דיון קומדיה ללא צורך בסוגריים בסוף כל פאנץ'- מוצר במהדורה מוגבלת?

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

(כאן צריך לצחוק).

הסוגה הספרותית בציבור החרדי הייתה, עד לפני כמה שנים, מאד מוגבלת.
השנים שעברו עליה הרחיבו אותה וכיום גם ספרי פנטזיה (שאפשר לומר שזה ה'טרנד' החדש בספרות החרדית), אליגוריה ומדע בדיוני אינם מוצרים נדירים על המדף.
לפי קצב ההתקדמות נתן להאמין שבשנים הקרובות גם המותחנים ינדדו מן האקשן והאימה אל הפוליטיקה ואפילו הפסיכולוגיה, וספרי רגש- שגם ככה לא נדירים- יעמיקו בנושאים שעד היום לא פתחו (זה גם 'טרנד' לאחרונה. האם זה טוב ובאיזה אופן- נושא לדיון אחר).

נשארנו עם ענף אחד, שאי אפשר לומר שלא נכתבו בו ספרים, כן אפשר לומר שהוא אולי הענף הקשה ביותר לכתיבה איכותית. ובדגש על איכותית- כי בדיחות לא מאד קשה לכתוב, ספר קומדיה- כן.

אז- איך נגשים לענף הזה?
סיפור קומדי טוב, דמות ראשית, דמות משנית, סיפור שבאמת גורם לצחוק ולא באילוץ.
אחד הסגנונות הנפוצים הוא סאטירה- אבל הוא לא היחיד.

אז מה אתם חושבים?
על מה כדאי לשים דגש? איך להזהר (כי קומדיה דורשת זהירות רבה. מאד. ואשרינו שאנחנו בציבור שמכיר בזה.)?
איך כותבים קומדיה טובה? והאם נראה לכם שיש לענף הזה צפי לפרוח?
דעתכם המקצועית- כאן.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
בס"ד

(כאן צריך לצחוק).

הסוגה הספרותית בציבור החרדי הייתה, עד לפני כמה שנים, מאד מוגבלת.
השנים שעברו עליה הרחיבו אותה וכיום גם ספרי פנטזיה (שאפשר לומר שזה ה'טרנד' החדש בספרות החרדית), אליגוריה ומדע בדיוני אינם מוצרים נדירים על המדף.
לפי קצב ההתקדמות נתן להאמין שבשנים הקרובות גם המותחנים ינדדו מן האקשן והאימה אל הפוליטיקה ואפילו הפסיכולוגיה, וספרי רגש- שגם ככה לא נדירים- יעמיקו בנושאים שעד היום לא פתחו (זה גם 'טרנד' לאחרונה. האם זה טוב ובאיזה אופן- נושא לדיון אחר).

נשארנו עם ענף אחד, שאי אפשר לומר שלא נכתבו בו ספרים, כן אפשר לומר שהוא אולי הענף הקשה ביותר לכתיבה איכותית. ובדגש על איכותית- כי בדיחות לא מאד קשה לכתוב, ספר קומדיה- כן.

אז- איך נגשים לענף הזה?
סיפור קומדי טוב, דמות ראשית, דמות משנית, סיפור שבאמת גורם לצחוק ולא באילוץ.
אחד הסגנונות הנפוצים הוא סאטירה- אבל הוא לא היחיד.

אז מה אתם חושבים?
על מה כדאי לשים דגש? איך להזהר (כי קומדיה דורשת זהירות רבה. מאד. ואשרינו שאנחנו בציבור שמכיר בזה.)?
איך כותבים קומדיה טובה? והאם נראה לכם שיש לענף הזה צפי לפרוח?
דעתכם המקצועית- כאן.
אפשר דיוק? קומדיה לשם קומדיה או קומדיה נחבאת בתוך מתח/רגש/פנטזיה...

חי מינץ

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
יש ספרים כאלה היום (חוץ מספרי בדיחות קרש)?
לא יודעת כמה זה יתפוס אצלנו, לא כל עוד לא מעורב בזה ז'אנר נוסף...
גרשון נחמנוביץ' באחד מהספרים שלו "ושמחת בחייך" היה חלק שלם של מאמרי סאטירה
וגם מ. ארבל הוציא ספר שלם (סוללה חזקה) שכל כולו קומדיה

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מעט מאד.

לא יודעת כמה זה יתפוס אצלנו, לא כל עוד לא מעורב בזה ז'אנר נוסף...
גם אני הייתי חושבת ככה. אבל זה מה שאמרו בעבר על פנטזיה, והנה- הקצב שלה הולך ועולה על מדף הספרים החרדי.
אז אולי יש דרך? ואולי מכאן נוכל לפרוץ- דרך הז'אנר המאד מוצלח- שבקושי בקושי נגעו בו?

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
קומדיה בתור קומדיה לא תצליח יותר מדי לדעתי. זה עובד יותר בסרטים וגם שם מכניסים עלילה בתווך (וגם קולות צחוק, כדי שתבין ש: כאן אמורים לצחוק). אתה בעצם מכוון לסיפורים קצרים?
אישית:
ושמחת בחייך - ספר בדיחות המיועד לילדים.
סוללה חזקה - נדמה לי שקראתי פעם ומיהרתי לסגור. לא משהו שהצחיק אותי, אולי מגוחך או מוקצן, אבל לא "קומדי" בשביל לגרום לי להמשיך לקרוא.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
אולי אני סתם מטעה, כי בפועל זה אפשרי, רק שתצטרך להיות מאד מקורי ושנון כדי שזה באמת ירוץ.
אני למשל מתכננת ספר פנטזייה עם קטעים מצחיקים, אבל לא הייתי מכניסה את זה בגזרת הקומדיה, אולי יותר משעשע, במיוחד כאשר לכל אחד יש את הראייה שלו. מה שיצחיק אותך - לא דווקא יצחיק את האחר (סוללה חזקה לא גרם לי לצחוק, כפי שכתבתי קודם).

מיהי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לפי איך שאני רואה את זה, לכל ספר - מתח \ רגש \ פעולה \ פנטזיה יש את התפאורה (מתח \ רגש וכו ...) אבל בתכלס - הסיפור האמיתי הוא הרבה פעמים הכי בנאלי שיש.
כתבו את זה פה פעם, לדוגמה - ילד יתום מאב ומאם שגדל אצל דודים שלו המרושעים ולא קוסם בעולם קסמים.
מה שאני באה להגיד זה - שלא הבנתי מה הכוונה "קומדיה לשם קומדיה", תמיד תהיה העלילה האמיתית שגורמת לנו להמשיך לקרוא.
איך אפשר ליצור ספר שהוא רק מצחיק? בלי שום פאנצ'?
או שלא הבנתי את כוונת המשורר.

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לפי איך שאני רואה את זה, לכל ספר - מתח \ רגש \ פעולה \ פנטזיה יש את התפאורה (מתח \ רגש וכו ...) אבל בתכלס - הסיפור האמיתי הוא הרבה פעמים הכי בנאלי שיש.
כתבו את זה פה פעם, לדוגמה - ילד יתום מאב ומאם שגדל אצל דודים שלו המרושעים ולא קוסם בעולם קסמים.
מה שאני באה להגיד זה - שלא הבנתי מה הכוונה "קומדיה לשם קומדיה", תמיד תהיה העלילה האמיתית שגורמת לנו להמשיך לקרוא.
בוודאי שיש עלילה.
לזה בדיוק אני מתכוונת- ספרי בדיחות או אפילו קטעי הומור קיימים בשוק, ספרי עלילה (סיפור) בז'אנר קומדיה- כמעט ואין.
הכוונה היא לא לספר רגש/ מתח/ סיפור לילדים מצחיק... אלא לספר קומדיה, בז'אנר הזה.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
גם לי לא ברור. לכן אמרתי שמאד קשה שירוץ, אולי הכוונה שהעלילה תהיה משנית לקומדיה ולא הפוך. כי תכל'ס חייב איזושהיא עלילה שתצמיד את הקורא לספר.
אגב, מישהו קרא את מלך הטרולים של שרי רובל? הבנתי שהיא כותבת הרבה קטעי הומור והספר היה מעניין ומשעשע, אבל לא הבנתי האם חלק ממרכיבי הזאנר שלו הוא קומדיה.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
בוודאי שיש עלילה.
לזה בדיוק אני מתכוונת- ספרי בדיחות או אפילו קטעי הומור קיימים בשוק, ספרי עלילה (סיפור) בז'אנר קומדיה- כמעט ואין.
הכוונה היא לא לספר רגש/ מתח/ סיפור לילדים מצחיק... אלא לספר קומדיה, בז'אנר הזה.
לצורך עלילה צריך לערב זאנר נוסף כי קומדיה בפני עצמה אין לה משמעות מלבד תגובות מוזרות של אנשים, סיטואציות מביכות, נפילות ברגעים הכי בעייתים וכו'. צריך איזשהו בסיס עליו יזרום הסיפור, טכנית אפשר להצמיד לכל תחום.

רק לשם הדוגמא, תציצי פה ותגידי לי באיזה זאנר היית ממקמת את הקטע? התכנון להמשך הספר הוא אותו רוח, רק נוטה מאד לפנטזיה. אבל אני לא הייתי קוראת לזה קומדיה, ממש לא...

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני חושב שספרות קומדיה בהחלט חסרה.
רק חשוב לא לבלבל בין ספר בדיחות לבין ספרות קומדיה.
ספרות קומדיה יכולה להיות עלילתית כמו כל סוגה אחרת. בדרך כלל היא תהיה קיצונית עד מופרכת, אבל עדיין - עלילתית.
מה שכן, הכותב צריך להבין בתחום. לא מספיק סתם לשזור בדיחות קרש מוכרות בתוך עלילה קלאסית.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
אני חושב שספרות קומדיה בהחלט חסרה.
רק חשוב לא לבלבל בין ספר בדיחות לבין ספרות קומדיה.
ספרות קומדיה יכולה להיות עלילתית כמו כל סוגה אחרת. בדרך כלל היא תהיה קיצונית עד מופרכת, אבל עדיין - עלילתית.
מה שכן, הכותב צריך להבין בתחום. לא מספיק סתם לשזור בדיחות קרש מוכרות בתוך עלילה קלאסית.
מסכימה לגמרי. בדיחות אני נהנית לקרוא בעלוני שבת, כשהם מוגשים בטעימות קטנות, פחות בספרים...

אוראל סולטן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לפי מה שאני זוכר יש ממש מעט.
הנה כל מה שמצאתי:

1) סוללה חזקה - מ. ארבל.
2) בעבור צלחת צ'ולנט, ציפור מתח (טיפה קומי) - נחמן גרשונוביץ.
3) הדבש והעוקץ - ד. נויגרשל.
4) תן לישון, געציל! - נתן גלנט.
5) זעליג (לא האלה עם הבדיחות, האלה עם הסיפורים) - יוסף כהן.
6) עליה השלום - דבורי רנד.
7) ספרי יעל רועי (ובפרט זוזוז, החלום על המגבעת ועוד...).
8) נתב"ג בן גוריון - יצחק פלדמן.
9) האור הגנוב - איז'ו ליבוביץ.
10) האיש של החסד האחרון - ר' משה שפיגל (הומור שחור...).
11) דנה בסוגיה - דנה שוורצמן (2 כרכים.).
12) זוג יונים, ברצינות - לאה מיזל (עליזה.).
13) המשודך המתוסבך - בעילום שם.
14) ילדים גדולים - ש. ברקוביץ.

ו...זהו! זה מה שמצאתי. לא הרבה כ"כ יחסית לז'אנר.

באמת צריך מישהו שירים את הכפפה (לא חברה', אל תסתכלו עלי, זה אחד הדברים הקשים לכתוב ספר כזה. אולי בהזדמנות, כשבעז"ה יהיה לי יותר זמן וכוח...).

אז בואו ותגידו מה אתם חושבים על הספרים הנ"ל!

גרשון נחמנוביץ'
נחמן גרשונוביץ...

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
רק לשם הדוגמא, תציצי פה ותגידי לי באיזה זאנר היית ממקמת את הקטע? התכנון להמשך הספר הוא אותו רוח, רק נוטה מאד לפנטזיה. אבל אני לא הייתי קוראת לזה קומדיה, ממש לא...
על פי תחילת הפרק- רגש, אם בהמשך נוטה יותר לפנטזיה- אז פנטזיה.
באמת לא קומדיה.
קומדיה לא מחייבת שהאופי של הגיבור יהיה מצחיק, או שהוא יהיה שנון באופן מיוחד (או שלומיאל)- קומדיה היא בעיקר צורת כתיבה, אופן הסתכלות על החיים המובע בכתיבה- דרך הנקודות המפתיעות שבהם, הלא צפויות, והמתמקדות לעתים דווקא על רגעים מביכים שקורים לכולנו וכולנו מתאמצים לעבור מהם מהר- מהר לסדר היום.
הקומדיה נותנת לנו זווית שונה, מעוררת מחשבה, ומרגיעה אותנו ביחס למלא אירועים.
קומדיה טובה לא תתן לנו רק לצחוק וללכת להמשיך בחיינו, היא תשנה משהו בהסתכלות, במחשבה.
והקומדיה הזאת מאד חסרה, לדעתי.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
אז בואו ותגידו מה אתם חושבים על הספרים הנ"ל!

[ISPOI
על פי תחילת הפרק- רגש, אם בהמשך נוטה יותר לפנטזיה- אז פנטזיה.
באמת לא קומדיה.
קומדיה לא מחייבת שהאופי של הגיבור יהיה מצחיק, או שהוא יהיה שנון באופן מיוחד (או שלומיאל)- קומדיה היא בעיקר צורת כתיבה, אופן הסתכלות על החיים המובע בכתיבה- דרך הנקודות המפתיעות שבהם, הלא צפויות, והמתמקדות לעתים דווקא על רגעים מביכים שקורים לכולנו וכולנו מתאמצים לעבור מהם מהר- מהר לסדר היום.
כמו שחשבתי, תודה!
הקומדיה נותנת לנו זווית שונה, מעוררת מחשבה, ומרגיעה אותנו ביחס למלא אירועים.
קומדיה טובה לא תתן לנו רק לצחוק וללכת להמשיך בחיינו, היא תשנה משהו בהסתכלות, במחשבה.
והקומדיה הזאת מאד חסרה, לדעתי.
מעניין, קדימה תרימי את הכפפה. אני פחות קוראת ספרים בזאנר, אולי כי לרוב הם אכזבו אותי או דיברו על מושגים המוכרים לסופר (קהילות, חסידויות) ובעיקר כי יש בודדים.

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מעניין, קדימה תרימי את הכפפה.
יש לי חלום כזה. אולי יום אחד.
לכתוב קומדיה טובה זה אחד הדברים היותר מסובכים בספרות (אפילו יותר מפנטזיה, לדעתי) ואולי המסובך מביניהם.
אם באמת תהייה לי סיעתא דשמייא והכתיבה שלי תגיע לרמות האלו יום אחד... אמן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה