מדריך אשכול עזרה למשקיע החדש בבורסה לניירות ערך

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
לא רואה את הבעיה.
במקרה של חשבון שלא יכול להכנס למינוף או הלוואה, מה שיקרה זה שהפקודה הראשונה שתבוא לידי מעשה - תתבצע.
הפקודה הבאה, אם לא יהיה מספיק כסף - לא תבוצע.
ואם במקרה חריג הבורסה פתחה בגאפ 5% כלפי מטה (לדוגמה ביום המסחר אחרי השביעי באוקטובר) ו7 פקודות על 7 מניות שונות היו אמורות להיכנס לאותו אדם לביצוע עם פתיחת המסחר?

אני בכללי לא חושב שזה אחריות של בתי ההשקעות להחליט איזה פקודה כן תתבצע ואיזה לא, אלא זה אחריות שלהם לוודא שכל בן אדם שיש לו 20,000 שקל בחשבון לא יכנס לפוזיציות עם 100,000 שקל כשאין לו הרשאות לכך (כי במקרה כזה הסיכון לדעתי נופל על בית ההשקעות ומן הסתם שהם לא יקחו אותו עליהם בהתנדבות).

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
לא רואה את הבעיה.
במקרה של חשבון שלא יכול להכנס למינוף או הלוואה, מה שיקרה זה שהפקודה הראשונה שתבוא לידי מעשה - תתבצע.
ובסוף צריך לזכור שכל פקודה שאנחנו שולחים ממתינה בפועל בספר הפקודות,
אם בשניה ספציפית מישהו יוריד את המחיר אליה היא תתבצע אם נרצה ואם לא, היא הרי ממתינה שם וזה החוק.

זה לא שרגע לפני הביצוע שואלים אותנו האם היינו רציניים כאשר שלחנו אותה או שסתם שלחנו "לכיף" ואין לנו מספיק כסף.

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
ואם במקרה חריג הבורסה פתחה בגאפ 5% כלפי מטה (לדוגמה ביום המסחר אחרי השביעי באוקטובר) ו7 פקודות על 7 מניות שונות היו אמורות להיכנס לאותו אדם לביצוע עם פתיחת המסחר?

אני בכללי לא חושב שזה אחריות של בתי ההשקעות להחליט איזה פקודה כן תתבצע ואיזה לא, אלא זה אחריות שלהם לוודא שכל בן אדם שיש לו 20,000 שקל בחשבון לא יכנס לפוזיציות עם 100,000 שקל כשאין לו הרשאות לכך (כי במקרה כזה הסיכון לדעתי נופל על בית ההשקעות ומן הסתם שהם לא יקחו אותו עליהם בהתנדבות).
הראשונה תתבצע.
במקרה זה, מה שיוגדר ראשון לפי מערכת המסחר של הבנק.
הרי בכל מקרה כל פעולת חישוב/מכירה לוקחת מילי-שניה - הראשונה שתכנס לתור תתבצע.
אני בכלל לא מבין איפה נמצאת הבעיה שלך.

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
הראשונה תתבצע.
במקרה זה, מה שיוגדר ראשון לפי מערכת המסחר של הבנק.
הרי בכל מקרה כל פעולת חישוב/מכירה לוקחת מילי-שניה - הראשונה שתכנס לתור תתבצע.
אבל אם הפתיחה היא בגאפ חזק כלפי מטה בכל השוק אז בכל השוק המסחר יפתח באותה מאית שניה,
בכל 7 המניות סמכו על פקודות הקניה שהצבת מראש וכולן אמורות להתבצע ממש ברגע פתיחת המסחר.
אם אתה חושב שביטול הפקודה יתבצע תוך מאית שניה אז כנ"ל לגבי ביצוע הפקודות בפועל,
רק שהן יתבצעו בשעה נניח 10:00:00 ולא תהיה אפילו מאית שניה לבטל (כי כל הבורסה נפתחת באותה מאית שניה).
אני בכלל לא מבין איפה נמצאת הבעיה שלך.
אני חולק עליך בזה שאי אפשר להציב באופן חופשי פקודות מסחר בלי כיסוי,
זה ממש לתמרן בספר הפקודות ולשים ביקושים מדומים (ואם כבר ביקושים מדומים אז על פניו גם בפעולות שורט זה יכול לעבוד ככה ואז גם היצעים מדומים) וזה דבר שהוא בלתי אפשרי אם אין כסף זמין לכך בחשבון.

לדעתך ממה שאני מבין אפשר לשים פקודות מסחר ללא הגבלת סכום כסף ומקסימום כשנגמר הכסף בחשבון אז בית ההשקעות יבטל אותן עבורך ברגע האמת,
לדעתי זה לא אפשרי מכיוון שעוד לפני כן כאשר יגמר המזומן הפנוי בחשבון אז כבר לא יתנו לך לשלוח פקודות נוספות בכסף שאין לך כיסוי לגביו.

בכל אופן זאת התעסקות בזוטות.
מי שרוצה שינסה בעצמו ויעדכן אותנו בהזדמנות,
יכול להיות שזה גם משתנה בין הברוקרים ובתי ההשקעות השונים ושתינו צודקים (:

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
אבל אם הפתיחה היא בגאפ חזק כלפי מטה בכל השוק אז בכל השוק המסחר יפתח באותה מאית שניה,
בכל 7 המניות סמכו על פקודות הקניה שהצבת מראש וכולן אמורות להתבצע ממש ברגע פתיחת המסחר.
אם אתה חושב שביטול הפקודה יתבצע תוך מאית שניה אז כנ"ל לגבי ביצוע הפקודות בפועל,
רק שהן יתבצעו בשעה נניח 10:00:00 ולא תהיה אפילו מאית שניה לבטל (כי כל הבורסה נפתחת באותה מאית שניה).

אני חולק עליך בזה שאי אפשר להציב באופן חופשי פקודות מסחר בלי כיסוי,
זה ממש לתמרן בספר הפקודות ולשים ביקושים מדומים (ואם כבר ביקושים מדומים אז על פניו גם בפעולות שורט זה יכול לעבוד ככה ואז גם היצעים מדומים) וזה דבר שהוא בלתי אפשרי אם אין כסף זמין לכך בחשבון.

לדעתך ממה שאני מבין אפשר לשים פקודות מסחר ללא הגבלת סכום כסף ומקסימום כשנגמר הכסף בחשבון אז בית ההשקעות יבטל אותן עבורך ברגע האמת,
לדעתי זה לא אפשרי מכיוון שעוד לפני כן כאשר יגמר המזומן הפנוי בחשבון אז כבר לא יתנו לך לשלוח פקודות נוספות בכסף שאין לך כיסוי לגביו.

בכל אופן זאת התעסקות בזוטות.
מי שרוצה שינסה בעצמו ויעדכן אותנו בהזדמנות,
יכול להיות שזה גם משתנה בין הברוקרים ובתי ההשקעות השונים ושתינו צודקים (:
אתה מניח הנחות משלך, ומקשה קושיות.
בפועל דה פקטו ודאי שיש סדר של מילי-שניות, כל מחשב עובד כך.
ואוטומטי בעת הרצון לבצע את הפעולה הבאה, הברוקר לא יאפשר לך לקנות.
המוכר יכול להתאכזב, אין מה לעשות.
אי אפשר לשים פקודה ללא הגבלת כסף - רק מבחינה מציאותית, שאתה צריך לעדכן כמה אתה רוצה למכור, בתיארוטי כל ברוקר יכל להמציא כזו פקודה, שתגרום לו להציע עוד ועוד פקודות קניה עד שיגיע למכסה.

אגב, ההוכחה הכי טובה שיש כזו אפשרות, זה החשבון קש עם המרה אוטמטית.
לדוג', IB.
יש לי 1000 שח
אני יכול ליצור פקודת קניה בדולרים, ובשעת הקניה בפועל (קרי למשל עוד שעתיים שיש מוכר במכיר תואם) הוא יבצע המרה בהתאם לשער אז.
כאשר הברוקר לא יכול להיות נביא לדעת מה יהיה אז השער...

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אתה מניח הנחות משלך, ומקשה קושיות.
התשובה שלי שזה לא אפשרי היתה מניסיון שלי שממש ניסיתי בכוונת מתכוון לבצע פעולות כאלה בברוקר זר בארה"ב.
אבל בדקתי את זה פעם אחרונה לפני כמה שנים ולכן אני נזהר מלתת תשובה נחרצת כי אולי דברים השתנו,
במקום זאת אני ניסיתי להסביר מדוע זה לא אמור להתאפשר והקשתי קושיות בכדי להוכיח זאת.

בכל אופן בכדי שתהיה בידינו תשובה מהימנה ביצעתי היום בדיקה באמצעות חשבונות של שלושת בתי ההשקעות הישראלים:
שלחתי הוראת מסחר למחיר הנמוך בכ90% מהמחיר הנוכחי על סכום שהשאיר לי את החשבון ביתרה שלילית (רק במידה והפקודה תתבצע כמובן),
מצורפות מטה התמונות שהתקבלו.

והמסקנה היא:
הפקודות לא נשלחו וזה דבר שאינו אפשרי,
כל פקודה ששולחים תופסת מכוח הקניה שלנו בחשבון המסחר.

חשבון מסחר ב IBI:
1721042447108.png

חשבון מסחר באקסלנס:
1721042470850.png

חשבון מסחר מיטב:
1721042483427.png

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
התשובה שלי שזה לא אפשרי היתה מניסיון שלי שממש ניסיתי בכוונת מתכוון לבצע פעולות כאלה בברוקר זר בארה"ב.
אבל בדקתי את זה פעם אחרונה לפני כמה שנים ולכן אני נזהר מלתת תשובה נחרצת כי אולי דברים השתנו,
במקום זאת אני ניסיתי להסביר מדוע זה לא אמור להתאפשר והקשתי קושיות בכדי להוכיח זאת.

בכל אופן בכדי שתהיה בידינו תשובה מהימנה ביצעתי היום בדיקה באמצעות חשבונות של שלושת בתי ההשקעות הישראלים:
שלחתי הוראת מסחר למחיר הנמוך בכ90% מהמחיר הנוכחי על סכום שהשאיר לי את החשבון ביתרה שלילית (רק במידה והפקודה תתבצע כמובן),
מצורפות מטה התמונות שהתקבלו.

והמסקנה היא:
הפקודות לא נשלחו וזה דבר שאינו אפשרי,
כל פקודה ששולחים תופסת מכוח הקניה שלנו בחשבון המסחר.

חשבון מסחר ב IBI:
צפה בקובץ המצורף 1708585

חשבון מסחר באקסלנס:
צפה בקובץ המצורף 1708587

חשבון מסחר מיטב:
צפה בקובץ המצורף 1708588
תנסה לשלוח מס' הוראות שונות, שכל אחת בתוך המסגרת, וכולן ביחד חורגות, האם אז התוצאה תהיה שונה?

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
תנסה לשלוח מס' הוראות שונות, שכל אחת בתוך המסגרת, וכולן ביחד חורגות, האם אז התוצאה תהיה שונה?
עשיתי מחדש על פי מה שהצעת והתוצאה אותו דבר.

ב IBI העביר כמה פקודות עד שבאחרונה היתה חריגה ולכן הוא לא שלח אותה מראש,
הקודמות כמובן נשארו בהמתנה לביצוע גם לאחר השגיאה כי הן לא חורגות.
1721047761774.png

כנ"ל מיטב - ברגע שאחת מהפעולות חורגת אז היא לא נשלחת וקופצת ההודעה:
1721047948221.png

כנ"ל אקסלנס:
1721048579281.png

ברכיק

משתמש פעיל
אני מעוניין להתחיל להשקיע ברמה החודשית לטווח של 15 -35 שנים,
קראתי את הספר "השקעות לעצלנים" וצברתי הרבה ידע בפן התיאורטי, כך שאת הרעיון אני מכיר ב"ה, ובכל זאת אשמח לעזרה תכלס..
איך בונים תיק?
האם לשקיע במדד אחד או לפזר לכמה?
ובאיזה מדדים? ןמה הפיזור המומלץ? והאם כדאי גם לשלב בתיק קצת מניות ספציפיות?
ומב המספרי נייר של המדדים נמומלצים?

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
קראתי את הספר "השקעות לעצלנים" וצברתי הרבה ידע בפן התיאורטי, כך שאת הרעיון אני מכיר ב"ה, ובכל זאת אשמח לעזרה תכלס..
איך בונים תיק?
האם לשקיע במדד אחד או לפזר לכמה?
ובאיזה מדדים? ןמה הפיזור המומלץ? והאם כדאי גם לשלב בתיק קצת מניות ספציפיות?
ומב המספרי נייר של המדדים נמומלצים?
אם כבר השקעת זמן בצבירת הידע,
מדוע שלא תשקיע עוד קצת זמן בתרגום לכלים מעשיים?

אזרח ותיק

משתמש מקצוען
איך בונים תיק?
תעיינו שם בהודעות 6 ו-8

אלי8888

משתמש פעיל
כל ברוקר אמור לקחת בחשבון את הפקודות הפתוחות שאתה שולח.
מה יקרה אם פקודה או שתיים יתבצעו והחשבון יהיה על 0 ש"ח ועדיין ישארו פקודות פתוחות?
לא לכולם יש הרשאה למינופים ואפשרות להיכנס למינוס בחשבון.

אולי זה לא ממש יורד מהמזומן כי הפקודה טרם בוצעה,
אבל המזומן הפנוי שלך בחשבון כן לוקח את הפקודות הפתוחות בחשבון.

אם עכשיו יהיה לך 10,000 ש"ח במזומן אתה תוכל לשלוח פקודות על סכום של נניח 100,000 ש"ח (אם אין הרשאה למינופים, מינוס בחשבון וכו')?
אני בספק.
לא רואה את הבעיה.

רק ראיתי את ההודעה עכשיו...
אני סוחר דרך בלינק וברגע שאני נותן הוראת קניה על כל הסכום שיש לי בחשבון ולאחמ”כ אני נותן עוד הוראת קניה אפי’ על סכום של דולר 1! הוא מיד כותב לי שלא ניתן לבצע הוראת קניה מכיוון שזה עלול להכניס אותי למינוס. (והוא לא מאפשר לבצע כמה הוראות קניה ורק לאחר שהראשון מתבצע הוא מבטל את שאר ההוראות)
כמו”כ מניסיון בבנק הפועלים זה ג”כ אותו הדבר.

ברכיק

משתמש פעיל
אם כבר השקעת זמן בצבירת הידע,
מדוע שלא תשקיע עוד קצת זמן בתרגום לכלים מעשיים?
אדרבה אני אשמח..
רק בעוד שמה שלמדתי עד עכשיו היה לי מקורות מסודרים, לעניין הזה לא מצאתי ולמרות שיש כאן מחברי הפורום שהשקיעו וכתבו ואני מעריך מאד, לי באופן אישי קשה יותר לצרוך מידע לא בצורה מסודרת..
ובכל מקרה אם יש לך רעיון איך אני יכול ללמוד על כך אשמח..

חיים של שלום

משתמש צעיר
בהרצאה ששמעתי מאבנר סטפאק הוא המליץ להשקיע כ 30% מהתיק במדד מניות אסיה
מישהו מכיר קרן סל טובה כללית של אסיה (כדי שלא אצטרך לקנות כמה קרנות של כמה מדינות)?

לעלוב ב"ש

משתמש פעיל
@Rהון רציתי לדעת אם אני משקיע דרך אקסלנס
הם עושים לי הכל קרי משקיעים לי איפה שאני רוצה
דוגמת S&P500

אור גנוז

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
שלום לכולם
רציתי לדעת
ממה מורכבים הדמי ניהול בחשבון מסחר עצמאי בבורסה?<
יש דמי ניהול רק על הפקדה ומשיכה או גם מהצבירה כמו בקופת גמל?

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
@Rהון רציתי לדעת אם אני משקיע דרך אקסלנס
הם עושים לי הכל קרי משקיעים לי איפה שאני רוצה
דוגמת S&P500
אתה מעביר להם הוראות, וזה מתבצע אוטומטי.
הם נותנים את הפלטפורמה והשירות.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
שלום לכולם
רציתי לדעת
ממה מורכבים הדמי ניהול בחשבון מסחר עצמאי בבורסה?<
יש דמי ניהול רק על הפקדה ומשיכה או גם מהצבירה כמו בקופת גמל?
יש דמי טיפול חודשיים.
ויש עמלות על פעולות. [כגון קניה ומכירה של ניירות]
וחוץ מזה יש דמי ניהול של ניירות מסוימים. [כל נייר בהתאם למה שהוא] ויש לציין שזה כמובן קיים ברוב דרכי ההשקעה.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מה ההשלכות של מישהו עם אזרחות אמריקאית שפותח קופת גמל?
ואם הוא לא מצהיר?
@השקעות R הון @מקצועי בלבד
תודה רבה מראש
אז הוא נכנס לסיכון שיעלו עליו וידרשו ממנו במקרה הטוב רק מס מאד גבוה, במקרה הפחות הטוב גם קנס גדול, ובמקרה הגרוע הוא ישב בכלא.
[בארה"ב חוקים לא נועדו בשביל לעבור עליהם ולשחק איתם כמו בארץ]

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה