דרוש מידע ריטלין & חרדות ודיכאון

ייעוץ חינוכי

משתמש פעיל
אולי כדאי לשלב ריטלין עם תרופה נגד חרדות.
מישהו התנסה עם זה?
אכן מקובל לתת לחרדתיים נוגדי חרדה עם הריטלין (לוסטרל, מנסיון שלי עבד טוב מאוד עם ילד..)
אני רוצה להגיד לך שגם מי שלא טיפל בהפרעה הקשב עלול להגיע ברבות השנים למצבים של חרדות, דיכאונות ועוד דברים מהסוג הזה.
מי שחושב שהפרעת קשב נגמרת בציונים נמוכים טעות בידיו.
נכון, הפרעת קשב פוגעת במישורים שונים של החיים,
אבל רבים עם הפרעות קשב לומדים "להתגבר" או למצוא ערוצים חילופיים ולהתמודד עם מוגבלותם.
מי שהחל בטיפול בגלל קושי לימודי (מה שקורה לרבים ..), וחווה חרדות וכד' (שלא הצליחו להתגבר עליהם) שנוצרו בעקבות הריטלין,
סביר להניח שיעדיף להפסיק עם בטיפול בבעיית הקושי בלימודים, ובלבד להפטר מתופעת הלוואי של החרדות..

ואכן כמובן שהכל צריך להיות בלווי רופא (ואולי גם צוות חינוכי, אם מדובר בתלמיד) כדי להחליט ולבדוק מה המתאים ביותר.
לא כדאי ולא רצוי להחליט שכל מי שיש לו הפרעת קש"ר בילדות יגדל עם קשיים בהמשך, אם לא יטפל בכך...
ועוד - למשפחת הויואנס ודומיו אכן תופעת לוואי של "התקף מאניה", היי מסוג מסויים, שגם מינון לא מתאים מאלו הוביל אותם למחלקה הפסיכיאטרית.

הרבה זהירות בנושא!!!
עם כל התקדמות הרפואה, תשמעי פסיכיאטרים גדולים ומפורסמים שיענו "אני לא יודע".. . וכו'

אוראורית

משתמש מקצוען
נוירולוגית
טוב,
לא ציינת האם היא מתמחה בהפרעות קשב או נוירולוגית רגילה,
אבל , אחרי נסיון של שנים ופגישה של לא מעט אנשי מקצוע, אני יכולה להרשות לעצמי להגיד שיש מצב שהיא לא מבינה כלום מהחיים שלה!
פגשתי לפחות שניים כאלה, שפשוט לא ידעו כלום על הפרעת קשב , ובלבלו את השכל ...
ולמעשה נוירולוג רגיל לא אמור להבין בזה רק חבל שהם מנסים להראות שהם מבינים בזה.
ויואנס היא תרופה יקרה מאוד , שנכנסה לפני בערך 6 שנים לסל התרופות יחד עם האטנט.
זו תרופה מעולה שעזרה בצורה מטורפת להרבה אנשים שהריטלין היה להם נוראי , והתרופות החדשות מהסוג השני הציל אותם ממש !!

אז להגיד שזו תרופה אגרסיבית ולא עדינה מול הריטלין זה אחד הדברים הכי לא מדויקים ששמעתי ,ויותר מזה , מי שמדבר בצורה מוחלטת על התרופות הללו ברור לי כשמש שאין לו שום מושג בדברים האלה.
כי כל מי שקצת מכיר את התחום יודע , שאין שום מצב חד משמעי .
וזה לחלוטין אינדיבידואלי!
ולהגיד דברים בצורה כזו מוחלטת מעידה על בורות גדולה בנושא ...

יש לך כנפי רוח

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
טוב,
לא ציינת האם היא מתמחה בהפרעות קשב או נוירולוגית רגילה,
אבל , אחרי נסיון של שנים ופגישה של לא מעט אנשי מקצוע, אני יכולה להרשות לעצמי להגיד שיש מצב שהיא לא מבינה כלום מהחיים שלה!
פגשתי לפחות שניים כאלה, שפשוט לא ידעו כלום על הפרעת קשב , ובלבלו את השכל ...
ולמעשה נוירולוג רגיל לא אמור להבין בזה רק חבל שהם מנסים להראות שהם מבינים בזה.
ויואנס היא תרופה יקרה מאוד , שנכנסה לפני בערך 6 שנים לסל התרופות יחד עם האטנט.
זו תרופה מעולה שעזרה בצורה מטורפת להרבה אנשים שהריטלין היה להם נוראי , והתרופות החדשות מהסוג השני הציל אותם ממש !!

אז להגיד שזו תרופה אגרסיבית ולא עדינה מול הריטלין זה אחד הדברים הכי לא מדויקים ששמעתי ,ויותר מזה , מי שמדבר בצורה מוחלטת על התרופות הללו ברור לי כשמש שאין לו שום מושג בדברים האלה.
שהייתי נערה
הסתובבתי בין הרבה רופאים, נוירולוגים, מומחי קשב
וניסיתי הרבה סוגי כדורים
מריטלין, לאטנט, ויואנס
ועד לדברים טבעיים
ורפלקסולוגיה
לי אישית, תופעות הלוואי הכי קשות שהיו לי
היו מהויואנס
דיכאון, חוסר תאבון, התפרצויות בכי וכדומה
וכל הרופאים אמרו לנו בצורה חד משמעית
שויואנס זוהי תרופה שהרבה יותר אגרסיבית
ותופעות הלוואי שלה הרבה יותר מאסיביות מריטלין
הרגשתי את זה עלי ולא רק אני אומרת את זה
יש לי כמה וכמה חברות ואנשים שאני מכירה שהתנסו בכל מיני סוגי כדורים
והרוב המוחלט ויואנס היה התרופה שגרמה להם להכי הרבה תופעות לוואי מוקצנות.

ייעוץ חינוכי

משתמש פעיל
לצערי מתוך המחלקה בפסיכיאטרית, מכירה כאלו שהגיעו עם התקף פסיכוטי אחרי ויואנס, לא ניתקלתי בכאלו שהגיעו במצב גרוע כ"כ אחרי ריטלין ודומיו (על אטנט אין לי מידע, אבל הוא דומה יותר לויואנס).
אכן, לתקוף על תגובה בנושא כזה, אדם שכותב מידע אישי, מעיד על בורות לא מעטה...
(ויש כאלו שקבלו ויואנס לפני הרבה יותר מ-6 שנים, לא ידוע לי אם מיבוא, או רכישה פרטית, אבל זה היה מוכר בארץ הרבה הרבה לפני... אז לא כדאי לכנות אנשים "בורים"... )

GBSA

משתמש סופר מקצוען
האם ריטלין וכל התרופות האחרות לקש"ר גורמים לחרדות ודיכאון?
הם רק מגבירים אם יש נטייה?
או שגם זה לא כל תרופה?
תודה מראש לעונים!
הם עלולים להגביר נטייה,
זה לא בהכרח יקרה,
אבל זה בהחלט קיים, וגם בבירור מול גורמי מקצוע שונים (בכירים מאוד) התברר שזה קיים.
יתכן שזה תלוי תרופה, יש תרופות שעלולות יותר ויש פחות, כל אחד מגיב אחרת לתרופות,
וכדאי להתייעץ עם פסיכאטר שמומחה בתרופות לקשב.

במקרה שהייתי מעורב בו, פסיכאטר (מומחה גדול) הורה להחליף (כצעד ראשון - נסיוני) קונצרטה לויואנס, מחשש שהקונצרטה הגבירה לחצים ודיכאון.
בפועל מסיבות שונות לא היה ניתן לבדוק לאורך זמן אם השינוי עזר.
אבל בהחלט יש התייחסות לנקודות האלו.

אוראורית

משתמש מקצוען
לצערי מתוך המחלקה בפסיכיאטרית, מכירה כאלו שהגיעו עם התקף פסיכוטי אחרי ויואנס, לא ניתקלתי בכאלו שהגיעו במצב גרוע כ"כ אחרי ריטלין ודומיו (על אטנט אין לי מידע, אבל הוא דומה יותר לויואנס).
אכן, לתקוף על תגובה בנושא כזה, אדם שכותב מידע אישי, מעיד על בורות לא מעטה...
(ויש כאלו שקבלו ויואנס לפני הרבה יותר מ-6 שנים, לא ידוע לי אם מיבוא, או רכישה פרטית, אבל זה היה מוכר בארץ הרבה הרבה לפני... אז לא כדאי לכנות אנשים "בורים"... )
א. זה שלא נתקלת כלל לא אומר שזה לא קרה
ב.שימי לב שהיא לא כתבה מידע אישי אלא ממידע של נוירולוגית
ג. אותם אלו שאת טוענת שנתקלת בהם עם התקף פסיכוטי אחרי ויואנס, לקחו מינון רגיל ? לקחו מינון המורשה על ידי משרד הבריאות ?
האם אלו שנתקלת בהם היו עם רקע נפשי כלשהוא ? האם ההתקף היה רק בגין לקחת התרופה?
ד. מאיפה הבנת ממני שהתרופה לא הייתה קודם? זו תרופה חדשה בסל התרופות וזה אכן מה שכתבתי. לפני כן היא הייתה עולה הון , ולא הייתה נפוצה כך כך אך בהחלט הייתה קיימת.

ובמאמר מוסגר
האם את נטלת באחד מימייך את אחת מהתרופות הללו ?
אני חושבת, שבמקרים הללו אין חכן יותר ממה שניסה והתנסה.
אלא אם כן, זאת באמת ההתמחות שלך ותחום הטיפול שאת מטפלת. ואז אפשר באמת להתרשם ולהבין
ולא על סמך מקרה אחד או שנים ( גם לא עשרה מספיקים כדי להסיק מסקנות )

עריכה : לגבי המידע האישי, את התגובה שלי רשמתי לאחר שראיתי שהמידע שהובא הוא מנוירולוגית ולא ראיתי את ההודעה שלה שניסתה זאת על עצמה )

אמא של אלי

משתמש פעיל
אני נתקלתי במסגרת העבודה בילדה מתוקה שהקונצרטה הגביר לה את החרדות מאוד, הפסיכיאטר שטיפל בילדה אישר שקונצרטה ידועה כגורמת לחרדות והורה להפסיק את מתן התרופה באופן מיידי.

GBSA

משתמש סופר מקצוען
קראתי קצת תגובות נוספות, וראיתי צורך להגיב על מספר טענות שנשמעו כאן.

כל גורמי המקצוע שיצא לי לשוחח איתם בעניינים האלו, מדברים על כך שהשפעת התרופות היא אינדבדואלית כמו שכתבה @אוראורית (שגם באשכול זה וגם באשכולות אחרים הוכיחה שהיא מכירה את הנושא היטב), כל תרופה משפיעה אחרת על כל אדם.

אם כי ידוע, שויאנס בד"כ יותר עדין מקונצרטה ומריטלין גם לעניין הזה של היכולת להכניס אדם לדיכאון או לחרדה (שבמידה מסוימת זה תלוי באותה השפעה מסוימת של הכדור), לא בכרח שזה יקרה אבל יש אנשים שיש להם נטייה מסוימת והכדורים מגבירים את הנטייה. ובהקשר הזה הוציאו את שמו של הויאנס רעה.
לגבי אטנט - אני לא ממש מכיר אני יודע שהוא קצת שונה (לתחושתי משהו בחומרים שלו פחות חזק) ויש אנשים/ילדים שהוא ממש מועיל להם ללא תופעות לוואי מיוחדות.

חשוב לדעת כי כל הכדורים לקש"ר הינם כדורים חזקים ובמקרים מסוימים יש להם תופעות לוואי לא רצויות, ויתכן שבמקרה חריג מאוד זה השפיע על מצב קיים לרעה עד כדי התקף פסיכוטי אבל זה מקרה חריג מאוד (אם היה) שככל הנראה יש לו תשתית, או שלא הפסיקו את הכדור למרות תופעות לוואי חריגות.

ולמרות כל זה ולמרות שאישית יש לי נטייה נגד כדורים, אני בעד לקחת כשיש צורך. בתקופות מסוימות זה עזר לי מאוד מאוד.
אם כי חשוב לפקוח עניים על המצב הרגשי ועל השפעות התרופה ולהתייעץ עם פסיכאטרים מבינים, ובמקרה הצורך לנסות תרופות שאינם קשורות באופן ישיר לקש"ר אך יכולה להיות להם השפעה אפי' חלקית. (לפעמים זה תרופות נוגדות דיכאון וחרדה מסוגים שונים, לפעמים זה אפי' תרופות אנטי פסיכוטיות עדינות במינונים נמוכים).

בהצלחה.

נערך לאחרונה ב:

אוראורית

משתמש מקצוען
שהייתי נערה
הסתובבתי בין הרבה רופאים, נוירולוגים, מומחי קשב
וניסיתי הרבה סוגי כדורים
מריטלין, לאטנט, ויואנס
ועד לדברים טבעיים
ורפלקסולוגיה
לי אישית, תופעות הלוואי הכי קשות שהיו לי
היו מהויואנס
דיכאון, חוסר תאבון, התפרצויות בכי וכדומה
וכל הרופאים אמרו לנו בצורה חד משמעית
שויואנס זוהי תרופה שהרבה יותר אגרסיבית
ותופעות הלוואי שלה הרבה יותר מאסיביות מריטלין
הרגשתי את זה עלי ולא רק אני אומרת את זה
יש לי כמה וכמה חברות ואנשים שאני מכירה שהתנסו בכל מיני סוגי כדורים
והרוב המוחלט ויואנס היה התרופה שגרמה להם להכי הרבה תופעות לוואי מוקצנות.
שוב.
יש לא מעט שהויואנס עשה להם ממש רע ויש כאלה שזה הציל להם את החיים.
כנל לגבי הריטלין ...
וזה באופן אישי יכולה להעיד
אבל שוב, לפני הוויכוח על ויואנס או לא ויואנס , הרעיון שלי ממה שרציתי להבהיר
שאין שום תרופה שניתן להגיד עליה חד משמעי שהיא גרועה או לחילופי לטעון שהיא טובה באופן מוחלט.
יש כל כך הרבה משתנים בתוך הסיפור הזה-
שלהגיד על תרופה מסויימת שהיא לא טובה או כן טובה זה פשוט לא מדוייק ולא נכון
ויותר מכך עלול להטעות אנשים . וחבל.

ייעוץ חינוכי

משתמש פעיל
האם ההתקף היה רק בגין לקחת התרופה?
קשה עד בלתי אפשרי לבודד גורמים, אבל אם מגיעים כמה וכמה שכתוב בפרוטוקול שלהם ויואנס, ולאורך השנים אף לא אחד עם ריטלין ודומיו, זה אומר דרשני...
(לשם השוואה, האם לחיסון קורונה תופעות לוואי? משרד הבריאות יגידו שלא, ומחלקות בתי החולים בגלי החיסון המאסיבים ספרו אחרת..., למי להאמין?)
האם את נטלת באחד מימייך את אחת מהתרופות הללו ?
אולי כן? האם עלי לחשוף תיק רפואי? הבאתי עובדות שראיתי. דיינו.
זאת באמת ההתמחות שלך ותחום הטיפול שאת מטפלת.
אכן כך, עובדת במקצוע ש"יושב חזק" מאוד על הפרעות קשב ריכוז, ורואה עשרות מקרים בשנה (אני לא רופאה, נכון, אבל מתחככת באוכלוסית הקש"ר הרבה יותר מרופאים..) וותק של כמעט 20 שנה..

סטיל יאנג

משתמש מקצוען
שוב.
יש לא מעט שהויואנס עשה להם ממש רע ויש כאלה שזה הציל להם את החיים.
כנל לגבי הריטלין ...
וזה באופן אישי יכולה להעיד
אבל שוב, לפני הוויכוח על ויואנס או לא ויואנס , הרעיון שלי ממה שרציתי להבהיר
שאין שום תרופה שניתן להגיד עליה חד משמעי שהיא גרועה או לחילופי לטעון שהיא טובה באופן מוחלט.
יש כל כך הרבה משתנים בתוך הסיפור הזה-
שלהגיד על תרופה מסויימת שהיא לא טובה או כן טובה זה פשוט לא מדוייק ולא נכון
ויותר מכך עלול להטעות אנשים . וחבל.
אגב, על הרבה תרופות המשפיעות על חלקים מסוימים כתוב שייתכן ויעוררו חרדות או דיכאון
(גם על נוגדי חרדה ודיכאון) ועדיין- הכל בשיקול ובהתיייעצות הרופא המטפל
כי יש נזק מול תועלת וכל כך הרבה גורמים שמשולבים תחת השם הדגול :"קש"ר"
והמלצה או אזהרה באופן גורף היא טעות! מסכימה לחלוטין!
אני חוזרת על מילותייך, כי אזהרות חריפות, או המלצות נלהבות הן בסה"כ נקודת מבט אישית על העניין.
(כמו דעתי זו.........:))

GBSA

משתמש סופר מקצוען
@ייעוץ חינוכי
אינני יודע אם הנתונים שלך מייצגים,
אך בכל אופן חשוב להבדיל בין התקפים פסיכוטיים שלטענתך יש אחוזים יותר גבוהים בויואנס (טענה שצריכה בדיקה מחקרית) לבין הנטייה להגביר דיכאון וחרדה שלא בהכרח קשורה לאותו רכיב תרופתי.
לעצם העניין אני הייתי יותר זהיר עם מסקנות כאלו, כל עוד אין לי הוכחה מקצועית, מסיבה פשוטה, יש אנשים שנוטלים את התרופה הזו והיא מאוד עוזרת להם. ובראותם מסקנות נחרצות כמו שלך עלולים להפסיק וחבל.

אוראורית

משתמש מקצוען
נשארנו בלי פתרונות
ועם הדיכאונות
אני בייאוש יאושש מכל הנושא המר הזה..
כבר לא יודעת אם להתיאש ..

בלי טיפול מזעזע
עם טיפול מזעזע..

בקיצור
דכאון :(;)
חג הפסח הוא חג החירות ,
תתפללי שתזכי לצאת מגלות הגוף והנפש לגאולה אמיתית!!

GBSA

משתמש סופר מקצוען
נשארנו בלי פתרונות
ועם הדיכאונות
אני בייאוש יאושש מכל הנושא המר הזה..
כבר לא יודעת אם להתיאש ..

בלי טיפול מזעזע
עם טיפול מזעזע..

בקיצור
דכאון :(;)
אנשים לא מבינים על מה את מדברת, כי זה לא האשכול ההוא.

ניסית פעם תרופות ממשפחת הדיכאון/חרדה שיכולות להועיל גם לקש"ר (בד"כ בגלל האפקט המרגיע),
אולי בתרופות האלו יש יותר מבחר - ויש כאלו בנוזל?
(לא שאני מכיר אבל אולי)

כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

הרבה הצלחה.

תינוק

משתמש רשום
אני הייתי לוקחת ויואנס וירד לי המצב רוח ברמה קיצונית הייתי עצבנית מכל דבר הכי קטן
והייתי בוכה בלי קשר ואני אחת שלא בוכה! אין אצלי כמעט אפשרות של בכי

GBSA

משתמש סופר מקצוען
האם ריטלין ודומיו יכול לגרום לבעיות נפשיות?????????:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:...........................................

לא.
(למרות שהייתה מי שטענה שראתה מקרה של התקף פסיכוטי עם רקע של ויואנס - גם אם כן מדובר במקרה חריג מאוד וא"א לקשר באופן חד משמעי)

מה שכן דובר עליו באשכול זה הוא על החרפת תסמיני חרדה ודיכאון בעקבות כדורים שונים, לא מדובר על בעיה נפשית שנוצרת בעקבות הכדור, אלא שהוא גורם לירידה במצב רוח וכדו', ואם זה קורה פשוט מפסיקים לקחת ומנסים משהו אחר.

הסיכוי שתגרם בעיה שלא תפתר מיידית עם הפסקת הכדור הוא נמוך מאוד, אלא א"כ מזהים שהכדור עושה בעיות חמורות ומתעקשים להמשיך לקחת לאורך זמן, שאז אין אחריות על התוצאות.

בכל אופן התופעות לוואי הקלאסיות וגם ירידה מסוימת במצב רוח - לא בעייתיות וזה לא סימן לכלום, וברגע שמפסיקים זה עובר.

אולי מעניין אותך גם...