התייעצות רוצים לבנות לנו 4 יחידות על גג הבניין

אוראורית

משתמש מקצוען
הבונים דורשים מאיתנו להיות מלאכים
אולי נלך הפוך, תיהיה אתה מלאך לפני (ותסתפק במה שיש לך תתחשב או שתעבור לדירה גדולה)
בכדי שאני אוכל להמשיך להיות בנאדם

יקרה!
אני לא התכוונתי אליך באופן אישי!
ואת, ויש מצב שאת יחידה בדור, או באופן כללי רואה את זה כדבר מבורך (הילדים שלך מתכננים את זה או כל דבר)
מבינה גם שיש מקומות שלא פוטוגני גם להתנגד..
תראי,
העבודה שלנו היא באמת מורכבת...
לכאורה, אנחנו רוצים להיות אנשים מאמינים, וכאלה יודעים שמה שנגזר- נגזר!
ומה שמגיע- יגיע לנו .

וזה גם לגבי סבל, עוגמת נפש וכד',
אם משמיים נגזר עלי שזה מה שיהיה לי, לא משנה דרך מישהו כזה או אחר- זה יקרה!!!
מצד שני, אי אפשר להתעלם לגמרי ממצב שבו אנשים מתנהגים שלא ביושר, ואני צריכה להגן על עצמי ממצב שבו ינצלו אותי, ויגרמו לי נזק!
ואת צודקת בזה במאה אחוז!! אדם צריך לדעת לומר לא, ולדעת מתי זה מזיק ולא נכון.
את יודעת מה הבעיה??
שזה גבול דק דק דק....
מאוד דק...
וזה דילמה שהיא עבודת חיים -
כמה כוח יש לאנשים כדי לגרום לי רע? כמה אנשים באמת יכולים להזיק לי, אם אלוקים החליט אחרת?
אפס. לאף אחד אין יכולת לגרום לי משהו , לולי מישהו מלמעלה החליט,
אבל,
המזיק והפוגע והדורס ,
יקבל את המגיע לו, וישלם על כך..
ויש מקומות מלאים בשמיים המתאימים לסוג הזה.
הבעיה, זה להפריד ....
קשה מאוד מאוד!!
ולכן מבינה מאוד מה את אומרת , ויותר מזה-
יש אנשים שממש קשה להם להגיד לא ולעמוד על שלהם ואולי התיקון שלהם זה כן לא להתכופף ולהסכים לכל אחד שרק מבקש דברים,
ואחרים, שהחלק שלהם זה דווקא שידעו לוותר יותר...
וזו המורכבות הגדולה , שהיא ממש ללכת על גבול דק ,
בין להבין ולהפנים שהכל משמיים, ומצד שני לא להסכים לאנשים להרע לנו ולתת להם לדרוך עלינו....

mama24

משתמש מקצוען
בלת״ק,
בבניין אצלנו ההסכם מול וועד הבית לכל שכן שבונה:
עבודות ורעשים לא לפני 7 בבוקר,
בסוף כל יום לטאטא את הבנין ואם היה הרבה לכלוך או אבק לשטוף.
השטיפה באופן כללי בחודשי הבניה חצי הבונה וחצי וועד הבית.
כל נזק בעקבות הבניה ע״ח הבונה.

תכל׳ס, בזמן הבניה כששברו קירות וגם כשחפרו (שכנים שונים בזמנים שונים) סבלנו מגל מקקים נוראי!
הייתי יושבת בסלון ופתאום רואה משהו רץ על הרצפה.
הבן שלי קם בוקר אחד מוקדם ויצא מהחדר לשירותים, פתאום שמעתי אותו צורח!! מקקון טייל בנחת במסדרון.
פתחתי חלון ועפו אלי מקקים.
וכל זה אחרי ריסוס רציני מאוד.
בקיצור-מכה!
(ניתן לפתור חלקית אבל משמעותית ע״י ריסוס של יסודות הבניין באופן מקצועי, עולה לא מעט אבל חוסך הרבה אי נעימות וגועל)

היה תקופה שהיה בבית אבק כל הזמן בכל מקום!
פשוט חיינו עם חלונות סגורים וכל יום ניקוי אבק (משמעותי לבעלי אלרגיה).

הסתובבו פה ערבים על ימין ושמאל, לא יכולתי לשלוח את הילדים למטה בבניין לבד והייתי חייבת לוודא שהדלת כל הזמן נעולה.
בזמן הבניה המעלית הייתה תפוסה הרבה ע״י הבנאים.

כמובן שלא היה שקט באף צהריים או בוקר (חוץ מהחגים היהודים והחגים הערביים).

זהו…

צילומנציה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא, ממש לא.
לא מדובר בגג הבנין ששייך לכל השכנים ואז לא היינו מוותרים על חלקנו.
מדובר בשטח שלפי מה שביררנו, היחידים שיכולים לממש שם זכויות בניה הם אלו שהגג מוצמד לדירות שלהם.
זה כמובן תלוי בהסכמת השכנים, אבל גם אם השכנים יתנגדו, אין להם שום זכות לבנות על הגג אפילו לא חלק קטן, כך שאין מה להרוויח מזה (להתנות את החתימה בתשלום כספי נשמע לי סתם סחיטה בסיטואציה הזאת).
זה מאד מענין
אני חושבת ש-פעם לפני 30+ שנה לא היה מקובל יחידות ואנשים בנו גג לשימוש עצמי עם מדרגות מתוך הבית,
ואז נולדה הטענה שיש לך רכוש אבל אין לך מה לעשות איתו אז תפרגן ותתן לשכנים, וככה עשו כולם, אבל היום שעושים יחידות עם כניסה נפרדת ואפילו עוד קומה- אין שום מניעה שכל שכן בכל קומה יממש את חלקו.
ויש אפילו בנין באבני נזר- שיש שם אנשים יוזמתיים- וכל השכנים בנו במשותף 4 יחידות על הגג ששיכים לכולם!!
יתכן שבגלל שיחידות זה בעצם משהו לא חוקי, (לפחות במודיעין עילית) אז בתוכניות בניה שמגישים להיתר - תמיד זה יהיה כביכול הרחבה - ולא יחידה נפרדת
אז אולי הטענה הזו נשארה?

רפ

משתמש סופר מקצוען
זה מאד מענין
אני חושבת ש-פעם לפני 30+ שנה לא היה מקובל יחידות ואנשים בנו גג לשימוש עצמי עם מדרגות מתוך הבית,
ואז נולדה הטענה שיש לך רכוש אבל אין לך מה לעשות איתו אז תפרגן ותתן לשכנים, וככה עשו כולם, אבל היום שעושים יחידות עם כניסה נפרדת ואפילו עוד קומה- אין שום מניעה שכל שכן בכל קומה יממש את חלקו.
ויש אפילו בנין באבני נזר- שיש שם אנשים יוזמתיים- וכל השכנים בנו במשותף 4 יחידות על הגג ששיכים לכולם!!
יתכן שבגלל שיחידות זה בעצם משהו לא חוקי, (לפחות במודיעין עילית) אז בתוכניות בניה שמגישים להיתר - תמיד זה יהיה כביכול הרחבה - ולא יחידה נפרדת
אז אולי הטענה הזו נשארה?
לא מדויק מה שאת כותבת.

יש בניינים עם גג ששייך לכל הבניין ואם מישהו בונה עליו הוא חייב לשלם לכל שכן את חלקו.
לצורך העניין, אם מישהו יהיה מעוניין לבנות מעל היחידות שהשכנים מתכננים לבנות, אין לו שום זכות לעשות את זה כי השטח שייך לכל הבניין, ואני מכירה בניין שלאחר בניה כזאת הבונה חויב בדין תורה לשלם לכל שכן את חלקו.
אבל במקרה של הצמדה, שזה מה שקורה אצלנו, הגג לא שייך לכל הדיירים. לדייר שהגג מוצמד לדירתו יש זכויות שימוש בגג, ואם השכנים חותמים יש לו גם זכויות בניה.
בבניין שלנו חתמו חוזה בין כל השכנים שבו זכויות הבניה על הגג שייכים לאלו שהגג מוצמד לדירה שלהם, למרות שזה לא באוטומט מבחינה חוקית.

מרחבית

משתמש מקצוען
בלת''ק חלקי
הרבה מהבעיות ומהנזקים ומהסבל בבניה נובע מכך שבאופן טבעי הבונים רוצים לחסוך כסף, שהבניה תעלה להם כמה שפחות, וחלק מהם מוותרים בגלל זה גם על דברים בסיסיים חיוניים, לפעמים על חשבון בטיחות לבניין, נזקים וסבל גדול לשכנים.
חלקם, אולי רובם, עושים זאת מחוסר ידע. וזה עצמו בעיה. אם אתם לא מומחים לבניה, תביאו מומחים!

לכן קורה למשל שמורידים קירות בקונגו במקום ביהלום.
לכן קורה למשל שלוקחים קבלן זול ולא אמין ובלי מפקח בניה, שלפעמים עובד בחובבנות וגורם לסבל גדול בעת הבניה ולנזקים גדולים ומיותרים.
לכן קורה למשל שאין פיקוח הנדסי מספיק טוב, וזה יכול להגיע להחלשת הבניין.
ועוד כהנה וכהנה.
האם כולם בודקים אם לקבלן יש תעודה? אם החשמלאי מוסמך? אם המהנדס מקצועי ורציני?

לגבי 'צרות עין' - חשבתי שהתקופה שכל מתנגד הוכתר בתואר 'צר עין' - עברה וחלפה מהעולם.
במשך תקופה, זו היתה אחת מהסטיגמות המכוערות, שנתנה לחלק מהבונים את הרשות והצידוק ורוח הגבית לעשות כרצונם על חשבון שכיניהם, ועוד לצאת הצדיקים. עולם הפוך.

נערך לאחרונה ב:

פוזיציה

משתמש חדש
כן.
הוא גוזל ממני את השלווה והשקט.
וכבר סיכמנו באשכול כאן שאני צרת עין. בסדר?:sneaky:
ע"פ הלכה שימוש סביר של דירה כוללת שיפוץ כל כמה שנים. (לא מדובר על הרחבה או דברים אחרים)
כלומר, בן אדם יכול במשך חודשים להרוס את כל הקירות הפנימיים לקדוח חשמל ולהרעיש ולכלכך בשעות מקובלות ואין שום טענה על גזילת שלווה ושקט כיוון שזה נחשב שימוש סביר בדירה.
הטענה שאסור לאנשים לשפץ בגלל השנ"צ (או שנ"ב.. או שלווה ושקט) אינה טענה לא ע"פ דין תורה ולא להבדיל ע"פ חוק. מותר לאנשים לשפץ ולהרעיש ולהרוס קירות עם קונגו (בפיקוח הנדסאי כמובן).
עכשיו אפשר להדיין על דברים אחרים, מה קורה עם נזק, מה קורה עם ריבוי דיירים.
הטענה של "שאף אחד לא יגזול לי את השקט" אינה קבילה ע"פ שום קריטריון. צר לי (גם לא לפרגן לקיטורים זה נקרא צרות עין? :cautious::sneaky:)

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
ע"פ הלכה שימוש סביר של דירה כוללת שיפוץ כל כמה שנים. (לא מדובר על הרחבה או דברים אחרים)
כלומר, בן אדם יכול במשך חודשים להרוס את כל הקירות הפנימיים לקדוח חשמל ולהרעיש ולכלכך בשעות מקובלות ואין שום טענה על גזילת שלווה ושקט כיוון שזה נחשב שימוש סביר בדירה.
מקור.
זה נשמע תלוש מהיגיון כי חיי אדם לא יהיו חיים אם אופן רנדומלי כל שכניו ישפצו ללא הרף, וחוזר חלילה.

פוזיציה

משתמש חדש
מקור.
זה נשמע תלוש מהיגיון כי חיי אדם לא יהיו חיים אם אופן רנדומלי כל שכניו ישפצו ללא הרף, וחוזר חלילה.
יש לזה הרבה מקורות בפוסקי זמנינו.
לדוגמא ר' יצחק זילברשטיין בספר חישוקי חמד ועוד רבים אחרים.

פוזיציה

משתמש חדש
מקור.
ולהבדיל א"א הבדלות זה גם לשון החוק בישראל, זכותו של כל אדם לשפץ את ביתי בכפוף להיתר בניה תוך שמירה על זמני רעשים סבירים (7 בבוקר עד 20 בערב.. לכל מי שעצבני שמעירים אותו ב 7 - זה ע"פ חוק).
זה לא נעים ולא כיף ששכן משפץ, אבל אי אפשר לבוא אליו בטענות, כי אלו זכויות שמותרות לו ע"פ דין.
כל התחשבות מעבר לזה (כולל נקיון הבניין... למשל) היא לפנים משורת הדין.

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
כל התחשבות מעבר לזה (כולל נקיון הבניין... למשל) היא לפנים משורת הדין.
ניקיון הבנין זה לא לפנים משורת הדין..
מתור לאדם לשפץ את ביתו (תוך הפעלת רעש סביר - רעש לא סביר בשעות לא סבירות - ניתן לפנות למשטרה וע"פ חוק ניתן להשבית את הרעש..)
והבנין עצמו הוא לא הבית שלו - זה שטח ציבורי ..
ואף אחד לא יכול לעשות בו כבשלו...
ועוד לחשוב שהוא עושה לפנים משורת הדין....

במבונה

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
(כולל נקיון הבניין..
זה לא עניין של התחשבות.
מקבלים קנס על פסולת, כי זה גם לא חוקי, וגם לא הלכתי.

בנוסף, מי שבונה תוספת לדירה שצריכה אישור שכנים. זכותם לדרוש כנגד הסכמתם, שיתחשבו בהם בבניה.
ממש לא דומה לאחד שעושה שיפוץ פנים ולא צריך שום הסכמה.

ששירשירר

משתמש פעיל
זה מאד מענין
אז אולי הטענה הזו נשארה?
אני מבינה שאת מדברת על מודיעין עילית
אז שימי לב לרחוב חזון דוד[שהוא יחסית חדש]- ששם הגגות נמכרו יחד עם הדירות העליונות ושייכות לבעלי הדירות בקומה בעליונה!!

פוזיציה

משתמש חדש
ניקיון הבנין זה לא לפנים משורת הדין..
מתור לאדם לשפץ את ביתו (תוך הפעלת רעש סביר - רעש לא סביר בשעות לא סבירות - ניתן לפנות למשטרה וע"פ חוק ניתן להשבית את הרעש..)
והבנין עצמו הוא לא הבית שלו - זה שטח ציבורי ..
ואף אחד לא יכול לעשות בו כבשלו...
ועוד לחשוב שהוא עושה לפנים משורת הדין....
זה לא עניין של התחשבות.
מקבלים קנס על פסולת, כי זה גם לא חוקי, וגם לא הלכתי.

בנוסף, מי שבונה תוספת לדירה שצריכה אישור שכנים. זכותם לדרוש כנגד הסכמתם, שיתחשבו בהם בבניה.
ממש לא דומה לאחד שעושה שיפוץ פנים ולא צריך שום הסכמה.
אני לא מדברת על יפה או לא יפה אלא על חוק והלכה יבשה.
ישנם חוקים על פסולת בניין שאותה אסור להשאיר בחוץ ואכן אפשר לקבל על כך קנסות. הגדרה של פסולת בניין היא שאריות של בטון, מלט, ברזלים, דלתות, חלונות.
על אבק, עישון פועלים וכו' אין שום חוק בעולם שאומר שצריך לטאטא כל יום, כמו שאמרתי זה שימוש סביר בדירה.
יתכן שיש חובה לנקות מידי פעם, וזה באמת חשוב לנקות ולהתחשב בשכנים, שיפוץ זה לא נעים.
אבל מה שאתם עושים פה זה להפוך כל משפץ לדמון רשע מרושע שהורס לכם את השקט והשלווה אז אני מביאה את לשון החוק היבש ואומרת - זכותו. גם אם זה לא בא לכם טוב בעין.
[כל זה אמור בנוגע לשיפוץ ולא הרחבות לא חוקיות על חשבון אחרים וכו' רק בנוגע לאי נוחות הנגרמת מהרעש הלכלוך]

מרחבית

משתמש מקצוען
על אבק, עישון פועלים וכו' אין שום חוק בעולם שאומר שצריך לטאטא כל יום, כמו שאמרתי זה שימוש סביר בדירה.
עוד מעט מבטלים את עילת הסבירות, בינתיים עוד אפשר להתווכח עליו...
לכלוך של בניה בחדר המדרגות הוא שימוש סביר, שאפשר להשאירו, ורק אולי לנקות מידי פעם?
בעיניי קביעה כזו לוקה בחוסר סבירות קיצונית...

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
הטענה שאסור לאנשים לשפץ בגלל השנ"צ (או שנ"ב.. או שלווה ושקט) אינה טענה לא ע"פ דין תורה ולא להבדיל ע"פ חוק. מותר לאנשים לשפץ ולהרעיש ולהרוס קירות עם קונגו (בפיקוח הנדסאי כמובן).
עכשיו אפשר להדיין על דברים אחרים, מה קורה עם נזק, מה קורה עם ריבוי דיירים.
הטענה של "שאף אחד לא יגזול לי את השקט" אינה קבילה ע"פ שום קריטריון. צר לי (גם לא לפרגן לקיטורים זה נקרא צרות עין? :cautious::sneaky:)
וואלה, מוססת כאן הכל בשניה
איפה הייתם עד היום
אז ממש תודה לשכנים שבכלל מבקשים אישור וחתימה. זה הרי הכי סביר והגיוני בעולם.

ועוד משהו...:
דאמר רבי יוחנן: לא חרבה ירושלים אלא על שדנו בה דין תורה. -
אלא דיני דמגיזתא לדיינו? -
אלא אימא: שהעמידו דיניהם על דין תורה, ולא עבדו לפנים משורת הדין.
(בבא מציעא ל׳ ע״א)

בהצלחה בבניה! (בית המקדש!)
:(

נערך לאחרונה ב:

נ.ס.

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
וואלה, מוססת כאן הכל בשניה
איפה הייתם עד היום
אז ממש תודה לשכנים שבכלל מבקשים אישור וחתימה. זה הרי הכי סביר והגיוני בעולם.

ועוד משהו...:
דאמר רבי יוחנן: לא חרבה ירושלים אלא על שדנו בה דין תורה. -
אלא דיני דמגיזתא לדיינו? -
אלא אימא: שהעמידו דיניהם על דין תורה, ולא עבדו לפנים משורת הדין.
(בבא מציעא ל׳ ע״א)

בהצלחה בבניה!
וואו איזה תלמידה חכמה ......:geek:
מהיכן יש לך את זה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה