בואו חשבון מכתב כנה לאחותי ההייטקיסטית

מצב
הנושא נעול.

חגלה

משתמש פעיל
נניח חשבת שכר
שמרוויחה רק 8 אלף
נעשה כפול 12
96 לשנה
כפול 5 שנים
ונגיע לאזור ה480 אלף שקל

בקיצור אפשר לחשבן את זה כ5 אלף שקל
כפול 12
60 בשנה
וב10 שנים
600 אלף שקל

ולהפקיד ב 7 אחוז לשנה (S&P
או לקחת מראש משכנתא ע"ח המשכורת הזו+ השכירות וכבר לקנות את הדירה בגיל 20
...
קיצור פעם התחתנו בגיל 12 לאיפה רוצים להגיע...

דיסי

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
מי שמדבר/ת ככה כנראה לא מכירה את הציבור הליטאי האמיתי
היום זה ההשתדלות - להתחייב
ומרגש מאוד לראות אברכים שקורעים את עצמם בשביל להשיג ת"ח...
(מאשר לראות אותם למשל מבזבזים כסף בשביל עוד חופשה בחו"ל או במסעדה
או בשיפוץ בית וכו...)
זה תופעה כ"כ מיוחדת שמגוחך להעביר עליהם ביקורת!!

באמת גם אני מתרגשת עד דמעות ממראה חדרי הניתוח עם אברכים אחרי התקף לב
זה כ"כ מרגש!!
זה מראה לנו עד כמה באמת צריך להתאמץ בשביל חתן ת"ח אמיתי!!

בדינג

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אני מציעה להסתכל על כסף שמגיע לאחותך, כעל כסף שמגיע בצורה זו או אחרת גם אלייך (כמובן, רק אם ההייטקיסטית היקרה רואה את עצמה קודם כל אחותך, בעלת מידות ויר"ש ורק אח"כ הייטקיסטית)
לפעמים היא תביא לך בגדים משומשים במצב פצצה.
תקפיץ אותך לחתונה נידחת, כי יש לה רכב.
תישאר לגור במרכז ליד ההורים ותקיים עבור כל המשפחה כיבוד הורים. (כן , לא תמיד ההורים הם הצד הנותן!)
בזמן שה"לא" הייטקיסטים" יפרחו למרחבים בפריפריה.
אולי היא תוכל לחתום לך על ערבות למשכנתא?

המתח שיש לאישה שעול הפרנסה חזק חזק על הכתפיים שלה (כי לא כ"כ מהר בעלה יגיע למשכורת שלה, גם אם הוא יינטוש את הסטנדר וייצא לעבוד)
וכמו שמניחים לעובדת הייטק לקפל כביסה לפעמים ככה לופטים לה את הגרון חזק חזק אם יש באג שצריך כמעט רוח הקודש כדי לפטור אותו.
החברה בהייטק לפעמים מעוררת חלחלה ובחילה מרוב טומאה. הסכינים בגב והרגליים ש"תוקעים" לך כדי להכשיל אותך, הם משהו שמי שלא היה בתחום לא יכול לדמיין אפילו.(נכון, לא בכל מקום, אבל זה לא מאוד נדיר)
בקיצור, הייטק היום בפוקוס של הקנאה, אבל יש עוד כמה נדלניסטיים,פאניות, וקרובים לצלחת שאפשר גם בהם לקנא ;) תשמחי שחלק חלחל גם לאחותך

לא ממש אהבתי את התגובה הזו... אני אמור להיות שמח שאח שלי מרוויח המון ולצפות לזה שהוא יתן לי קצת ממה שהוא מרוויח?

אני לא יכול להיות שמח רק מזה שאח שלי מסודר כלכלית? תמיד צריך לחשוב על "מה אני מרוויח מזה"?

תלמדו "חובת הלבבות" לחיזוק האמונה והביטחון, "מסילת ישרים" ו"אורחות צדיקים".

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

בנני

משתמש מקצוען
לכל המגיבים\ות בזלזול ...
ומשקיפות מן הצד ומעבירות ביקורת על ההתנהלות בציבור הליטאי...

נא לא לשכוח שגדולים וטובים ממכם הנחילו את הדרך הזו...
(ולא הכוונה לאנשים מהשורה ולא לכאלה שמביעים את דעתם בפרוג...)

ולפני שמברכים פה שלא שם חלקי ומעבירים ביקורת צינית שאיזה מרגש אברכים שלוקחים על עצמם...

אל תשכחו שהמגזר הזה - הוכיח את עצמו!!! בענק!!!
צומחים בו תלמידי חכמים מופלגים!! (שכנראה קבלו דירות מהשווער...)
ובלי קשר למגזר כולנו מסכימים שלימוד תורה נחשב נכון??

אז נכון שזה לפעמים נהיה מוגזם..
אבל כן בהחלט מרגש לראות אברך שהערך לכסף אצלו מתבטא בחתן ת"ח
מאשר (ותמחלו לי על הדוגמא אבל היא רווחת יותר בציבור החסידי...)
שם ערך לכסף בנברשות למיניהם או בעגלה של כמה אלפים טובים וביגוד לתינוק בן שבוע מהמותגים הגדולים...

כן זה בהחלט מרגש!! זה שזה קצת עצוב - נכון אבל לא גורע מהיכולת להבין מה חשוב לאדם....
קצת פורפורציות.....

למה_לא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אין צורך לזלזל בציבורים שונים, במיוחד שמן הסתם לפי התגובות רוב המשתתפים מגיעים מהציבור הלטאי/שמתנהל בדרך זו ורוצים שינוי
בנוסף איזה גדול הורה לדור לקנות ולהתחייב על דירות מעבר ליכולות הכלכליות שלהם?

מתכנתת+

משתמש מקצוען
אין צורך לזלזל בציבורים שונים, במיוחד שמן הסתם לפי התגובות רוב המשתתפים מגיעים מהציבור הלטאי/שמתנהל בדרך זו ורוצים שינוי
אף גדול לא התיר להתחייב על משהו שלא מתכוונים לעמוד בו, אסור לשקר.
כן גדול התיר לאברך להקרע בחובות

למה_לא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
כן גדול התיר לאברך להקרע בחובות
התיר- בדר"כ אומר שזה לא דבר של לכתחילה,
פשוט לא ניראה לי שיש צורך לעודד/ להילחם על התנהגות חברתית שלא מקדמת אותנו כחברה אלא רק גורמת ללחצים מיותרים.

בנני

משתמש מקצוען
תבדקי פה באשכול - היו סיפורים כאלה....
ואני מכירה באופן אישי כמה כאלה - אז כל עוד אין לך ידיעה מוחלטת שלא פליז אל תכתבי בנחרצות
על דבר שקיים..!!
ואני האחרונה שבאה חלילה לזלזל במגזרים שונים אבל היו פה תגובות שצריך אומץ לכתוב אותם...

אז הייתי מוכרחה לכתוב...

בכללי-
גם אם היו לי (ועדיין) השגות כלשהם על דרכי התנהלות של מגזרים שונים לא העזתי להתבטא ככה...!!!!
כי ברור לי שיש הוראה מאחורה...
(בתור דוגמא הדרך חיים שלי וההשקפה שונה לגמרי ממש מחסידות גור - פעם העזתי לצאת נגד הנהגות שקבע להם האדמ"ור??????)

מתכנתת+

משתמש מקצוען
התיר- בדר"כ אומר שזה לא דבר של לכתחילה,
פשוט לא ניראה לי שיש צורך לעודד/ להילחם על התנהגות חברתית שלא מקדמת אותנו כחברה אלא רק גורמת ללחצים מיותרים.
נזהרתי לא לכתוב הורה, כי לא שמעתי מכלי ראשון, כן שמעתי מסיפורים שמתגלגלים שהורה,
אבל גם אם הורה , יכול להיות בתור הוראה פרטית לאברך אחרי שזה המצב כיום... אולי לא בתור הוראה לדור...

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לכל המגיבים\ות בזלזול ...
ומשקיפות מן הצד ומעבירות ביקורת על ההתנהלות בציבור הליטאי...

נא לא לשכוח שגדולים וטובים ממכם הנחילו את הדרך הזו...
(ולא הכוונה לאנשים מהשורה ולא לכאלה שמביעים את דעתם בפרוג...)

ולפני שמברכים פה שלא שם חלקי ומעבירים ביקורת צינית שאיזה מרגש אברכים שלוקחים על עצמם...

אל תשכחו שהמגזר הזה - הוכיח את עצמו!!! בענק!!!
צומחים בו תלמידי חכמים מופלגים!! (שכנראה קבלו דירות מהשווער...)
ובלי קשר למגזר כולנו מסכימים שלימוד תורה נחשב נכון??

אז נכון שזה לפעמים נהיה מוגזם..
אבל כן בהחלט מרגש לראות אברך שהערך לכסף אצלו מתבטא בחתן ת"ח
מאשר (ותמחלו לי על הדוגמא אבל היא רווחת יותר בציבור החסידי...)
שם ערך לכסף בנברשות למיניהם או בעגלה של כמה אלפים טובים וביגוד לתינוק בן שבוע מהמותגים הגדולים...

כן זה בהחלט מרגש!! זה שזה קצת עצוב - נכון אבל לא גורע מהיכולת להבין מה חשוב לאדם....
קצת פורפורציות.....
מי שמוכן ורוצה לקרוע את עצמו בשביל חתן 'שפיץ' - שיהיה לו בהנאה.
הוא ממש לא הבעיה.
הבעיה היא באלו שלא רוצים חתן 'שפיץ', הם בסך הכל רוצים בחור שפוי לבת המוצלחת שלהם, ולדאבון הלב המחיר של בחור כזה מתחיל ב-400 אלף ש"ח.

מתכנתת+

משתמש מקצוען
מי שמוכן ורוצה לקרוע את עצמו בשביל חתן 'שפיץ' - שיהיה לו בהנאה.
הוא ממש לא הבעיה.
הבעיה היא באלו שלא רוצים חתן 'שפיץ', הם בסך הכל רוצים בחור שפוי לבת המוצלחת שלהם, ולדאבון הלב המחיר של בחור כזה מתחיל ב-400 אלף ש"ח.
ולמה נהיה ככה, התחיל מזה שכול אחד הבטיח יותר ממה שיש לו, כדי לקבל כביכול יותר, ופה התחילה הבעיה- המחירים עלו ועלו, כפי ההצע... ורק הפסדנו מזה

נערך לאחרונה ב:

למה_לא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני הייתי 3/4 שנה מחוץ לסמינר עד שהתחתנתי
ולהוצאות החתונה היה לי סביבות ה80 אל"ש לתת להורים
(אבל לא הוצאתי כלום מהכסף שלי לפני.. הכל ההורים קנו..)
אני ממש שמחה בשבילך (באמת) שהרווחת סכום יפה מיד כשיצאת מהסמינר(אולי אפילו כל החיים שלך חסכת, או לחילופין בחשבון מהיר הרווחת באזור ה10K) אבל ממש ממש לא כולן מוצאת עבודה ומרוויחות יפה במיוחד בתחילה.

נערך לאחרונה ב:

מתכנתת+

משתמש מקצוען
ולמה נהיה ככה, התחיל מזה שכול אחד הבטיח יותר ממה שיש לו, כדי לקבל כביכול יותר, ופה התחילה הבעיה- המחירים עלו ועלו, כפי ההצע... ורק הפסדנו מזה
והפתרון שאולי יכול לעזור (אם תהיה שמיעה בקול חכמים) זה שגדולי הדור(או חוק המדינה להבדיל) יאסרו (או יגבילו) את לקיחת ההלוואות לצורך חתונה/יסגרו את הגמחים.
ואז כל אחד יתן כמה שיש לו!!!
הורי הבחורות יורידו בבת אחת, בצורה דרסטית, את הסכומים שמוכנים לתת (מחוסר ברירה). ואוטומטית ירדו דרישות רוב הבחורים... (לא יהיה מי שיתן להם, כל עוד לא מדובר בשפיץ השפיצון.. הם בסך הכול רוצים להתחתן... בודקים מה מצב השוק ולפי זה דורשים)

בכללי גמח"ים של כסף, זה דבר שבבסיס יותר רע מאשר טוב, במקום שאדם יחיה עם מה שיש לו, ומקסימום יחסוך כמה שנים ואז יקנה, הוא קונה ורק אז מתחיל לשלם כמה שנים קדימה, עולם הפוך, מרגיל את האדם שתמיד יכול לקחת הלוואה.. ולהשתמש בכסף שאין לו, לא חכם ולא בריא, אנשים לוקחים יותר ממה שיוכלו להחזיר, הרבה התקפי לב זה גורם...

נערך לאחרונה ב:

מתכנתת+

משתמש מקצוען
והפתרון שאולי יכול לעזור (אם תהיה שמיעה בקול חכמים) זה שגדולי הדור(או חוק המדינה להבדיל) יאסרו (או יגבילו) את לקיחת ההלוואות לצורך חתונה/יסגרו את הגמחים.
ואז כל אחד יתן כמה שיש לו!!!
הורי הבחורות יורידו בבת אחת, בצורה דרסטית, את הסכומים שמוכנים לתת (מחוסר ברירה). ואוטומטית ירדו דרישות רוב הבחורים... (לא יהיה מי שיתן להם, כל עוד לא מדובר בשפיץ השפיצון.. הם בסך הכול רוצים להתחתן... בודקים מה מצב השוק ולפי זה דורשים)

בכללי גמח"ים של כסף, זה דבר שבבסיס יותר רע מאשר טוב, במקום שאדם יחיה עם מה שיש לו, ומקסימום יחסוך כמה שנים ואז יקנה, הוא קונה ורק אז מתחיל לשלם כמה שנים קדימה, עולם הפוך, מרגיל את האדם שתמיד יכול לקחת הלוואה.. ולהשתמש בכסף שאין לו, לא חכם ולא בריא, אנשים לוקחים יותר ממה שיוכלו להחזיר, הרבה התקפי לב זה גורם...
והפתרון שנשמע הכי מציאותי זה לפתוח סוג של קהילה, של אנשים שחותמים שהם לא דורשים ולא נותנים מעבר לסכום מסוים.
ויתחילו להשתדך אחד עם השני, ולאט לאט הקהילה תגדל, צריך כמה נחשונים לזה.

אבל עדיין מה יעשו הבודדים שכן יש להם, למה שלא יתנו יותר? זה סוג מטופש של פתרון, כאילו- להכריח את כולם להיות עניים, במקום שכול אחד ידע את מקומו ויתן בהתאם, ואז הכול יבוא על מקומו בשלום, כל אחד ישתדך עם האוכלוסיה שברמתו.

נערך לאחרונה ב:

אפשר לתקן

משתמש פעיל
והפתרון שאולי יכול לעזור
לענ"ד:
להתפלל שהמשיח יבוא ויהי סוף וקץ לכל צרותינו.

ועד אז, כדאי ורצוי שכל אחד ישאל את רבו בכל פעם:
אבי הבת יפרט את מצבו וכוחותיו, וישאל כמה הוא צריך/חייב/מותר להציע
וגם אבי הבן כדאי שישאל, כשנסגר השידוך, כמה ראוי לקבל למעשה ממשפחה אברכית כזו, לאחר שהציעו כך וכך,
(וגם כדאי שישאל, האם לדרוש שיחתמו התחייבות על מה שהציעו, או להשאיר את זה לפי יכולותיהם)
וכאשר יאמר הרב כן יעשו

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  1  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה