Website נגישות אתרים: מדריך מקוצר

roni ravitz

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
לעשות קצת סדר בדברים.
(כמובן שאני לא עורך דין וכו' וכו')

אתר נגיש
בשביל להפוך אתר לנגיש, צריך לעמוד ב "הנחיות נגישות לתכני אינטרנט של ארגון ה W3C הבינלאומי".
אם מעניין אותכם מה ההנחיות,
אתם מוזמנים לעבור עליהם (ולחטוף חום),
Web Content Accessibility Guidelines (באנגלית)
תרגום לעברית של הנחיות הנגישות
תקציר דרישות הנגישות
טופס בדיקות נגישות לאתר אינטרנט

תוסף נגישות
תוספי נגישות בדר"כ לא מוסיפים הרבה בנגישות, ובודאי לא מנגישים באופן מלא.
אני חושב שהתוסף accessibe מתחייב להנגשה מלאה, אבל הוא יקר מאוד.

חייבים ופטורים מהנגשה
בעיקרון כל עסק/עמותה חייב בהנגשת האתר (בין אם הוא מוכר דברים באתר ובין אם רק נותן שירות וכד').
אתרים בסגנון בלוג שבעל האתר מעלה תכנים פטור.
לא ברור מה קורה כשהתכנים קשורים לעסק שבעל האתר מנהל.
(למשל אם אני עוסק כבונה אתרים, ויש לי בלוג על בניית אתרים).

לשון החוק:
"חייב שהוא עוסק פטור כהגדרתו בסעיף 1 לחוק המע"מ או שהמחזור השנתי הממוצע שלו אינו עולה על 100,000 שקלים חדשים, יהיה פטור מביצוע התאמות נגישות לפי סימן זה."
("מחזור ממוצע" – ממוצע המחזורים של החייב בשלוש שנות המס האחרונות שלפני מועד הבדיקה, שבהן לא היה המחזור שווה ל-0)
אבל שימו לב לפסקה הבאה.

הצהרת נגישות

זה החלק הכי חשוב, מעבר לזה שצריך להנגיש את האתר, צריך גם לפרסם באתר הצהרת נגישות.
אפשר להוריד כאן תבנית להצהרת נגישות
בעז"ה אני יעשה תבנית מובנת ונגישה יותר (משחק מילים, כן?).
האם עוסק פטור מחוייב בהצהרת נגישות?
שאלה טובה, אתם מוזמנים להתעמק בלשון החוק, ולנסות להבין.

תביעות מפחידות
בעל מוגבלויות יכולים לתבוע גם ללא הוכחת נזק,
המפחיד יותר הם תביעות יצוגיות שיכולות להיות גם על סכומים של מליונים.
אבל (לשון החוק):
"לא יראו סטייה מעמידה בהוראות סימן זה כהפרה של הוראות הנגישות, אלא אם כן נשלחה לחייב הודעה הדורשת ממנו לתקנה והחייב לא תיקנה בתוך זמן סביר אך לא יאוחר מ-60 ימים מיום קבלת ההודעה"
שזה די מרגיע כי מקסימום כאשר נקבל הודעה אז נעבוד על זה.
מה שקרה, שלא ברור מלשון החוק אם זה חל רק על הנגשת האתר, או גם על הצהרת הנגישות.
וזה מה שקרה לאחרונה, עסקים קיבלו תביעות ייצוגיות של מליונים על כך שלא היה באתר הצהרת נגישות.

מי חייב בהנגשה
מי שחייב בהנגשה הוא בעל העסק ולא הבונה אתרים,
אבל ברור שאף אחד לא רוצה לקבל טלפון מבעל העסק שהוא קיבל תביעה על האתר שבניתם לו.

תכל'ס מה עושים?
מתקינים תוסף נגישות.
כותבים הצהרת נגישות (עם קישור בפוטר).
אפשר גם לקרוא קצת את ההנחיות הנגשה, ולנסות לעשות מה שאפשר.

מומלץ גם לעוסקים פטורים, בסה"כ זה די פשוט.

הדברים האלה אמורים לפחות לכסות שבשביל תביעה יצטרכו קודם לשלוח התרעה.
(וגם התובעים בדר"כ לא יתעמקו לראות עד כמה זה באמת מונגש)

צריך להסביר לבעל העסק מה אתם עושים, ושזה לא עונה לגמרי על הדרישות,
ושאם הוא רוצה יותר, שיפנה לחברה שעושה את זה (תחפשו כמה בגוגל).

חנה 1

משתמש פעיל
D I G I T A L
רק חייבת להוסיף. אין תוסף אוטומטי שתרכשו ושינגיש את האתר בצורה מלאה. פשוט אין אפשרות כזו.
שום תוסף רובוטי לא יודע מה המשמעות של תמונה, אם לא הגדרתם לה alt.
שום תוסף לא ידע להגדיר לקורא מסך מה לומר כשמפקסים כפתור שרק כתוב עליו "קרא עוד".
וזה עוד לפני שדברתי על ניווט מקלדת, על הנגשת טפסים, מלכודת מקלדת בפופאפים, וכו'.

תמיד חייבת להיות כאן התערבות אנושית של קוד (PHP + JS) כדי להנגיש את האתר ב100%.

תוספים של סרגל נגישות - גם חינמיים, גם בתשלום, גם enable שאני שומעת עליו מכל מקום - בסך הכל עושים משהו נורא קטן, את הנקודה הכי פשוטה בהנגשת אתרים. התאמה לכבדי ראיה.
אלו אנשים שרואים את האתר (ולא משתמשים בקורא מסך), אבל לא רואים טוב. ההתאמות כוללות ניגודיות גבוהה (בדרך כלל צבעי שחור-צהוב), ואפשרות להגדלת פונט.
כל שאר הדברים שהתוספים האלה מציעים כדי שתרכשו דווקא את התוסף שלהם - כמו מונוכרום, ספיה, שחור-לבן וכדו' - זה כלום. לא שימושי בשום צורה ולא מחוייב בשום צורה.

לכן כבוני אתרים, אם החלטתם להתקין תוסף של סרגל נגישות, לכו על התוסף הקל ביותר. ששוקל הכי פחות. כולם עושים את אותה עבודה, אז לכו על מי שעושה אותה הכי טוב.

באופן אישי אני מתקינה את התוסף של yydevelopment וממליצה עליו לכל מי ששואל אותי. תוסף קל משקל, שעושה בדיוק מה שצריך. התקנתי אותו על אתרים בסדר גודל עצום והוא תמיד מספק את הסחורה.
הדבר היחיד שהייתי מוסיפה לו, אם המפתח היה שואל אותי, זה שכשעוברים לניגודיות גבוהה תהיה אוטומטית גם הדגשה לקישורים באמצעות אנדרליין או outline. זה היה בכלל מושלם.

בהצלחה!
ובבקשה אל תתנו שיסחטו אתכם בהבטחות שוא שאם רק תתקינו תוסף מסויים שעולה אוצר קטן - האתר יהיה נגיש. זה שטויות.

roni ravitz

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
יש נגישות מובנית בתוך אלמנטור?
כל מה שאלמנטור יכול להנגיש, הוא עושה בצורה מעולה,
שזה למעשה הדברים הקשים,
דברים כמו ניווט מקלדת והתאמה לקוראי מסך, חיווי פוקוס, מלכודות מקלדת בסליידרים, ופופאפים נגישים,
נעשה כבר מצויין על ידי אלמנטור.
חשוב אבל לעשות דברים בצורה "נורמלית"
(דוגמה פופולרית ל-"לא נורמלי" זה לעשות תפריט אתר עם פופאפ, שזה משהו שקצת בעייתי מבחינת נגישות).
מעבר לזה יש את הדברים שאלמנטור לא יכולים לעשות,
לבחור תגיות נכונות לכותרות, להוסיף כיתוב אלטרנטיבי לתמונות וכד'

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמב

א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  37  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה