אוטיזם? אספרגר? איזו מילה מפחידה...

• פותח הנושא tovat
  • פורסם בתאריך

קלילית

משתמש פעיל
ועדות של משרד החינוך זה יעבור
ביטוח לאומי זה יותר בעייתי
כדאי שלפחות אחד האבחונים יהיה של קופת חולים

Iritm

משתמש חדש
מישהו יודע האם אבחוני תקשורת ורופאים פרטיים מתקבלים בביטוח לאומי ובוועדות של מ. החינוך,
נכון לעכשיו..
את צריכה שני אבחונים - אחד פסיכולוגי, שני נוירולוג או פסיכיאטר.
לוועדה אין בעיה עם אבחונים פרטיים, אבל זה קצת מאוחר. אולי תספיקי וועדת חריגים.

ביטוח לאומי מעדיף אבחונים מקופת חולים.
יש כמה בעיות איתם:
1. זה לוקח חודשים - צריך לבדוק את השמיעה והראייה של הילד, לחכות לאבחון ואז לחכות שיכתוב דוח.
2. ייתכן שהם לא יאבחנו אוטיזם בתפקוד גבוה. אולי תחכי להם ותאבדי זמן יקר.
באבחון פרטי את בוחרת ברופאים מקצועיים.

אפשר לעשות הכלאות - פסיכולוג פרטי ועם האבחון שלו מגיעים לפסיכיאטר בקופת חולים.
עדיין יש בעיה של המתנה לפסיכיאטר.
אולי אפשר להירשם לוועדה עם אבחון אחת, צריך לדבר איתם.

אם את עושה אבחונים פרטיים ומספיקה וועדה, טוב לצרף החלטת הוועדה בעת הגשת תביעה לביטוח הלאומי,

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
אפשר לעשות הכלאות - פסיכולוג פרטי ועם האבחון שלו מגיעים לפסיכיאטר בקופת חולים.
עדיין יש בעיה של המתנה לפסיכיאטר.
אולי אפשר להירשם לוועדה עם אבחון אחת, צריך לדבר איתם.
כשיש ביד אבחון פסיכולוגי קל יותר לקבל תור מהיר בקופה לפסיכיאטר או נוירולוג. שולחים את האבחון להתפתחות הילד ולוחצים עליהם לתת תור מהיר. זה אמור להסתכם בתור אחד (ולא התחלה של תהליך ארוך ורב-תחומי) אז יותר קל להם לתת את התור. אם יש לחץ להגיש טפסים למשרד החינוך וכד' הם לפעמים מוכנים להתחשב גם בזה. אין צורך לחכות גם לדו"ח, הם כותבים אותו על המקום. (לפחות כך היה אצלנו, פעמיים. פשוט כתבו סיכום ביקור. זה ממילא לא אבחון אלא אישור האבחון הפסיכולוגי)

לועדות אפיון וזכאות אפשר לפתוח תיק אפילו בלי שיש אבחון כלשהו. אומרים להם שאתם בתהליך אבחון ותשלימו מסמכים אחר כך. לא בכל מקום משתפים פעולה אבל יש כאלו שכן, ואם יש חוות דעת מקדימה של צוות חינוכי או טיפולי שיש דברים בגו, זה עוזר.

לכאורה גם לביטוח לאומי אפשר להגיש אבחון אחד לפתיחת תיק, נדמה לי שהקצבה מחושבת רטרו מפתיחת תיק ולא מאישור שלו. מצד שני, שמעתי שהם יכולים לעשות יותר בעיות במקרה כזה מאשר כשמגישים להם מסמכים קומפלט.

מאיר ישראל

משתמש חדש
הבת שלי אובחנה בימים האחרונים על ידי פסיכולוגית כילדה שנמצאת על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה (ASD) מה שהיו קוראים פעם אספרגר.
האם יש כאן מישהו שמכיר את המצב הזה?
אני מרגישה קצת אבודה, זה עולם חדש לחלוטין ודי מפחיד.
בשלב הראשון הבנתי שאני צריכה פסיכיאטר או נוירולוג לאבחון רפואי של המצב, כדי שאוכל להגיש מסמכים למשרד החינוך לצורך קבלת סייעת וטיפולים רגשיים ובשביל ביטוח לאומי.
בגלל שכרגע סוף השנה, וכל הועדות הסתיימו, אני צריכה לגשת בדחיפות לועדת חריגים.
מישהו אולי מכיר פסיכיאטר או נוירולוג (באופן פרטי) שמבצע אבחונים ושיהיו לו תורים זמינים בימים הקרובים?
ויותר חשוב, מישהו מכיר מכון או מקום אחר שנותן טיפולים רגשיים וקבוצות חברתיות באופן יעודי לילדים על הספקטרום, אבל נמצא בעיר חרדית או משרת אוכלוסיה חרדית? כרגע כל מה ששמעתי זה במקומות שהאוכלוסיה לגמרי חילונית ואם אשלח אותה לקבוצה חברתית זה עלול להיות בעייתי ולגרום לה אי נוחות.
כנ"ל טיפול רגשי, צריכה מטפלת שגם מתמחה בילדים על הספקטרום (כי העבודה איתם קצת שונה) אבל גם מכירה רקע דתי.
כל הכבוד על השיתוף!
ההורים שלי פתחו עמותה לילדים על הרצף שעוזרת לילדים וגם להורים.
העמותה והצוות כולם חרדים. זה נמצא בשכונת רמות בירושלים.
קוראים לעמותה "מסוגלים".
לילדים בתפקוד גבוה יש כל מיני פעילויות כמובן שהילדים הם כולם מבתים חרדים והצוות גם.
הטלפון של העמותה *5406
אפשר לרשום בגוגל מסוגלים יעלה לך כל הפרטים על העמותה ועל הפעילות .
להתייעצות תוכלי לפנות אלי לפרטי 054-8404466

דבי48

משתמש חדש
הבן שלי נער בן 15 אובחן לאחרונה כסובל מאספרגר בתקפוד גבוה. הגיוני שלא עלו על זה עד היום? הוא למד במוסדות רגילים ולא היה חשד כזה כלל רק חשבו שהוא ADD.

מאיר ישראל

משתמש חדש
כן בטח שזה הגיוני שעלו על זה בגיל כזה!.
תפקוד גבוה מאוד קשה לאבחן בגיל קטן. ורוב הילדים בתפקוד גבוה לומדים במוסדות רגילים
יש גם ישיבות לתפקוד גבוה אבל כמובן תלוי עד כמה הוא צריך עזרה...

דבי48

משתמש חדש
כן בטח שזה הגיוני שעלו על זה בגיל כזה!.
תפקוד גבוה מאוד קשה לאבחן בגיל קטן. ורוב הילדים בתפקוד גבוה לומדים במוסדות רגילים
יש גם ישיבות לתפקוד גבוה אבל כמובן תלוי עד כמה הוא צריך עזרה...
פתאום כשהוא עלה לישיבה המצב שלו מאד התדרדר. הוא ניתק קשר עם כל החברים ולאטו נשר מהישיבה. היום הוא כמעט לא יוצא מהבית.

יראת גאולה

משתמש מקצוען
פתאום כשהוא עלה לישיבה המצב שלו מאד התדרדר. הוא ניתק קשר עם כל החברים ולאטו נשר מהישיבה. היום הוא כמעט לא יוצא מהבית.
מי אבחן?
מה שאת מתארת יכול להיות בגלל דברים אחרים, לא רק asd. למשל חרדות או חרדה חברתית.
האם תמיד חשבתם שהוא מוזר? שהוא לא מבין דברים שכולם מבינים?
יכול להיות ששווה לחפש איש מקצוע יסודי יותר שיבדוק תחומים נוספים. (שעשויים להיות משניים לאספרגר או לעמוד בפני עצמם)

תנתוש

משתמש רשום
לצערי מאד אופייני לasd
בגיל ההתבגרות הרבה ילדים מסתגרים פתאום ומנתקים קשרים..

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
זה אופייני גם לגיל וגם למעבר.
אנשים על הרצף לא מפתחים מיומנויות תקשורתיות וחברתיות באותו קצב כמו שאר בני גילם.
אלו מהם שבתפקוד גבוה מסוגלים לחפות על זה במידת מה על ידי חיקוי הסביבה, הימנעות ממצבים מסוימים, וכן הלאה. (זה מסביר גם למה לא תמיד מאבחנים). אז יכול להיות שיש לילד חברים במסגרת והוא מסתדר איתם ויודע מה לעשות כשהוא איתם. אולי הם טיפוסים יותר יוזמים או שהם יודעים שאיתו הם צריכים ליזום, והוא רק צריך לשתף פעולה עם היוזמות שלהם. ככה אפשר להסתדר גם עם מיומנויות נמוכות, אבל מתישהו זה נשבר.
כשעוברים מסגרת צריך להתחיל מההתחלה ופתאום מתגלה שאין לילד את המיומנויות הדרושות לזה. גם אם עברו איתו חברים, הדינמיקה משתנה ובעוד החברים מסתגלים למצב החדש, הוא מתקשה ונשאר בחוץ. הדרישות החברתיות עצמן נהיות מורכבות יותר ומגיע השלב שהוא כבר מתקשה לחפות על הפער. במצב כזה הרבה יסגלו דפוס של הימנעות וינתקו מגע, כי יעדיפו להימנע מאשר להיכנס למצבים שהם לא יודעים להתמודד איתם. בתפקוד גבוה הרבה פעמים מודעים לבעיה של עצמם ויודעים שההתנהגות שלהם נתפסת כחריגה או משונה ולכן מעדיפים להתרחק ממצבים שהם עלולים לטעות בהם.
אם הוא כבר ממילא לא במסגרת, כדאי לחפש מסגרת תקשורת טובה. בגיל 15 זה עוד לא מאוחר מדי ואפשר עדיין לתת לו כלים לחיים, מסגרת תקשורת טובה יכולה לקדם ילד המון. במסגרת כזו גם הילד עצמו מרגיש יותר טוב כי מבינים אותו ואת הקשיים שלו (שיכולים להיראות ממש מגוחכים למי שלא מכיר, וזה מתסכל ומשפיל). גם חברתית, יש כאלו שיותר קל להם בחברת אספרגרים נוספים מאשר נוירוטיפיקלים.

good things

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מחפשת המלצה על פסיכולוג קליני באזור המרכז (אפשר גם פסיכולוגית)
לגבי הבחנה של אוטיזם

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מחפשת המלצה על פסיכולוג קליני באזור המרכז (אפשר גם פסיכולוגית)
לגבי הבחנה של אוטיזם
המרכז לאוטיזם באסף הרופא (המכון של דיצה צחור) נחשבים מובילים בתחום, אבל ההמתנה אליהם ארוכה. אם מדובר במקרה מורכב (תפקוד גבוה ו/או בת), כדאי לקבוע שם תור שיהיה לגיבוי. בינתיים אפשר לחפש אבחון אחר, אם תהיו מרוצים ממנו אפשר לבטל את התור.

פלונית.

משתמש רשום
ועדות של משרד החינוך זה יעבור
ביטוח לאומי זה יותר בעייתי
כדאי שלפחות אחד האבחונים יהיה של קופת חולים
לגבי הביטוח לאומי: אם זה (אבחון פסיכולוגי פרטי)+ רופא שבהסדר עם הקופ"ח? (מה שנקרא אולי: חוו''ד 2)

פלונית.

משתמש רשום
אני מתלבטת אם להצטרף לביטוח המקסימלי בקופ"ח כדי ללכת לרופא בעוד חצי שנה (נוירולוג/ פסיכיאטר) שבהסדר - רק אם זה קביל לבט"ל...

פלונית.

משתמש רשום
מהתפתחות הילד נואשתי - אין מצב להוציא מהם אבחנה של ASD
וללכת לפסיכיאטר מהקופה עם האבחון ג"כ לא אפשרי כי מקבלים מגיל 6

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מהתפתחות הילד נואשתי - אין מצב להוציא מהם אבחנה של ASD
וללכת לפסיכיאטר מהקופה עם האבחון ג"כ לא אפשרי כי מקבלים מגיל 6
האבחון הרפואי יכול להיעשות על ידי פסיכיאטר או נוירולוג או רופא התפתחותי. מתחת לגיל 6 לא אמורה להיות בעיה לקבל מהקופה נוירולוג ילדים או רופא התפתחותי. מקסימום קצת המתנה וגם אותה אפשר לקצר, במיוחד אחרי שיש כבר אבחון פסיכולוגי. (האבחון הפסיכולוגי הוא לרוב החלק החשוב אז אם עושים אחד מהם פרטי, עדיף שזה יהיה הפסיכולוגי. זה גם החלק שהכי קשה לקבל בקופה)
אני מתלבטת אם להצטרף לביטוח המקסימלי בקופ"ח כדי ללכת לרופא בעוד חצי שנה (נוירולוג/ פסיכיאטר) שבהסדר - רק אם זה קביל לבט"ל...
חודש אחד של גמלת ילד נכה מכסה את הנוירולוג הפרטי הכי יקר.
אין לביטוח לאומי עיקרון נגד אבחונים פרטיים - הם רק יותר חשדנים כלפיהם. כמה חשדנים, זה כבר תלוי בהרבה גורמים. אם הולכים לרופא עם שם רציני (ולא לאחד שידוע שנותן אבחון לכל מי שרוצה) והדו"ח עצמו מציג תמונה מספיק חד משמעית זה אמור להיות קביל. אפשר לצרף למסמכים שמגישים לבט"ל גם דוחות ממסגרת חינוכית, טיפולים פארא-רפואיים או אבחונים בהתפתחות הילד, ילד שחושדים לגביו באוטיזם אמור להיות עם איזושהי היסטוריה בדרך כלל וזה מעלה את רמת האמינות.

פלונית.

משתמש רשום
אנחנו שרופים בהתפתחות הילד וכשיום אחד בקשתי מהם הפניה לאבחון תקשורת הרופא התפתחותי התקשר אלי
ואמר לי שאין לילד בעיית תקשורת וכשהם הסיקו שאני מחפשת אבחנה - כל הצוות בהתפתחות הילד 'מחק' אותנו.

אני לא יכולה להציג להם את האבחון:
1. כמו שרשמתי הם חשדניים כלפנו וכבקשתי מהם אישור ללכת לנוירולוג נוסף /פסיכיאטר הם חפרו לי למה אני צריכה
2. הם יכולים למצוא פרצות באבחון
3. אמרו לי שעדיף מסמך אחד מקופ"ח - ונויורולוג זה דרך התפתחות הילד שכבר טען את טענותיו ולפסיכיאטר א"א מתחת לגיל 6
לכן שאלתי לגבי חוו"ד שניה שזה אמין יותר מפרטי לגמרי (מבחינת בט"ל) אבל יכול להיות מקצועי יותר ופחות אינטרסנט
מנוירולוג של הקופה ולגבי םסיכיאטר חוו"ד שניה כי כן יכולים לקבל פחות מגיל 6

יש לך שם של נוירולג רציני פרטי שקביל לגמרי בבט"ל?

תודה וסליחה על הבלגן הרצ"ב (למעלה)

דבי48

משתמש חדש
המלצה על פסיכיאטר זמין לחוות דעת שניה לנער עם איבחון אספרגר. תודה.

אמ123

משתמש פעיל
רוצה להוסיף,
אבחונים למיניהם (נוירולוג/פסיכיאטר/פסיכולוג)
הם לא בדיקות דם ולכן התוצאה שלהם היא לא חד משמעית.
אם אבחנו לכם את הילד כ-ASD תהנו מהקצבה הנדיבה של הביטוח לאומי
אבל--
זה לא אומר שבאמת זאת האבחנה של הילד/ה שלכם.
למשל, ילדים עם הפרעת ויסות יכולים להיחשד ו/או לקבל אבחנה של תקשורת .
חשוב לדעת כדי לתת מענה אמיתי.
לפעמים ה"תוית" שמדביקים לילד/ה היא במקום טיפול מתאים.
לפעמים מסתפקים בטיפול תרופתי,
והרבה פעמים שולחים למסגרת חינוך מיוחד
ומצדיקים כל התנהגות או מתרצים אותה לפחות בזה שיש לו "תקשורת"..
בעיות התנהגות וויסות רגשי ניתנים לטיפול ע"י הדרכה מקצועית להורים בבית.
כנ"ל בעיות חברתיות, הימנעויות, חרדות ונטישת המסגרת החינוכית.
אל תשלימו עם זה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה