אלמנה

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
סוף סוף הוא נפטר

הקו ישר, הצפצוף אחיד. ה' אלוקינו, השם אחד.

היא לא יודעת אם מותר לחשוב כך. ועצוב לה, עצוב לה מאוד. אבל כך היא מרגישה. זהו, תם עידן.

עברו כמה רגעים, היא מעכלת את שינוי הסטטוס, לא עוד אשה בת שלושים ושמונה בלי ילדים נשואה לחולה סופני סיעודי, אומללה.

אלמנה. אלמנה ופנויה, פנויה מטיפול מסור, פנויה מחיטוט בנבכי הכאב, פנויה מייסורי מצפון. רואה תקוה, מצפה לעתיד טוב יותר.

היא חשבה כל כך הרבה על הרגע הזה, ידעה שהוא יבוא. ניסתה לדמיין איך תרגיש, איך תרגיש שבעל נעוריה, אהוב ליבה, זה שהתייסרה עמו ימים חודשים ושנים, ישיב את נשמתו.

אהבת אותו כל כך. היא חושבת לעצמה, נבהלת. זהו? הוא לא כאן וככה אתה מרגישה?

לא יודעת מה מותר לה להרגיש.

עוד רגע, לפני שהיא פוקחת את עיניה. מריחה את הרגע, נשמה את כל כולה, פתחה את עיניה, ראתה את כולם סביב, הוריה והוריו, אחיה ואחיו, אחיותיה ואחיו, כמו באירוסין שלהם, כולם כאן.

כולם היו עם פנים נפוחות, עיניים דומעות ורק היא חושבת על האירוסין. עוצמת שוב עיניים, נזכרת ברגע שהגיע לכסות את פניה, אז, לפני שבע עשרה שנה. החיוך המבוייש בזווית הפה, המבוכה שעם השנים למדה לאהוב כל כך.

המחשבות הציפו אותה, לאט השתחררו ממנו רגשות הקלה, היא התחילה לחשוב עליו, להיזכר, להתאבל, הדמעות הציפו את עיניה, אחותה כבר הרשתה לעצמה להתקרב, לשים יד, לחבק.

היא נזכרה בפעם הראשונה שהלכו לטיפול, עוד לא היה ברור מה הבעיה, לא ידעו כמה זה ימשך, התקווה עוד מילאה אותם.

נזכרת איך תמכו אחד בשני, הימים הלילות, אוי, הלילות, כמה שנים הם היו בסיוט הזה, כמה אהבו, כמה כאבו, כמה חיכו.

הוא אמר לה כבר אז, אחרי כמה שנות טיפולים, שתמשיך, שלא תקריב את חייה למענו. אבל היא כל כך אהבה, העריצה כל חלק באיש המופלא הזה. מול עיניה חולפים לילות ללא שינה, עד שהחליטה סופית למרות תחזיות הרופאים. היא אתו, בטוב וברע. הוא גמל לה על כך. העריך את ההחלטה הזו. מאוד.

נזכרת בביקורים אצל ההורים, במבטים, ובכאב שלהם. לא יכלה לסבול את זה, לא היתה מסוגלת לראות אותם סובלים בגללה בגללם. והיא שוב בוכה, גופה רוטט, עיניה נפתחות, וגם ליבה, היא כבר בוכה בקול, מרשה לעצמה.

לא יודעת אם היא בוכה עליו או עליה, ואולי בכלל אסור לה להרגיש.

אולי בכלל ההקלה בגללו, שהוא כבר לא סובל. אולי. המחשבה הזו מקילה עליה.

ארבע שנים הוא סבל מאז שכאבי הראש שלא פסקו אבחנו. מאז שהם הבינו שאת התיקון שלהם הם לא גמרו. הוא תמיד אמר לה שזה בגללו, עובדה. כנראה שבגלגול הקודם הוא לא היה משהו. והיא היתה צוחקת ואומרת שאם זה כך למה היא התחתנה אותו. והוא היה נעצב. ואומר למה, למה באמת. למה את צריכה לסבול אותי. והם היו שותקים, היא היתה מתחרטת למה היא הגיבה כך, כשהיא יודעת איך יסתיים המשפט.

יכול להיות שגם הוא שמח שם למעלה או בדרך ללמעלה. שמח על כך ששנינו כבר לא סובלים, היא מנסה לחבר בין המחשבות שמתרוצצות לה במוח לשבץ אותם, בפאזל שהתבלגן שוב.

היא זוכרת שהוא אמר לה, באחד הרגעים היפים שהיו להם בתוך הגיהינום הגדול הזה, תתחתני, אל תישארי לבד, היא לא יכלה להגיב, אבל הוא היה בריא בנפשו, אני מבקש, תציבי לי שם, שארית.

אבל בעיקר בשבילך, תתחילי לחיות מחדש, אני כל כך רציתי לתת לך, לא יכולתי, חשבתי אז, אחרי שנכשלו כל הסיכויים, שלפחות חיים יפים יהיו לנו, אבל הבנאדם חושב והקב"ה צוחק.

הוא לא צוחק, היא אמרה אז. הוא בוכה. ואסור לדבר ככה, עוד יהיו לנו חיים יפים ביחד. אנחנו לא רואים את כל התמונה, הוא השיב, אני מבקש שתבטיחי לי, היא הנהנה.

היא מחברת את ההקלה לעצב, מנקזת את הקושי הגדול, שלו, שלה, לנקב הקטן של שק הדמעות שלה, ובוכה, מכל הלב בוכה. מתאבלת.

נזכרת איך צחקו יחד על החליצה, איך היא תירק בפניו של אחיו, כן. הם ממש עשו חזרות. אחיו שבטאקט גאוני המשיך לברך גם אחרי שחלה, איבער א יאר וויטער מיט קינדער און נאחעס, וכולם יקראו בית חלוץ הנעל, והיא צוחקת, גם עכשיו. צוחקת ובוכה.

הכל מתחבר, הצער, הבכי, ההקלה, ההומור, הצחוק, ושוב הבכי, דער גאט לאכט. היא מקווה. זה וודאי שהוא ורק הוא רואה את התמונה שלימה.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
(לאתגר, כי להיות שמן פחות גרוע?)
אל תפתח לי שרשור של הומור שחור כי המבצע על הטישויים לזמן מוגבל.

בעקבות מה נכתב?
התפרצת לדלת פתוחה זה באמת נכתב מזמן, בעקבות אחת שבלילה שאחותה נפטרה ואמרה לי שהיא ממש מרגישה שמחה לאיד. ולא יכלה להכיל את זה, היא מאוד אהבה את אחותה אבל ממש כעסה עליה שלקחה ממנה את ההורים, ואת כל יחס והצומי. היא ממש ידעה לשים את האצבע, אלו רגשות שפעפעו בה תקופה ארוכה בזמן המחלה, והיה לה מאוד קשה להכיל אותם באותו באותו ערב.
למחרת כתבתי את זה.
היום משום מה נזכרתי, בעקבות משפט שכמעט ניסחתי שאמר כך:
הצער אולי לא היה רב כל כך אבל היגון היה קודר, היה עצב באוויר, והיתה גם אווירה של גאולה.
ונזכרתי במה שכתבתי אז.

@באבא קמא יותר הגיוני?

נערך לאחרונה ב:

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
על הטישויים

יותר משזה מפעיל אצלי את בלוטת הדמעות, זה מפעיל את המוח והלב.
ובדיוק בגלל מה שהרחבת על הרקע לכתיבה (וואו).

אנחנו טועים לפעמים לחשוב שלכל אירוע יש את התגובה הטבעית שלו, וכולם מגיבים כך - ואז אנחנו מתייחסים אליהם בהתאם למה שאנחנו חושבים שהם מרגישים...

ולא. כל אחד מרגיש אחרת.
חלק מהתגובות מפחידות ומזעזעות, ואין שופטים אדם בשעת צערו.
חלק לגיטימיות לגמרי, כולל רבות מאלו הבלתי-מוכרות שהזכרת.
רק שמי שלא עבר את זה לא חולם שכך מרגישים.

בקיצור, יש תגובה טבעית, תגובה לא טבעית ותגובה על טבעית.

חז"ל מלאים בסיפורים על תנאים וגדולי עולם שבאו לנחם, ונענו בתגובות על פעולה הפוכה שגרמו דבריהם.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אם הייתי חושב שהדבר יביא תועלת ולא רק יעניק לגיטימציה לגרועים שברגשותינו, הייתי פותח פה שרשור וידויים על תחושות שחשנו ושהגעילו אפילו אותנו בעצמנו.
חלקן אפילו לגיטימיות בעצם...
אדרבה, לא לגרועים. אבל אולי כן ללגיטימיים, אבל שאינם צפויים.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אם הייתי חושב שהדבר יביא תועלת ולא רק יעניק לגיטימציה לגרועים שברגשותינו, הייתי פותח פה שרשור וידויים על תחושות שחשנו ושהגעילו אפילו אותנו בעצמנו.
חלקן אפילו לגיטימיות בעצם...

בדיוק.

והמשפט "לאיזה תהום אדם צריך לרדת כדי להוציא משפט הורס כזה..." שכתבת לא מזמן, בוודאי דיבר על ההוצאה ולא על המחשבה.

רחשי הלב

משתמש מקצוען
כשוך ההלם הראשוני...
יצא לי פעם לדמיין מצב כזה.
מעולם לא חשבתי על כיוון של הקלה. חשבתי על אישה שתבכה מרה 17 שנים יפות שבמקום להיות שנים של פריחה, של קימה בבוקר עם שיר על השפתיים, היו מסכת ארוכה של סבל ויגון. חשבתי על אישה שמצפונה יכה אותה על מחשבות כאלו ואחרות שעלו בליבה במהלך השנים... ברור לי שתחושת הגאולה תבוא, אבל בשלב מאוחר יותר, לא יחד עם הצפצוף האחרון....

רחשי הלב

משתמש מקצוען
בדיוק.

והמשפט "לאיזה תהום אדם צריך לרדת כדי להוציא משפט הורס כזה..." שכתבת לא מזמן, בוודאי דיבר על ההוצאה ולא על המחשבה.
וואי...
הוצאה של משפט כזה באגביות ובטור הומוריסטי זה דבר אחד. שם דיברתי על ההוצאה.
פוסט כמו של שרבר גם.
השמחה לאיד על פטירת הגיס זה על עצם המחשבה.

מרחבית

משתמש מקצוען
קטע אמיתי וכן, וכל-כך מתאר את מה שקורה בעולם הרגשות שלנו כבני אדם. כמובן, סיטואציה כזו היא נדירה. אך למי שיש מודעות ואומץ לעמוד מול עצמו - יבחין בתהליכים רבים דומים, גם אם פחות חריפים.

רגשות שונים והפוכים לגמרי פוקדים בני אדם בו זמנית. חלקם 'בסדר' להם. הם מתאימים להם למה שהם חושבים ש'כך צריך להרגיש'. חלקם מבהילים אותם; לא מאמינים שזה מה שעולה להם. הם מנסים להתעלם מהם לדחוק אותם, וההם דווקא קופצים. חלקם צפויים מראש, חלקם מפתיעים אותם מאוד; לעולם לא היו מנחשים שכך ירגישו.

כדאי לאנשים לעמוד מול עצמם באומץ, להקשיב בהתעניינות לכל מה שמתחוללל בתוכם; לטוב ולרע, לצפוי וללא צפוי. זה לא הם. זה הרגשות והמחשבות שצפות בתוכם מעצמן.

בהנהגה המעשית - ודאי לנהוג כפי שמתחייב. גם לא לחשוף לרבים את כל הנעשה בפנים.
אך אם בני אדם יתנו מקום בתוך עצמם לכל מה שעולה בהם, ללא בהלה ואשמה, ומצד שני לא ייפתחו ויגדילו את הדברים בכוונה - המחשבות והרגשות יוכלו אחר כך לסגת בנחת.

נערך לאחרונה ב:

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
די. באמת! זה נורא! אי אפשר להמשיך לקרוא...
קשה עד בלתי אפשרי לדמיין סיטואציה כזו. צמרמורת!!!
שאומרים אלמנה עולות כל הסיטואציות והרגשות מלבד אלו המתוארות בקטע הנ"ל ההקלה התקווה.
אוח, מזעזע. אין מצב!!!

@אשר שרבר , האתגר האישי בשבילך: מחכים לקטע על תיאור אלמנות אצל זוג רגיל, אוהב, פשוט.
בהצלחה!

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
ר' אשר, זה חזק, מרוכז, ועשיר.
לא יודע אם במובן החיובי של המילים האלה.
תודה ששיתפת.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הל' של ה"לניין" מבלבלת.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ללא בהלה ואשמה
זה הנושא, תמיד.
לא לפעול בבהלה.
וכשיודעים מראש, שזה יתכן, שזה יכול לקרות, תמיד יותר קל.
ומצד שני לא ייפתחו ויגדילו את הדברים בכוונה - המחשבות והרגשות יוכלו אחר כך לסגת בנחת.
תמיד צריך מישהו, שיהיה שותף. לא להשאיר בבטן.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
@אשר שרבר , האתגר האישי בשבילך: מחכים לקטע על תיאור אלמנות אצל זוג רגיל, אוהב, פשוט.
אוייש, זה קצת לא יפה, אני לא כזה שטן, ואם את קוראת קבועה שלי אני אפילו קצת חוטא ברומנטיות יתר...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  22  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה