דיון אופי טופי

לרקוד על הירח

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
אוקי.
אז יש לנו תקציר לסיפור, יש לנו דמויות, יש לנו עלילה. מה חסר?
אופי.
המון זמן שאני מנסה לחשוב, איך בעצם מאפיינים בן אדם?
הגעתי למסקנה, (ותודה גדולה למאמר של @Angular בלינקייה ) שבעצם אופי טוב, זה כשיש לי סיטואציה, ואני פשוט יודעת מה הבן אדם הולך לעשות, כי אני מכירה אותו כל כך טוב!

א-ב-ל! (וכאן אתם נכנסים לעניין..)
אנחנו יודעים מהי המטרה, ומהו האפיון האידיאלי, אבל איך למען ה' אנחנו מגיעים אליו???

שורה תחתונה, אני אשמח מאוד מאוד אם תעזרו לי לחשוב איך אני מאפיינת את גיבור הסיפור שלי.
בעדיפות לדברים קונקרטיים, ולא 'תנסי להיכנס לראש שלו ולהבין מה הוא עובר' כי אין לי מושג לאיזה ראש אני אמורה להכנס... :sne:

בקיצור, איך מאפיינים גיבור???

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הכותב צריך לשאול את עצמו (על הכתב)עשרות שאלות על הדמות. החל מאיך הוא נראה גיל ומקום מגורים, המשך במקום עבודה ותחביבים, עבור דרך משפחה וחברים, וכלה במעלות וחסרונות, אופי אידאות והשקפות עולם. ככל שהוא מסוגל לענות על יותר שאלות ובאופן מפורט יותר (ושוב, בכתב!!) הדמות תקבל נפח וצורה, וממילא מעשיו יהפכו לצפויים יותר בעיני הכותב.

R.E.Y

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
יש כמה שיטות, אחת מהן לראיין את הגיבור שלך. הוא יענה לך את כל התשובות.

עוד משהו - קראת את 'נפש האדם' של מרים אדהאן? או את 'מודעות'? (טבלת התישע) ((אגב, ממליצה מאוד))
את פשוט יכולה לתת לו אב טיפוס מסודר וברור מתוך הטבלה.

R.E.Y

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
וואו, תודה!
יכולים לתת ממש דוגמאות לשאלות?
היה פעם אתגר כזה, את יכולה לראות כאן
תתחילי עם שאלות פשוטות ותתקדמי הלאה.
איך קוראים לך
מה הגיל
איפה גר
ולהמשיך -
אתה אוהב את הבית/הרחוב/השכנים
מה התחביבים שלך
יש לך מקרה טראומטי שמשפיע עליך
מה אתה שונא מאוד
מה היית עושה אם
ועוד ועוד כיד הדמיון הטובה.

נזכרתי בעוד משהו -
עוד דרך לבנות את הדמות שלך עגולה ולא שטוחה -
לכתוב על רגע מכונן שהיה בעברה.
כשהוא היה ילד - קרה לו מקרה שהשפיע על החיים שלו.
זאת יכולה להיות השפעה קטנה, אבל כן משמעותית.
לכל אחד יש רגעים מכוננים בחיים. לטוב ולרע.

Avigail Amram

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לנסות לדמיין איך את רוצה את הדמות בסוף הספר.
כשתגדירי מה התוצאה הסופית את בעצם כבר תדעי מה את רוצה שהדמות תהיה ותעשה עד סוף הספר.
זה אולי נשמע מוזר אבל יש באופי משהו טכני כי ברגע שאת כבר יודעת מה אמור לקרות (עלילתית) אז את בעצם יודעת איך הדמות מגיבה.
זה בטח נשמע סתמי ולא יעיל אבל בתור נקודה למחשבה אולי זה יכול לתרום.

נערך לאחרונה ב:

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קודם כל ממליצה על הבלוג הזה:
הוא מעולה, יש בו המון חומר ורעיונות קונקרטיים לעבודה על אופי הדמות (ולא רק) ברמה מקצועית ובסגנון המתאים למגזר.
מעבר לכך: אני נוטה להשתמש בגישה שטוענת שסופר הוא שחקן. הוא בהצגת יחיד, ומשחק את כל הדמויות. לכן אני נוטה להשתמש בטכניקות כמו "שבע השאלות של סטניסלבסקי" ורעיונות שמגיעים מעולם המשחק.
מצאתי שטכניקות כאלו יכולות לפעמים להציל דמות, או אפילו ספר.

ובמקרים ממש חמורים, כשאין לי שום כיוון לעבודת דמות - אז מאפיינים לפי אנשים סביבך... בד"כ אני לוקחת 2 תכונות משמעותיות מאנשים שונים (ועדיף אנשים שלא מסתדרים אחד עם השני, כדי שיהיה מעניין), ואז מתחילה לנסות לבסס אופי כשאלו התכונות המרכזיות אצלו.
למשל בחור חולמני ואמיץ.
זה כבר הרבה כדי להתחיל לבנות לו אופי, מורכבויות, שאיפות...

הבניה עצמה היא תהליך התבגרות. כמו אצל בני אדם: קושי, החלטה, התמודדות, וזרימה. אם חסר משהו באופי, או שהוא מרגיש ריק - אני מכניסה לתוך המבנה הזה ובודקת איפה התקלה. לא קשה לדמות בחיים? היא לא קיבלה החלטה? קשה לה והיא לא מתמודדת? ההתמודדות לא זורמת עם שאר הדמות ועם הסביבה?
זה המקום לחזור שלב אחד קודם, לשנות לאופציה אחרת, ולנסות לראות איך הדמות יוצאת.
זה הרבה ניסוי ותעייה בהתחלה, אבל לי זה עובד.

הקה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אם יש בסיס לעלילה- לדוג' את רוצה לכתוב סיפור על חייל,- מה הוא הולך לעבור? עם מה הוא אמור להתמודד? איזה תכונות הוא צריך לכך? אומץ? אופי חלש? פחדנות?
בן כמה הוא צריך להיות? יש לו ילדים?
וכן הלאה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלח

א לְדָוִד אוֹדְךָ בְכָל לִבִּי נֶגֶד אֱלֹהִים אֲזַמְּרֶךָּ:ב אֶשְׁתַּחֲוֶה אֶל הֵיכַל קָדְשְׁךָ וְאוֹדֶה אֶת שְׁמֶךָ עַל חַסְדְּךָ וְעַל אֲמִתֶּךָ כִּי הִגְדַּלְתָּ עַל כָּל שִׁמְךָ אִמְרָתֶךָ:ג בְּיוֹם קָרָאתִי וַתַּעֲנֵנִי תַּרְהִבֵנִי בְנַפְשִׁי עֹז:ד יוֹדוּךָ יְהוָה כָּל מַלְכֵי אָרֶץ כִּי שָׁמְעוּ אִמְרֵי פִיךָ:ה וְיָשִׁירוּ בְּדַרְכֵי יְהוָה כִּי גָדוֹל כְּבוֹד יְהוָה:ו כִּי רָם יְהוָה וְשָׁפָל יִרְאֶה וְגָבֹהַּ מִמֶּרְחָק יְיֵדָע:ז אִם אֵלֵךְ בְּקֶרֶב צָרָה תְּחַיֵּנִי עַל אַף אֹיְבַי תִּשְׁלַח יָדֶךָ וְתוֹשִׁיעֵנִי יְמִינֶךָ:ח יְהוָה יִגְמֹר בַּעֲדִי יְהוָה חַסְדְּךָ לְעוֹלָם מַעֲשֵׂי יָדֶיךָ אַל תֶּרֶף:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה