דרוש מידע אתם מרגישים מנוצלים בעבודה?

חיה ארנטרוי

משתמש פעיל
לא מה שידוע לי.
בכל מקרה,
זה היה מקרה חד פעמי.
דוקא אנחנו עובדות בחברה מאוד מתחשבת
עם בוסים נחמדים ועממיים.
(זו חברת הייטק והמנכ"ל מכיר כל עובד בשם
ואומר שלום כשפוגשים במסדרון...)
גם עם ובס נחמד
מותר וצריך לבקש מה שמגיע
אם נצלו אותה לתת מהזמן שלה לעובד חדש
בוא נגיד לא לבקש בונוס על זה
אבל להוריד מהמשכורת בגלל שנתנה מזמנה לעובד חדש
זה כבר ניצול

Savyon

משתמש פעיל
לוקחים את הרגלים הלאה משם
ואם רוצים גם אומרים: "שלום ולא להתראות".
במקרה הצורך חותמים אבטלה עד שמוצאים עבודה
או כל סידור אחר,
בריאות הנפש חשובה בעיני יותר מכל הכנסה כלכלית, אולי יש מי שיחלוק...
אציין דבר אחד הניצול מבחינת כמות העבודה פחות הפריע לי כמו הניצול הרגשי שאין כאן המקום לפרטו
וכשמגיעים למצב כזה - זהו המקום לעשות סטופ ובאופן מידי.
זה מקום ממש טוב, חבל לעזוב
יש המוןןןן מעמדות שרצו את המשרה הזו-----------
אני רק צריכה פתרונות איך רק להצליח לנשום ליד המנהלת
היא ממש נחמדה אבל מאוד מניפולטיבית וקולנית

bracha5

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אוטומציה עסקית
זה מקום ממש טוב, חבל לעזוב
יש המוןןןן מעמדות שרצו את המשרה הזו-----------
אני רק צריכה פתרונות איך רק להצליח לנשום ליד המנהלת
היא ממש נחמדה אבל מאוד מניפולטיבית וקולנית
לפעמים זה חלק מהמניפולציה, ורק לאחר זמן תקלטי שזה מקום ממש (לא) טוב

האם אתם מרגישים שמנצלים אתכם בעבודה?
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001292467
עשה לי הרבה סדר בנושא של ניצול.. מה באמת ניצול.. איך מתנהלים עם ניצול ואיך מפסיקים להיות מנוצלים.

להיות עסוקים לעייפה בפעילות שאינה קשורה לתפקיד או לעבודה, רק כי מישהו ביקש עזרה - נשמע מוכר? יש מקרים שבהם הדבר הופך שיטתי, וברמת הניצול מצד קולגות או אנשים אחרים בארגון.
מדוע זה קורה לעובדים מסוימים יותר מאשר לאחרים, ומה אפשר לעשות אם מבינים שמדובר בניצול?

המְרַצִּים של הצוות?

אנשים מְרַצִּים אוהבים שכולם סביבם מרוצים, ואם אפשר - שיהיו הם אלה שישפיעו על כך.
ומחיר הריצוי רב: הם מקבלים על עצמם פעמים רבות עומסי עבודה כבדים, ומשקיעים אנרגיה רבה בשיפור המורל בצוות ובסיוע לאחרים, לעתים עד כדי ביטול עצמי (כהסכמה לרעיונות של אחרים כשבמוחם רעיון טוב יותר).
והתועלת? אין הרבה ממנה. המְרַצִּים לא גורמים לאחרים להיות מרוצים אלא מרוגזים ומתוסכלים. כשהם מציעים לאחרים עזרה מבלי שאלה ביקשו זאת, הם גורמים לנעזרים בעל כורחם לתחושה שאין להם יכולת לערער על כך. לפי מחקר מאוניברסיטת מישיגן, התוצאה היא פגיעה בהערכתם העצמית של הנעזרים, תחושת פקפוק עצמי ביכולותיהם, וחשש מאובדן האוטונומיה שלהם במקום העבודה.

מחקר חדש של פרופ' אהרון קיי ועמיתיו מזהיר: ככל שנראה לסביבה שאנחנו אוהבים את עבודתנו ופועלים בה מתוך תשוקה - כך גובר הסיכוי שינצלו אותנו.

מסתבר כי אנשים חשים שלגיטימי לגרום לעובדים נלהבים לנטוש את משפחותיהם לטובת עבודה בסופי שבוע, לעבוד בלא תשלום או לטפל במשימות שאינן שלהם. ההנחה היא שבעבורם העבודה עצמה היא התגמול. יתרה מזו, אנשים מאמינים שגם אם לא יבקשו מהנלהבים עזרה - הם בין כה וכה יתנדבו לסייע.
אז אמנם לעבוד מתוך תשוקה ואהבת המקצוע זו ברכה, אבל זו גם כנראה הסיבה ש"נטפלים" לאחד ולא לאחר כדי לנצלו. חשוב לשמור על התשוקה הזו, אך לא לאפשר לה לגרום לניצול.

איך תדעו אם מנצלים אתכם?

עובד יכול להבחין שמנצלים אותו, כשמפסיקים לשאול אם זה בסדר לבקש ממנו לעשות דבר מה, וכשבקשת העזרה נשמעת כאילו הדבר מובן מאליו וחלק מתפקידו ("אני צריך אותך לדוח הזה", "תתכונן, בקרוב מגיע דוח חדש").
נראה גם שמפסיקים להודות לו בסיום, ועם הזמן הוא חש שחלק נכבד יותר ויותר בשגרתו מושקע לטובת משימות שאינן שלו, עד שמשימותיו והספקו נפגעים.

מיהם המנצלים הסדרתיים?

כדאי ללמוד לזהות את הנצלנים השיטתיים. למשל, אלה ש"תמיד עמוסים מעל לראש" (ולבסוף מתברר שהם כלל אינם עסוקים).
או אלה שמציגים עצמם כחסרי יכולת ("את יודעת שבלעדייך איני מסוגלת לבצע זאת") - שיטה ערמומית שדוחקת את המסייע לפינה וכמעט מכריחה אותו לעזור. מה גם שלרוב מדובר במשימות סיזיפיות ובלתי מהנות, ולבסוף מתברר שההקטנה העצמית הייתה רגעית בלבד, שכן המסתייע לוקח לעצמו את כל הקרדיט על ביצוען.

צאו מהלוּפּ

• מְרַצִּים? נסו להבין מה גורם לכם להתנהגות זו, והתחייבו לעצמכם על שינוי. חוץ מהצעדים הבאים, מומלץ להיפגש עם יועץ מקצועי כדי לצאת מתחושת ההכרח לרצות אחרים.
  • הגישו עזרה ריאלית: אל תהיו הראשונים להתנדב לסייע תמיד. עזרו לאחרים שזקוקים לכם, אך הקפידו על מינון בהתאם לשקלול ההשקעה והזמן שברשותכם. קבעו גבולות (עד מתי אני מוכן להישאר במשרד או להיות זמין כדי לסייע? אילו פעילויות אני מוכן לעצור כדי לסייע? האם מדובר באדם שתמיד מבקש עזרה אך לא מסייע בעצמו? האם העזרה שהוא מבקש באמת קריטית ודחופה? האם הוא עצמו ניסה לפתור את הבעיה?).
  • בכל זאת מרגישים רע לסרב לבקשת עזרה? השתמשו בנוסח מציב גבול שאיתו תרגישו יותר בנוח. במקום סירוב כולל ומוחלט, תוכלו, למשל, לסרב/לסייע חלקית: "מצטער, כרגע איני פנוי, אוכל לנסות לעזור בעוד...", "איני יכול, אך אשמח להראות לך איך עושים זאת".
  • אל תבטלו את עצמכם: אל תוותרו על רעיונות טובים שברשותכם רק כדי לקדם אחרים ולרצותם. התגאו ברעיונותיכם ותעדפו את צורכיכם, אחרת תעזרו לאחרים להצטיין בקריירה שלהם, אך אתם עצמכם לא תשיגו יעד שכזה. במקביל לכך, לשם האיזון למדו גם לבקש עזרה מאחרים.
  • צאו מתודעת הגורליוּת: הימנעו מהמחשבה (הכוזבת) שאם לא תסייעו, לא יימצא פתרון. עתיד החברה אינו תלוי רק על כתפיכם, ישנם אחרים שיכולים לסייע, ומבקש העזרה לא ייכשל אם לא תיעתרו (להפך, אולי באמירת "לא" תספקו לו מוטיבציה לנסות להתמודד בעצמו).
  • דרשו קרדיט: אל תוותרו על הכרתכם הראויה. נסו לנכוח בהצגת הפרויקט על-ידי המנצל, והקדימו לומר לו, בסתמיות כביכול: "אתה זורק מילה על החלק שלי בפרויקט, נכון?". אם אין אפשרות לנכוח, הקפידו לדבר על חלקכם באוזני מי שצריך לדעת ("כשניתחתי את הנתונים בחלק הזה של הפרויקט, ראיתי ש..., וחשבתי שכדאי לנסות לעשות..., מה דעתך?"). לחלופין, הימנעו מלסייע למי שאינו מכיר בעמלכם.
יעל מהודר היא יועצת ארגונית, מומחית לניהול ולקריירה

מאן דאמר..

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

etidan

משתמש מקצוען
אין שום סיבה שינצלו אותך בעבודה
זה שיש מנהל והוא הבוס המחליט- זה לא נותן לו את האפשרות ואת הזכות לנצל עובד ולתת לו תפקידים שלא קשורים לעבודה שלו
מאותה סיבה שהוא בעצמו לא היה עושה דברים שלא קשורים לתפקיד שלו
ואם הוא עושה את זה זאת הסיבה שהוא גם מקבל משכורת בהתאם!!
חוויתי את זה כמה פעמים בעבודתי
ואני היחידה שפתחתי את הפה - ואני ממש לא אוהבת ויכוחים ומריבות, ואני ממש אוהבת לתת מעצמי לסביבה..
אבל אין שום סיבה לעבוד בחינם במקומות שמרוויחים כסף בגלל העבודה שלך!!
זה פרייריות לשמה!!
תעצרו את זה!!
גם מבחינת ההלכה אין שום השתדלות לעבוד במקום שלא עושה לך טוב
וניצול עושה רע!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

יודיתתתתתתת

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
בלת"ק
למה לעזוב מקום עבודה מיד?
למה לא לדבר עם הבוסית?
גם לי קרה כאלה דברים דברתי איתם אמרתי להם אני יודעת יפה מאוד לעשות את כל הדברים הנוספים שאתם רוצים אבל אני לא מעונינת להגדיל ראש..
זאת לא העבודה שלי...או שיש העלאה בשכר או שאני לא עושה את העבודה
ולא באמת היה להם ברירה ועשו את אחד מהשתיים

שירה 34

משתמש מקצוען
בלת"ק
למה לעזוב מקום עבודה מיד?
למה לא לדבר עם הבוסית?
גם לי קרה כאלה דברים דברתי איתם אמרתי להם אני יודעת יפה מאוד לעשות את כל הדברים הנוספים שאתם רוצים אבל אני לא מעונינת להגדיל ראש..
זאת לא העבודה שלי...או שיש העלאה בשכר או שאני לא עושה את העבודה
ולא באמת היה להם ברירה ועשו את אחד מהשתיים
לפעמים אין עם מי לדבר ואנשים נצלנים אי אפשר לשנות בשיחה נחמדה..

כשאני ראיתי שהבוס מנצל את כולם כולל את אלו שעובדים שם שנים, הבנתי שזה אופי שלו ועדיף לעזוב.

Savyon

משתמש פעיל
אין שום סיבה שינצלו אותך בעבודה
זה שיש מנהל והוא הבוס המחליט- זה לא נותן לו את האפשרות ואת הזכות לנצל עובד ולתת לו תפקידים שלא קשורים לעבודה שלו
מאותה סיבה שהוא בעצמו לא היה עושה דברים שלא קשורים לתפקיד שלו
ואם הוא עושה את זה זאת הסיבה שהוא גם מקבל משכורת בהתאם!!
חוויתי את זה כמה פעמים בעבודתי
ואני היחידה שפתחתי את הפה - ואני ממש לא אוהבת ויכוחים ומריבות, ואני ממש אוהבת לתת מעצמי לסביבה..
אבל אין שום סיבה לעבוד בחינם במקומות שמרוויחים כסף בגלל העבודה שלך!!
זה פרייריות לשמה!!
תעצרו את זה!!
גם מבחינת ההלכה אין שום השתדלות לעבוד במקום שלא עושה לך טוב
וניצול עושה רע!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כשהניצול הוא ריגשי אין על מה לדבר....

נערך לאחרונה ב:

יודיתתתתתתת

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
לפעמים אין עם מי לדבר ואנשים נצלנים אי אפשר לשנות בשיחה נחמדה..

כשאני ראיתי שהבוס מנצל את כולם כולל את אלו שעובדים שם שנים, הבנתי שזה אופי שלו ועדיף לעזוב.
לגמרי,
אני מתכוונת דבר ראשון לדבר ולהראות שלא מתכוונים להמשיך בצורה כזאת שככה מתנהלים הענינים....
ישנם עבודות שזה יעזור לדבר והרווחנו , וישנם עבודות שלא יעזור כלום ואז באמת אין ענין להמשיך שם
אלא אם כן בכלל אין אופציה לעבור למקום עבודה אחר ואז אין ברירה אלא להשאר..

אני מתכוונת דבר ראשון לדבר ולהראות שלא מתכוונים להמשיך בצורה כזאת שככה מתנהלים הענינים....
לא חושבת שאחת שמאיימת בעזיבה תקבל תנאים טובים יותר.
לדעתי, לעשות את תפקידך טוב ואפילו טוב מאוד ומה שלא תפקידך לדחות לזמן שתרצי או שלא תעשי.

לעיתים גם מרגישים מנוצלים כי יש עומס, אז ממליצה לצאת להתאוורר לקחת קצת חופש ולבדוק האם באמת מנוצלים או שפשוט היו צריכים פסק זמן.

גם יש את סוגיית ההשוואות, כמה מקבלים על התפקיד הזה בשוק ואז מרגיש מנוצלים וממורמרים. ממליצה או להיות שמחה בחלקך או לעזוב ולעבור למקום עבודה שמשלם יותר.
בכל מצב לא חושבת שנכון להתמרמר, לא מביא כסף ולא אושר ולא סיפוק.
האם אתם מרגישים שמנצלים אתכם בעבודה?
רק משהו חשוב, לא ציינת מה נקרא אצלך ניצול.

מישהי סיפרה לי שהשרותים בעבודה שלה היה בתוך החדר של הבוס וכל פעם היא הייתה צריכה לעבור לידו...
סיטואציה לא נעימה בעליל.
ואם הבוס בפגישה אז אי אפשר להכנס?
אבל זה לא ניצול. זה תנאי עבודה לא טובים.

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
סיטואציה לא נעימה בעליל.
ואם הבוס בפגישה אז אי אפשר להכנס?
אבל זה לא ניצול. זה תנאי עבודה לא טובים.
בטח ניצול
אני כאן הבוס אני המחליט.
אני יודע שאין לך לאן ללכת אז אני לא אפרגן לכם עוד שרותים
אלא אתן לכן להשתמש בשלי ותשתקו.. (ואולי גם ניצול המעמד שלו לעוד כמה רווחים שה"י וד"ל)

אני בודק

משתמש מקצוען
בטח ניצול
אני כאן הבוס אני המחליט.
אני יודע שאין לך לאן ללכת אז אני לא אפרגן לכם עוד שרותים
אלא אתן לכן להשתמש בשלי ותשתקו.. (ואולי גם ניצול המעמד שלו לעוד כמה רווחים שה"י וד"ל)
זה לא ניצול
זה על גבול ה"מ.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה