התייעצות רוצים לבנות לנו 4 יחידות על גג הבניין

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
הטענה של "שאף אחד לא יגזול לי את השקט" אינה קבילה ע"פ שום קריטריון.
האמת, הזדעזעתי
אם לא אתם תרחמו, שה׳ ירחם!

כמבואר בגמרא, סיפור ידוע:
"יום אחד עגל שהובל לשחיטה רץ אל רבי יהודה הנשיא והכניס את ראשו לכנף בגדו כבקשת חסות והגנה. רבי יהודה הנשיא אמר לו: 'לך, לכך נוצרת'. אז אמרו משמיים שהואיל ואינו מרחם לא ירחמו עליו, ובגלל האכזריות שהוא גילה כלפי העגל הוא סבל מכאבי שיניים חזקים מאוד במשך 13 שנים".

ואידך זיל גמור.

שבת שלום!

פוזיציה

משתמש חדש
האמת, הזדעזעתי
אם לא אתם תרחמו, שה׳ ירחם!

כמבואר בגמרא, סיפור ידוע:
"יום אחד עגל שהובל לשחיטה רץ אל רבי יהודה הנשיא והכניס את ראשו לכנף בגדו כבקשת חסות והגנה. רבי יהודה הנשיא אמר לו: 'לך, לכך נוצרת'. אז אמרו משמיים שהואיל ואינו מרחם לא ירחמו עליו, ובגלל האכזריות שהוא גילה כלפי העגל הוא סבל מכאבי שיניים חזקים מאוד במשך 13 שנים".

ואידך זיל גמור.

שבת שלום!
גם אני הזדעזעתי ולכן הגבתי.
(ועכשיו קופי פייסט לסיפור הלא כ"כ קשור מהגמרא)
ואולי את תרחמי על השכן שמצטופף עם 12 ילדים בבית פצפון לא במשך חודשיים אלא במשך שנים?
אולי תביני את השלום בית שיש לו, את הקשיים הרגשיים של הילדים?
את המשכנתא שיש לו על הדירה שהוא לא יכול לגרור כדי לעבור למקום אחר?
אותה טענה הולכת לשתי הצדדים.
גם הטענה שהעמידו דברים על דין תורה ועל כך חרבה ירושלים הולכת לשני הצדדים. (כשאין נזק)
שבת שלום ומבורך!
מטרתי היתה להראות שהדברים לא שחורים ולבנים ואין אפשרות הלכתית או חוקית למנוע משכנים לשפץ גם אם זה לא נעים. כאמור רק בבניה חוקית. ואידך זיל גמור.
וכבר אמר מי שאמר - דעת בעלי בתים... וכדאי בכל מקרה להיוועץ במורה הוראה.

מ.מ.א.א

משתמש צעיר
בגלל שמרחמים על השכנים שגרים בצפיפות -חותמים ומאשרים להם לבנות
וגם כשלא מדובר על צפיפות מאשרים
אבל נראה שהדיון הוא לא על אם לחתום או לא
אלא מעבר לזה
האם זה שהוא גר בצפיפות ומרחיב את ביתו מתיר לו לבנות בכל צורה שהיא ללא התחשבות בשכנים
או לא להתייחס לנזק שנגרם ?? או להיות שקוע בבניה בלי לשים לב לאיך נראה המרחב הציבורי בזמן הבניה

הדיון הוא עוד הרבה לפני בניה !!!!
מי מהמתכתבים פה מפריע לו שהזבל של השכנים מטפטף בבנין ??
או ששיש כאלה שאומרים -לא נורא המנקה מגיע בעוד יומיים !!!.....

האם זה שהילדים זורקים את האריזה של החטיף ברצפה מפריע לך ?אם לא כ"כ ("כי ברוך ה' אנחנו גרים במקום חרדי עם הרבה ילדים......")אז כנראה שגם הלכלוך של הבניה לא כ"כ יפריע לך
ומי שכן מפריע לו טיפטופים של הזבל ואריזות נייר זרוקות -ולא בגלל הרוח
או שהחדר עגלות נהפך למחסן
אז כנראה שגם הבניה של השכן תעבור לו יותר בקושי !!!

אם ישכילו להבין שהבניין הוא שטח ציבורי שמשותף לכל השכנים ----כן.. גם כשאתה בונה !!!
אז אולי בהתחשבות והידברות מצב הבניה בבניינים היה נראה אחרת
ואז היו חותמים יותר בקלות ובלב שלם

הרבה מהקושי בחתימה זה לא בגלל שלא מפרגנים !!!!ולא בגלל צרות עין
שכנים שמפרגנים בכיף לשני --אבל הלכלוך מפריע להם --חייבים להתחשב בהם !!!
השטח הוא גם שלהם!!!!

אם "בורכתם " בדיירי בנין שלכלוך ורעש(הנלווה לרעש המתחייב בבניה) לא מפריע להם בכלל !!
אז מצוין לכם !!
תבנו באיזה שעות שבא לכם
תשאירו לכלוך ופסולת
תשאירו נזקים בבניין
תחרגו מהשטח שקיבלתם עליו אישור
תסתירו שמש לדירות
תגרמו להזיקי ראיה
תרימו בניה על הגג 3 קומות -למה רק 1!!!
כל זה קורה מסביבי
וחבל שזה נראה ככה !
שבת שלום !

מרחבית

משתמש מקצוען
גם אני הזדעזעתי ולכן הגבתי.
(ועכשיו קופי פייסט לסיפור הלא כ"כ קשור מהגמרא)
ואולי את תרחמי על השכן שמצטופף עם 12 ילדים בבית פצפון לא במשך חודשיים אלא במשך שנים?
אולי תביני את השלום בית שיש לו, את הקשיים הרגשיים של הילדים?
את המשכנתא שיש לו על הדירה שהוא לא יכול לגרור כדי לעבור למקום אחר?
אותה טענה הולכת לשתי הצדדים.
גם הטענה שהעמידו דברים על דין תורה ועל כך חרבה ירושלים הולכת לשני הצדדים. (כשאין נזק)
שבת שלום ומבורך!
מטרתי היתה להראות שהדברים לא שחורים ולבנים ואין אפשרות הלכתית או חוקית למנוע משכנים לשפץ גם אם זה לא נעים. כאמור רק בבניה חוקית. ואידך זיל גמור.
וכבר אמר מי שאמר - דעת בעלי בתים... וכדאי בכל מקרה להיוועץ במורה הוראה.

אני רוצה להזכיר שכאשר כתבת על כך שאין אפשרות הלכתית וחוקית למנוע משכנים לשפץ, סייגת את דברייך לשיפוץ בתוך הבית, ולא להרחבה.
זהו מקרה לא כל-כך מצוי. כמה אנשים עושים שיפוץ רציני בבית בלי כל הרחבה? והאם שיפוץ כזה עוזר למקרה של 12 ילדים בבית פצפון?
ברור שמה שמדובר באשכול זה על הרחבה רצינית ומשמעותית.
להרחבה צריך חוקית חתימה של שכנים, וכששכנים חותמים - הם עושים בזה מעשה של התחשבות גדולה בבונה, כי איך שלא יהיה, זו תקופה קשה, ובהרבה מקרים גם נשארים נזקים.

אישית, הייתי חוששת משכן שבא בגישה שאין לאחרים רשות להתנגד, והוא עושה טובה שמנקה פסולת בנייה מחדר מדרגות, כי בעצם איננו חייב.
אחד כזה תובע, לא מבקש.
ובדרך כלל אדם כזה לא עוצר באדום, ודוהר כמי שכל העולם שלו.
רוב הבונים שהכרתי, הכירו בזה שהשכנים מקריבים הרבה למען הבניה שלהם, והם באו מעמדה של בקשה ותודה וניסיון למזעור נזקים, ולא טענו שחייבים להם.

אני לא מכירה אנשים שיתנגדו לאדם עם 12 ילדים שחי בצפיפות להרחיב בצורה אחראית ומתחשבת.
כן מכירה בונים אחדים שהרחיבו בצורה מופרעת, ולא בגלל צפיפות בבית. יש כאלה שזה ממכר אותם.

לגבי שיפוץ בתוך הבית עצמו, מכיוון ששינויים בקירות תומכים, בחשמל ובאינסטלציה - יש להם לא פעם השלכות על השכנים האחרים ולפעמים על כל הבניין - קשה לומר שלשכנים אסור להתערב.

נערך לאחרונה ב:

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
@פוזיציה יקרה!
בא נגיד שהלוואי היו מרחיבים בגלל צפיפות אמיתית! ולא מאמינה שיש כסף לשפץ ולפאר את הבית ולמשכנתא גדולה יותר אין. בולשיט.
ולנדירים הללו, אני מקווה שכשם שאני חמלתי עליהם בגלל מצבם הכלכלי הם יתחשבו בי, ישמרו על הנקיון, רעש בשעות ״הגיוניות״ וניסור עי יהלום וכו׳
וגם יממן לעצמו ייעוץ זוגי. לא מאמינה שיש קשר, זה טריגר.
לך תראה איפה על גדולי הדור הקודם גרו, אילו תנאים, איזו צפיפות, ולא קרה כלום, לא אומרת שזה מתאים לדור, אבל עדיין..

בהצלחה!

צפוני אבוד

משתמש מקצוען
איך זה קשור? הם משתמשים בצריכה המשותפת?

זו באמת הנקודה הכואבת ביותר.
אנחנו גרים בקומה שלישית כך שמסובך לעלות/לרדת עם עגלה במדרגות בשעת הצורך.
מלבד זאת המעלית מתוכננת בצורה שהיא לא עוצרת לי אם מישהו הזמין אותה בקומה רביעית, וכך יוצא מצב שאני מחכה בקומה שלישית והמעלית עולה ויורדת עולה ויורדת כמה פעמים ותמיד יש בה מישהו ואין לי אפשרות להיכנס.
עכשיו לכאורה זה יחמיר כי יהיו עוד 4 זוגות שיצטרכו להגיע לקומה הרביעית.

אין חדר אשפה :)

תודה, באמת נקודה שכדאי לשים לב אליה.

כמה?

אפשר למנוע את זה מראש? זה סתימות משימוש שגוי או מעודף שימוש?
אפשר למנוע מראש ע"י שהבונים יעשו צינור חדש שמחובר ישירות לקו של העיריה שעובר בכביש, [בעיקרון הם צריכים לעשות את זה דרך העיריה] ואז אין תוספת עומס על הקו שלכם. כותב מנסיון שלי כבונה יחידה בבניין שכמה שכנים בנו והתחילו הסתימות וזה היה הפיתרון.

מתכנתת+

משתמש מקצוען
אני יכולה להגיב בתור שכשהייתי ילדה כול הבנין הרחיב ביחד, וכול שכן רק ניסה למשוך לכיוונו, ולהרויח יותר, וההורים שלי ויתרו וויתרו וויתרו, בשמחה בלי לעשות ענין, תכלס אפשר לומר שהפסדנו חדר, והפסדנו מרפסת סוכה (השכנים מעלינו ,היה בא להם להרחיב עוד בלי אישורים מעל מה שהיה אמור להיות הסוכה שלנו) וכול שנה אנחנו היחידם מכול הבנין שיושבים בכוסה פצפונת בחצר (אין לאן להרחיב את הסוכה) אבל הרווחנו גאווה ענקית ענקית בהורים שלי ובמשפחה שלי, עין טובה, ויתור, התחשבות, כמה חשוב השלום, כה כיף להיות בצד הגדול הלא מעורר ענין, המוותר, השמח שלשכנים שלנו שמח וטוב, הרגשה של גדולים מהחיים, ומה שיגיע לנו יגיע בכול מקרה, מתנות לכול החיים.

לא יודעת אם אני הייתי נוהגת ככה, ובודאי זה ממש לפנים משורת הדין, ולא חובה בכלל, רק מדגישה את המתנות שקיבלנו מזה, המשפחה הילדים, הבטחון הזה שמוויתור לא מפסידים, ומה שיגיע לנו יגיע, ועוד יותר מזה, זה לא היה ענין הוויתור, היה לנו ברור שאנחנו גדולים מהחיים ולא בענין לריב ולעשות עניין, אני זוכרת שהסתכלתי על השכנים שניצלו וניסו להרויח כמה שיותר בתמיהה כזאת, קצת בבוז...

נערך לאחרונה ב:

גימפעל

משתמש מקצוען
לא מדברים כאן על בניה חוקית
אנשים קוראים לשכנים צרי עין כשהם לא מאפשרים בניה לא חוקית (יחידות והמסתעף)
יש לא חוקי ולא אמשוי דהיינו בנייה שמורידה את ערך הדירות שעל זה אף אחד לא מלמד זכות,
ויש לא חוקי דהיינו פיצול דירה ובניית יחידות, שהגם שזה "עדיין" לא חוקי אולי בהמשך זה ייהפך לחוקי,
וחוץ מזה שאין הבדל בין רווחה במטרים לרווחה ברנק למי שצריך.

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
שלשכנים שלנו שמח וטוב,
שהסתכלתי על השכנים שניצלו וניסו להרויח כמה שיותר בתמיהה כזאת, קצת בבוז...
לא נראה לך שזה קצת סותר מוזר?
נשמע סיפור הזוי כאילו אנשים עם לב אבן ובלי רגשות..
אין מה לקחת את זה כדוגמא..

אגב, רק שאני אבין, יש אי מי מאלה שבונים/ מרחיבים/ גונבים שטחים, מצפה שכל הבנין גם יהיה כמו ההורים שלך?
ואם לא, אם דאגו לעצמם, הם כבר לא בעלי מידות טובות?
(יש אנשים שלעצמם מאוד קל להם להיות אצילי נפש, קדושים (מעונים?) אבל כשזה על חשבון הילדים...?!)

מ.מ.א.א

משתמש צעיר
זה לא נשמע כמו ויתור
זה נשמע קצת כמו התקפלות ,כי אין גב לדבר

לוותר לגמרי עד כדי סוכה פיצית -???
כי השכנים גנבו לך את השטח ולא בגלל שנוצר המצב בסופו של דבר מהבניה
לא נדרש מאף אחד להיות כזה !!!
גם אחרי שעובד על עצמו לוותר

אם היו מוותרים על שטח קטן מסוכה ממילא גדולה מאוד לטובת השכנים -זה ויתור בעיני !

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
זה נשמע קצת כמו התקפלות ,כי אין גב לדבר
בדיוק!
יש אנשים שמפחדים להתעמת עם שכנים/מכרים ולומר להם:״לא!!!״ והם מנחמים את עצמם בזה שהם בעלי מידות וותרנים... אבל באמת יש שם פחד גדול וחרדה מעימות!

כמה גדלות נפש ועוצמה צריך בשביל לדעת לשים גבולות לזולת... עבודת חיים!!

עדן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
יש לא חוקי ולא אמשוי דהיינו בנייה שמורידה את ערך הדירות שעל זה אף אחד לא מלמד זכות,
ויש לא חוקי דהיינו פיצול דירה ובניית יחידות, שהגם שזה "עדיין" לא חוקי אולי בהמשך זה ייהפך לחוקי,
וחוץ מזה שאין הבדל בין רווחה במטרים לרווחה ברנק למי שצריך.
אף אחד לא אמור לעשות עסקים או כסף על חשבון השכנים שלו, ההורים שלי הוכרחו לתת לאלמנה שגרה בבנין את כל החצר הקדמית כדי שתבנה יחידה, הכניסה לבנין הפכה מרחבה מרווחת לשביל צר ואין מקום לילדים לשחק, ועוד שכנים שבנו על הגג המשותף 3 יח' כ''א ואז עשו מדרגות מבחוץ (במקרה הזה אין משמעות לזה שהגג צמוד לקומה העליונה כולם יכלו ליהנות מהרווחים, מה גם שכל שנה הם שילמו הרבה כסף על הטיפול בגג אף אחד לא החזיר את זה), או מעלון עם מפתח שנבנה על שטח משותף של חדר המדרגות רק לדיירים ששילמו, כשאמא שלי שהיא אישה מבוגרת ביקשה אפשרות להשתמש אמרו לה שהיא צריכה לשלם מאה אלף כי לא עשו תחנת עצירה בקומה שלה (דרך אגב היה שכן בקומה שלה שביקש מראש עצירה בקומה שלה והם התעלמו, בסוף הם שילמו לו פיצוי אחרי דין תורה). כל הסיפורים האלו בבנין אחד :(

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
עוד משהו חשוב
אני יכולה להגיב בתור שכשהייתי ילדה כול הבנין הרחיב ביחד, וכול שכן רק ניסה למשוך לכיוונו, ולהרויח יותר, וההורים שלי ויתרו וויתרו וויתרו, בשמחה בלי לעשות ענין, תכלס אפשר לומר שהפסדנו חדר, והפסדנו מרפסת סוכה (השכנים מעלינו ,היה בא להם להרחיב עוד בלי אישורים מעל מה שהיה אמור להיות הסוכה שלנו) וכול שנה אנחנו היחידם מכול הבנין שיושבים בכוסה פצפונת בחצר (אין לאן להרחיב את הסוכה) אבל הרווחנו גאווה ענקית ענקית בהורים שלי ובמשפחה שלי, עין טובה, ויתור, התחשבות, כמה חשוב השלום, כה כיף להיות בצד הגדול הלא מעורר ענין, המוותר, השמח שלשכנים שלנו שמח וטוב, הרגשה של גדולים מהחיים, ומה שיגיע לנו יגיע בכול מקרה, מתנות לכול החיים.

לא יודעת אם אני הייתי נוהגת ככה, ובודאי זה ממש לפנים משורת הדין, ולא חובה בכלל, רק מדגישה את המתנות שקיבלנו מזה, המשפחה הילדים, הבטחון הזה שמוויתור לא מפסידים, ומה שיגיע לנו יגיע, ועוד יותר מזה, זה לא היה ענין הוויתור, היה לנו ברור שאנחנו גדולים מהחיים ולא בענין לריב ולעשות עניין, אני זוכרת שהסתכלתי על השכנים שניצלו וניסו להרויח כמה שיותר בתמיהה כזאת, קצת בבוז...
עוד משהו, אחכ הילדים שלי למדים שאם אני כשכן (הילד) ינהג ככה, זה לא כזה נורא.. הנה עשו את זה להורים שלי והם לא מחו ואפילו ויתרו, אז סביר שגם אני אעשה את זה...
ברגע שהילדים שלי מבינים שמעשה כזה הוא עוול והוא לא בסדר, חווים את הצער והכאב של ההורים, בלי הסתרות והצגות, קודם כל, הם למדים מה זה להיות בנאדם! לא לחסום רגשות! וגם הם למדים רגישות ואכפתיות לזולת מהי. הם כבר לא יעשו את זה.

מתכנתת+

משתמש מקצוען
עוד משהו חשוב

עוד משהו, אחכ הילדים שלי למדים שאם אני כשכן (הילד) ינהג ככה, זה לא כזה נורא.. הנה עשו את זה להורים שלי והם לא מחו ואפילו ויתרו, אז סביר שגם אני אעשה את זה...
ברגע שהילדים שלי מבינים שמעשה כזה הוא עוול והוא לא בסדר, הם למדים רגישות ואכפתיות לזולת מהי. הם כבר לא יעשו את זה.
כן, נראה לך שזה המסקנה????????????????????? הפוך לגמרי, הרי ראינו איזה מגוחך, קטנוני, מסכן, זה מי שרק חושב על עצמו על חשבון הזולת, בחיים לא נעיז להתנהג ככה, ובחיים לא היינו רוצים להיות במקום השכנים שרק מענין אותם עצמם ולא חושבים על השני, ובחיים לא היינו רוצים להיות במקום שגורם בטעות או בכוונה נזק לשכנים. כן, לא תהיה לי בעיה כל כך גדולה לוותר לשכנים גם על דברים שזה כביכול ממש נזק בשבילי, למדתי בצורה הכי מאירה ויפה איך מויתור לא מפסידים, זה לא היה ממקום מסכן בכלל, אלא ממקום גדול, שלם ומואר.

מתכנתת+

משתמש מקצוען
כן, נראה לך שזה המסקנה????????????????????? הפוך לגמרי, הרי ראינו איזה מגוחך, קטנוני, מסכן, זה מי שרק חושב על עצמו על חשבון הזולת, בחיים לא נעיז להתנהג ככה, ובחיים לא היינו רוצים להיות במקום השכנים שרק מענין אותם עצמם ולא חושבים על השני, ובחיים לא היינו רוצים להיות במקום שגורם בטעות או בכוונה נזק לשכנים. כן, לא תהיה לי בעיה כל כך גדולה לוותר לשכנים גם על דברים שזה כביכול ממש נזק בשבילי, למדתי בצורה הכי מאירה ויפה איך מויתור לא מפסידים, זה לא היה ממקום מסכן בכלל, אלא ממקום גדול, שלם ומואר.
ההורים שלי תמיד התחשבו הכי שיכלו בשכנים- והיינו המשפחה הכי אהובה מכובדת וביחסים מצוינים עם כולםם. הינו השכנים הכי מנומסים נקיים, אם אחד הילדים טפטף פח תמיד עברנו אחריו עם סמרטוט, ולא ממקום מתנצל או פרייר, אלא מגדלות, אנחנו מתחשבים, נקיים, מסודרים, שקטים, יודעים לכבד ולא לגרום נזק לשני, יודעים שמה שנגזר עלינו יגיע בכול מקרה בלי מלחמות, אין לנו בעיה לוותר, יותר חשוב לנו השלום, וכמבון שמצידנו בחיים לא היינו חולמים לגרום טיפה של נזק למישהו אחר, אפילו לדוגמא אנחנו בחיים לא היינו שוכחים להחזיר הלוואה שלוינו ממישהו, משפחה מאמינה תרבותית ומתחשבת, גאה.
וצורת החיים האלו מוכיחה את עצמה, ההורים שלי אנשים אהובים ומוערכים ברמה לא רגילה, אנשים יודעים לזהות מידות טובות, עין טובה, שמחה אמיתית בשמחת השני, שמחים שלשני טוב, ערכים, ומכובדות.

שימיגם

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
אני מכיר המון סיפורים על שכנים שאישרו בניה ועד היום הם בוכים על האישור שהם נתנו
המכנה המשותף של כולם שהבונים היו אנשי מסחר ונדל"ן שעשו ימבה כסף על השכרה לזוגות צעירים
לעומת זאת הרחבה של דירה לאותה משפחה עצמה ברוב הפעמים לא מזיקה כלל, ונעשית באנושיות ובהתחשבות.

(אם אתם מרגישים שיש שכן נוסף שלוחץ בכם לחתום על אישור, סביר מאד להניח שהוא קיבל על כך שכר מראש מהקבלן כדי לשכנע אותכם... מנסיון.)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה