קורונה ליל הסדר בבית - איך מתכוננים?

מבט נוסף

משתמש פעיל
צילום מקצועי
זוגות צעירים צעירים-בלי ילדים..
אתם באמת הולכים לשבת בבית בליל הסדר? לבד?
נשמע לי הזיה :eek:
כזוג די צעיר (שנתיים) - רציתי להגיב
בהתחלה ליל הסדר בבית היה נשמע הזיה
עברו כמה ימים ודי התרגלנו לרעיון
אבל עדיין לא מצליחים לעכל שזה כללללללללל הפסח בבית !!!!!!!
ליל הסדר ושבת חוה"מ ימי חוה"מ ושביעי של פסח.
את כל זה לעשות לבד????
בלי לראות את ההורים את השוויגער ואת הסבים והסבתות
מה אפשר לעשות כדי להרגיש חג?
במיוחד שזה מגיע אחרי חודש שלם בבית כשאי אפשר לצאת לשום מקום
עכשיו עוד יש להתארגן לפסח
אבל בחג עצמו מה????????????

שמיט

משתמש מקצוען
ואיזה טעם יש לאפיקומן שלא אוכלים אותו בלחץ על השניה של חצות...

כמו חתונה שלא גומרים אותה ב2 בלילה. סליחה על ההשוואה...

והנה באה הקורונה ומלמדת אותנו שיש עולם שפוי יותר, פנימי יותר, בו כל אחד עושה מה שהוא רוצה וצריך ולא מה שהחברה מכתיבה לו. הוא יסיים מתי שהתנאים שלו יכתיבו לו לסיים, מוקדם או מאוחר. מה שנוח לו ומסתדר לו, ולא מתי שהוא חושב ששכניו רוצים לראות אותו גומר... הקורונה עושה לנו גמילה מכל מיני מחוייבויות חברתיות.

אז אם אדם ישב עם אשתו לבדו בליל הסדר כדי לקיים את הציווי האלוקי 'ונשמרתם', והוא יסיים את הסדר בשעה 11:30, מה יקרה? וכי מישהו באמת חושב שבשמים בודקים באיזה שעה סיימנו סדר? כמה התמרחנו, וכמה זמן התבזבז על מריבות הילדים.
וכל זאת בלי לזלזל כמובן בעצם המצוה ח"ו. רק לא לדבר על תחושות רעות בגלל שסיימנו לפני השעה היעודה...

וכמובן מי שיכול לספר ביציאת מצרים עד הבוקר, הרי זה משובח, אפשר לקרוא שיר השירים בערגה רבה, ועוד הרבה לימודים שניתן להתבונן בלילה הזה בצורה פנימית ורצינית.

אז באה הקורונה ולימדה אותנו הדגשים אחרים בחיים. גורמת לנו להיגמל מכמה מוסכמות שלא כולם היו ממש טובות לכולם.

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
כמו חתונה שלא גומרים אותה ב2 בלילה. סליחה על ההשוואה...

והנה באה הקורונה ומלמדת אותנו שיש עולם שפוי יותר, פנימי יותר, בו כל אחד עושה מה שהוא רוצה וצריך ולא מה שהחברה מכתיבה לו. הוא יסיים מתי שהתנאים שלו יכתיבו לו לסיים, מוקדם או מאוחר. מה שנוח לו ומסתדר לו, ולא מתי שהוא חושב ששכניו רוצים לראות אותו גומר... הקורונה עושה לנו גמילה מכל מיני מחוייבויות חברתיות.

אז אם אדם ישב עם אשתו לבדו בליל הסדר כדי לקיים את הציווי האלוקי 'ונשמרתם', והוא יסיים את הסדר בשעה 11:30, מה יקרה? וכי מישהו באמת חושב שבשמים בודקים באיזה שעה סיימנו סדר? כמה התמרחנו, וכמה זמן התבזבז על מריבות הילדים.
וכל זאת בלי לזלזל כמובן בעצם המצוה ח"ו. רק לא לדבר על תחושות רעות בגלל שסיימנו לפני השעה היעודה...

וכמובן מי שיכול לספר ביציאת מצרים עד הבוקר, הרי זה משובח, אפשר לקרוא שיר השירים בערגה רבה, ועוד הרבה לימודים שניתן להתבונן בלילה הזה בצורה פנימית ורצינית.

אז באה הקורונה ולימדה אותנו הדגשים אחרים בחיים. גורמת לנו להיגמל מכמה מוסכמות שלא כולם היו ממש טובות לכולם.
מילה במילה מה שרציתי לכתוב!
כל מילה בסלע!

מרים אדריכל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
מצטרפת למה שכתבו פה, מחפשת רעיונות ריך ליצור אוירת חג בבית, למרות שזה אחרי תקופה ארוכה של סגר.
בחגים עצמם יש אוירה חגיגית ממילא, מה עם חול המועד?

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אסתי ע. הזוצית הצעירה,
אם את אוהבת לקרוא, תדאגי לך למלאי, כל סוגי העיתונים החרדים, ספרי קריאה חדשים.
אוהבת לבשל ולאפות?
זה הזמן להמציא ולהתפאר בכישורים שלך,
את יכולה לדבר בטלפון עם המשפחה המורחבת, כל יום\שעה עם מישהו\י אחר\ת
ואם חברת הסינון שלך מאפשרת, ואת מחוברת לסקייפ וגם הם-את יכולה לנהל שיחות ווידיאו ולראות את כולם...

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אני קונה מראש לחול המועד כמה דיסקים של מקרנצ'יק לילדים,
וככה, אחרי בוקר של התלבשות+תפילה ארוחת בוקר ענקית, חגיגית ומלאה (שנגמרת בד"כ ב-2:30)
אני מקרינה את המקרנצ'יקים
והולכת להכין ארוחת ערב מיוחדת, כשהם מסיימים הם עוזרים לי בנשנוש עוגות ועוגיות (שאני מכינה) ואז בד"כ מתפללים מנחה+מעריב, ארוחת ערב ארוכה+קינוח+שתיה מתוקה שאני מכינה

משחקים קצת, מתקלחים והולכים לישון (הקטנים) הגדולים משחקים עם ההורים במשחקי קופסא שמשחקים בהם רק בחול המועד או בחופש עד 12 בלילה והולכים לישון

הילדים מאושרים

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
כמה רעיונות לליל הסדר - בעיקר לזוגות צעירים.

א. כבר עכשיו לשים במערכת שירי ליל הסדר, אחרת הילדים במיוחד הקטנים לא ידעו במה מדובר.
ב. ללמד את המנגינות שרגילים לשיר אצל הסבא וסבתא,
ג. כל ילד מכין לעצמו מפית לכרית, [לקחתי בד לבן שנשאר ישן מסוכות], חתכתי לפי גודל כרית, תפרתי בצדדים, ועכשיו כל יום הילדים יושבים לצייר עליו, טוליפ, או רקמה כל שהיא. מאד מחבר אותם להתרגשות של הלילה.
ד. לא לערוך את השולחן כמו כל שבת, אלא לנסות או לשנות מיקום של השולחן, או להגדיל... נותן תחושה שונה ומיוחדת.
ה. לגדולים יותר לתת הגדות עם פירושים, ושיעתיקו קצת.... ואת זה יאמרו בליל הסדר,
ו. מכיוון והשנה אין גנים, אז הקטנים יותר אצלנו מכינים ציורים של עשרת המכות, של מצות ויין, וישימו את זה מתחת לכרית של אבא, ואבא יראה [ויתהלב] בליל הסדר.
ז. להכין הצגה לעשרת המכות, אצלנו בבית כעת זה הנושא.... לקחנו בקבוקים קטנים [מחנויות הכל בשקל] צבענו צד אחד באדום, ובצד השני נשאר שקוף, וכך תתואר מכת דם. לקחנו צפרדעים ממשחק ישן, לקחנו בובה שלא משתמשים כמעט, ועשינו עליה צורה של כינים בכל הגוף [מתאים גם לשחין] כל חיות המשחקים נהפכו לחלק ממכת ערוב, הסוסים ישמשו גם למכת דבר. בובה אחרת תמות במכת בכורות. וכך כל ילד קיבל תפקיד [ראשי] באחת המכות, והוא ממש מחכה שיאמרו בליל הסדר את שם המכה.
ח. הלחנו מנגינות חדשות לחלק מהקטעים של ליל הסדר, ועכשיו הילדים לומדים את זה. [לדוגמא - הקטע של אחרי נשמת... משתלב נפלא עם המנגינה של החופה..... ויש עוד כמה]
ט. ניקנו השנה את כל האלבומים של אבא אמא מימי הילדות, ובחוה''מ נשב ונספר להם את ההיסטוריה שלנו, וכל תמונה איפה צולמה ועם מי....
י. כל הסבות והסבתות כותבים מכתבים לילדים על ההרגשה של ליל הסדר, ונקריא אותם במהלך הלילה..... אחת הסבתות כתבה לכל ילד וילדה בנפרד מכתב. [גם נתן לה תעסוקה, וגם זה מרגש ברמות אחרות.... דמעות ממש]

לא כל הרעיונות מצליחים בכל בית, אבל זו תרומתי הקטנה לאשכול המעולה הזה.

מבט נוסף

משתמש פעיל
צילום מקצועי
אוהבת לבשל ולאפות?
זה הזמן להמציא ולהתפאר בכישורים שלך,
מהשנים שעברו היה לנו רק קומקום לפסח
הצטיידנו, מצטיידים, נצטייד.
אבל מכאן ועד להתקשקש במטבח הדרך ארוכה...
מה עוד שהוצאתי לחל"ת והעתיד הכלכלי לוט בערפל מה שלא מאפשר להגזים בקנית ציוד לפסח.
ואני מחפשת גם רעיון להעסיק תינוקת חמודה בת שנה שמשתגעת משעמום...

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
להתקשקש לא צריך,
כולה ארוחה טובה של-אני לא יודעת מה אתם אוכלים, אבל אצלינו בלי ירקות כמו עגבניה, מלפפון, פלפל, ללא מוצרי חלב, אני מגישה לארוחות בוקר, לדוגמא-
מצות-כמובן!
סלט אבוקדו עם ביצים ומיץ לימון
אבוקדו טבעי רק עם מלח
חביתה עם בצל
חביתה רגילה
חביתת צ'יפס
צ'יפס
קישואים מאודים עם ביצה מקושקשת
סלט פירה+בצל מטוגן וביצה קשה מרוסקת (הילדים שלי מטורפים על זה, כשהכנתי פעם אחת לאמא שלי, היא ממש נגעלה, אבל, הכל לוקק...)
ריבת תפוחים
סלט של גזר פרוס, בצל פרוס אגוזי מלך שלמים (ללא הקליפה!!! :p) שמן מלח
סלט סלק מתוק
סלט סלק עם שקדים פרוסים, מיץ לימון מלח, בצל קצוץ, סוכר
בורשט
תרכיזי הדרים שאני מכינה בעצמי.
הם שבעים עד 7 בערב, קצת מנשנשים קצפיות-נשיקות בלע"ז
תפוחים קלופים

בערב
עוף בתנור עם תפו"א ובטטה באמת 2 דקות להכין
ומרק ירקות מגזר, קישוא ובצל

או כנפיים צלויות עם ריבת תפוחים ומיונז פסחי ותרכיז תפוזים ביתי-יציאה מעלפת שקרתה לי בטעות בשנה שעברה
עם קוגעל תפו"א ותפו"ע

או חזה עוף בציפוי של עיסת קוגעל תפו"א מטוגן-להיט של החבריה שלי

אם אתם אוכלים שום (אנחנו לא :( ) את יכולה להכין שום קונפי-בישול שיני שום שלמות בשמן זית-לא טיגון, ממש המון שמן ושום, על אש קטנטנה עד שהשיניים רכות לא מוזהבות לתיבול מדהים לפירה תפו"א, נגמר הראשון בארוחה, מנסיון מר (לבעלי ולי לא נשאר כשהגשנו לשולחן :( )

עוד דבר, מצבנו הכלכלי, כמו של כל עמ"י לוט בערפל, אבל אנחנו סומכים על הקב"ה ש"הוצאות שבת וחג..."
ולא, אנחנו מתמודדים כל השנה, אנחנו ממש לא עשירים, ועכשיו עוד יותר, אבל חיים באמונה תמימה, שאותו הקב"ה שהביא אותנו לנתונים הספציפיים הללו, ייתן לנו את הכוחות להתמודד.

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כמה רעיונות לליל הסדר - בעיקר לזוגות צעירים.

א. כבר עכשיו לשים במערכת שירי ליל הסדר, אחרת הילדים במיוחד הקטנים לא ידעו במה מדובר.
ב. ללמד את המנגינות שרגילים לשיר אצל הסבא וסבתא,
ג. כל ילד מכין לעצמו מפית לכרית, [לקחתי בד לבן שנשאר ישן מסוכות], חתכתי לפי גודל כרית, תפרתי בצדדים, ועכשיו כל יום הילדים יושבים לצייר עליו, טוליפ, או רקמה כל שהיא. מאד מחבר אותם להתרגשות של הלילה.
ד. לא לערוך את השולחן כמו כל שבת, אלא לנסות או לשנות מיקום של השולחן, או להגדיל... נותן תחושה שונה ומיוחדת.
ה. לגדולים יותר לתת הגדות עם פירושים, ושיעתיקו קצת.... ואת זה יאמרו בליל הסדר,
ו. מכיוון והשנה אין גנים, אז הקטנים יותר אצלנו מכינים ציורים של עשרת המכות, של מצות ויין, וישימו את זה מתחת לכרית של אבא, ואבא יראה [ויתהלב] בליל הסדר.
ז. להכין הצגה לעשרת המכות, אצלנו בבית כעת זה הנושא.... לקחנו בקבוקים קטנים [מחנויות הכל בשקל] צבענו צד אחד באדום, ובצד השני נשאר שקוף, וכך תתואר מכת דם. לקחנו צפרדעים ממשחק ישן, לקחנו בובה שלא משתמשים כמעט, ועשינו עליה צורה של כינים בכל הגוף [מתאים גם לשחין] כל חיות המשחקים נהפכו לחלק ממכת ערוב, הסוסים ישמשו גם למכת דבר. בובה אחרת תמות במכת בכורות. וכך כל ילד קיבל תפקיד [ראשי] באחת המכות, והוא ממש מחכה שיאמרו בליל הסדר את שם המכה.
ח. הלחנו מנגינות חדשות לחלק מהקטעים של ליל הסדר, ועכשיו הילדים לומדים את זה. [לדוגמא - הקטע של אחרי נשמת... משתלב נפלא עם המנגינה של החופה..... ויש עוד כמה]
ט. ניקנו השנה את כל האלבומים של אבא אמא מימי הילדות, ובחוה''מ נשב ונספר להם את ההיסטוריה שלנו, וכל תמונה איפה צולמה ועם מי....
י. כל הסבות והסבתות כותבים מכתבים לילדים על ההרגשה של ליל הסדר, ונקריא אותם במהלך הלילה..... אחת הסבתות כתבה לכל ילד וילדה בנפרד מכתב. [גם נתן לה תעסוקה, וגם זה מרגש ברמות אחרות.... דמעות ממש]

לא כל הרעיונות מצליחים בכל בית, אבל זו תרומתי הקטנה לאשכול המעולה הזה.
יש כאן מדי הרבה דברים חשובים...
צריך לשים לכל אחד לייק בנפרד!

רותי לב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
להתקשקש לא צריך,
כולה ארוחה טובה של-אני לא יודעת מה אתם אוכלים, אבל אצלינו בלי ירקות כמו עגבניה, מלפפון, פלפל, ללא מוצרי חלב, אני מגישה לארוחות בוקר, לדוגמא-
מצות-כמובן!
אבוקדו טבעי רק עם מלח
חביתה עם בצל
חביתה רגילה
חביתת צ'יפס
צ'יפס
סלט פירה+בצל מטוגן וביצה קשה מרוסקת (הילדים שלי מטורפים על זה, כשהכנתי פעם אחת לאמא שלי, היא ממש נגעלה, אבל, הכל לוקק...)
ריבת תפוחים
סלט סלק מתוק
בורשט
תפוחים קלופים

בערב

או כנפיים צלויות עם ריבת תפוחים ומיונז פסחי ותרכיז תפוזים ביתי-יציאה מעלפת שקרתה לי בטעות בשנה שעברה
עם קוגעל תפו"א ותפו"ע

אם אתם אוכלים שום (אנחנו לא :( ) את יכולה להכין שום קונפי-בישול שיני שום שלמות בשמן זית-לא טיגון, ממש המון שמן ושום, על אש קטנטנה עד שהשיניים רכות לא מוזהבות לתיבול מדהים לפירה תפו"א, נגמר הראשון בארוחה, מנסיון מר (לבעלי ולי לא נשאר כשהגשנו לשולחן :( )

עוד דבר, מצבנו הכלכלי, כמו של כל עמ"י לוט בערפל, אבל אנחנו סומכים על הקב"ה ש"הוצאות שבת וחג..."
ולא, אנחנו מתמודדים כל השנה, אנחנו ממש לא עשירים, ועכשיו עוד יותר, אבל חיים באמונה תמימה, שאותו הקב"ה שהביא אותנו לנתונים הספציפיים הללו, ייתן לנו את הכוחות להתמודד.

דחוףףף מתכונים!
מה זה תרכיז תפוזים? איך מכינה?
קצפיות?
מיונז??

שיראז

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
קערת ליל סדר- איפה ניתן להדיג עכשיו בבני ברקלמי שזה שנה ראשונה שלו בבית?

.אילה

משתמש רשום
במודיעין עילית - מכירים חנות למכירת חד פעמי יפה לליל הסדר עם שירות משלוחים? עדיף עם קטלוג

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
קערת ליל סדר- איפה ניתן להדיג עכשיו בבני ברקלמי שזה שנה ראשונה שלו בבית?
אפשר להשתמש בכל מגש
ואפילו להניח ישר על השולחן את הסימנים
אבל אפשר גם להשיג קערה ח"פ בחנות של ח"פ

במקום שאין אנשים ;)

משתמש מקצוען
מתכון למיונז

תפוח אדמה בינוני, מבושל, קר.
לערבב בעזרת מעבד מזון, להב הסכינים, עם 2 ביצים שלמות לעיסה אחידה, דלילה.
להוסיף תוך כדי פעולת הסכין דרך החור:
2.5 כוסות חד פעמי שמן
2-3 כפיות מיץ לימון
מלח ופלפל שחור
להמשיך לערבב עד לקבלת מירקם סמיך ומיונזי.

בעבודה לפי ההוראות זה תמיד מצליח

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
בכיף, מתכונים:
לא שלי מ"מתבשל פה משהו"

תרכיז תפוזים:

4 כוסות מיץ תפוזים
1 כוס מיץ לימון
1 ק"ג סוכר

להרתיח וכשמסמיך לקרר ולשפוך לבקבוקים

קצפיות:

4 חלבונים
2+3\1 כוסות סוכר

להקציף היטב
בשקית זילוף לזלף נשיקות קטנות או גדולות (משך האפיה תלוי בגודל) לאפות על בין 50-100 מע' (תלוי בתנור) עד להתייבשות, יכול לקחת גם 4 שעות, אפשר לאפות מס' תבניות יחד.

מיונז:

1 ביצה שלימה
1 כוס שמן
מיץ מחצי לימון
קורט מלח

להקציף את הביצה במעבד מזון להוסיף את השמן בזילוף דק, וכן את מיץ הלימון והמלח עד שמתקשה ומסמיך ומלבין

yosf

משתמש מקצוען
בחצר חסידות ויז'ניץ מזהירים את החסידים שלא יסתובבו ברחוב כלל ללא שום הוראת היתר, רק אם צריך לקנות, לצאת, לקנות ולחזור הביתה. החידוש השנה: הרבי יערוך סדר מצומצם רק עם הרבנית ונכד אחד

גם הרבי צריך לפחות נכד אחד....:):):):):):)

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
למי שעושה סדר לראשונה בבית
למכירה בהזדמנות!!!
סט ליל הסדר.jpg

קצרה

משתמש מקצוען
להתקשקש לא צריך,
מצות-כמובן!
אבוקדו טבעי רק עם מלח
חביתה עם בצל
חביתה רגילה
חביתת צ'יפס
צ'יפס
ריבת תפוחים
סלט סלק מתוק
בורשט
תפוחים קלופים

בערב

עם קוגעל תפו"א ותפו"ע

לא תמיד זה ממש כיף לעמוד ולהתקשקש ולהכין אוכל מלא שעות - כדי לאכול אותו בסוף בעצמך.
אפשר לומר שמרבית האנשים לא נהנים להכין לעצמם ארוחות מושקעות.. צריך ממש לאהוב להכין אוכל כהובי בשביל להכין אותו גם כשזה רק את עצמך והבעל....

דווקא בגלל שיש לך עבור מי להכין את האוכל - מישהו אחר שאוכל ממנו אפילו שזה הילדים ובני הבית שלא מבינים באוכל, אז את חושבת שלעמוד ולהכין אוכל זה רעיון נחמד.

לזו"צ הכנת האוכל כדי לאכול בסוף - זכור לי כחלק מרגיז....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה