השקעות "מדד s&p500" ניפוץ חלום ה7% תשואה!!!

מצב
הנושא נעול.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
אז כמו כולם פה בפורום, גם אני נחשפתי פה ל"מידע", שבהשקעה לטווח ארוך כמעט תמיד יעשה מדד הs&p500 לפחות 7% תשואה לשנה, וזה עוד לפני האפקט של הריבית דריבית!

בעקבות כך בחרתי מסלול ב"חסכון לכל ילד" שתואם את התאוריה הזאת, וחשבתי גם על המדד בתור אפיק השקעה.

אחרי זמן החלטתי לבדוק את הדברים בעצמי והנה המסקנות.

א: את הבדיקה עשיתי לגבי ישראלים, שמרוויחים בשקלים, ומוציאים בשקלים, וגם את שורת הרווח וההפסד הם מחשבים בשקלים.

ב: מכיוון שכך את החשבון עשיתי לפי השקעה של 10,000$ לפי שער השקל ביום הקניה, ולפי שער השקל ביום המכירה (כמה רווח יכנס לחשבון הבנק הישראלי)

ג: מכיוון שהכסף מאבד את ערכו לאורך השנים (אינפלציה) רווח נקרא רק מה שמעבר לשיעור האינפלציה (בשנות ה80 כשהשתוללה אינפלציה של 400% בשנה, מי שהרוויח בשנה 200% הפסיד 50% מכספו) האינפלציה שנוגעת לישראלים היא האינפלציה של השקל, כמה השקל היה שווה כשנכנסו להשקעה, וכמה השקל שווה ביציאה מההשקעה.

ד: אמנם מס רווחי הון לא נהג מתחילת ההשוואה שעשיתי, אבל בשביל לחשב את התשואות העתידיות, חישבתי את התשואות לפי המס שנוהג היום.

ה: את החישוב עשיתי לפי השקעה לטווח של 20 שנה, בשישים שנה האחרונות 1960-2020, כל חמש שנים,
בין התאריכים:
01/01/1980 - 01/01/1960
01/01/1985 - 01/01/1965
01/01/1990 - 01/01/1970
01/01/1995 - 01/01/1975
01/01/2000 - 01/01/1980
01/01/2005 - 01/01/1985
01/01/2010 - 01/01/1990
01/01/2015 - 01/01/1995
01/01/2020 - 01/01/2000
(היה לי הרבה עבודה להכין את הטבלה, ונראה לי לא רלוונטי להביא נתונים עוד מלפני המצאת המחשב)

ו: בסוף הפוסט אני יביא את הקישורים למידע שהכנסתי לטבלה, וכאן המקום להודות ל @מקצועי בלבד ול @אהבת עולם שהפנו אותי למקורות המידע.

ז: החישוב בוצע לפי דיבידנד מצטרף להשקעה, וכפי שמומלץ פה.

ולתוצאות, בממוצע של כל תקופות ההשקעה הרווח הכולל ל20 שנה כולל הריבית דריבית עומד על 150%, מה שאומר בחישוב שנתי לא כולל הריבית דריבית רווח של 4.69% בלבד.

יש לציין כי בארבע מתוך תשע התקופות עמדה התשואה על פחות מ3.07% (3.06% 2.76% 2.67% 1.38%) ובתקופה חמישית עמדה התשואה על 3.88% בלבד.

(התשואות בארבע התקופות הנשארות הם 4.85% 5.47% 5.99% 8.51% )

ריבית ממוצעת לתקופה:
3.88% 01/01/1980 - 01/01/1960
4.85% 01/01/1985 - 01/01/1965
2.67% 01/01/1990 - 01/01/1970
5.99% 01/01/1995 - 01/01/1975
8.51% 01/01/2000 - 01/01/1980
2.76% 01/01/2005 - 01/01/1985
3.06% 01/01/2010 - 01/01/1990
5.47% 01/01/2015 - 01/01/1995
1.38% 01/01/2020 - 01/01/2000

קישור לטבלה

מחשבון תשואת s&p500 (לפי דיבידנד מצטרף להשקעה, ובלי התאמה לאינפלציה, החישוב שלי לפי האינפלציה השקלית לרווח בשקלים)

מחשבון המרה היסטורי דולר-שקל

מחשבון אינפלציה שקלית

מחשבון ריבית דריבית

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אז כמו כולם פה בפורום, גם אני נחשפתי פה ל"מידע", שבהשקעה לטווח ארוך כמעט תמיד יעשה מדד הs&p500 לפחות 7% תשואה לשנה, וזה עוד לפני האפקט של הריבית דריבית!
נעצרתי במשפט הזה.
המדד הוא לא המצאה של הפורום, וגם בעולם כולו הוא מפורסם כמדד יציב מאוד.
רק הייתי חייבת לציין.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
נעצרתי במשפט הזה.
המדד הוא לא המצאה של הפורום, וגם בעולם כולו הוא מפורסם כמדד יציב מאוד.
רק הייתי חייבת לציין.
אכן, לתושבי ארה"ב שמרויחים בדולרים, האינפלציה שלהם היא אינפלציה דולרית, ופטורים ממס על מניות, יוצא להם תשואה של כ7%.

להבא לא כדאי לעצור באמצע, עדיף לסיים ולראות אם נשארו הערות.

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אכן, לתושבי ארה"ב שמרויחים בדולרים, האינפלציה שלהם היא אינפלציה דולרית, ופטורים ממס על מניות, יוצא להם תשואה של כ7%.

להבא לא כדאי לעצור באמצע, עדיף לסיים ולראות אם נשארו הערות.
התייחסתי לגישה שלך כאילו זה המצאה של הפורום.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
התייחסתי לגישה שלך כאילו זה המצאה של הפורום.
התעמולה שהולכת בפורום, זה שהשקעה במדד מהווה תחליף לדירה, ולהשקעה לדירה לילדים, כשמדובר פה בישראלים שלא מתקרבים לאחוזי הרווח בארה"ב.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
נקודה קטנה שפיספסתי:
אם אני קונה בשקלים, והקרן שקלית
אז למה להשוות לדולר?

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
ג: מכיוון שהכסף מאבד את ערכו לאורך השנים (אינפלציה) רווח נקרא רק מה שמעבר לשיעור האינפלציה (בשנות ה80 כשהשתוללה אינפלציה של 400% בשנה, מי שהרוויח בשנה 200% הפסיד 50% מכספו) .
מה קרה למי שלא השקיע בכלל?

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
נקודה קטנה שפיספסתי:
אם אני קונה בשקלים, והקרן שקלית
אז למה להשוות לדולר?
כי את קנית בשקלים, אבל הקרן קנתה את המניות בדולרים, והמחיר שלה יהיה תמיד לפי מחיר הדולר.
מי שמשקיע לטווח של 20 שנה לא מחפש לשמור על ערך הכסף, בשביל זה הוא יכול להפקיד בפקדון צמוד מדד. פה דובר על השקעות, וכל השקעה חוץ ממסחר במט"ח, היא מושקעת בנכס/סחורה, וממילא לא חשופה לאינפלציה.

נ.ב. מכיוון שכל דבר הערך משתנה, סביר שמי שרוצה לחסוך לצורך מסוים יצמיד את ההשקעה שלו לאותו הצורך, (לדוגמא מי שחוסך לצורך כרטיס טיסה, אם הוא ישקיע בזהב והזהב יקפוץ ב50%, אבל הנפט יקפוץ ב100%, יצא מופסד) כאן מאוד נפוץ להציע את המסחר בקרנות סל בתור חלופה להשקעה בנדל"ן, למרות שכמו שהראתי פה התוצאות בכלל לא מצדיקות את זה.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית

זו לא שאלה נכונה.
השאלה היא מה קורה באפיקי השקעה חלופיים.

לדוג' בנדל"ן, הערך של הכסף נותר צמוד לערכו בשוק.
יש תשואה של בסביבות 4%. (בערים הגדולות פחות. בפריפריה יותר.)
הרבה פעמים מעבר להון הראשוני, המשכנתא והריבית שלה משולמים מתקבולי השכירות למעט אי אלו חודשים ריקים ועלויות בלאי.
כך שבניגוד לאי אלו קולות שעלו כאן, זה לא עד כדי כך לא משתלם.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
זו לא שאלה נכונה.
השאלה היא מה קורה באפיקי השקעה חלופיים.

לדוג' בנדל"ן, הערך של הכסף נותר צמוד לערכו בשוק.
יש תשואה של בסביבות 4%. (בערים הגדולות פחות. בפריפריה יותר.)
הרבה פעמים מעבר להון הראשוני, המשכנתא והריבית שלה משולמים מתקבולי השכירות למעט אי אלו חודשים ריקים ועלויות בלאי.
כך שבניגוד לאי אלו קולות שעלו כאן, זה לא עד כדי כך לא משתלם.
לא מצאתי שום קול (לפחות לא מצידי) שטען שהשקעה בנדל''ן אינה משתלמת.
תתפלאי, גם בנדל''ן היו שנים של שפל ואנשים מכרו דירות בהפסד.
עדיין נדל''ן זו השקעה טובה
וגם מניות זו השקעה טובה.

יש לי מה להאריך בנושא אבל כרגע אין לי זמן לזה.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
וגם מניות זו השקעה טובה.

היו שנים. לטווח הארוך בד"כ זה פחות קרה.

דווקא היו כאן הרבה דיבורים נגד נדל"ן.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
וגם מניות זו השקעה טובה.
התשואה על ערך הכסף (שכירות) אף פעם לא ירדה מ3% ובד"כ 4%
וודאי על נדל"ן אפשר לומר שלטווח הארוך (20 שנה) תמיד מחירי הנדל"ן בעליה

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
היו שנים. לטווח הארוך בד"כ זה פחות קרה.
זה נכון לנדל''ן וגם במניות. (בהשקעה פסיבית ארוכת טווח)

דווקא היו כאן הרבה דיבורים נגד נדל"ן.
שוק הנדל'ן בארץ כפי שהוא היום מצריך זהירות רבה, ולא תמיד הוא משתלם.
לעתים אחרי ריביות משכנתא ועלויות נוספות, הרווח עשוי להגיע לכ2.5 אחוז בלבד.
גם בנדל''ן צריך להבין, ומשום מה בהשקעה בשוק ההון כולם מבינים שחובה ללמוד לפני שנוקטים פעולה/בחירה מסוימת.
גם בנדל''ן זה כך.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
גם בנדל''ן צריך להבין, ומשום מה בהשקעה בשוק ההון כולם מבינים שחובה ללמוד לפני שנוקטים פעולה/בחירה מסוימת.
גם בנדל''ן זה כך.
נכון.
כמו בכל תחום.
לעתים אחרי ריביות משכנתא ועלויות נוספות, הרווח עשוי להגיע לכ2.5 אחוז בלבד.

בערים כמו ירושלים ות"א.

zahav1

משתמש מקצוען
בחישוב רווח נדל"ן צריך לקחת בחשבון גם את עלויות ריבית המשכנתא( אלא אם כן משלמים הכל במזומן..שזה נדיר)
וכמו כל עליות קנית דירה. יש מס שבח ועלויות עו"ד ותיווך.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
זה נכון לנדל''ן וגם במניות. (בהשקעה פסיבית ארוכת טווח)
בנדל"ן התשואה משכירות לבד עומדת על לפחות 3%, ומעבר לזה יש את עליית ערך הנכס שלטווח הארוך תמיד קרתה.
במניות בחשבון שעשיתי פה, בשליש מהמקרים התשואה הממוצעת השנתית הייתה פחות מ3%, ובעשרים שנה האחרונות 1.38%

נערך לאחרונה ב:

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
בנדל"ן התשואה משכירות לבד עומדת על לפחות 3%, ומעבר לזה יש את עליית ערך הנכס שלטווח הארוך תמיד קרתה.
במניות בחשבון שעשיתי פה, בשליש מהמקרים התשואה הממוצעת השנתית הייתה פחות מ3%, ובעשרים שנה האחרונות 1.38%
תלוי איפה..
לגבי המדד-
אני לא יודעת איך הגעת לחישוב שעשית,
התשואה היא ריאלית ולא נומינלית.
מה שאומר שהיא מופיעה לאחר ניכוי האינפלציה.

בנוסף אין קורלציה הדוקה בין דולר לשקל
וזה תלוי באפיק ההשקעה. אם נניח קנית בין השאר קרנות העוקבות אחר מדד msci euro, הכסף היחסי יושפע מההבדלים בהפרש בין שקל-אירו.
גם אם תקני את המדד בדולר, לא יהיה לו שום השפעה מהתנודות בדולר.
לדעתי חלק מהפיזור זה ההחשפות לתנודות מט''ח, והיא אפילו עדיפה בעיניי, כיון שאין שום בטחון שהשקל ישאר במגמה אחידה מול מטבעות אחרים.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
תלוי איפה..
ברור, כמו שלא נקנה כל מניה...
לגבי המדד-
אני לא יודעת איך הגעת לחישוב שעשית,
התשואה היא ריאלית ולא נומינלית.
מה שאומר שהיא מופיעה לאחר ניכוי האינפלציה.
תסתכלי במחשבון התשואה, הבאתי את התשואה בלי התאמה לאינפלציה (אפשר לבחור שם) אחרי המרה לשקלים ניכתי את האינפלציה הישראלית
בנוסף אין קורלציה הדוקה בין דולר לשקל
וזה תלוי באפיק ההשקעה. אם נניח קנית בין השאר קרנות העוקבות אחר מדד msci euro, הכסף היחסי יושפע מההבדלים בהפרש בין שקל-אירו.
בגלל שאין קורלציה את משקיעה חוץ מבמדד גם בדולר, ולכן התשואות של הישראלים יותר נמוכות בחלק מהתקופות שבדקתי, כי הדולר נחלש.
גם אם תקני את המדד בדולר, לא יהיה לו שום השפעה מהתנודות בדולר
זה לא משנה אם את קונה בדולר או בשקל, מה שמשנה זה שהמדד משקף מחיר של מניות שנמכרות בדולרים, ולכן הרווח מושפע משער הדולר.
לדעתי חלק מהפיזור זה ההחשפות לתנודות מט''ח, והיא אפילו עדיפה בעיניי, כיון שאין שום בטחון שהשקל ישאר במגמה אחידה מול מטבעות אחרים.
מאוד תלוי בשביל מה ההשקעה, לדוגמה מי שחוסך לעת זקנה חשוב לו שההשקעה תהיה צמודה למדד הישראלי בשביל שתספיק לו לעת זקנה, מי שחוסך לדירה חשוב לו שההשקעה תהיה צמודה למדד מחירי הדירות, וכו'.

נערך לאחרונה ב:

קרן ש

משתמש פעיל
יש הבדל משמעותי בין הנדל"ן לבורסות:
1. הבורסות - כולם יסכימו - לאורך זמן תמיד יהיו בעלייה, כי הכסף (של כולנו) תמיד יזרום אליהם, תמיד יהיו חברות רווחיות מאד.
הנדל"ן - אם אכן הוא בבועה - יקרוס בצורה משמעותית ולא ברור אם ומתי יחזור לכזאת רמה כמו שהוא היום.
2. השקעה בנדל"ן מצריכה סכום ראשוני מאד משמעותי, בשוק ההון כל כסף שנחסך יכול לייצר תשואה.
3. השקעה בנדל"ן מסוכנת כי כדי להשיג תשואה גבוהה הולכים על: דירה בפריפריה שלא תמיד משיגה שוכרים (ע"ע קרית גת שהיתה חלום ורוד של משקיעים עד שצצה כרמי גת והעסק נשאר שומם....) או פיצולים והרחבות לא חוקיים, או נזקים ובלאי.

גם הפסימיים יסכימו שתשואה בשוק ההון היא תמיד חיובית לאורך זמן אם היא נמצאת שם לזמן ארוך.

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה