בהמשך לשרשור הביות, יש לי שאלה

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
גם אני הייתי בדיוק כך.
הייתי מסתכלת על המבייתות כעל 'משוגעות לדבר', כמו אלה עם החיתולים הרב-פעמיים, ועם המנשא...
.
רק רציתי לומר ששימוש במנשא אינו דומה שימוש בחיתולים רב פעמיים.

שימוש בחיתולים ר"ב בד"כ מגיע מאג'נדה ירוקה, שאני לא מזלזלת בה, אבל חושבת שכאשר אני מגדלת ילדים, ב"ה, היא פחות חשובה.

לעומת זאת שימוש במנשא יכול להקל מאוד על האם, וגם לתת לתינוק הגנה וקירבה שכ"כ חשובה לו, בפרט בחודשים הראשונים. אחרי ביות מלא, אפס הפרדה, ועוד מספר דברים חשובים כדאי לתת את הדעת גם על נשיאה קרובה של התינוק, כל אחת בהתאם ליכולת ולצרכים שלה.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
לכל מי שכתבה על הבטיחות - עד כמה שאני זוכרת היה סיפור אחד בשנה האחרונה שהחליפו תינוקות לרבע שעה, וזה קרה דווקא בתינוקיה :eek:

קבצים למי שמתענינת באפס הפרדה :
(אין פה לינקים למחקרים , לצערי, שמדברים על ההשפעות של הפרדה מיד לאחר הלידה.
ויש לי גם סרטון, אבל עם נשים לא צנועות, אז אני לא מעלה,
יש בו עדות של אחות בתינוקיה)

קבצים מצורפים

• תהליך החיול של תינוקות במדינת ישראל.docx
    KB 27.5 · צפיות: 63
  • עלון אפס הפרדה - דיגיטלי.pdf
    KB 843.7 · צפיות: 47
  • מחקרים וקישורים בנושא הטיפולים בתינוקיה.docx
    KB 29.1 · צפיות: 52

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
רק רציתי לומר ששימוש במנשא אינו דומה שימוש בחיתולים רב פעמיים.

שימוש בחיתולים ר"ב בד"כ מגיע מאג'נדה ירוקה, שאני לא מזלזלת בה, אבל חושבת שכאשר אני מגדלת ילדים, ב"ה, היא פחות חשובה.

לעומת זאת שימוש במנשא יכול להקל מאוד על האם, וגם לתת לתינוק הגנה וקירבה שכ"כ חשובה לו, בפרט בחודשים הראשונים. אחרי ביות מלא, אפס הפרדה, ועוד מספר דברים חשובים כדאי לתת את הדעת גם על נשיאה קרובה של התינוק, כל אחת בהתאם ליכולת ולצרכים שלה.
מסכימה איתך מאד,
אבל משום מה תמיד אלו אותן נשים, שמפשפשות, מחתלות בחיתולי בד, וגם נושאות במנשא ומחנכות בחינוך ביתי...
אין לי מושג למה, אולי אלו נשים שמעיזות לשנות, או שמחפשות להיות שונות מכולן ;) או כאלו שאוהבות לבדוק כל דבר

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
כשהייתי בבית חולים, היתה אחת עם שם משפחה זהה לשלי.
למרבית החוצפה, היא קראה לבת שלה באותו שם בו אני תכננתי לקרוא לבת שלי.
נס שלא כתבו על העריסה את שם הילדות, אלא את שמות האמהות.

(כשהבת שלי תגדל, אולי היא תיפגש בכפילה שלה. הן נולדו בהפרש יום).

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
@bbr אני כל כך מזדהה איתך לגבי הלידה בבית!
גם לך מה שמפריע זה ה6000 שקל?
והנה עוד נושא עם חוסר מודעות עצומה, אל תלכו ללדת בבית,
אבל תפסיקו לחשוב שזה לא בטוח, העולם התקדם...

שרה100

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
לא עברתי על האשכול כולו- אבל נראה לי שכמעט כל מי שהגיב כאן זה אלו שעושות ביות- השאלה היתה מופנית לאלו שלא..
אני רואה את זה אחרת- לא עשיתי עדין ביות.. אבל אני רואה את עצמי אחרי לידה אם יש תינוק לידי והוא רק ינשום קצת יותר בקול אני ילך לראות. כל תזוזה הכי קטנה שתיהיה אני ישר אסתכל. וזה סתם לא לצורך.

איה איה

משתמש פעיל
D I G I T A L
שתי גיסות שלי - באותו שם משפחה - היו מאושפזות במקביל, שתיהן עם בנות, שתיהן ילדו באותו הלילה..
עד היום (הילדות בנות 5) עדיין משתעשעים בניחושים מי של מי...

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
אבל אני רואה את עצמי אחרי לידה אם יש תינוק לידי והוא רק ינשום קצת יותר בקול אני ילך לראות. כל תזוזה הכי קטנה שתיהיה אני ישר אסתכל. וזה סתם לא לצורך.
לא תצטרכי ללכת לראות , כי הוא יהיה לידך .
ולמה את חושבת שזה סתם? יש המון סיפורים על נשים שהצילו את החיים של התינוקות שלהם בגלל ערנות, ולדעתי תינוקות בהשגחה צריכים להיות דווקא ליד האמא,
בתינוקיה בטוח יש פחות השגחה.
(כמובן שבלי כפיתיות, כן ?)

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
קראתי את רוב האשכול, לא כולו.
לא שמתי לב שמישהי הדגישה-
ליולדת שרק מניקה- אין מנוחה כמו בביות.
מניסיון.
מי שגם נותנת תמ"ל וודאי תנוח יותר אם התינוק בתינוקיה.
והיתרונות של הנקה מלאה- זה לאשכול נפרד...

אז לפני שמדברים על התינוק-
תדברו על האמא.
את אחרי לידה רוצה לנוח.
לקום כשמתחשק לך וכשהתינוק צריך ולא כשהאחות בתינוקיה החליטה.

תינוק בימים הראשונים רגוע בד"כ,
כל מה שהוא צריך זה את אמא שלו וקצת הנקות.
למה שיפריע לך שהוא יהיה לידך?
וכשהלכתי לשירותים- ביקשתי מעוד אחת שהייתה בחדר לשים עין.
לא מבינה מה ההיסטריה.

בלידה האחרונה שלי ילדתי בביקור חולים.
היה לי ברור שאני הולכת על כמה שיותר ביות - כולל שהיית לילה.
אבל התינוקת הייתה צהובה...
ובביקור חולים זה אומר שהיא חייבת להיות בתינוקיה.
וראיתי בברור-
היא פשוט רצתה שאהיה לידה.
כל פעם שיצאתי מהתינוקיה התקשרו אלי שהיא בוכה....
זה אומר שבמקום לנוח ישבתי על כיסא מזעזע בתינוקיה,
ראיתי את כל התינוקות שבוכים ואף אחד לא ניגש אליהם עד שהם לא צורחים את נשמתם,
ולא נחתי בכלל.
בסוף תרמנו לקופת העיר כדי שהיא תצא משם. ;)
באמת בלילה השני היא כבר הייתה איתי והיה תענוג.

ועוד משהו שהפריע לי בתינוקיה-
משום מה קיבלתי את התחשובה שהבי"ח מרגיש שהתינוק שלו.
לא מצליחה להגדיר בדיוק למה.
אולין עוד מישהי שמרגישה כמוני תצליח להסביר....

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
ועוד משהו שהפריע לי בתינוקיה-
משום מה קיבלתי את התחושה שהבי"ח מרגיש שהתינוק שלו.
לא מצליחה להגדיר בדיוק למה.
אולי עוד מישהי שמרגישה כמוני תצליח להסביר....
אני מאד מאד מזדהה!
יש חוק שכל מטופל זכאי לליווי רפואי בזמן בדיקה, מה עם תינוק?
למה יש תינוקיות שלא מסכימות בשום אופן להורים להכנס ?
למה הם חושבים שהתינוקות שלהם ?
ברוך השם זה קצת משתנה
אפרופו סיכום,
אני חושבת שהשינוי הראשוני צריך לקרות בבתי החולים.
המודעות צריכה להתחיל משם,
שימליצו על אפס הפרדה, שזו תהיה המדיניות הבסיסית , ושתהיה אפשרות לעזרה
לתינוקות צרחנים במחלקות,
שלא ישימו בתינוקיה על כל סיבוך או דמיון לסיבוך,
ושתהיה אפשרות גם לנשים שרוצות אחרת.

ובינתיים... זה תלוי בנו :)

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
לא עברתי על האשכול כולו- אבל נראה לי שכמעט כל מי שהגיב כאן זה אלו שעושות ביוט- השאלה היתה מופנית לאלו שלא..
אני רואה את זה אחרת- לא עשיתי עדין ביוט.. אבל אני רואה את עצמי אחרי לידה אם יש תינוק לידי והוא רק ינשום קצת יותר בקול אני ילך לראות. כל תזוזה הכי קטנה שתיהיה אני ישר אסתכל. וזה סתם לא לצורך.
בבית הוא לא יישן לידך ותתעוררי מכל ציוץ או תזוזה שלו?
מה ההבדל?

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
[QUOTE="אהבת עולם, post: 5172975, member: 39973"
אני חושבת שהשינוי הראשוני צריך לקרות בבתי החולים.
המודעות צריכה להתחיל משם,
שימליצו על אפס הפרדה, שזו תהיה המדיניות הבסיסית , ושתהיה אפשרות לעזרה
לתינוקות צרחנים במחלקות,
שלא ישימו בתינוקיה על כל סיבוך או דמיון לסיבוך,
ושתהיה אפשרות גם לנשים שרוצות אחרת.

ובינתיים... זה תלוי בנו :)[/QUOTE]

אני זוכרת איך הייתי בשוק אחרי הלידה.
לא היה לי מושג בכלל שלוקחים את התינוקת...
שעתיים אחרי הלידה לוקחים לי אותה? על מה ולמה עד שהיא סוף סוך בחוץ??
וגם לא הסכימו שבעלי ייכנס לבדיקות.
זה מה שנקרא חוסר מודעות.
ובאמת חשוב להציף את זה.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
@ח ל ו ם
גם אני, לגמרי,
לא ידעתי בכלל שיש חיסונים או בדיקות או מה קורה שם .
פשוט סיפרו לי שלוקחים את התינוק ואני הייתי יולדת מצטיינת.
שמקשיבה יפה להוראות,
וכשביקשתי ביות מלא הן הסבירו לי שאני עוד לא מכירה את עצמי, ואולי יהיה לי קשה. אז ויתרתי
מהיום אני הולכת להיות יולדת נודניקית וקרציה.

איה איה

משתמש פעיל
D I G I T A L
אוי ואבוי,
אל תגידו להם להמליץ על ביות,
אתן יודעות מה יקרה...
(רמז: עיין ערך "הנקה". מישהו מסכים איתי או שזה פרה קדושה מדי? )

מרשימה

משתמש סופר מקצוען
בהקשר לחיסונים שמיד אחרי הלידה,
אני חתמתי עוד בחדר לידה (לפני הלידה בפועל) על טופס שמפרט את כל החיסונים והטיפולים, הייתי צריכה לסמן על כל אחד אם כן או לא,
וכן האם אני מעוניינת לתת לתינוק תמ"ל ואיזה.
קיבלתי את זה כמובן מאליו - הרי על כל הליך רפואי צריך לחתום.
אבל שמעתי אח"כ מאחיותי שילדו במקום אחר שמעולם לא ראו טופס כזה.
מעניין איך זה בעוד מקומות?

האמת עכשיו כשאני חושבת על זה, גם בטיפת חלב לא חותמים.
מוזר.
אבל זה יותר מובן - כאילו אם באתי לטיפת חלב הרי באתי בשביל החיסון.
לבית חולים הגעתי כדי ללדת ולא כדי לחסן.

מרשימה

משתמש סופר מקצוען
אוי ואבוי,
אל תגידו להם להמליץ על ביות,
אתן יודעות מה יקרה...
(רמז: עיין ערך "הנקה". מישהו מסכים איתי או שזה פרה קדושה מדי? )

אחיות ורופאים שמכבדים את הפציינטים ואת זכותם להחליט עבור עצמם, יכולים לעודד ביות והנקה ועדיין לתת את האפשרות האחרת, למי שזה לא מתאים לה.
מנסיון.

גיטרה

משתמש סופר מקצוען
קראתי חלק מהאשכול (עד שהוא התחיל קצת לחזור על עצמו....)
אין לי ניסיון כלל עם תינוקיה, רק עם הפגיה, וכל היולדות בזמן - לא יצליחו בעולם להבין את הקנאה שלי אחרי הלידה באמהות המאושרות האלה שיכולות לשמור על התינוק לידם(!), לקחת אותו איתם לחדר אוכל(!) לבחור בעצמם אם הוא ישן איתם עכשיו, או להעביר אותו לישון בתינוקיה(!) להסתכל עליו מתי שרק מתחשק להם(!) (לא הייתה לי את הפריוילגיה הזו גם לא כששהיתי בבית חולים, כי לקום מהמיטה לפגיה ביום הראשון במיוחד היה מסוכן ממש (עד כדי התעלפות בדרך....)).
העצמאות הזאתי בהחלטות על הילד שלי....

כעת לפני לידה, בתפילות חמות שתיגמר כשורה ובזמנה - מעניין אותי לדעת:
מה ההבדל מבחינת בית החולים בין מי שמבקשת ביות מלא, למי שלא מבקשת מלכתחילה, אך בפועל משאירה את התינוק לידה? כלומר, יכולה להיות אחת שמעוניינת בביות מלא ובפועל לא יכולה / רוצה מכל סיבה שלא תהיה, ומעבירה את התינוק לתינוקיה - יצא שהיא לא מבייתת, מול אחרת שביקשה ביות חלקי - ובסוף נרדמה עם התינוק לידה כל הלילה - כך שבפועל הילד היה בביות מלא, יש לבית חולים בעיה עם זה? מי שמבקשת ביות מלא - לא יקבלו את הילד שלה בתינוקיה, ומי שביות חלקי - ידרשו אליהם את הילד בשעות הלילה? איך זה עובד? או שההגדרות האלה חסרות כל תוכן וכל אחת עושה עם הילד שלה מה שהיא בוחרת ומתאים לה בשטח?

מרשימה

משתמש סופר מקצוען
קראתי חלק מהאשכול (עד שהוא התחיל קצת לחזור על עצמו....)
אין לי ניסיון כלל עם תינוקיה, רק עם הפגיה, וכל היולדות בזמן - לא יצליחו בעולם להבין את הקנאה שלי אחרי הלידה באמהות המאושרות האלה שיכולות לשמור על התינוק לידם(!), לקחת אותו איתם לחדר אוכל(!) לבחור בעצמם אם הוא ישן איתם עכשיו, או להעביר אותו לישון בתינוקיה(!) להסתכל עליו מתי שרק מתחשק להם(!) (לא הייתה לי את הפריוילגיה הזו גם לא כששהיתי בבית חולים, כי לקום מהמיטה לפגיה ביום הראשון במיוחד היה מסוכן ממש (עד כדי התעלפות בדרך....)).
העצמאות הזאתי בהחלטות על הילד שלי....

כעת לפני לידה, בתפילות חמות שתיגמר כשורה ובזמנה - מעניין אותי לדעת:
מה ההבדל מבחינת בית החולים בין מי שמבקשת ביות מלא, למי שלא מבקשת מלכתחילה, אך בפועל משאירה את התינוק לידה? כלומר, יכולה להיות אחת שמעוניינת בביות מלא ובפועל לא יכולה / רוצה מכל סיבה שלא תהיה, ומעבירה את התינוק לתינוקיה - יצא שהיא לא מבייתת, מול אחרת שביקשה ביות חלקי - ובסוף נרדמה עם התינוק לידה כל הלילה - כך שבפועל הילד היה בביות מלא, יש לבית חולים בעיה עם זה? מי שמבקשת ביות מלא - לא יקבלו את הילד שלה בתינוקיה, ומי שביות חלקי - ידרשו אליהם את הילד בשעות הלילה? איך זה עובד? או שההגדרות האלה חסרות כל תוכן וכל אחת עושה עם הילד שלה מה שהיא בוחרת ומתאים לה בשטח?

מזדהה מאד עם ההרגשה שלך!

בדר"כ במחלקות \ חדרים שלא מיועדים לביות מלא, לא מאפשרים להשאיר תינוקות בלילה, גם אם האמא רוצה בכך. לפי העדויות פה באשכול לפעמים זה כן מתאפשר, אך רשמית לא.
במחלקות שמיועדות לביות (ולא חדרים ספציפיים בתוך מחלקה רגילה), בדר"כ אין בכלל תינוקיה כך שאין את האופציה להשאיר את התינוק בכלל.

בעזרת השם שהכל ילך כשורה בזמנו, בידיים מלאות ובלב שמח!

איה איה

משתמש פעיל
D I G I T A L
בבית החולים בו אני ילדתי (שערצ) בתכל'ס לא הבדל.
התינוקות היו בדרך כלל לידי, בהשגחתי, אף אחד לא ביקש אותם חזרה לתינוקיה- מלבד שעה אחת בבוקר שבה נתנו את כל הטיפולים במרוכז + ביקור רופא.
בחלק מהלידות היו לילות שבהם החזרתי תינוק לתינוקיה בלילה. (תיאורטית- הוא יכל להישאר לידי)
אחרי כל האשכול הזה,
מתברר לי שעשיתי ביות כמעט מלא, בלי ההגדרה הרשמית.

(כמובן, אני לא חותמת שכל מי שתלד בשערצ זה יתאפשר לה בלי טענות מהצוות. לי יצא ככה).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה