עזרה מישהו מבין בכלכלה??

שלום לקרוב

משתמש רשום
מי יכול להסביר לי לגבי ריבית בנק ישראל גם אם צריך לעלות את הריבית בשביל לייקר את הכסף ולעלות את ערכו למה אי אפשר לעשות את זה רק מכאן ולהבא כוונתי שהלוואות שלוקחים מיום העלאת הריבית יהיו יקרות ולמה מייקרים גם את ההלוואות שנלקחו קודם?? מה זה תורם???

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני לא כלכלן
אבל ממה שאני מבין
ש"

הרעיון הוא להוציא מהשוק כמה שיותר כסף
בכמה שפחות זמן
ובכמה שפחות נזקים

מכיוון שהמטרה להוציא כמה שיותר כסף מהשוק
לכן עושים על כולם

נעמה לוי

משתמש מקצוען
באמת בהלוואה קבועה הריבית לא עולה,
הריבית עולה רק בהלוואת פריים שמראש הבנק נתן אותה בצורה כזו שהיא תשתנה לפי גובה הריבית שבנק ישראל יקבע.
נכון מאד.
ולכן אני חושבת שהתשובה שנתת מקודם היא לא מספיקה.

יהודי קטן

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ולמה נותנים את הכסף הזה לבנקים אם חייבים לעלות את הריבית שהכסף יופנה לסיוע לאוכלוסייה שלא יכולה לעמוד בהחזרים למה חברות פרטיות מקבלים את הכסף

HILEL1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
נכון מאד.
ולכן אני חושבת שהתשובה שנתת מקודם היא לא מספיקה.
התייחסתי לשאלה שהוא שאל מה ההיגיון להעלות את הריבית, ועל זה עניתי לו. כמובן שהשאלה מתייחסת לריבית שעולה ולא לריבית קבועה. הוא לא שאל איך הבנק יכול להעלות את הריבית אלא מה הרציונל שעומד מאחורי זה ועל זה הוא קיבל תשובה.

HILEL1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
ולמה נותנים את הכסף הזה לבנקים אם חייבים לעלות את הריבית שהכסף יופנה לסיוע לאוכלוסייה שלא יכולה לעמוד בהחזרים למה חברות פרטיות מקבלים את הכסף
לקחת את הכסף מהבנק, ולכן אתה משלם לו את הריבית,
הבנק הוא גוף עיסקי ולא מפעל גמ"ח למקרה שחשבת אחרת,
לא מעניינת אותו טובתך האישית אלא טובתו שלו.

נעמה לוי

משתמש מקצוען
התייחסתי לשאלה שהוא שאל מה ההיגיון להעלות את הריבית, ועל זה עניתי לו. כמובן שהשאלה מתייחסת לריבית שעולה ולא לריבית קבועה. הוא לא שאל איך הבנק יכול להעלות את הריבית אלא מה הרציונל שעומד מאחורי זה ועל זה הוא קיבל תשובה.
אוקי.
אני הבנתי בדיוק הפוך.
איך הבנק יכול להעלות ?? על זה מתאימה התשובה שלך...
והשאלה שנשארה עדיין פתוחה...
למה בעצם לעשות את זה ???
מה זה תורם לאינפלציה ולכל העסק הזה ??

HILEL1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
והשאלה שנשארה עדיין פתוחה...
למה בעצם לעשות את זה ???
מה זה תורם לאינפלציה ולכל העסק הזה ??
גם על זה עניתי - גם בלי שזה יתרום לאינפלציה, הבנק גובה ריבית עבור הכסף שלו שנמצא אצלך, כי עכשיו הכסף יקר, והוא רוצה לקבל תמורה הולמת לכסף שלו.
[וכאמור, זה מותאם לחוזה ביניכם].
חוץ מזה שזה גם תורם לאינפלציה, כי ברגע שלאנשים יש החזר חודשי גבוה יותר ושאר הכסף שלהם פחות פנוי זה מביא לעצירת האינפלציה. בסופו של דבר יש פחות כסף פנוי בשוק.

יהודי קטן

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לקחת את הכסף מהבנק, ולכן אתה משלם לו את הריבית,
הבנק הוא גוף עיסקי ולא מפעל גמ"ח למקרה שחשבת אחרת,
לא מעניינת אותו טובתך האישית אלא טובתו שלו.
נכון מאוד אבל המטרה של העלאה היא כלכלת המדינה למה שהבנקים ירוויחו את הכסף הזה

HILEL1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אבל למה המדינה מאשרת את זה בטענה של מניעת אינפלציה למרות שזה חונק את כל האזרחים...
הרי זה לא משפיע כלום ????
סתם לחנוק אותנו ???
נכון מאוד אבל המטרה של העלאה היא כלכלת המדינה למה שהבנקים ירוויחו את הכסף הזה
המדינה לא אמורה להתערב בעסקים ובחוזים שבינך לבין הבנק,
מי שחתם על חוזה מול הבנק של הלוואה בתנאי ריבית מסויימים, זה ענין אישי בינו ובין הבנק שהמדינה לא צריכה לאשר או לא לאשר את זה.

אורי מלאכי

משתמש פעיל
כשבנק ישראל מעלה את הריבית הוא לא מעלה ריבית על ההלוואה שלך אלה כללי את הריבית במשק
רק שחלק מההלוואה שלקחת(או כולה) צמוד לריבית במשק (פריים) וכשהיא עולה גם הריבית עולה(במשכנתא יש גם הלוואה שצמודה למדד המחירים לצרכן וגם זה עלה וזה עוד עלות על משכנתאות[רק פחות שמים לב לזה כי לא מכריזים על זה בקול רם] )כך שגם אם אין הגיון לעלות על הלוואות ישנות(כי העיקר הוא על הלוואות חדשות ) זה פשוט קורה אוטומטית

רגע של ניצחון

משתמש מקצוען
זאת הזיה שבגלל סיבה כזאת כל אזרחי המדינה ייחנקו למוות מהריביות, ללא כל תועלת לאינפלציה מלבד לכיס של הבנקים !!!!
זה עם תועלת לאינפלציה לכלל האוכלוסיה,
אם יש לך פחות כסף כי שילמת יותר כסף לבנק על המשכנתא,
אז אתה קונה פחות חטיפי אוסם- לדוג'- מחזור המחירות שלהם ירד והם יורידו מחירים
כנ"ל בכל המשק עד שהאינפלציה תרד...

אורי מלאכי

משתמש פעיל
אבל אי אפשר למצוא פיתרון לזה ???

חשבתי שאולי כמו שעידכון המחירים לצרכן לא מתעדכן כל חודש
כך ניתן לקבוע שמגובה מסוים של עליית הריבית של בנק ישראל הפריים להלוואות קיימות יעלה רק פעם בשנה(לבטל את זה לגמרי לא נראה לי אפשרי כי זה חלק מהעניין שלקחת הלוואה על המדד הזה) ואולי הוראת שעה של בנק ישראל לבנקים במקרה כאלה שהוא צריך לעלות ריבית כמקרה חירום ,כדי לא לפגוע במי שכבר לקח משכנתא
כי למרות שיעדנו שיש סיכון אני הופתע אם השמע ממישהוא שלקח משכנתא בשנים האחרונות והיועץ משכנתאות לא הסביר כמה אין סיכוי שבנק ישראל יעלה את הריבית בבת אחת
אבל סתם כך אין פתרון אלה הכללים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  20  פעמים

לוח מודעות

למעלה