משכנתא 2023- שאלות, טיפים, והמלצות

נופש.

משתמש רשום
מתכבד לפתוח את האשכול יום לפני החלטת בנק ישראל על העלאת הריבית, וברקע החלטת בנק פועלים להקפיא את עליית הריבית לחלק מהלקוחות.
אני צריך לקחת משכנתא של קרוב ל900,000 ש"ח על דירה חדשה מקבלן, כ68% מימון,
בעקבות קריאת הספר 'משכנתא יעילה', השתכנעתי שהתמהיל המומלץ הוא:
שליש קל"צ - למספר השנים הקצר ביותר. כיון שאורך השנים משפיע על גובה הריבית בהצעת הבנק,
2 שליש פריים - ל30 שנה, כיון שאורך השנים לא משפיע על גובה הריבית בהצעת הבנק, ולאחר שאסיים עם הקל"צ אגדיל את ההחזר של הפריים כך שאסיימו בפחות שנים. ובהנהחה שהפריים לא יגיע לרמות של מעל 5%, עכ"פ לרוכשי דירה ראשונה, וגם אם כן, תמיד אוכל למחזר את הפריים. (אמנם בתרחיש כזה גם המסלולים האחרים יתיקרו, אך זה סיכון שאני חושב שהגיוני לקחת אותו).
אין לי חשק לקחת מסלולים שהקרן צמודה למדד, לא יכול לעמוד בזה שקרן ההלוואה עולה, אפילו בקצת, למרות שאני יודע שאם אקח אפי' 20% מסלול כזה זה יוזיל לי את המסלולים האחרים.
חשבתי לנסות לעשות מכרז בין הבנקים, וכשאגיע לקבלת ההצעה הזולה ביותר, אפנה ליועץ משכנתאות, אם יש ביכולתו להביא לי הצעה יורת זולה, ואם כן, אקח אותו, ואם לא, אסגור לבד.

שאלותי הם:

1. מה דעתכם על התמהיל?

2. אבא שלי מעביר לי כל חודש סכום כסף בהעברה בנקאית, במשך כמה שנים, האם יש מה לנסות להכניס את זה לרשימת ההכנסות שאני מציג לבנק, אולי ישתכנעו להכיר בזה כהכנסה, או שחבל על המאמץ, ואין סיכוי, כי זה לא עמותה, ולא תלוש?

3. יש לאשתי הכנסה כעצמאית, העניין הוא שכל שנה זה עולה, לדוג' 2020 הרויח בדו"ח השנתי עמד על 50,000 ש"ח, 2021 על 75,000 ש"ח, ו2022 הריוח השנתי הוא 100,000 ש"ח, לא אספיק להגיש את הדו"ח השנתי של 2022 לפני נטילת המשכנתא, האם הבנק יסכים לחשב רק 2022 ותחילת 2023 ע"פ הצהרה מרו"ח, ולא יכניס לחישוב ממוצע ההכנסה החודשית גם את ההכנסות של 2021, או שידרוש גם חישוב לפי דו"ח שנתי 2021, והאם יכול לדרוש לחשב גם לפי הכנסות 2020, דבר שמקטין את ממוצע ההכנסה החודשית?

תודה רבה על כל תגובה!

נערך לאחרונה ב:

zmmb

משתמש פעיל
1. מה דעתכם על התמהיל?
לא כתבת מה השליש השלישי.
בד"כ כן כדאי לקחת חלק בק"צ, ולעשות אותו בקרן שווה, ככה בד"כ ירד לכם הקרן.
2. אבא שלי מעביר לי כל חודש סכום כסף בהעברה בנקאית, במשך כמה שנים, האם יש מה לנסות להכניס את זה לרשימת ההכנסות שאני מציג לבנק, אולי ישתכנעו להכיר בזה כהכנסה, או שחבל על המאמץ, ואין סיכוי, כי זה לא עמותה, ולא תלוש?
יש בנקים בודדים שיתחשבו בזה. מומלץ לברר את זה אצל יועץ מומחה.
3. יש לאשתי הכנסה כעצמאית, העניין הוא שכל שנה זה עולה, לדוג' 2020 הרויח בדו"ח השנתי עמד על 50,000 ש"ח, 2021 על 75,000 ש"ח, ו2022 הריוח השנתי הוא 100,000 ש"ח, לא אספיק להגיש את הדו"ח השנתי של 2022 לפני נטילת המשכנתא, האם הבנק יסכים לחשב רק 2022 ותחילת 2023 ע"פ הצהרה מרו"ח, ולא יכניס לחישוב ממוצע ההכנסה החודשית גם את ההכנסות של 2021, או שידרוש גם חישוב לפי דו"ח שנתי 2021, והאם יכול לדרוש לחשב גם לפי הכנסות 2020, דבר שמקטין את ממוצע ההכנסה החודשית?
אם העלייה ביחס לשנים עברו היא הגיונית, רוב הבנקים יסכימו להתחשב באישור רו"ח של 2022.

E_Y

משתמש פעיל
שליש קל"צ - למספר השנים הקצר ביותר. כיון שאורך השנים משפיע על גובה הריבית בהצעת הבנק,
זה נכון . אבל לא מאוד דרמטי היום
1. מה דעתכם על התמהיל?
לא כתבת מה אתה רוצה שיהיה בחלק השלישי
ציינת שאתה רוצה שליש קלצ ושליש פריים
אפשר להכיר בזה באופנים מסוימים בבנקים מסוימים .
תכניס לרשימה.
בעיקרון עושים ממוצע של השומה האחרונה של 2021 והאישור רו"ח של 2022
אם יש הסבר טוב על התפתחות העסק יש מצב להתחשב רק באישור רו"ח

zmmb

משתמש פעיל
צודק, ערכתי.
אני כן חושב שבמקרים מסויימים כדאי לקחת ק"צ ולא קל"צ, תלוי איזה פער תקבלו בריבית, כי אם זה פער גדול אז אפשר לקצר עוד את השנים בחלק הזה ולגמור את זה הרבה יותר מהר ולשלם הרבה פחות כסף למרות העלייה במדד.
איזה בנקים?
כפי שכתבתי:
מומלץ לברר את זה אצל יועץ מומחה.
אני לא רוצה שיתייחסו גם ל2022 אלא רק ל2022
יש הרבה בנקים שיקבלו את זה, אם העלייה ביחס לשנה שעברה היא הגיונית.

נופש.

משתמש רשום
@zmmb מה אתה אומר על 2 המאמרים האלו, הוא טועה?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

הוא לא טועה כלל!!
וזה חישוב פשוט.
וחבל מאד שיש "יועצים" שלא מבינים את הדבר הבסיסי הזה, וגורמים ללקוחותיהם להפסיד הרבה כסף.

מדד משכנתאות

משתמש רשום
הוא לא טועה כלל!!
וזה חישוב פשוט.
וחבל מאד שיש "יועצים" שלא מבינים את הדבר הבסיסי הזה, וגורמים ללקוחותיהם להפסיד הרבה כסף.
לא חושב שיש יועצים שלא מבינים..
חושב כל יועץ מתחיל בהתחלה בלי לווי נופל לרשת הזו.

יש לציין שאין את האופציה בכל בנק, ויש לציין שיש פעמים (דיי ספציפים) שקרן שווה עדיף.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לא חושב שיש יועצים שלא מבינים..
חושב כל יועץ מתחיל בהתחלה בלי לווי נופל לרשת הזו.
לצערי זה לא הפעם הראשונה שאני רואה את הטעות הזאת פה בפורום, וגם של כאלו שנחשבים פה ליועצים מומחים...

נופש.

משתמש רשום
@מקצועי בלבד
אני חושב שצריך להתבטאות ביותר עדינות,
בפרט שזה נושא שיש מה לדון בו,
אך בעיקר משום שבסה"כ איש מקצוע עושה לי טובה ללא תמורה ומחווה את דעתו, אני מודה לו על כך,
וזכותו לומר את דעתו גם אם הוא טועה.

zmmb

משתמש פעיל

הוא לא טועה.
ברור שהוא צודק. מי שיכול לעמוד בהחזר גבוה יותר, אז למה לו לקחת קרן שווה? שיקח את זה בשפיצר, ויקצר את השנים.
אני דיברתי ספציפית על מסלולים צמודים למדד. הרבה אנשים שלוקחים מסלולים צמודים למדד, אז הם לוקחים פחות ממה שהם יכולים להחזיר כל חודש, כי הם יודעים שההחזר החודשי שלהם יעלה ואז הם לא יעמדו בהחזרים, ובשביל זה כדאי לקחת קרן שווה שאז ההחזר החודשי לא גודל מאוד.
לדוגמא: אדם שלוקח משכנתא על סך מיליון ש"ח כשהוא רוצה להחזיר 6000 ש"ח בחודש.
אם הוא יקח את זה בשפיצר, אז הוא יצטרך לפרוס את זה ל-30 שנה, שאז ההחזר החודשי שלו יתחיל באיזור 4000 ש"ח, ויגיע עד לכ-8000 ש"ח בשנים האחרונות, מה שגורם שלכה"פ ב-10 שנים הראשונות הוא לא יחזיר יותר מ-6000 ש"ח וכך הוא יעמוד ביכולת שלו.
אם הוא יקח את זה בקרן שווה, שאז למרות עליית המדד, ההחזר החודשי לכאו' לא יגדל משמעותית, אז הוא יוכל מראש לפרוס את זה ל-25 שנה בלבד, ולהחזיר כ-6000 ש"ח בחודש, ובכך לחסוך בשנים, והרבה מאוד כסף בסכום הכללי.

לסיכום: בחלקים של הפריים או הקל"צ ברור שבד"כ זה לא נכון לקחת קרן שווה, כי כפי שאמרו כולם, אם אתה יכול לעמוד בהחזר חודשי גבוה יותר של קרן שווה, אז תקח את זה בשפיצר לפחות שנים ותחסוך הרבה מאוד כסף. אני דיברתי על החלקים הצמודים בלבד, שמי שלא רוצה שיעלה לו ההחזר החודשי אלא שישאר פחות או יותר אותו דבר לאורך כל שני ההלוואה אז שיקח אותו בקרן שווה.

@מדד משכנתאות נשמח לשמוע את דעתך.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
@מקצועי בלבד
אני חושב שצריך להתבטאות ביותר עדינות,
בפרט שזה נושא שיש מה לדון בו,
אך בעיקר משום שבסה"כ איש מקצוע עושה לי טובה ללא תמורה ומחווה את דעתו, אני מודה לו על כך,
וזכותו לומר את דעתו גם אם הוא טועה.
תודה על העצה.
אבל רק שאלה קטנה, אתה מבין כמה הנזק פה לכל משכנתא???
אתה מבין כמה משכנתאות יכולות להינזק מתגובה של המלצה על טעות כזאת פה בפורום??
ולפעמים צריכים לכתוב דברים בצורה ברורה!!
זה לא נושא ששייך פה דעות חלוקות והוא חושב אחרת וכדו', זה פשוט דבר בסיסי!!

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
הוא לא טועה.
ברור שהוא צודק. מי שיכול לעמוד בהחזר גבוה יותר, אז למה לא לקחת קרן שווה? שיקח את זה בשפיצרף ויקצר את השנים.
אני דיברתי ספציפית על מסלולים צמודים למדד. הרבה אנשים שלוקחים מסלולים צמודים למדד, אז הם לוקחים פחות ממה שהם יכולים להחזיר כל חודש, כי הם יודעים שההחזר החודשי שלהם יעלה ואז הם לא יעמדו בהחזרים, ובשביל זה כדאי לקחת קרן שווה שאז ההחזר החודשי לא גודל מאוד.
לדוגמא: אדם שלוקח משכנתא על סך מיליון ש"ח כשהוא רוצה להחזיר 6000 ש"ח בחודש.
אם הוא יקח את זה בשפיצר, אז הוא יצטרך לפרוס את זה ל-30 שנה, שאז ההחזר החודשי שלו יתחיל באיזור 4000 ש"ח, ויגיע עד לכ-8000 ש"ח בשנים האחרונות, מה שגורם שלכה"פ ב-10 שנים הראשונות הוא לא יחזיר יותר מ-6000 ש"ח וכך הוא יעמוד ביכולת שלו.
אם הוא יקח את זה בקרן שווה, שאז למרות עליית המדד, ההחזר החודשי לכאו' לא יגדל משמעותית, אז הוא יוכל מראש לפרוס את זה ל-25 שנה בלבד, ולהחזיר כ-6000 ש"ח בחודש, ובכך לחסוך בשנים, והרבה מאוד כסף בסכום הכללי.

לסיכום: בחלקים של הפריים או הקל"צ ברור שבד"כ זה לא נכון לקחת קרן שווה, כי כפי שאמרו כולם, אם אתה יכול לעמוד בהחזר חודשי גבוה יותר של קרן שווה, אז תקח את זה בשפיצר לפחות שנים ותחסוך הרבה מאוד כסף. אני דיברתי על החלקים הצמודים בלבד, שמי שלא רוצה שיעלה לו ההחזר החודשי אלא שישאר פחות או יותר אותו דבר לאורך כל שני ההלוואה אז שיקח אותו בקרן שווה.

@מדד משכנתאות נשמח לשמוע את דעתך.
יש הגיון בזה, אבל שים לב שהמדד לא צפוי לעלות בכ"כ הרבה במשך כל שנות המשכנתא, ומצד שני הקרן שווה לא תהפוך לשפיצר בעוד חצי שנה או שנה, כך שלכאורה אותו אדם יפסיד הרבה מאד כסף.
ואם הוא לא יוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא כשהיא תעלה, אז לכאורה לא כדאי לו לקחת מסלול שצמוד למדד.

zmmb

משתמש פעיל
תודה על העצה.
אבל רק שאלה קטנה, אתה מבין כמה הנזק פה לכל משכנתא???
אתה מבין כמה משכנתאות יכולות להינזק מתגובה של המלצה על טעות כזאת פה בפורום??
ולפעמים צריכים לכתוב דברים בצורה ברורה!!
זה לא נושא ששייך פה דעות חלוקות והוא חושב אחרת וכדו', זה פשוט דבר בסיסי!!
צריך גם לכתוב בצורה ברורה את השגיאות הרבות שהיו לך בתחזיות מלפני שנתיים על מחירי הדיור וכדו'.
זה גורם נזק הרבה יותר גדול מנזק במשכנתא, גדול ככל שיהיה.
גם בענין הנדל"ן, זה לא נושא ששייך בו דעות חלוקות. כולם ראו מה קרה פה בשנים האחרונות, ומה קרה למי שהקשיב להמלצות שלך.

נופש.

משתמש רשום
2 שאלות נוספות:
1. האם בקניית דירה מקבלן בשוק החופשי, לא מחיר למשתכן, צריך להביא שמאי? פשוט אחד הבנקים שלח לי הצעת משכנתא+ הפניה לשמאי. זה לא טעות?
2. לפי החוק החדש, הבנקים צריכים לתת אפשרות להגשת בקשה לאישור עקרוני באינטרנט, ותשובה תוך 5 ימים, חלק מהבנקים לא נתנו לי תשובה לא חיובית ולא שלילית, פשוט לא הגיבו, (לאומי בדיגיטל, מזרחי), יש מה להתלונן עליהם איפשהו?

zmmb

משתמש פעיל
יש הגיון בזה, אבל שים לב שהמדד לא צפוי לעלות בכ"כ הרבה במשך כל שנות המשכנתא, ומצד שני הקרן שווה לא תהפוך לשפיצר בעוד חצי שנה או שנה, כך שלכאורה אותו אדם יפסיד הרבה מאד כסף.
ואם הוא לא יוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא כשהיא תעלה, אז לכאורה לא כדאי לו לקחת מסלול שצמוד למדד.
לשיטתך שהמדד לא צפוי לעלות בהרבה, והציעו ללקוח פער של 2.5% בריבית בין מסלול צמוד ללא צמוד, אז לכאו' שווה לקחת את הצמוד, נכון? במקרה כזה למשל כדאי לקחת צמוד מדד בקרן שווה. גם מרוויחים ריבית יותר זולה, וגם ההחזר החודשי לא עולה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה