עזרה שמות "לא חרדיים" לגיבורי הסיפור

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
שלום לכולם,
אשמח להתייעץ עם חברי הפורום הנכבד בנוגע להתלבטות שעלתה לי.
אקדים, למי שלא שם לב לכך מרמזים ששלחתי בעבר, שאני משתייכת לציבור הדתי-לאומי-תורני. כלומר, חובשי כיפה סרוגה (גדולה!) ומטפחות, אך בגישה לחיים בנושאי לימודים, לבוש וכדומה שדומה לציבור החרדי (אם אפשר להכליל אותו כציבור אחד).
גם הספרים שאנו קוראים חרדים ברובם, ואני שואפת לסגנון הזה (מהבחינה התורנית) בכתיבה שלי.
לפני חצי שנה כתבתי ספר שמיועד לבנות מצווה. הספר, בעיניי, תורני מאוד ומתאים, כך נדמה לי, גם לציבור החרדי.
אלא מה - לגיבורת הסיפור קוראים אמונה. שם שמאוד מקובל בציבור שלנו, אבל פחות מצוי בסיפור החרדי.
האם עובדה זו (ושמות אחרים בסגנון המופיעים בסיפור) עלולה להרחיק את הציבור החרדי?
האם בכלל יש סיכוי שהורה חרדי יסכים לילדיו לקרוא ספר שנכתב לא בידי מישהו מ"אנ"ש"?
מודה לכם מראש על כל תגובה שתהיה...

@Simcha

משתמש מקצוען
האם בכלל יש סיכוי שהורה חרדי יסכים לילדיו לקרוא ספר שנכתב לא בידי מישהו מ"אנ"ש"?

ציבור החרדי (אם אפשר להכליל אותו כציבור אחד).

ישנן מספיק משפחות חרדיות שקוראות גם ספרים שלא בהכרח נכתבו על ידי רבניות בשביס.

ומן הסתם ישנן גם משפחות שלא תכנסנה ספרים כאלה הבייתה, ולא רק ספרים שלך, גם סופרים חרדים עלולים שלא למצוא חן בעיני משפחות שמרניות עם סטנדרטים שונים מן המקובל.

ככל והספר נקי וטהור ובפרט אם הוא נכתב בידי סופרת תורנית ויראת שמיים מן הסתם הוא לא יפסל מראש כפסילה גורפת בידי כלל הציבור החרדי ורבניו..

כמובן שאם שמות גיבורותיו ושאר פרטים מסביב מתארים סגנון חיים שונה מסגנון החיים של שרה שנירר ותלמידותיה, גם אם זה בדברים שוליים ובדקויות קטנות יתכן והקוראות הצעירות פחות יתחברו, אך זה כבר עניין של טעם וסגנון ולא נוגע לשאלת פותחת האשכול.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
כמו שכתבת, אי אפשר להכליל את הציבור החרדי כאחד. אישית, אחרי שקראתי חומר שלך, הייתי מעוניינת. יש מצב שהייתי עוברת עליו לראות אם אנחנו באותו ראש מבחינת חשיפה של ילדים לכל מיני תחומים, אבל מכירה עוד הרבה כמוני שיבחנו את הספר ולא את הסופר.

מבחינת שמות, חושבת שזה לא רק עניין אם יעבור או לא, אם זה ספר שאמור לדבר מלב אל לב, הייתי לוקחת שמות קרובים יותר לעולמן של ילדות חרדיות. אמונה מאד ספציפי למגזר, אבל יש הרבה שמות חופפים.
יעל, תמר, נועה, נעמה, אילת, שירה, מיכל, תהילה, ודאי כל השמות המקראיים ללא כינויי החיבה כמו שרה רבקה רחל לאה והלאה.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ככל והספר נקי וטהור ובפרט אם הוא נכתב בידי סופרת תורנית ויראת שמיים מן הסתם הוא לא יפסל מראש כפסילה גורפת בידי כלל הציבור החרדי ורבניו..
אבל מכירה עוד הרבה כמוני שיבחנו את הספר ולא את הסופר.
מצטרף לדברים. ככלל בכל דבר בחיים לא נראה לי נכון לפסול באופן גורף. הדבר הנכון לפי דעתי הוא לעבור על הספר לוודא שהוא תקין מבחינה רוחנית ומתאים לעולמו של הילד, ולפי זה להחליט אם לאשר לו לקרוא אותו או לא.
ואין צורך לכפול דברים שכתבו קודמיי בטוב טעם.

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
זווית שלי כאמא עסוקה, בגלל שאין לי כח לעבור על חומרים אני מקצרת תהליכים, אם אני מכירה את הסופרת-מצויין.
אם אני לא מכירה, הייתי מרפרפת והייתי שמחה לפגוש שמות ודמויות שקרובות לילדים שלי.
וכן, הייתי נמנעת בצעד שיטחי זה להכניס את הספר לבית.
מה גם שאני רוצה [וכנראה גם את ] שלילדה שלי יהיה חיבור.
תצליחי בכל מה שאת עושה!
באופן אישי אני אוהבת את החומר שלך

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יש המון ספרים בשוק שאף אחד לא יודע לאיזה מגזר משתייכים הכותבים שלהם. לפעמים אפשר לזהות לפי מאפיינים בולטים כמו קריירה של הסופר בעיתונות חרדית שבדרך-כלל, שם הסופר בהנחה שהוא לא ספרותי.
יש הרבה שמות שמקובלים גם בציבור חרדי וגם בחרדל"י ואפשר להשתמש בהם ולקבל את שני קהלי היעד, אז למה להסתבך?

קופירייטה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
הייתי נזהרת בשמות.
אם זה רק שם אחד אז זה עובר, אבל עדיף שיהיה בספר הסבר לשם הזה.

מעבר לזה, להוציא את הספר בהוצאה חרדית מוכרת, ובלי להכריז לכל העולם שההשתייכות המגזרית שלך שונה מעט - ואז מה שלא יודעים לא כואב.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
תודה לכולם על התגובות הכנות.
הספר המדובר כבר הודפס, למעשה, במהדורה ניסיונית, ועכשיו אני בודקת איך והיכן אוכל להדפיס אותו כמו שצריך, והיכן אוכל להפיץ אותו.
הבעיה היא שיכול להיות שבציבור הדתי הרחב יותר הוא ייתפס כ"דוס" מדי... לכן חשבתי להיפתח גם לציבור החרדי.
(השם אמונה הוא מהותי לסיפור. מבחינת המשמעות שלו, וגם כיוון שהספר מוקדש לבתי, שזהו שמה השני...)
שוב תודה!

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
הספר המדובר כבר הודפס, למעשה, במהדורה ניסיונית, ועכשיו אני בודקת איך והיכן אוכל להדפיס אותו כמו שצריך, והיכן אוכל להפיץ אותו.
הבעיה היא שיכול להיות שבציבור הדתי הרחב יותר הוא ייתפס כ"דוס" מדי... לכן חשבתי להיפתח גם לציבור החרדי.
(השם אמונה הוא מהותי לסיפור. מבחינת המשמעות שלו, וגם כיוון שהספר מוקדש לבתי, שזהו שמה השני...)
שוב תודה!
שרה, רבקה ועוד...
מקובלים בכל המגזרים.
ספציפי השם אמונה אם יש בו עניין ומשמעות אולי לא היה משפיע, אבל אולי הייתי מתעצלת לבדוק ופוסלת סתם.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מעניין. ספציפית את השם אמונה בכלל לא הייתי פוסל מבחינה חרדית. זה לא כמו עדיאל או משהו. (לא שעדיאל זה שם בעייתי, אבל אנחנו מדברים כאן מבחינה חרדית (כלומר מגזרית), כן?)

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
שמות בספרים לא חייבים לדמות לשמות מהכיתה. במיוחד אם יש לשם משמעות בסיפור. אדרבה, זה הופך אותו ייחודי וזכיר יותר.
אם האווירה והמסרים האחרים לא מסגירים גישה שונה, לא רואה שתהיה לספר בעיה.
אבל אם האווירה כולה משדרת חברתית דברים שלא רגילים בהם בבית יעקב (גם אם אין בהם פסול הלכתי או השקפתי מוגדר) אז הספר יהיה בבעיה, ואז גם השם הלא מקובל יבלוט ויפריע.
בהצלחה רבה!

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מעניין... יש בנות חרדיות בשם אמונה?
מכירה אחת. אמנם לא נפוץ, ויותר מקובל אצל דתיים לאומיים, אבל יש דבר כזה.
ברור ששם אחר יתקבל יותר, אבל לדעתי אם מישהו לא יקרא את הספר רק בגלל השם, זה מיותר לגמרי.
@7שבע7 שלחתי לך הודעה פרטית בנושא, מקווה שיעזור...

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אז אני מבינה שבאמת אמונה לא מקובל כשם בציבור החרדי...
שמות בספרים לא חייבים לדמות לשמות מהכיתה. במיוחד אם יש לשם משמעות בסיפור. אדרבה, זה הופך אותו ייחודי וזכיר יותר.
הגיבורה דווקא אמורה להיות לכאורה בנאלית, בתחילה...
אם האווירה כולה משדרת חברתית דברים שלא רגילים בהם בית יעקב (גם אם אין בהם פסול הלכתי או השקפתי מוגדר) אז הספר יהיה בבעיה ואז גם השם הלא מקובל יבלוט ויפריע.
אני חושבת שלא, אך כיוון שאני לא מכירה את בית יעקב מבפנים, אז אני לא באמת יכולה לשפוט...

קופירייטה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
שוב תודה!
תביאי את הספר לכמה חברות מתוך הציבור החרדי, ותבקשי מהן חוות דעת אמיתית על פרסומו לציבור החרדי.
יכול להיות שהוא לא מספיק חרדי, ויחד עם זה ולא סותר הוא יכול להיות גם מדי דוס בשביל חרדים.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
תביאי את הספר לכמה חברות מתוך הציבור החרדי
אין לי כ"כ חברות מהציבור החרדי... (יש שכנות, שאני לא כ"כ בקשר איתן, ויש בת-דודה, אבל היא כבר לא בדיוק שייכת לציבור החרדי...)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה