התייעצות מס רכישה -- העברה ללא תמורה לאח -אחות

מבקש שלום

משתמש רשום
שאלתי עורך דין על מס רכישה בהעברת דירה ללא תמורה לאח / אחות ואמר לי שיש רגיל
גם בספר בית פלוני לפלוני בעמוד 116 כתוב שבהעברה להורה או צאצא מס רכישה הוא שליש משמע לאח - אחות יש מס רגיל

בחיפוש שעשיתי באינטרנט בנושא זה כן היה נראה במספר אתרים ומאמרים שאמנם לגבי מס שבח היה שינוי בהוראות בהעברה לאח אבל לגבי מס רכישה אין שינוי בחוק וזה שליש מס ?

הדבר מאד נפק"מ בשבילי כרגע לברר את זה במדויק

אשמח לדעת תשובה ברורה בנושא זה

אל תחפור

משתמש רשום
ללא קשר
גם במקרה של בן משפחה זכאי
שמעתי שרשות המיסים בודקת לעומק
האם זה אכן העברה ללא תמורה,
או שסתם משחקי מס,

לכן ממומלץ להתייעץ עם מי שבקי בתחום

SARAM618

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
מסיפור קרוב,
עורך דין טוב ידע להעביר את הבעלות ללא מס,

אל תחפור

משתמש רשום
יש לפעמים שאבא נותן באמת מתנה לבן דירה,
אבל יש לפעמים שהאבא נותן כאלו מתנה רק כדי שהבן לא יצטרך לשלם מס רכישה,

ואת זה רשות המיסים בודקת מה מקור המימון, למה האבא נותן מתנה וכו'

• תודה
Reactions: scw

חניוק

משתמש מקצוען
גם בספר בית פלוני לפלוני בעמוד 116 כתוב שבהעברה להורה או צאצא מס רכישה הוא שליש משמע לאח - אחות יש מס רגיל

בחיפוש שעשיתי באינטרנט בנושא זה כן היה נראה במספר אתרים ומאמרים שאמנם לגבי מס שבח היה שינוי בהוראות בהעברה לאח אבל לגבי מס רכישה אין שינוי בחוק וזה שליש מס ?

"קרוב" – בן זוג, לרבות מי שהיה בן זוג במשך ששה חדשים שקדמו למכירת זכות במקרקעין, הורה, צאצא, בן-זוגו של צאצא, אח ואחות;

20. במכירת זכות במקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו, יהיה מס הרכישה שליש ממס הרכישה הרגיל.

תסתכלו כאן וכאן

נערך לאחרונה ב:

מני דגני

משתמש מקצוען
יש לפעמים שאבא נותן באמת מתנה לבן דירה,
אבל יש לפעמים שהאבא נותן כאלו מתנה רק כדי שהבן לא יצטרך לשלם מס רכישה,

ואת זה רשות המיסים בודקת מה מקור המימון, למה האבא נותן מתנה וכו'
עשיתי את זה לאחרונה,
רשות המיסים לא בודקת כלום אם אתה מעביר בצורה חוקית את הבעלות הכל בסדר.

חניוק

משתמש מקצוען

כנראה התכוון למס שבח שיש רגיל (בדירה שלא התקבלה בירושה או במתנה מההורים)
אבל חשוב לדעת אם יש למעביר רק דירה אחת, עדיין אפשר להעביר במסגרת פטור דירה יחידה בלי מס שבח.

נערך לאחרונה ב:

חניוק

משתמש מקצוען
@מבקש שלום אאל"ט אם יש לכם כרגע רק דירה אחת, ולמקבל/ת אין דירה בכלל, יצא שלא תשלמו כלל או סכום מצחיק!
כנראה זה מה שהיה אצל @SARAM618 שהדירה היתה שווה פחות מ2,000,000 ש"ח, נכון?

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
"קרוב" – בן זוג, לרבות מי שהיה בן זוג במשך ששה חדשים שקדמו למכירת זכות במקרקעין, הורה, צאצא, בן-זוגו של צאצא, אח ואחות;

20. במכירת זכות במקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו, יהיה מס הרכישה שליש ממס הרכישה הרגיל.

תסתכלו כאן וכאן

כנראה התכוון למס שבח שיש רגיל (בדירה שלא התקבלה בירושה או במתנה מההורים)
אבל חשוב לדעת אם יש למעביר רק דירה אחת, עדיין אפשר להעביר במסגרת פטור דירה יחידה בלי מס שבח.
@מבקש שלום אאל"ט אם יש לכם כרגע רק דירה אחת, ולמקבל/ת אין דירה בכלל, יצא שלא תשלמו כלל או סכום מצחיק!
אתה צריך להתמודד עם @יהודה מילר על הנהלת פורום "חשבונאות ומס"

בנימין 5850

משתמש פעיל
קצת סדר בדברים,

יש 3 סוגי העברה ללא תמורה ובנוסף צריך לדעת האם השאלה היא על מס שבח או מס רכישה

1. בהעברה ללא תמורה בין קרובים מדרגה ראשונה (הורים לילדים, הורים לנכדים או הפוך, העברה בין בני זוג) במקרים אלו ההעברה לא נחשבת כאירוע מס ולכן קיים פטור ממס שבח, לגבי מס רכישה החיוב הוא שליש,
במקרה וזאת דירתו היחידה של המקבל הוא יכול להחשיב את ההעברה כמכירה ללא תמורה ובמקרה כזה חיוב מס רכישה יהיה לפי דירה יחידה,
לגבי מכירת הדירה לאחר זמן יש תקופת צינון של 4 שנים או 3 אם הוא מתגורר בדירה, במקרה השני שזאת דירתו היחידה הוא יכול למכור לאחר 18 חודשים

2. בהעברה ללא תמורה בין אחים הפטור ממס שבח הוא רק אם זאת דירתו היחידה של המעביר או שקיבל במתנה או בירושה מההורים, אם לא יש מס שבח מלא, לגבי מס רכישה החיוב הוא שליש או אם זאת דירתו היחידה כפי המקרה הראשון החיוב יהיה לפי דירה יחידה

3. יש מקרה חריג בהעברה ללא תמורה בין בני זוג שמתגוררים יחד בדירה העסקה תהיה פטורה ממס שבח וממס רכישה לחלוטין אך יש להדגיש שזה רק בהעברה ללא תמורה ולא במכירה עם תמורה בין בני זוג שאז יחולו דיני המס הרגילים

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה במקרקעין לפני שעושים העברות ללא תמורה,
מניסיון גם לאחר שנים רבות שמקבלי המתנה מבקשים פטור במכירת הנכס לפי דירה יחידה רשות המיסים יכולה לבקש אסמכתאות, פירוט חשבונות הבנק, וע"ש מי נלקחה המשכנתא באם נלקחה ע"מ לוודא שההעברה לא הייתה פיקטיבית לצורכי מס בלבד

יב כסליו

משתמש פעיל
מנוי פרימיום

לפי מה שאני יודע ,כיום אח לא יכול ,אבא יכול לתת מתנה דירה לבן ............

בנימין 5850

משתמש פעיל
לפי מה שאני יודע ,כיום אח לא יכול ,אבא יכול לתת מתנה דירה לבן ............
אתה מתכון שלא יהיה פטור מס שבח לפי סעיף 62,
לגבי מס רכישה לא חל עדיין תיקון בחוק וקיים עדיין הקלה של מס רכישה ותשלום בגובה שליש בלבד

מבקש שלום

משתמש רשום
לי יש דירה אחת
ואני מעונין לקנות דירה אחרת
ולתת את הדירה הראשונה במתנה לאחותי שיש לה דירה אחת
השאלה היא לגבי מס רכישה במקרה זה
הבנתי מהאשכול שתשלום שליש
@בנימין 5850

בנימין 5850

משתמש פעיל
לי יש דירה אחת
ואני מעונין לקנות דירה אחרת
ולתת את הדירה הראשונה במתנה לאחותי שיש לה דירה אחת
השאלה היא לגבי מס רכישה במקרה זה
הבנתי מהאשכול שתשלום שליש
@בנימין 5850
נכון, בהעברה ללא תמורה בין אחים, חיוב מס רכישה הוא שליש
מס שבח לא תשלם בכלל כי זאת דירתך היחידה (לדעתי יש לעביר קודם לאחות ואז לרכוש את הדירה החליפית)

אם יש לי דירה עם משכנתא ואני רוצה להעביר את הדירה לקרוב ללא תמורה אבל הוא יצטרך לשלם את יתרת המשכנתא
האם זה נחשב ''להעברה ללא תמורה''?

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קג

א לְדָוִד בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְכָל קְרָבַי אֶת שֵׁם קָדְשׁוֹ:ב בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְאַל תִּשְׁכְּחִי כָּל גְּמוּלָיו:ג הַסֹּלֵחַ לְכָל עֲוֹנֵכִי הָרֹפֵא לְכָל תַּחֲלֻאָיְכִי:ד הַגּוֹאֵל מִשַּׁחַת חַיָּיְכִי הַמְעַטְּרֵכִי חֶסֶד וְרַחֲמִים:ה הַמַּשְׂבִּיַע בַּטּוֹב עֶדְיֵךְ תִּתְחַדֵּשׁ כַּנֶּשֶׁר נְעוּרָיְכִי:ו עֹשֵׂה צְדָקוֹת יי וּמִשְׁפָּטִים לְכָל עֲשׁוּקִים:ז יוֹדִיעַ דְּרָכָיו לְמֹשֶׁה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲלִילוֹתָיו:ח רַחוּם וְחַנּוּן יי אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חָסֶד:ט לֹא לָנֶצַח יָרִיב וְלֹא לְעוֹלָם יִטּוֹר:י לֹא כַחֲטָאֵינוּ עָשָׂה לָנוּ וְלֹא כַעֲוֹנֹתֵינוּ גָּמַל עָלֵינוּ:יא כִּי כִגְבֹהַּ שָׁמַיִם עַל הָאָרֶץ גָּבַר חַסְדּוֹ עַל יְרֵאָיו:יב כִּרְחֹק מִזְרָח מִמַּעֲרָב הִרְחִיק מִמֶּנּוּ אֶת פְּשָׁעֵינוּ:יג כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים רִחַם יי עַל יְרֵאָיו:יד כִּי הוּא יָדַע יִצְרֵנוּ זָכוּר כִּי עָפָר אֲנָחְנוּ:טו אֱנוֹשׁ כֶּחָצִיר יָמָיו כְּצִיץ הַשָּׂדֶה כֵּן יָצִיץ:טז כִּי רוּחַ עָבְרָה בּוֹ וְאֵינֶנּוּ וְלֹא יַכִּירֶנּוּ עוֹד מְקוֹמוֹ:יז וְחֶסֶד יי מֵעוֹלָם וְעַד עוֹלָם עַל יְרֵאָיו וְצִדְקָתוֹ לִבְנֵי בָנִים:יח לְשֹׁמְרֵי בְרִיתוֹ וּלְזֹכְרֵי פִקֻּדָיו לַעֲשׂוֹתָם:יט יי בַּשָּׁמַיִם הֵכִין כִּסְאוֹ וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה:כ בָּרְכוּ יי מַלְאָכָיו גִּבֹּרֵי כֹחַ עֹשֵׂי דְבָרוֹ לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל דְּבָרוֹ:כא בָּרְכוּ יי כָּל צְבָאָיו מְשָׁרְתָיו עֹשֵׂי רְצוֹנוֹ:כב בָּרְכוּ יי כָּל מַעֲשָׂיו בְּכָל מְקֹמוֹת מֶמְשַׁלְתּוֹ בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

יוקרה בשולחן החג • פרס לזוכה • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה