התייעצות מטפלת רגשית?? איפה את ממליצה ללמוד? לטיפול בחרדות, בפחדים, סיביטי.....וכו....

dag

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
ברור שחובה מקצועיות מספקת והכשרה מוכרת (תואר שני)
בשביל לקנות בסיס ידע רחב ויציב דיו כדי לגשת למלאכת הקודש
של הטיפול.
אבל בהקשר לדיון לגבי הטיפול הפסיכודינאמי
חשוב לדעת שיש מקרים רבים שהוא מוגבל מאד ביעילותו.
למשל בטראומות, לא הוכח שטיפול פסיכודינאמי עוזר.
יש ספר היום מוביל ממש בתחום הטראומה-ברמה בינלאומית, בשם "נרשם בגוף"
בו הכותב ואן דר קולאק(פסיכיאטר מוביל בארה"ב ברמה המחקרית ועוד) כותב על סמך
מחקרים רבים וידע עצום שרכש עשרות שנים על פי נסיון קליני טיפולי ועל פי
מחקרים רבים מוכחים מדעית, שהשיטות
הקלאסיות לטיפול בטראומה -כמו טיפול פסיכודינאמי וCBT
לא הוכחו בכלל כיעילות, במקרים רבים. הוא תוקף את הראיה הדינאמית המסורתית שלעיתים רבות לא באמת יכולה לתת תקוה ממשית או כלים לאנשים הסובלים מטראומות שונות,
על הפתולוגיה שהיא מצמידה להרבה אנשים בלי להבין מספיק מה השורש
וגם אם להבין לא לתת כלים לריפוי אמיתי, כי לדוגמא לריפוי מטראומה
דרוש גם לעבוד עם החלק האחורי של המח, ולא רק עם הקדמי-
כלומר על פי פרויד לדוגמא, הריפוי ייעשה כאשר הלא מודע ייהפך למודע,
אבל למעשה הוא טוען שפעמים רבות המודעות לבדה לא מועילה כלל בריפוי טראומה
ואף עלולה להחמיר את המצב.
ולכן הוא מדגיש שעבודה אמיתית ומקצועית בטראומה, דורשת עבודה עם כלים רחבים יותר
כמו למשל עבודה עם EMDR, עבודה עם הגוף,אומנות, תיאטרון, יוגה ועוד כלים שהוא מרחיב עליהם בספרו-
הוא מדגיש כי אין שיטה אחת שתתאים לכולם, אך כל אדם יכול למצוא
מענה מתאים עבורו. ולפעמים זה משולב בכמה גישות.
אין משהו אחד שמתאים לכולם. ומי שמשהו לא עזר
לו שיחפש מענה מתאים יותר עבורו, העולם הטיפולי היום מלא אפשרויות
הרבה יותר מפעם, אז נצמדו כל המטפלים רק לגישות המסורתיות שלאו
בהכרח יעילות ומקדמות את כולם.
מה שכתבתי כאמור לא בא לסתור את התועלת שמביאים מטפלים פסיכודינאמיים רבים
וכמובן לא לבטל את הצורך ההכרחי בידע רחב ומבוסס על מנת לטפל בנפשות,
אלא רק להאיר זוית ראיה רחבה יותר.
כל מילה.
הלוואי ויכנס יותר למודעות שהטיפול הפסיכודינמי לא מספיק יעיל בהרבה מקרים.
ויש שיטות משולבות גוף ונפש יעילות ומוכחות (כמובן כמובן רק שמדובר על מטפל מוסמך כאמור).
בספר הנ"ל הוא גם מזכיר את שיטת החוויה הסומטית של פיטר לוין, במקרי פוסט טראומה*.
שווה בדיקה.

*המעניין הוא שפוסט טראומה זו סקאלה רחבה מאד. זה יכול להתבטא גם במקרים שהם לא מקרי קיצון כביכול, וכדאי להבין זאת. (שזה תפקיד המטפל לאבחן כל מקרה ולהתאים לו את הטיפול הנכון).

מרחבית

משתמש מקצוען
הבעיה היא שמי שמטפל רק בשיטה זו (או כל שיטה אחרת) הוא עם ידע מוגבל.
האמת היא שכולם עם ידע מוגבל, כולל מי שיש לו דוקטורט.
ומבחינות מסוימות זה א'ב' של מטפל טוב להבין שהידע שלו מוגבל, והיכולת שלו מוגבלת! לא משנה כמה תעודות תלויות לו על הקיר.
זה לא אומר שבגלל זה צריך להסתפק במעט לימוד! כי יש מוגבל, ויש מוגבל...
להפך - אני בעד לימוד מקיף ועמוק ורציני, ולהמשיך ללמוד גם כשכבר עובדים בשטח שנים רבות.
כמה פעמים יש לפסיכולוג עם כל התארים אי הצלחות? - הרבה! רק שאליו יתייחסו בהרבה יותר סלחנות, כמו לרופא שלא תמיד מצליח לרפא. (אלא אם כן ממש פשע ועבר על אתיקה וכדו').

אבל בהקשר לדיון לגבי הטיפול הפסיכודינאמי
חשוב לדעת שיש מקרים רבים שהוא מוגבל מאד ביעילותו.
במשך שנים אנשים ישבו חודשים ושנים על ספת הפסיכולוג בטיפול פסיכודינאמי - שלמו הון, ולא נעזרו, ולא פעם גם ניזוקו! וכל הזמן הזה המשיכו לסבול!
מאוחר יותר, כשהתבררו דברים, כגון שלא לכל תחום השיטה הזו טובה, ושיש בה גם בעיות לא פשוטות ונזקים -
האם קמה סערה וצעקה גדולה על כך?
כצפוי - לא.
למה? - כי זה במסגרת האקדמיה. והמטפלים היו עם תוארים. וסך הכל עשו מה שידעו לפי מה שהיה ידוע אז.
אין עשירית מהסלחנות הזו למטפלים מחוץ לאקדמיה!

ושוב, אני ממש נגד לימוד שטחי ולא מקצועי.
נגד גישה קלילה וחסרת אחריות למקצוע כל-כך מורכב ואחראי!
נגד 'מטפלים' אחרי קורס של כמה חודשים.

רק באתי לנסות לאזן - הקו המפריד בין מטפל רציני, מקצועי, אחראי ומצליח! - איננו עובר תמיד בצורה חדה וברורה דרך בעלי תארים רשמיים/חסרי תארים רשמיים.
ובעיקר צורם לי תמיד בדיונים מהסוג הזה - שיוצרים לאנשים רושם - שתארים זה ממש העיקר - ואם רק יש אותם - מדובר במטפל מקצועי וטוב, ואפשר ללכת אליו רגועים.
ועל זה אני לא מתעייפת מלחזור שוב ושוב - תבררו היטב! יש טובים, יש בינוניים, ויש גרועים!
וגם תוך כדי טיפול - תנו אמון במה שאתם מרגישים! ואם אתם מרגישים שהטיפול לא טוב לכם - אל תתפתו להמשיך, גם אם המטפל בעל התארים חושב אחרת!

נערך לאחרונה ב:

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
ז"א שהאדמו"ר תומך בו
המטפל לא יכול לעשות ככול העולה על רוחו כי זה יגיע לאדמו"ר
בכל הקרוסים יש מי שתומך עם יש משהו יש למי לפנות רוב אלה שלמדו בקרוסים אח"כ מפתחות שיטה משלהם
ומפילות על הדרך משפחות ה' ישמור
הלוואי ויהיה רב וכד' שייקח אחריות וידע מה קורה
האדמו"ר לא תומך במטפל, רק בחסיד שלו. המטפל שלימד את החסיד לא כפוף לאדמו"ר. רק הוא מכיר את המטפל מהכירות אישית
אגב, אותו מטפל למד המון קורסים וביניהם גם אצל הרב בויאר, והוא פיתח דרך משל עצמו (בהתבסס על ככככל מה שהוא למד) ויש לו המון הצלחות

רטרו

משתמש פעיל
פרסום וקופי
תכלס'
לאברך שמור שרוצה להתמקצע כמו שצריך,
יש מקום לימודים מתאים לתואר ראשון ושני?

HILEL1

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
השאלה אם זו סיבה לפסול מישהו טוב שלמד בצורה מקיפה ורצינית רק דבר אחד.
כלומר - לא מתאים לו ללמוד תואר מלא באונברסיטה מכל מיני סיבות.
הוא בכל זאת מעוניין בתחום, ולומד בצורה מקצועית ומקיפה שיטה אחת שמדברת אליו והוא טוב בה - ורוצה להתמקד בנישה הזו - לאלו שזה מתאים להם.
האם אין לו מקום?
אני רוצה להיות רופא משפחה.
השאלה האם זו סיבה לפסול אותי שלמדתי בצורה מקיפה ורצינית רק בדיקות דם.
כלומר לא מתאים לי ללמוד רפואה מכל מיני סיבות.
אני בכל זאת מעוניין בתחום...

מה זה בכל זאת מעוניין בתחום?
ואז מה?
כל כך הרבה דברים אנשים מעוניינים לעשות והם לא עושים!

כשזה יתנגש עם ערכים אחרים שלו הוא יעשה את זה?
הוא למשל יקבל נשים (אם זה סותר את הערכים שלו) כי הוא מעוניין בתחום?
הוא יעבוד בשבת כי הוא מעוניין בתחום?

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ומה עושים צוות אמבולנס שבא לאירוע ורואים שצריך רופא או פרמדיק ונט"ן מתקשרים למוקד לדווח שיביאו מישהו שמתאים לסיטואציה הרפואית,
ומה עושה מנתח שרואה בעיה שלא שייכת לתחום הטיפול שלו הוא רץ להביא רופא שמתאים לתחום ,

וכך צריך להיות עם מי שלמד מקצוע עם תעודה, שבא אליו מישהו שהמטפל לא יודע איך לעזור לו, ליידע את הלקוח שהוא לא יכול לעזור, והוא צריך ללכת למישהו יותר מוסמך ומי שמתאים לטפל לבעיה זו,

וכמו בכל מקצוע (כן כן גם ברפואה), יש אנשים שלא עושים מלאכתם נאמנה,
כך יש גם מטפלים שמנסים להתחכם ועושים דברים שאסור להם לעשות מבחינה אתית,
וחבל מאוד מאוד על זה,
וע"כ לפני שהולכים לטיפול (ולא רוצים ל"היתקע עם פסיכולוג לשנתיים) צריכים לברר טוב מאוד אצל מי הולכים (כמו כל מי שצריך ניתוח מברר על מנתח מומחה בתחומו)
והרבה תפילות וסייעתא דשמיא שיגיע למטפל הנכון שיעזור לו להשתחרר ממצבו העכשוי ולהגיע לחיים טובים ומאושרים יותר

גם מנתח - להזכירך - למד הכל ועבר מחלקות לפני שבחר התמחות.
בדיוק על זה מדברים.
גם למטפלים עם רשיון - יש תחומי התמחות. אחרי שלמדו הכל.

לגבי רפואה דחופה - היא חירומית, זמנית, מהירה. לא טיפול קבוע.

מרחבית

משתמש מקצוען
בהחלט. כי מי שלמד בצורה מקיפה ורצינית רק בדיקות דם - לא יכול להיות רופא משפחה.

הוא כן יכול - ויש בהחלט כאלו שעושים זאת - לתת יעוץ לפי בדיקות דם - והאבחנה שלהם והידע שהם מקבלים מבדיקות הדם - הוא הרבה מעבר למה שרופאים נותנים! והם עוזרים בצורה כזו להרבה אנשים, גם במקרים שרופאים פחות הצליחו, כי עברו על הבדיקות מלמעלה, בלי באמת להעמיק.
זו הנישה שלהם, וזו מומחיות שלהם. וכל עוד יש להם ידע רציני בתחומם, שיכול לעזור לאנשים, וכל עוד הם לא חורגים לתחומים אחרים - מה טוב! לא רק שזה לא נוגד ערכים, זה המקום שלהם בעולם שדרכו הם נותנים ועוזרים!

נערך לאחרונה ב:

מרחבית

משתמש מקצוען
ואז מה?

זה בדיוק, שכאן זה לא מתנגש עם הערכים שלו!
אם אדם למד בצורה יסודית ומקיפה C.B.T' למשל, והוא מוכשר ומתאים לזה ויכול להצליח עם הרבה אנשים שזה מה שהם זקוקים לו ותו לא, והוא לא מקבל או לא ממשיך עם כאלה שזקוקים למשהו אחר - יש עם זה איזו בעיה ערכית?

תותחינוס

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
בהחלט. כי מי שלמד בצורה מקיפה ורצינית רק בדיקות דם - לא יכול להיות רופא משפחה.

הוא כן יכול - ויש בהחלט כאלו - לתת יעוץ לפי בדיקות דם - והאבחנה שלהם והידע שהם מקבלים מבדיקות הדם - הוא הרבה מעבר למה שרופאים נותנים. והם עוזרים בצורה כזו להרבה אנשים, גם במקרים שרופאים פחות הצליחו.
זו הנישה שלהם, וזו מומחיות שלהם. וכל עוד יש להם ידע רציני בתחומם, וכל עוד הם לא חורגים לתחומים אחרים - מה טוב!
בחיים לא הייתי מסתמכת על מישהו "שמיעץ" לי ע"פ בדיקות דם
לדוגמא חוסר בברזל-
יכל להיות בעית ספיגה
יכול להיות בעיה במערכת העיכול
ועוד מלא דברים

איך הוא מייעץ בלי לדעת רפואה?
שייעץ לי לקחת ברזל?

רחלה 123

משתמש מקצוען
ועל זה אני לא מתעייפת מלחזור שוב ושוב - תבררו היטב! יש טובים, יש בינוניים, ויש גרועים!
חושבת שאולי כדאי גם לפרט על מה לברר ?
בנ"א שרוצה ללכת לטיפול - שומע רק כמה צריך לברר וכמה זה יכול לעשות נזקים אם מטפל לא מוצלח
אבל אז - במקום הזה הרבה נתקעים כי הם מעולם לא היו בטיפול.
אולי כדאי לפרט מה צריך להיות במטפל, על מה חשוב לשים דגש, אילו דברים תקינים ואילו לא... וכ'

The Music Princess

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
חושבת שאולי כדאי גם לפרט על מה לברר ?
בנ"א שרוצה ללכת לטיפול - שומע רק כמה צריך לברר וכמה זה יכול לעשות נזקים אם מטפל לא מוצלח
אבל אז - במקום הזה הרבה נתקעים כי הם מעולם לא היו בטיפול.
אולי כדאי לפרט מה צריך להיות במטפל, על מה חשוב לשים דגש, אילו דברים תקינים ואילו לא... וכ'
ראשית כל: כימיה עם המטפל. מותר להחליף פעם וגם פעמיים ויותר מטפל עד שמגיעים למישהו שיש לנו חיבור אתו, הן מנטלית והן רגשית. אחרת יהיו הרבה דברים מסביב שיוכלו להסיח את דעתנו מהטיפול כמו פערים רוחניים וכיוצא בזה.
שנית - מהרגע שמתחילים טיפול, לוודא שלא יוצאים מטיפול מוצפים מידי ללא יכולת שליטה. הגיוני לצאת עם קצוות לא סגורים, אבל מטפל טוב ישאיר אותם מאוד מתונים.
דבר שלישי והכי חשוב - דינמיקה עם המטפל - לוודא שאין פיתוח של תלות או קשר שהוא לא יחסי מטפל - מטופל. מטפל לא אמור להוות דמות של הורה/בן זוג! אם יש ספק בסוג הדינמיקה - לעשות חישוב מסלול מחדש. או להציב גבולות ביחד או לעבור למישהו אחר.

נערך לאחרונה ב:

The Music Princess

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
ייתכן. השאלה אם זו סיבה לפסול מישהו טוב שלמד בצורה מקיפה ורצינית רק דבר אחד.
כלומר - לא מתאים לו ללמוד תואר מלא באונברסיטה מכל מיני סיבות.
הוא בכל זאת מעוניין בתחום, ולומד בצורה מקצועית ומקיפה שיטה אחת שמדברת אליו והוא טוב בה - ורוצה להתמקד בנישה הזו - לאלו שזה מתאים להם.
האם אין לו מקום?
הוא יקבל רק את מי שמתאים לשיטה, הן מבחינת האדם והן מבחינת אופי הבעיה.
ודאי שהוא צריך להיות ישר. זה מצופה גם ממטפל עם תארים - כשלא הולך לו, ולא בטוח שהוא תמיד מספיק ישר או מספיק עניו או מספיק מודע ולא מוטה. תלוי בכל אדם ואדם.
זה מזכיר לי שפעם הייתי אצל רופא שיניים שלמפרע התברר שהוא מומחה רק לסתימות.
היה לי חור עמוק מאוד, וגם אחרי שעשיתי סתימה - הכאב לא פסק במשך חצי שנה (!!!)
בכל פעם הייתי מגיעה אליו והוא רק היה ממלא פה את החור, בפעם אחרת מביא משחות, ואת כל הדברים הכי משוכללים ושהכי מוכחים כעוזרים לחורים בשיניים, כי הרי אמרנו שהוא מומחה לסתימות...
ואז ביקשתי לעבור לרופא אחר, והתברר שיש לי צורך בטיפול שורש עמוק מאוד, וסתם מרחו אותי חצי שנה...
אם הרופא שיניים הראשון שהייתי הולכת אליו היה מומחה לבריאות השן ולא רק לסתימות - היו נחסכים לי חודשים שלמים של סבל משתמשך.

אותו דבר, זה לא משנה כמה תהיה מומחה בדבר אחד!
בשביל לעזור באמת למישהו אתה צריך לדעת לאבחן הרבה מעבר לתחום אחד ספציפי. צריך תמונה שלמה בשביל לתקן חלק אחד בפאזל גם אם הוא מאוד ספציפי....

מרחבית

משתמש מקצוען
בחיים לא הייתי מסתמכת על מישהו "שמיעץ" לי ע"פ בדיקות דם
אני כן. תלוי כמובן במי מדובר!
(באופן כללי אני לא סומכת בעיניים עצומות על אף אחד, ואני שואלת שאלות, אך במסגרת ההסתמכות הרגילה שלי - אני אוכל לסמוך).

להמון אנשים יש ניסיונות רבים עם רופאים שבכל מיני דברים כרוניים ולא אקוטיים - לא עוזרים להם בכלום! והם ממשיכים לסבול שנים, עם איכות חיים לא משהו.
ואז הם מגיעים לכאלה שיש להם ידע ספציפי בתחומים מסוימים - יותר מרופא קלאסי, שלא למד יותר מידי על חלק מהנושאים (על אף שכן למד הרבה מאוד בנושאים אחרים משמעותיים וחשובים!).
מי שמומחה לבדיקות דם, ומה אומרת התמונה שיוצאת מחיבור הפרמטרים השונים - גם אם הם בתוך הערכים - ודאי שהוא מודע ויודע על עניין הספיגה וכו'.

מרחבית

משתמש מקצוען
זה מזכיר לי שפעם הייתי אצל רופא שיניים שלמפרע התברר שהוא מומחה רק לסתימות
עובדה שיש ברפואה הרגילה דבר כזה - מומחה מיוחד לסתימות שורש. ועובדה שלרופא שטיפל בך היה כנראה רישיון לעסוק ברפואת שיניים, והיה לו תואר! לכן זה לא מוכיח כלום, להפך, עובדה שככה הדברים עובדים גם ב'חלונות הגבוהים'.

מי שלא מומחה לשורש - וגם לא מבין שקיים דבר כזה סתימות שורש - ולא רואה בצילום שצריך סתימת שורש - ולא שולח למי שמתאים - אף אחד לא יגיד - זה בגלל שהוא לא למד מספיק - עובדה שכן יש לו כנראה רישיון!
אלא שמשהו אצלו לא תקין. הוא לא מייצג את הקלאסי! והוא אולי מוכיח שתואר זה לא הכל! תלוי מי הבן אדם!

אני מסכימה שכל אחד שמומחה בתחום מסוים, צריך שיהיה לו די ידע מעבר לתחום הצר שלו - שידע מתי זה לא התחום שלו וצריך לשלוח למישהו אחר!

נערך לאחרונה ב:

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני רוצה להיות רופא משפחה.
כלומר לא מתאים לי ללמוד רפואה מכל מיני סיבות.
אני בכל זאת מעוניין בתחום...

ואז מה?

הוא למשל יקבל נשים (אם זה סותר את הערכים שלו) כי הוא מעוניין בתחום?
הוא יעבוד בשבת כי הוא מעוניין בתחום?

אתה לא יכול,
אבל אפשר להיות היום לוקח דמים בלי להיות אח סיעודי
אחרי קורס.

חוצניקיתת

משתמש חדש
במשך שנים אנשים ישבו חודשים ושנים על ספת הפסיכולוג בטיפול פסיכודינאמי - שלמו הון, ולא נעזרו, ולא פעם גם ניזוקו! וכל הזמן הזה המשיכו לסבול!
מאוחר יותר, כשהתבררו דברים, כגון שלא לכל תחום השיטה הזו טובה, ושיש בה גם בעיות לא פשוטות ונזקים -
האם קמה סערה וצעקה גדולה על כך?
כצפוי - לא.
למה? - כי זה במסגרת האקדמיה. והמטפלים היו עם תוארים. וסך הכל עשו מה שידעו לפי מה שהיה ידוע אז.
ממש ככה.
זה מזכיר לי שפעם הייתי אצל רופא שיניים שלמפרע התברר שהוא מומחה רק לסתימות.
היה לי חור עמוק מאוד, וגם אחרי שעשיתי סתימה - הכאב לא פסק במשך חצי שנה (!!!)
בכל פעם הייתי מגיעה אליו והוא רק היה ממלא פה את החור, בפעם אחרת מביא משחות, ואת כל הדברים הכי משוכללים ושהכי מוכחים כעוזרים לחורים בשיניים, כי הרי אמרנו שהוא מומחה לסתימות...
ואז ביקשתי לעבור לרופא אחר, והתברר שיש לי צורך בטיפול שורש עמוק מאוד, וסתם מרחו אותי חצי שנה...
אם הרופא שיניים הראשון שהייתי הולכת אליו היה מומחה לבריאות השן ולא רק לסתימות - היו נחסכים לי חודשים שלמים של סבל משתמשך.
בעקרון את צודקת לגמרי,
אבל לי לדוגמא היה חור עמוק בשן והלכתי לרופא שיניים שנחשב מומחה מאד!!
והכאב לא עבר כמה חודשים,
עד שקיבלתי שכל לעבור לרופא שיניים אחר שהוא גם מקצועי למרות שהוא פחות
מוכר, והוא אמר לי-הטיפול שורש שהוא עשה לך הרס את השן, אני לא מבין מי עשה
לך כזה דבר.....ולאחר כמה טיפולי שיניים שלו, הכאבים חלפו והכל בא על מקומו
בשלום ב"ה, עד היום כמה שנים אחרי הסיפור.
אם הייתי נשארת אצל הרופא שיניים "המקצועי" בגלל שבעבר כן עשה לי סתימות
מוצלחות, ובגלל שברור שהוא מקצועי וכולם יודעים את זה, למרות שלי ממשיך לכאוב,
אז אני טועה ובגדול, וחבל.
מה אני באה לומר בזה? מקצועיות ושם מוכר מאד לא מחייבים הצלחה.
ואם משהו לא עוזר-לכו הלאה, סמכו על עצמכם ולא תמיד רק על המטפל
גם אם יש לו דוקטורט והוא פופולארי מאד, תקשיבו לעצמכם מה נכון לכם.
טיפול דינאמי להרבה אנשים לא עשה טוב. להרבה דווקא כן. אין שום דבר מוחלט,
זה לא שחור לבן. כאמור כל אדם צריך את העזרה הספציפית בשבילו.

שלמה מרלר

משתמש פעיל
תכלס יש המון קורסים מבטיחים
יש לצערי המון אנשים נשים שנופלים בפח
הולכים כי רוצים איכות חיים טובה יותר ובסוף.....
איך אפשר לעצור

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני גם לא אלך להתיעץ על בדיקות לא עם רופא (אולי בנוסף)
גם את העסקנים הרפואיים אני פחות מבינה
בתחום שאני מתעסקת בהם בשוטף, הם לא מדייקים בכלל.
וגם אם אומרים נכון,
הם לא מסבירים את ההקשרים, הם פחות מבינים את ההבדלים בין המקרים.
לא יודעת.

מירימ

משתמש פעיל
בלת"ק, @רייצל V
אם עדיין רלונטי
יש מישהי בשם רלה פרידמן
מספר אחד בתחום
היא לא מטפלת בעצמה, היא "פירר של הנפש"
אפשר ליצור איתה קשר לברר אולי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה