דיון נספח לאתגר: יש לי ראיון

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אז כש @MIRIAMK הציעה לראשונה אתגר בראיון התפשט חיוך משועשע על שפתי.
ראיון? דווקא ראיון?
כן, מה רע?
לא, לא רע, נכפל בו כי טוב.
צחקקתי לי, ונתתי לזכרונותי להפליג אחורה תוך כדי הקלדה נמרצת.

בכיתה ט' קיבלנו משימה מיוחדת וסודית לשיעורי בית. תלמידות יקרות, לאור ההתמקצעות שלנו בכתיבת שירים, עליכן לראיין משוררת.
משוררת? משוררת.
משוררת!
הלכו התלמידות וראיינו את סבתא שלהן, דודה שלהן ושכנה מבוגרת שהייתה כותבת שירים בילדותה.
החלטתי אני שלא כך יהיה. אני אראיין את אחת המשוררות המפורסמות. וואי וואי איזה מגניב זה יהיה! יהיה לי את שיעורי הבית הכי יפים מכל הכיתה.
התקשרתי אליה נרגשת כולי. הלו?
שלום.
אהמ... שלום. מדברת... (מסמיקה, מגמגמת, מגלגלת את החוט של הטלפון סביב האצבע) : אני סטודנטית (סמיילי כוכבים בעיניים) לספרות, וקיבלתי שיעורי בי-קיבלתי משימה לראיין משוררת. אפשר לראיין אותך?
צחוק קל, בשמחה. למה לא.
הופה.
עכשיו מה?

אחר כך למדתי שצריך להכין שאלות מראש. אז בראיון הבא התקשרתי למשטרה, אחת אפס אפס, עם דף ועט מוכנים כבר, ואמרתי למוקדן "שלום וברכה, אני סופרת (אלפי כוכבים) וכותבת כעת ספר המעורב בסיפור רצח. אשמח לדבר עם חוקר משטרתי בכיר על מנת לקבל ממנו פרטים ואינפורמציה. (נשיפה ארוככההה "יו איזה יפה יצא לי! עכשיו הם מיד יפלו לפני בהתרפסות ואני אראיין אותם")
- אנלא מבין, אין מספיק ספרים על רצח? שאל המוקדן וניתק.

שנים חלפו מאז אותו מאורע הסטורי. ויהי היום וזכינו באתגר. מרים באה ובפיה רעיון: ראיון.
ראיון?
ראיון.
אוקי? אז איך עושים ראיון?
ואז התחיל פולמוס מיילים על הנושא בכלליות. איך מבצעים ראיון, למה מבצעים ראיון ומה הולך לצאת מזה?
עוד כמה שרשורי מיילים ארוכים (שנקטעו מדי פעם ב"ששש אני באמצע ראיון, נדבר אחר כך"), ובסופו של דבר אפינו את האתגר, שנמצא כאן.
פה הפדבקים, הביקורות וההארות.
בהצלחה!

נערך לאחרונה ב:

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
רעיון מקורי ומעניין במיוחד.
אתגר אמיתי.

בהצלחה לכולנו.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
רק שאלה, חושבת שיש הבדל בין ראיון פנים מול פנים לבין ראיון כתוב... הוא פחות ספונטני, איך אמור להתנהל ראיון כזה, בהתאם לאתגר?

אנשים פה לא אומרים את השם שלהם אז להיפגש ודאי לא... ;)

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@הדוויג כל הכבוד

אתה הנחשון שמתווה את הדרך לאתגר כזה מקורי, שדורש סיעור מוחות של המראיין והמרואיין גם יחד.

בינינו, על מה אפשר לכתוב?
הרי אף אחד אינו רוצה באמת לחשוף למה נזרק מהישיבה קטנה בעיצומו של סדר, ולא את מסכת השידוכים שעברה עליו, ובטח לא לספר על העסק ז"ל שפתח (שירותי טלטול עלונים, פתיחת בקבוקי קריסטל, והארכת שעון שבת, התשלום במוצ"ש ובהבלעה) וגם לא בטוח שזה מעניין אותנו.

אבל הבאת פה ראיון מחכים ומעניין שאולי יופיע אפילו בפעקל'ע.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
רק שאלה, חושבת שיש הבדל בין ראיון פנים מול פנים לבין ראיון כתוב... הוא פחות ספונטני, איך אמור להתנהל ראיון כזה, בהתאם לאתגר?

אנשים פה לא אומרים את השם שלהם אז להיפגש ודאי לא... ;)
בחיים האמיתיים ראיונות אומנם נעשים גם פא"פ, אבל בפעמים אחרות בשיחת טלפון/מייל/פגישה אינטרנטית. באתגר הזה זה יעשה מיילית/פורומית. נסחו רשימת שאלות, נסו לנתב אותן לאזורים מלאי הדם והעוקץ, וכשהתשובות חוזרות מצצו דווקא את הוורידים הנפוחים.
הרי אף אחד אינו רוצה באמת לחשוף למה נזרק מהישיבה קטנה בעיצומו של סדר, ולא את מסכת השידוכים שעברה עליו, ובטח לא לספר על העסק ז"ל שפתח (שירותי טלטול עלונים, פתיחת בקבוקי קריסטל, והארכת שעון שבת, התשלום במוצ"ש ובהבלעה) וגם לא בטוח שזה מעניין אותנו.
שירותי טלטול עלונים עשויים להיות כתבה אדירה. מי לא ירצה לשתף? :eek:
וברצינות, זה האתגר שלכם! אם העורך כותב לכם "תוציא לי כתבה על דיוור עלונים" אז אתם תוציאו כתבה על דיוור עלונים! גם אם אנשי הקשר שלכם הם אנשים אפרוריים שאמא שכחה ללמד אותם לחייך, העברית שלהם משובשת ודיסלקטית והם לא מעוניינים לדבר בכלל.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
עולה לי הלחצדם מהתרגשות.
מתחילה לשפשף את המוח...

מרים קרייטמן

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
צודקת בהחלט. ראיון פנים אל פנים קל יותר מבחינת איסוף פרטי הרקע והספונטניות של השיחה.
אז מה, מי אמר שקל להיות עיתונאי?!
ולא רק זה, ראיון כתוב יכול לתת תמונה מצוינת לא פחות, במיוחד אם שני הצדדים זמינים והראיון נערך במקביל: קוראים, עונים, לפי התשובה מרחיבים את השאלה, ושוב שואלים ועונים... זה לא חייב להיות תשאול חד פעמי, עם רשימת שאלות שעליהם עונים פעם אחת ולא יותר, אלא ראיון ב"הלוך וחזור", שמתעדכן ומשתכלל מתשובה לתשובה.
בין לבין יש אופציה שלישית שלא הזכרת: ראיון טלפוני.
אם הניק/ית מאשר, אפשר לתאם ראיון בטלפון. (ניתן לחסום את זיהוי המתקשר. מכירים?) ראיון טלפוני נותן גם את הפן הספונטני, גם חוסך את ההזדהות המלאה, וגם מקל על המראיין.

זה בדיוק חלק מהאתגר... ברוב המקרים, העורך לא נותן רשימת נושאים, והעיתונאי/ת האומלל חייב לחפור מתחת ומעל האדמה כדי למצוא נושא מעניין לראיון, וכמובן, גם מרואיין מתאים...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ולגופו של ענין מי רוצה שאראיין אותו? נראה לי מעניין.
מקסימום כמנהג עיתוני התקופה אראיין בכאילו, ומקסימום אכתוב שראיינתי את יהודית שולם על הילדים שפרחו מהקן וחוזרים לשבת ולא שוטפים כלים. או את הגברת זלץ ונעשה לכם סדר בארונות.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
בין לבין יש אופציה שלישית שלא הזכרת: ראיון טלפוני.
אם הניק/ית מאשר, אפשר לתאם ראיון בטלפון. (ניתן לחסום את זיהוי המתקשר. מכירים?) ראיון טלפוני נותן גם את הפן הספונטני, גם חוסך את ההזדהות המלאה, וגם מקל על המראיין.
וזה הולך להיראות כך:
-הלו? שלום @מלח ופלפל זו הניקית @פפריקה מרוקאית.
- חני????
- מיכל????
-יואו... :eek:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
בכל מקרה, תודה לשתיכן על הדיוקים, ננסה לחשוב את מי כדאי לראיין...

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
@הדוויג כל הכבוד

אתה הנחשון שמתווה את הדרך לאתגר כזה מקורי, שדורש סיעור מוחות של המראיין והמרואיין גם יחד.
חושבת שכך זה כמעט תמיד!

ולכן פתאום חשבתי על רעיון (ראיון? ;)) לפינה קטנה וקבועה לשיפוט: לתת מדליית זהב למישהו (חוץ משלושת הזוכים), כל שופט יבחר למה ולמי.
מה דעתכם?

(כמובן שאין מניעה לכך ש @הדוויג יהיה באחד מהמקומות הזוכים. רק הצעתי פינה חדשה.)

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
@הדוויג - למה ראיון כ"כ קצר???
ראשית כל, שאפו על בחירת המרואיין-המוצלח המוצלחת!
שנית, שאלות מצוינות, תשובות מעולות.
שלישית, כתוב ומנוסח בצורה מרתקת, כהרגלך!

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לדעתי אולי לכזה סוג אתגר צריך יותר משבועיים, כי זה דורש יותר מכמה היבטים. ראשית, סינון השאלות והתשובות. שנית, ניסוח השאלות והתשובות. שלישית, זמן משני הצדדים.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
התקשרתי אליה נרגשת כולי. הלו?
שלום.
אהמ... שלום. מדברת... (מסמיקה, מגמגמת, מגלגלת את החוט של הטלפון סביב האצבע) : אני סטודנטית (סמיילי כוכבים בעיניים) לספרות, וקיבלתי שיעורי בי-קיבלתי משימה לראיין משוררת. אפשר לראיין אותך?
צחוק קל, בשמחה. למה לא.
הופה.
עכשיו מה?
נו, ואז מה קרה?
השארת אותנו באמצע המתח!

האגריד -בוצי פוליקמן

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
זה שעדיין אין הצפה של ראיונות זה רק בגלל שהכל עדיין מתבשל בפנים,
אבל כשזה יפרוץ...
תאמינו לי שזה ישפריץ לכל הכיוונים.
אגב כשתגלו מחר (אני מקווה) בעז"ה את הראיון שלי,
תבינו למה זה כיף לי לכתוב את זה אפילו שאני בטוח שאני לא הולך לנצח.
(סוג של מלכוד: אם אני לא ינצח, נו הרי חזיתי זאת מראש, ואם אני כן ינצח זה הרי חוק מרפי)

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
זה שעדיין אין הצפה של ראיונות זה רק בגלל שהכל עדיין מתבשל בפנים,
אבל כשזה יפרוץ...
תאמינו לי שזה ישפריץ לכל הכיוונים.
אגב כשתגלו מחר (אני מקווה) בעז"ה את הראיון שלי,
תבינו למה זה כיף לי לכתוב את זה אפילו שאני בטוח שאני לא הולך לנצח.
(סוג של מלכוד: אם אני לא ינצח, נו הרי חזיתי זאת מראש, ואם אני כן ינצח זה הרי חוק מרפי)
אני כבר מניח שמדובר בראיון אישי... (כלומר ראיון שלך עם עצמך...)

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
בעקבות תגובות שקיבלנו באישי
הוחלט
ברוב עם הדרת מלך
לאפשר
לראיין גם חברי פורום בדימוס.
קבלו אותם. בכל הכבוד הראוי ובמחיאות כפיים סוערות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה