דיון תזונה רבת חלבון בריאה או מיותרת???

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
התזונה המומלצת והפופולרית ביותר היום ע"י דיאטנים (לדעתי...) היא תזונה עם כמות חלבון גבוהה בתפריט, וזה ברוב המקרים על חשבון הפחתת הפחמימות.

האם באמת בריא לצרוך כמות חלבונים גבוהה כל יום?
תלוי את מי שואלים...
יש שיגידו כי כמות חלבון גבוהה עלולה להזיק לכבד או להכביד על הגוף עם כולסטרול רע.
ויש שיטענו מנגד כי היא דווקא מוסיפה להם כח ונותנת להם את האפשרות לשבוע מחלבונים ולצרוך פחות פחמימות משמינות.

מה שאני כן יכול להציע, באם בחרתם לשלב בשגרת חייכם פעילות גופנית עצימה, תצטרכו גם להתאים לכם את התזונה לכזאת המשלבת את כל אבות המזון, בדגש על תזונה רבת חלבון או איך שמכנים אותה "תזונת ספורט".

לקוראים היקרים צירפתי קובץ כדוגמית לתפריט תזונה יומיומית מרובת חלבונים.
הקובץ נכתב ע"י מאמן כושר ודיאטן מוסמך.
חשוב לשים לב, כי אין לקחת אותו וליישמו כמות שהוא, משום שהוא נכתב למישהו ספציפי ויש להתאים התזונה לכל אחד ואחת בצורה אישית.

אשמח לשמוע את חוות דעתכם בנידון! :D
הרבה כח ובריאות איתנה!!!

קבצים מצורפים

• דוגמת תפריט תזונה למתעמל בעצימות גבוהה.docx
    KB 17.2 · צפיות: 154

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
תזונה מרובת חלבונים עלולה לגרום גאוט - לא משהו מרנין יותר מדי... (למי שלא מכיר: ריבוי חומצת שתן בדם, וכתוצאה מכך - היווצרות גבישים השוקעים במפרקים וגורמים כאבים עזים ולפעמים אבנים בכליות.)

א.ר.ז.

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
בתזונה מרובת חלבונים, צריך להיות מאד מאד עם יד על הדופק, לתפקוד הכליות.
אנשים עם סיכון וכליות רגישות, צריכים מאד מאד להזהר איתה.

היא מאד מומלצת בריאותית לאנשים בריאים.
עוזרת מאד להמנע מלהגיע למצבי התפתחות סוכרת, כולל סכרת הריון.
מסייעת להפחתה במשקל, וכל הדברים הטובים...

צלצולית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
אני יודעת שחלבונים בונים את השריר וכשעושים פעילות גופנית זה מאוד מאוד חשוב עד קריטי, ואני חושבת שזה טוב לכל אדם שמוציא אנרגיה.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בתזונה מרובת חלבונים, צריך להיות מאד מאד עם יד על הדופק, לתפקוד הכליות.
אנשים עם סיכון וכליות רגישות, צריכים מאד מאד להזהר איתה.

היא מאד מומלצת בריאותית לאנשים בריאים.
עוזרת מאד להמנע מלהגיע למצבי התפתחות סוכרת, כולל סכרת הריון.
מסייעת להפחתה במשקל, וכל הדברים הטובים...
הבעיה הגדולה היא שסטיסטית 1 מכל 10 אנשים סובל מבעיה כלייתי כלשהיא. במקרים רבים גם בלי לדעת.
משהו שמקונן. משהו מולד שלא התגלה כי הוא לא רציני. ריפלוקס. אבנים בכליות. מחלות אוטואימיניות אחרות. מחלות כליה שעוד אל התפרצו, תסמונות נפרוטיות כאלו ואחרות, ציסטות, הידרונפרוזיס, חלסון בשתן ועוד כל מיני שאין טעם לרשום כאן את שמותיהם כי לא מאמינה שיהיו יותר מי ניקים שיכירו.
יש אלפי בעיות של כליות.
אחוז גבוה לא יודע שיש לו בעיה בכלל עד שבמקרה מגלים באיזו בדיקת דם אגבית גם אחרי ששנים הבדיקות היו תקינות.

לכן, לומר שלאנשים בריאים זה בריא זה קצת לא בדיוק
כי יש מי שחושב שהוא בריא ובעצם הכליות שלו לשות מבלי שזה בא לידי ביטוי בבדיקות. ואז העמסת חלבונים יכולה להיות טריגר להחמרה או התפרצות של מחלה סמויה ששכנה בגוף שנים.

ההמלצה היא לא לעשות דיאטה כזו ליותר מדי זמן.
ובטח שלא לאכול רק חלבון אלא לשלב גם פחמימה בכמות מועטת של המינימום הנדרש. משהו כמו 40-50 גרם ליום. זה כלום
אבל שלא תטעו 50 גרם זה לא אומר 50 גרם של אורז או לחם.
זה 50 גרם פחמימה נטו.
צריך לראות כמה יש ב 100 גרם מוצר. לחלק ל 100 גרן ולהכפיל במשקל המזון.

בגדול לחמניה קלה היא 15 גרם פחמימה
פריכית אורז 6-7
גם בחלב יש פחמימה.
וכו'

[לא כתבתי סתם, לצערי אני מכירה מישהי שהרסה את הכליות מדיאטה כזו ולמפרע התברר שהיתה בעיה כלשהי קודם ולא ידעו כי היא לא נראתה בשום צורה]

dafdefet

משתמש מקצוען
הבעיה הגדולה היא שסטיסטית 1 מכל 10 אנשים סובל מבעיה כלייתי כלשהיא. במקרים רבים גם בלי לדעת.
משהו שמקונן. משהו מולד שלא התגלה כי הוא לא רציני. ריפלוקס. אבנים בכליות. מחלות אוטואימיניות אחרות. מחלות כליה שעוד אל התפרצו, תסמונות נפרוטיות כאלו ואחרות, ציסטות, הידרונפרוזיס, חלסון בשתן ועוד כל מיני שאין טעם לרשום כאן את שמותיהם כי לא מאמינה שיהיו יותר מי ניקים שיכירו.
יש אלפי בעיות של כליות.
אחוז גבוה לא יודע שיש לו בעיה בכלל עד שבמקרה מגלים באיזו בדיקת דם אגבית גם אחרי ששנים הבדיקות היו תקינות.

כי יש מי שחושב שהוא בריא ובעצם הכליות שלו לשות מבלי שזה בא לידי ביטוי בבדיקות. ואז העמסת חלבונים יכולה להיות טריגר להחמרה או התפרצות של מחלה סמויה ששכנה בגוף שנים.

ובטח שלא לאכול רק חלבון אלא לשלב גם פחמימה בכמות מועטת של המינימום הנדרש. משהו כמו 40-50 גרם ליום. זה כלום
זה 50 גרם פחמימה נטו.

פריכית אורז 6-7
גם בחלב יש פחמימה.
וכו'

[לא כתבתי סתם, לצערי אני מכירה מישהי שהרסה את הכליות מדיאטה כזו ולמפרע התברר שהיתה בעיה כלשהי קודם ולא ידעו כי היא לא נראתה בשום צורה]
זה נכון ממש.
ןתודה על ההדגשה המפורטת ומלאת הידע!!

אבל בתפריט של @הפקות דפוס mm
יש בהחלט גם פחמימות.
הוא רק כתב להוריד כמות פחמימות

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
זה נכון ממש.
ןתודה על ההדגשה המפורטת ומלאת הידע!!

אבל בתפריט של @הפקות דפוס mm
יש בהחלט גם פחמימות.
הוא רק כתב להוריד כמות פחמימות
לא קראתי את התפריט
הגבתי בגלל הבעיה של דיאטת חלבונים ורציתי רק להבהיר שאסור להוריד לגמרי.

עכשיו קראתי והתפריט מאוזן לחלוטין ואפילו לא ממש דל פחמימה בכלל. יש בה די הרבה פחמימות....

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
יש אלפי בעיות של כליות.

זה 50 גרם פחמימה נטו.

פריכית אורז 6-7
גם בחלב יש פחמימה.
וכו'

יש קשר בין ריפלוקס לכליות? חידשת לי.
אשמח לשמוע על כך עוד.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יש קשר בין ריפלוקס לכליות? חידשת לי.
אשמח לשמוע על כך עוד.
יש 2 סוגי ריפלוקס.
יש ריפלוקס מהקיבה לושט והחוצה מהפה. מה שנקרר ריפלוקס קיבתי-ושטי

ויש ריפלוקס שבו השתן לא משתחרר כוו מהשלפוחית אלא חוזר חזרה לדרכי השתן, גורם לזיהומים ועלול לפגוע בכליות ולהביא לדיאליזה. מה שנקרא ריפלוקס כלייתי-שופכני

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
עכשיו קראתי והתפריט מאוזן לחלוטין ואפילו לא ממש דל פחמימה בכלל. יש בה די הרבה פחמימות....
תודה!

אכן הורדת פחמימות לגמרי יש בה סכנות מסוימות.
אדרבה, אני דווקא דוגל באכילת פחמימות יחד עם חלבונים שהרי אחד משלים את השני.

המדובר כאן הוא לא תזונה חלבונים בלבד, אלא תזונה משולבת מכל אבות המזון, כאשר התפריט מחולק בערך ל40% חלבון 40% פחמימה 20% שומנים.
(אנשים שאינם מודעים לחשיבות שילוב חלבונים בתזונה צורכים בדר"כ במצב הטוב 10% חלבון ו90% פחמימה. זה יכול להיות סנדוויץ' עם שכבה דקה של גבינה מרוחה לארוחת בוקר, ויכול להיות ביצה אחת עם 4 פרוסות לחם לארוחת ערב וכו'...).

לגבי ויטמינים ומינרלים, ברוב הפעמים הגוף יודע לקבל אותם ברכיבי המזון, וזאת הסיבה שחשוב לגוון גם במאכלים הבריאים.

כפי שראיתם, השתדלתי כמה שפחות לכתוב דברים מעצמי, אלא לצטט הדברים מאנשי מקצוע הגדולים בתחום.
כמו"כ ציינתי שאת ה"דוגמת תפריט תזונה" הכין תזונאי ומאמן כושר.
שמו הוא מר שחר אליאס, אחד הגדולים שהכרתי בתחום.

אשמח לשמוע חוות דעת נוספות!!!
בברכה רבה!

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
התפריט הנ"ל מיועד למתאמני כושר בעצימות גבוהה.
אכן כך, וכפי שציינתי בדברי:
מה שאני כן יכול להציע, באם בחרתם לשלב בשגרת חייכם פעילות גופנית עצימה, תצטרכו גם להתאים לכם את התזונה לכזאת המשלבת את כל אבות המזון, בדגש על תזונה רבת חלבון או איך שמכנים אותה "תזונת ספורט".

אסטרולוגיה יהודית

משתמש מקצוען
אני דווקא דוגל באכילת פחמימות יחד עם חלבונים שהרי אחד משלים את השני.
והכי טוב לספיגת החלבונים בגוף הוא לשלב אותם עם פחמימות!!
אמת.
בלי לשלב עם פחמימות צורת הפירוק שלו שונה ומקשה על הכליות.
מאד יעזור לי לדעת - מאיפה אתם לוקחים את זה?
כי איפה שרק למדתי על תזונה טענו בדיוק הפוך.
שמעתי גם סדרת שיעורים של הרב אשרוב על תזונה, והוא אומר
להקפיד על הפרדה בין חלבונים ופחמימות בגלל שזה דורש זמן
אחר ואנזימים שונים לעיכול, ושניהם ביחד מכבידים ועושים בלגן בקיבה.

פחמימות תמיד ידעתי שעדיף לאכול ביחד עם שומן, כדי שהסוכר לא יעלה ויתעכל
יותר לאט.

אשמח שתחכימו אותי.

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
המלצות תזונה בנויות על מדע ומחקר.
ולכך הן פעמים יכולות להשתנות בין תזונאי אחד למשנהו לפי המחקר העכשווי ורוח הזמנים.

המלצת תזונה הרווחת והמצויה בכל הזמנים היא שילוב חלבונים עם פחמימות.
יש הממליצים על הפרדת חלבונים מפחמימות בשביל לגרום לעיכול מזורז וע"י כך לגרום להורדה במשקל, אך מנגד ייתכן וספיגת החלבון עלולה להיפגע.

ולכך חשוב להקפיד על דברים אלו שהבאתי בתחילת הדיון בנושא.
חשוב לשים לב, כי אין לקחת אותו וליישמו כמות שהוא, משום שהוא נכתב למישהו ספציפי ויש להתאים התזונה לכל אחד ואחת בצורה אישית.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כי איפה שרק למדתי על תזונה טענו בדיוק הפוך.
שמעתי גם סדרת שיעורים של הרב אשרוב על תזונה, והוא אומר
להקפיד על הפרדה בין חלבונים ופחמימות בגלל שזה דורש זמן
אחר ואנזימים שונים לעיכול, ושניהם ביחד מכבידים ועושים בלגן בקיבה.

פחמימות תמיד ידעתי שעדיף לאכול ביחד עם שומן, כדי שהסוכר לא יעלה ויתעכל
יותר לאט.

אשמח שתחכימו אותי.
אני שמעתי מהנפרולוגית שלי שההתמחות שלה זה כליות ואיך הן מפרקות מאכלים. החלבון כידוע מתפרק בכליה....
מדובר בארוחה שרובה חלבון ויש בה מעט פחמימה

ישראל אשר בך אתפאר

משתמש מקצוען
סליחה על ההקפצה אבל אני מחפשת עכשוו חומר לגבי שיטת התזונה שמפרידה בין חלבונים לפחמימות
ולא לאכול אותם בארוחה אחת
קצת מצחיק לכתוב שהתזונה שרווחת היום זה מה שנכון לעשות - לאכול פחמימה וחלבון בארוחה אחת
כי מה שבאמת רווח זה לא מעט אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות רבות
כגון קנדידה בקיבה אליקובקטור קרוהן ועוד אי אלו בעיות מעיים
ותנסו קצת לחקור מה הרמבם כותב על זה?

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
סליחה על ההקפצה אבל אני מחפשת עכשוו חומר לגבי שיטת התזונה שמפרידה בין חלבונים לפחמימות
ולא לאכול אותם בארוחה אחת
קצת מצחיק לכתוב שהתזונה שרווחת היום זה מה שנכון לעשות - לאכול פחמימה וחלבון בארוחה אחת
כי מה שבאמת רווח זה לא מעט אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות רבות
כגון קנדידה בקיבה אליקובקטור קרוהן ועוד אי אלו בעיות מעיים
ותנסו קצת לחקור מה הרמבם כותב על זה?
יותר מסתבר לתלות את ה"בעיות בריאותיות רבות" במזון מעובד ועתיר בחומרים תעשייתיים שונים.

ואם כבר להזכיר הרמב"ם בהקשר הזה, חשוב לצטט את מה שכתב (הל' דעות ד יד):
כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע ומעיו רפין אין חולי בא עליו וכחו מתחזק, ואפילו אוכל מאכלות הרעים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה