכתיבה.

למשל הנה דברים לדוגמה שאי אפשר לעשות בphp.

משתנה גלובלי. משתנה שמשותף בין בקשות משתנה ממש . לא סשן. אלא כמו אובייקט או מחלקה.
פעולות io באופן איסנכוני כאילו בצורה מקבילית.

למרות ההכרות שלי העמוקה עם php וnodejs אני לא מכיר משהו שאפשר לעשות בphp ואי אפשר בnodejs.

וגם תעיינו באתר https://www.npmjs.org/ תראו שם 69159 מחלקות נכון לעכשיו שאפשר פשוט להוריד ולהשתמש בצורה מסודרת. לכל תחום שרק תחלמו.

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י mat;1244111:
קחו למשל את jdn שכתוב בוורדפרס הוא קרס בבחירות בבית שמש. וגם סתם ככה הוא לא הכי מהיר שבעולם. וגם האתר של רדיו קול חי. ועוד מלא אתרים שאתה רואה אותם קורסים ואיטים בגלל וורדפרס.

האתרים האלה קורסים בגלל וורדפרס ?
ואני לתומי חשבתי שהשרת שם דפוק ... :eek: או שלא משלמים לו מספיק ... ;)
:confused::confused:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה