דרוש מידע צבעים - מי יגאל אותי עם תשובה לשאלה הזו?

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מאליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
יוצרי ai

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני לא מבין מה לא היה ברור בזה ש

ולמי שלא הבין
אז בא נסכם ככה:
יש את הצבע עצמו שזה מציאות ברורה ולא נתונה לפרשנות
יש את מה שאני ואתה רואים שגם זה אותו דבר
כי זה אותו אורך גל

וכל הוויכוח האם החוויה הפנימית היא אותה חוויה או לא

וזה בעצם שאלת השואל

ועל זה עניתי
שאם החוויה שלי כשאני רואה שחור זה כמו החוויה שלך שאתה רואה לבן
זה בהכרח לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת
כי שחור הוא צבע מפחיד ולבן לא

לכן בהכרח שלא יהיו פערים גדולים מדאי

לי גם הייתה תקופה שהתחבטתי רבות בשאלה הזאת.
בסוף הגעתי למסקנה שכולנו רואים אותם צבעים.
תסתכלו על התמונה הזאת למשל
צפה בקובץ המצורף 1782074
כולנו מסכימים שיש היגיון בסדר של הצבעים.
צהוב ליד כתום ליד אדום ליד ורוד וכן הלאה.
אם כל אחד מאיתנו היה רואה את הצבעים אחרת, אז לא היינו מסכימים שיש כאן סדר.
(נגיד אם יש אנשים שהשחור שאני רואה אצלם זה לבן אז מבחינתם השחור אמור להיות ליד הצהוב ולא ליד החום)
אכן, אני חושב שאין היגיון בסדר הזה...
ואני רואה אותם צבעים כמוכם
אז בא נסכם ככה:
יש את הצבע עצמו שזה מציאות ברורה ולא נתונה לפרשנות
יש את מה שאני ואתה רואים שגם זה אותו דבר
כי זה אותו אורך גל

וכל הוויכוח האם החוויה הפנימית היא אותה חוויה או לא

וזה בעצם שאלת השואל

ועל זה עניתי
שאם החוויה שלי כשאני רואה שחור זה כמו החוויה שלך שאתה רואה לבן
זה בהכרח לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת
כי שחור הוא צבע מפחיד ולבן לא

לכן בהכרח שלא יהיו פערים גדולים מדאי
מי אמר לך ששחור הוא צבע מפחיד?
לי די ברור שהחוויה שלי מצבע היא לא כמו שלך
חוויות של בני אדם זה דבר שבדרך כלל שונה

אתה לא חושב שהגיוני שצהוב ליד כתוב וכתום ליד אדום ואדום ליד ורוד וורוד ליד סגול?
מבחינת גוונים וקרבה של צבעים.
ארבעת אלה כן
הכחול ליד הורוד בעיני קשור גבולי
החום ליד הירוק לא קשור

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מי אמר לך ששחור הוא צבע מפחיד?
לי די ברור שהחוויה שלי מצבע היא לא כמו שלך
חוויות של בני אדם זה דבר שבדרך כלל שונה
אם תיקח שני תינוקות שלא לימדו אותם שום דבר
אתה תראה ששניהם באופן טבעי מפחדים מהחושך
והשאלה היא כמובן שאם החוויה שלהם של שחור לאחד מהם הוא לבן ולאחד הוא שחור
הכיצד הם שניהם מפחדים?

ילילי

משתמש מקצוען
ארבעת אלה כן
הכחול ליד הורוד בעיני קשור גבולי
החום ליד הירוק לא קשור
בחבילה הספציפית הזאת מספר הצבעים מועט והגיוני שאין ממש קשר רציף בסדר הצבעים.
אבל בגדול יש קשר.

חוץ מזה שליד הוורוד יש סגול וליד הסגול יש כחול.
כנראה התכוונת בין הכחול הכהה לירוק בהיר. וזה כמובן מתוך אילוץ. אם היה גם תכלת בחבילה היו שמים אותו בין הכחול הכהה לירוק הבהיר.

ולגבי החום והירוק, הגיוני שליד חום יהיה גוון כהה ולא בהיר.

תסתכלו בחבילות יותר גדולות.
1727173248827.png

בחבילה הספציפית הזאת מספר הצבעים מועט והגיוני שאין ממש קשר רציף בסדר הצבעים.
אבל בגדול יש קשר.

חוץ מזה שליד הוורוד יש סגול וליד הסגול יש כחול.
כנראה התכוונת בין הכחול הכהה לירוק בהיר. וזה כמובן מתוך אילוץ. אם היה גם תכלת בחבילה היו שמים אותו בין הכחול הכהה לירוק הבהיר.

ולגבי החום והירוק, הגיוני שליד חום יהיה גוון כהה ולא בהיר.

תסתכלו בחבילות יותר גדולות.
צפה בקובץ המצורף 1782220
הסדר הוא צבעים שדומים-המרחק ביניהם לפי RGB לא גדול.
זה מדד אובייקטיבי.

באקינגהם

משתמש מקצוען
כולנו מכירים את הסיפור עם הרמב"ם של העיוור מלידה שריפאו אותו וכשהרמב"ם הגיש לו מטפחת בצבע אדום הוא ידע את הצבע וכך נחפשה התחזותו
עכשיו, מי אמר שכל אחד מאיתנו לא רואה צבע אחר והאדום שלי הוא הכחול שלך? שתינו קוראים לזה אדום כי זה מה שלימדו אותנו אבל למעשה כל אחד רואה צבע אחר כמו שלכל אחד יש פרצוף אחר
אין באמת דרך לברר את זה כי כמה שתתאמץ להסביר לשני איך נראה אצלך האדום הוא לא יבין כמו בסיפור עם העיוור...
תתעמקו פרק זמן בשאלה ותבינו אותה
(מקווה שחוקי לשאול כזאת שאלה בפרוג אבל אשמח אם למישהו יש הסבר שמניח את הדעת)
סליחה אבל אני בכלל בהלם ולא מבין למה ואיך עולה בכלל בדעתך האפשרות שאכן צבעים נראים אותו הדבר לשני בני אדם. אין שום היגיון וגם לא שום הוכחה או סברא לומר שזה כך. ודאי הרבה יותר מסתבר שכל אחד רואה כל גוון וצבע באופן אחר לחלוטין והשמות אדום ירוק כחול וכו' הם קודים לאותם גוונים אפילו שהם נראים אחרת לכל אחד.
ואם זה נראה לך מגוחך מה שכתבתי - אולי זה עצמו התשובה לשאלה שלך... :)

אניגמאמין

משתמש פעיל
סליחה אבל אני בכלל בהלם ולא מבין למה ואיך עולה בכלל בדעתך האפשרות שאכן צבעים נראים אותו הדבר לשני בני אדם. אין שום היגיון וגם לא שום הוכחה או סברא לומר שזה כך. ודאי הרבה יותר מסתבר שכל אחד רואה כל גוון וצבע באופן אחר לחלוטין והשמות אדום ירוק כחול וכו' הם קודים לאותם גוונים אפילו שהם נראים אחרת לכל אחד.
ואם זה נראה לך מגוחך מה שכתבתי - אולי זה עצמו התשובה לשאלה שלך... :)
נראה לך שזה נראה שונה לגמרי, או שונה קצת, גוון קצת שונה.
מעניין אותי לדעת.
וודאי שכל אחד חווה כל חוויה בצורה שונה, וודאי שצבעים שונים משפיעים עליו שונה, אבל לומר שרואים שונה.
האמת, הסתפקתי בזה גם אני שנים, איך יהיה אפשר להוכיח את זה....

נראה לך שזה נראה שונה לגמרי, או שונה קצת, גוון קצת שונה.
מעניין אותי לדעת.
וודאי שכל אחד חווה כל חוויה בצורה שונה, וודאי שצבעים שונים משפיעים עליו שונה, אבל לומר שרואים שונה.
האמת, הסתפקתי בזה גם אני שנים, איך יהיה אפשר להוכיח את זה....
להוכיח א"א.
זה כמו להוכיח שהכאב בטן שלי ושלך שונה. או זהה.

רב פעלים

משתמש מקצוען
טענה לא הגיונית מבחינה מדעית בגלל מבנה גלגל העין, וממש לא מתקבל על הדעת להגיד שיש תדר משובש או שונה בצורת הפיענוח של המוח.
בכל מקרה הנדון מיותר כי אם אין דרך להוכיח את זה, אז זה באמת לא משנה כלום, וזה רק ראיה שאין לזה שום השלכות על כלום - כי אילו היו כאלו היה ניתן להוכיח. [ואין שום משמעות לאמת שלא ניתנת להוכחה]

אניגמאמין

משתמש פעיל
טענה לא הגיונית מבחינה מדעית בגלל מבנה גלגל העין, וממש לא מתקבל על הדעת להגיד שיש תדר משובש או שונה בצורת הפיענוח של המוח.
בכל מקרה הנדון מיותר כי אם אין דרך להוכיח את זה, אז זה באמת לא משנה כלום, וזה רק ראיה שאין לזה שום השלכות על כלום - כי אילו היו כאלו היה ניתן להוכיח. [ואין שום משמעות לאמת שלא ניתנת להוכחה]
למה? זה ברור שמדעית זה אותו צבע.
על זה אין חולק.
השאלה היא איך אני רואה אותו.
כי הגיוני שיש אנשים שרואים את העולם יותר כהה או יותר בהיר, (בגלל רמת החשיפה לאור שהתאים שלהם.... או משהו כזה)
וכמו כן הגיוני שווירוס יעשה לשני אנשים בעיות שונות. למרות שמדעית הוא אותו דבר, אז יכול להיות שאנשים חווים את הצבע ורואים אותו שונה. לא יודע איך לבדוק את זה...

אניגמאמין

משתמש פעיל
אתם נוגעים בשאלה פילוספית אחרת, שלא כל כך פופלרי לשאול היום (בגלל תורת הגזע וכו')
האם שחור באמת מסמל רוע. ולבן טוהר? או שזה התניה שאנחנו רגילים אליה.
ברור לי שאנשים שחורים לא מקשרים את השחור לרוע והלבן לטוהר, אולי להיפך.
אבל נראה לי זה לא השאלה המקורית

ליאורה ז.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
וכמובן חייבים לזכור שיש בורא לעולם והעולם בנוי בצורה מאד מסודרת
אז לכאורה גם העניין של הצבעים נברא בצורה ישרה וכולם רואים אותו דבר
כמו שאדם הראשון קרא לשור -"שור"
ועד היום כולם קוראים לו "שור"
ו..אין חולק על זה של"שור" יש קרניים ו-4 רגליים וכו'

נראה לי על אותו רעיון :unsure:

%IOO

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כולנו מכירים את הסיפור עם הרמב"ם של העיוור מלידה שריפאו אותו וכשהרמב"ם הגיש לו מטפחת בצבע אדום הוא ידע את הצבע וכך נחפשה התחזותו
עכשיו, מי אמר שכל אחד מאיתנו לא רואה צבע אחר והאדום שלי הוא הכחול שלך? שתינו קוראים לזה אדום כי זה מה שלימדו אותנו אבל למעשה כל אחד רואה צבע אחר כמו שלכל אחד יש פרצוף אחר
אין באמת דרך לברר את זה כי כמה שתתאמץ להסביר לשני איך נראה אצלך האדום הוא לא יבין כמו בסיפור עם העיוור...
תתעמקו פרק זמן בשאלה ותבינו אותה
(מקווה שחוקי לשאול כזאת שאלה בפרוג אבל אשמח אם למישהו יש הסבר שמניח את הדעת)
בלת"ק

אני בטוחה שזה לא נכון
כי אם יש בתורה "הלכות" על צבעים סימן שאני ואתה רואים את אותו הצבע!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה