תוצאות הסקר - דירה לזוג הצעיר

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
תוצאות הסקר על דירה לזוג הצעיר

כיון שבאשכול הקודם התארכו הדברים, פתחתי אשכול חדש, ואביא כאן את תוצאות הסקר והמסקנות העולות לעת עתה (לאחר יום וחצי - 140 נסקרים). אני מקוה שיתווספו עוד בהמשך - עד לפחות כאלף נסקרים - על מנת שהסקר יהיה מקיף ככל האפשר, ונפרסם מידי פעם את התוצאות.

אתייחס כעת לשתי השאלות המרכזיות בסקר. (את שאר התשובות ניתן לראות בקבצים המצורפים).

• גובה התחייבויות אבי הכלה:
בציבור הליטאי הרוב מ400 ומעלה (ואם נעשה ממוצע אני חושב שנגיע ל500 בערך, אבל אינני יודע איך לחשב זאת).

בציבור החסידי הרוב מתחלק ל- 2 חלקים שוים – עד 100 ועד 200 בהתאמה.

בציבור הספרדי הרוב הגדול מתחלק לשלש חלקים שוים – עד 100, עד 200 ועד 300 בהתאמה.

• המתווה ''כל אחד קונה רק דירה אחת - בהלוואות עומדות ל-10-12 שנה"
רוב הנסקרים סוברים שהרעיון טוב, אך חלק מהם מפקפקים ביישומו.

באמת רבותי, אני חושב שיש כאן מהפכה.

עד היום, אנשים מסרו את נפשם ונתנו כל ממונם והרבה מעבר לו, כדי לתת לאברך הצעיר יישוב דעת בלימוד.

[לא נכנס כעת לשאלה אם זה שיקול דעת נכון, להתחייב דבר שאי אפשר לעמוד בו, ולכל הפחות להכניס את המשפחה לדקדוקי עניות וגלגולי חובות, לצורך דבר שאין בו חיוב הלכתי, ובפרט כשזה מגיע פעמים רבות על חשבון דברים שיש בהם חיוב הלכתי, כמו האיסור להביא עצמו לידי עניות (רש''י סנהדרין סד, ב), מניעת מזונות האשה והילדים, גזל ואונאה כשלא עומדים בהתחייבויות ועוד. וגם הוא חב לאחריני , שכן המשך המצב גורם לאבות רבות פקו''נ ולבנות רבות להתעגן]

אולם עתה מתברר שיש מתווה מצויין, שנותן לאברך הצעיר יישוב הדעת פי כמה וכמה, שהרי במתווה זה הוא לא יצטרך לדאוג מנין ישיג את כל המליונים שיידרשו בעוד כמה שנים לנישואי ילדיו

מתווה זה נקי מכל הבעיות שהוזכרו לעיל. אם כן, מהי הסיבה שלא להנהיג מתווה זה?

הוי אומר, הסיבה היחידה היא רק הקושי לשנות מוסכמות.

על כן, הבה נתאגד כציבור גדול להצלחת המתווה הנ''ל, ובכך מצאנו פתרון לבעיה המעיקה כל כך על הציבור החרדי, הכרוכה בפיקוח נפש ובעיגון בנות רבות.

בהמשך אביא בס''ד מכתבי גדולי ישראל בענין

קבצים מצורפים

• 1.png
    1.png
    KB 130.7 · צפיות: 210
  • 2.png
    2.png
    KB 112 · צפיות: 204
  • 3.png
    3.png
    KB 117.9 · צפיות: 161
  • 4.png
    4.png
    KB 117.9 · צפיות: 152
  • 5.png
    5.png
    KB 114.4 · צפיות: 142
  • 6.png
    6.png
    KB 121.2 · צפיות: 139
  • 7.png
    7.png
    KB 128.1 · צפיות: 130
  • 8.png
    8.png
    KB 113.2 · צפיות: 126
  • 9.png
    9.png
    KB 172.2 · צפיות: 127
  • 10.png
    10.png
    KB 52.9 · צפיות: 151
נערך לאחרונה ב:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
תוצאות הסקר בציבור החסידי

קבצים מצורפים

• 1.png
    1.png
    KB 126.8 · צפיות: 139
  • 2.png
    2.png
    KB 114.6 · צפיות: 131
  • 3.png
    3.png
    KB 118.3 · צפיות: 115
  • 4.png
    4.png
    KB 39.8 · צפיות: 93
  • 5.png
    5.png
    KB 123.9 · צפיות: 89
  • 6.png
    6.png
    KB 121.5 · צפיות: 88
  • 7.png
    7.png
    KB 110.9 · צפיות: 86
  • 8.png
    8.png
    KB 136.2 · צפיות: 101

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
החלק הגדול ביותר הוא 300 - 400 לפי הנתונים.
ולפי הסקר הנ"ל נראה שרב הציבור הליטאי נע בסביבות 300 - 500.
כמו שחשבתי.
כעת אני רואה שהשאלה לא מנוסחת בצורה טובה, כי מי שקיבל 300 יכול לסמן גם ב200 עד 300 וגם ב300 עד 400. וכנראה שאערוך את הסקר מחדש, ולכן כל התשובות שהגיעו עד עתה ימחקו שם , ויהיה ניתן לראותם רק כאן

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
זה מצחיק אותי.
לפני הרבה שנים כשהייתי בשידוכים, ישבתי בפגישה, והבחור פרש לי את משנתו, שבמקום שהורים ישלמו 6-7 דירות. כל זוג יקנה דירה אחת לעצמו.
המ... מסתבר שזה אז רץ בישיבה וכולם התלהבו מזה, עוד מסתבר שעברו כמה וכמה שנים טובות, מאד טובות, ועולם כמנהגו נוהג....

מניחה גם, שעוד כמה וכמה שנים טובות, יסתבר שוב ש... עולם כמנהגו נוהג....

נערך לאחרונה ב:

שפריצרית

משתמש מקצוען
לפני הרבה שנים כשהייתי בשידוכים, ישבתי בפגישה עם בחור, והוא פרש לי את משנתו, שבמקום שהורים ישלמו 6-7 דירות. כל זוג יקנה דירה אחת לעצמו.
מתארת לעצמי שבאותו מעמד הוא גם הודיע שהוא מוותר על כל סכום ומעונין לקנות דירה בכוחות עצמו.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מתארת לעצמי שבאותו מעמד הוא גם הודיע שהוא מוותר על כל סכום ומעונין לקנות דירה בכוחות עצמו.
זהו, שהזכרון שלי די מעומעם בענין הזה ....
אבל אם הוא אמר את זה, כנראה שהתכוון לזה.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
זה מצחיק אותי.
לפני הרבה שנים כשהייתי בשידוכים, ישבתי בפגישה עם בחור, והוא פרש לי את משנתו, שבמקום שהורים ישלמו 6-7 דירות. כל זוג יקנה דירה אחת לעצמו.
המ... מסתבר שזה אז רץ בישיבה וכולם התלהבו מזה, עוד מסתבר שעברו כמה וכמה שנים טובות, מאד טובות, ועולם כמנהגו נוהג....

ברור ששינוי ציבורי דורש השקעה ומאמץ מרובה, ולא די בדיבורים על דא ועל הא בפגישות.
אבל בהחלט יש הרבה דברים שהשתנו בציבור בשנים האחרונות, ולא צריך להתייאש. הרי גם המנהג הזה לא היה מאז ומעולם.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
זה מצחיק אותי.
לפני הרבה שנים כשהייתי בשידוכים, ישבתי בפגישה, והבחור פרש לי את משנתו, שבמקום שהורים ישלמו 6-7 דירות. כל זוג יקנה דירה אחת לעצמו.

בנוסף, הנקודה העיקרית היא שעד היום כאשר דיברו על שינוי המצב, עלתה הטענה שהכל כדאי על מנת שבשנים הראשונות בהן נבנה אישיותו של האברך, יוכל ללמוד בישוב הדעת.
וזה החידוש הגדול במתווה כאן, שהוא מאפשר ללמוד בישוב הדעת גדול הרבה יותר, אותו מספר שנים

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מתווה זה נקי מכל הבעיות שהוזכרו לעיל. אם כן, מהי הסיבה שלא להנהיג מתווה זה?

הוי אומר, הסיבה היחידה היא רק הקושי לשנות מוסכמות.
הסיבה שכל השנים המשיך המנהג הזה, הוא לא בגלל בעיות כאלו ואחרות, אלא רק בגלל הקושי לשנות מוסכמות.

נערך לאחרונה ב:

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
בנוסף, הנקודה העיקרית היא שעד היום כאשר דיברו על שינוי המצב, עלתה הטענה שהכל כדאי על מנת שבשנים הראשונות בהן נבנה אישיותו של האברך, יוכל ללמוד בישוב הדעת.
וזה החידוש הגדול במתווה כאן, שהוא מאפשר ללמוד בישוב הדעת גדול הרבה יותר, אותו מספר שנים
מאיפה ההורים יביאו את הסכום להלוואה?
בד"כ ההורים משלמים את המשכנתא על הדירה כל חודש.
וכאן הם צריכים "להחליף את הבנק" ולתת בעצמם סכום גדול להלוואה. מאיפה?

אולי לא הבנתי את המתווה?

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
מאיפה ההורים יביאו את הסכום להלוואה?
בד"כ ההורים משלמים את המשכנתא על הדירה כל חודש.
וכאן הם צריכים "להחליף את הבנק" ולתת בעצמם סכום גדול להלוואה. מאיפה?

אולי לא הבנתי את המתווה?
תודה על השאלה, כנראה לא הייתי מספיק ברור
הכוונה היא שאותו הסכום שכעת "ההורים משלמים את המשכנתא על הדירה כל חודש" כפי שכתבת, לא ייחשב כמתנה לזוג כנהוג, אלא כהלוואה לזוג, ולאחר 10 שנים יקחו בני הזוג משכנתא אחרת ויחזירו להורים כל מה ששילמו

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
תודה על השאלה, כנראה לא הייתי מספיק ברור
הכוונה היא שאותו הסכום שכעת "ההורים משלמים את המשכנתא על הדירה כל חודש" כפי שכתבת, לא ייחשב כמתנה לזוג כנהוג, אלא כהלוואה לזוג, ולאחר 10 שנים יקחו בני הזוג משכנתא אחרת ויחזירו להורים כל מה ששילמו
אוקי.
עכשיו הבנתי.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
???
מבפנים של רבבות אלפי ישראל ששילמו סכומי עתק לנשואי ילדיהם?
לפני כמה שנים כבר התחילו מהלך ציבורי גדול בענין הזה, והוא הגיע לשלב מתקדם, אבל היו רבנים (חשובים) שמנעו את זה בדיוק מחמת הסיבה שכתבתי

ה. רז

משתמש סופר מקצוען
בבקשה תסביר שוב את המתווה.
איך זה בדיוק יעבוד? ההורים ישלמו משכנתא כהלוואה? לכמה ילדים בו זמנית? גם בזה יש שאלה גדולה איך יעמדו...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה