דרוש מידע עזרה כספית להורים (מבחורה)

מצב
הנושא נעול.

מסלול מחדש

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
נכון
בנוסף, התקופה הזו היא גם ככה רגישה ולחוצה, בדכ חברות נשואות, עבודה, שידוכים עולים-יורדים כל הזמן,
לא כל בחורה תרצה להכניס את עצמה ללחץ כזה של הלוואה/משכנתא, כשהיא נושאת את העול הזה לגמרי לבד
מסכימה, זה מלחיץ מאוד כל התהליך הזה של קניית דירה
אם ההורים או בני משפחה מסוגלים לעזור בזה (אפילו טכנית ורגשית ולא כלכלית) זה יכול להקל מאוד מאוד

שולי איטח

משתמש מקצוען
חפשו כאן בפורום את המאמרים של עו"ד נתן רוזנבלט בנושא כדאיות מחיר למשתכן ועד כמה חבל להפסיד זכאות זאת.
יכול להיות
אבל תלוי כמה זמן יחכו
אצל הבת שלי אם היינו קונים דירה כשהתחילה שידוכים
זה היה במחיר פחות ממחיר למשתכן היום
עברו כמה שנים טובות והמחירים בדירות עלו מאוד
חברות שלה שהתחתנו בנות 20 הצליחו לקנות בירושלים
היום זה בכלל לא בכיוון
יש פער של 600 אלף לפחות ואני מדברת על לקנות דירה מוכנה לא לחכות 7 שנים
כמובן שהיום היא נרשמת למחיר למשתכן
אז נכון שאף אחד לא יכול לדעת מראש, אבל לא לשלול לגמרי

אני וביתי

משתמש מקצוען
יש בזה הלכה פסוקה מה כל הוויכוח?
שו"ע סימן ער
מציאת בנו ובתו הסמוכים על שולחנו אע"פ שהם גדולים ומציאת בתו הנערה אע"פ שאינה סומכת על שולחנו ומציאת עבדו ושפחתו הכנענים ומציאת אשתו הרי אלו שלו

(וה"ה אם הרויחו בסחורה או במלאכה (נ"י ססי' קע"ז בשם עיטור) אבל אם מת אינו מוריש מלאכת בן אחד לשאר יורשיו) (הגהות שניות דמרדכי דב"מ)

ההורים לא חייבים לשלם כלום לבת ובוודאי שלא חתונה והבת חייבת לתת את המשכורת להורים. דעת בע"ב היפך וכו.
מכאן ניתן לדון מה ראוי ומה מקובל

avim10

משתמש מקצוען
בלת"ק
על פי ההלכה, כל המשכורת שייכת להורים (כל ילד הסמוך על שולחן ההורים, כל ההכנסות שייכות להורים)
סוף סוף בעמוד 5 באשכול מישהו כותב את הדבר הבסיסי, מדהים שבפורום חרדי עד כדי כך אין משקל להלכה :(
מציאת בנו ובתו הגדולים, מציאת עבדו ושפחתו העברים, מציאת אשתו שגירשה אף על פי שלא נתן כתובה, הרי אלו שלהן.

תנן במשנה ב"מ יב,א:
עי' סוטה כב. (הובא ברש"י סוף אלו מציאות)
הבאתי שורה אחת מתוך מאמר שלם של הרב צבי בן יעקב, אם תרצו אביא אותו בעז"ה בהמשך
מסקנתו (ומסקנת עוד רבים וטובים) היא שילד שיכול לזון את עצמו אינו נחשב סמוך על שולחן אביו
גם אם בפועל כל הוצאות המחיה שלו הן ע"ח אביו
אשמח מאד לראות את המאמר או קישור אליו
ניתן להניח שגם האנשים פה שלוקחים לבת את כל המשכורת שעבדה עליה קשה, לא באמת נוהגים ע"פ דין תורה בשאר אורחות חייהם. אז לפני שמנפנפים בדין תורה כלפי ירושת הבת או המשכורת שלה, תבדקו אם הציות שלכם לתורה הוא סלקטיבי איפה שנעים ונח לכם.
הפוסל במומו פוסל.
תחשוב טוב למה אתה כ"כ בטוח שאנשים לא נוהגים לפי דין תורה בכל אורחות חייהם...

הציות שלנו הוא לא סלקטיבי, ואנחנו לא "לוקחים" לה, היא גם חונכה לציות לא סלקטיבי, ויודעת את ההלכה ונותנת בשמחה. (כמובן שמכירים לה טובה על הסיוע בפרנסה, וחוסכים בעצמנו עד כמה שניתן את כל הכסף לחתונתה, ובכל מקרה ההתחייבות עבור נישואיה עוברת בהרבה את מה שקיבלנו/נקבל).
ע"פ דין תורה אב יכול למכור את בתו לשפחה ולהשיא אותה למי שמשלם לו הכי הרבה כסף עבורה.
כמובן שלא קיים כיום - ע"פ דין תורה, כיון ש: א. אין נוהג דין עבד עברי. ב. נכון רק עד גיל 12.5.
וניכר שאתה די חושב שזה "משהו פרימיטיבי", וטוב שלא קיים.
אז לידיעתך, כיהודים מאמינים, אנו יודעים שמה שכתוב בתורה הוא נכון ואידיאלי, אם זה לא מתאים להיום (וזה אכן לא מתאים, ולא קיים לפי דין תורה) - זה כי המציאות שלנו התקלקלה. אבל מה שכן קיים לפי דין תורה, מתאים ואידיאלי גם היום.

הפולניה

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
ההורים לא חייבים לשלם כלום לבת ובוודאי שלא חתונה והבת חייבת לתת את המשכורת להורים.
אם כך לפי ההלכה אז איך אמור להיות לה אוכל ובגדים, אם ההורים לא חייבים לה כלום והיא חייבת להם את כל המשכורת שלה?

rivkar

משתמש מקצוען
אם כך לפי ההלכה אז איך אמור להיות לה אוכל ובגדים, אם ההורים לא חייבים לה כלום והיא חייבת להם את כל המשכורת שלה?
אולי הכונה שצריכה לתת את המשכורת בקזוז ההוצאות שלה? (עונה מהשערה לא מידיעה)

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
היה לנו דיון כמה חברות על הנושא של עזרה להורים כספית מבחורה (שגרה בבית שיוצאת לעבוד גיל 18 + לא שלומדת )
האם עוזרות/נותנות להורים ממה שמרוויחות או שלא ואם כן כמה ?
אשמח לשמוע מהידע שלכם
תודה
לפי ההלכה אם היא גרה בבית ההורים וסמוכה על שולחנם הכסף שהיא מרוויחה שייך להם.

מסלול מחדש

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מעניין שאנשים פה פוסקים הלכה על סמך ציטוטים חלקיים
תשאלו רב שמוסמך לפסוק לפני שאתם כותבים

אני וביתי

משתמש מקצוען
סמוכה על שולחנם זה אומר שהכל עליהם.
אבל חתונה זה לא כלול וכמובן בגדים אפשר יד שניה למשל וכדו.
אפשר לצאת לדרך עצמאית ואז לא נחשבים סמוכים על שולחנם.

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
התגובות פה שהבנות יעבירו את כל המשכורת להורים הציפו לי בראש את הפסוק
"לא חרבה ירושלים אלא על שהעמידו דיניהם על דין תורה ולא עבדו לפנים משורת הדין"
הבנות היום גם ככה לקחו על עצמם על של פרנסה לפנים משורת הדין, גם ככה עוזרות המון המון בבתים צפופים באחים קטנים ועם אמהות שזקוקות המון לעזרה בבית, אז לבוא ולהגיד להם 'הנה כתוב בתורה' נראה לי שזה לא רצון ה', רגע לפני שהן נכנסות לעול החיים, תנו להם את הזכות להרגיש בעלות על כסף, להרגיש יכולת ועצמאות, לפנק את עצמם (כן מותר להם) זה יתן להם כח להמשך החיים, זה יתן להם חיות בעבודת ה', זה יתן להם אמונה בצדקת הדרך, אל תלכו במידת הדין עם מי שבאה להיות עזר, נותנת את החיים שלה ועוזרת גם בבית כבחורה כל כך הרבה וגם אח"כ כאישה בעז"ה, לכו לפנים משורת הדין. ותנו סנגוריה לעם ישראל ולא קטגוריה.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
התגובות פה שהבנות יעבירו את כל המשכורת להורים הציפו לי בראש את הפסוק
"לא חרבה ירושלים אלא על שהעמידו דיניהם על דין תורה ולא עבדו לפנים משורת הדין"
הבנות היום גם ככה לקחו על עצמם על של פרנסה לפנים משורת הדין, גם ככה עוזרות המון המון בבתים צפופים באחים קטנים ועם אמהות שזקוקות המון לעזרה בבית, אז לבוא ולהגיד להם 'הנה כתוב בתורה' נראה לי שזה לא רצון ה', רגע לפני שהן נכנסות לעול החיים, תנו להם את הזכות להרגיש בעלות על כסף, להרגיש יכולת ועצמאות, לפנק את עצמם (כן מותר להם) זה יתן להם כח להמשך החיים, זה יתן להם חיות בעבודת ה', זה יתן להם אמונה בצדקת הדרך, אל תלכו במידת הדין עם מי שבאה להיות עזר, נותנת את החיים שלה ועוזרת גם בבית כבחורה כל כך הרבה וגם אח"כ כאישה בעז"ה, לכו לפנים משורת הדין. ותנו סנגוריה לעם ישראל ולא קטגוריה.
כל אחד מהצדדים תפקידו לומר משהו אחר.

ההורים תפקידם לומר
הבנות היום גם ככה לקחו על עצמם על של פרנסה לפנים משורת הדין, גם ככה עוזרות המון המון בבתים צפופים באחים קטנים ועם אמהות שזקוקות המון לעזרה בבית, אז לבוא ולהגיד להם 'הנה כתוב בתורה' נראה לי שזה לא רצון ה', רגע לפני שהן נכנסות לעול החיים, תנו להם את הזכות להרגיש בעלות על כסף, להרגיש יכולת ועצמאות, לפנק את עצמם.
===
והבת תפקידה לומר
היות ואני חלק מהמשפחה וההורים זקוקים נואשות לכסף.
אז עלי להעביר להם את הכסף.
כל אחד מהצדדים צריך לומר, לעשות ולחשוב את מה שעליו לעשות.
=====================
דומה לזה
הבעל צריך ללמוד את חובותיו כלפי אשתו ולעומתו האישה צריכה להתמקד בחובותיה.

מסלול מחדש

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
והבת תפקידה לומר
כל אחד מהצדדים צריך לומר, לעשות ולחשוב את מה שעליו לעשות.
אם כך גם תפקידם של הנשואים לומר כך
הם קיבלו מההורים לא פחות, וזה שהתמזל מזלם להתחתן מוקדם לא אומר שההורים נתנו להם פחות מלאחותם הרווקה.

נראה מהאשכול הזה שמי שלמרבה הצער עוד לא התחתנה, מגיע לה עוד עונש: לעבוד בלי לראות את פרות עמלה.
בכנות, אני לא מצליחה להבין למה בת בכזאת סיטואציה בכלל מוכנה לעבוד...

shali

משתמש מקצוען
בלת"ק
אני התחתני אחרי כמה שנים של עבודה, עם סכום די יפה בצד
אין אצלנו מקובלות של לעשות כך או כך
מהבנה דיי מינימלית שילמתי את רוב הוצאות החתונה [חוץ מאולם] פאה, נדוניה שמלה, שכירות מהשניה הראשונה וכו' הכל
כולל סכום מסוים שהזזתי הצידה להון העצמי שהורי התחייבו
ואני מודה לה' שהיתה לי את האפשרות לא להזדקק להורים שלא חיבים לי כלוום

תותים בלבן

משתמש רשום
כנ"ל
עבדתי הרבה בבחרותי לפני שהתארסתי וצברתי הון עצמי גבוה מאד בשביל דירה
בזמן שחברותי בילו וכילו את משכורתן על שטויות. אני ניצלתי את הזמן והכסף.
הורי מודים לי על כך עד היום. זה חסך להם המון בתוך ההתחייבות הכספית.
וזה פירות שאוכלים אותם כאן בעוה"ז ויש לה שכר גם לעוה"ב.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה