לילה ולא דומיה - תועלתי גם לגברים?

מצב
הנושא נעול.

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ariels;2276406:
"הפרעת אישיות" זה שם כולל למגוון של הפרעות שרק חלק מהן קשורות אלימות (פיזית או מילולית)

יש הפרעות אישיות שמתבטאות בביישנות יתר, קושי ליצור קשרים חברתיים, דימוי עצמי נמוך עד אימה
יש הפרעות שקשורות לחשדנות מוגזמת, חוסר יכולת לתת אמון באחרים.
יש הפרעות שקשורות לדימוי עצמי גבוה מדי (נרקסיזם)
ועוד סוגים שכלל לא מתבטאים באלימות

עכשיו אני כבר כמעט בטוחה שכמעט כל האנשים סביבי לוקים בהפרעות נפשיות ואין לזה טיפול וכו' וכו':rolleyes::eek:
זה לא מוגזם? כל כך הרבה הפרעות?
אני מכירה הרבה אנשים כמו שתארת פה ולא חשדתי באף אחד מהם בהפרעת אישיות
מקס' חשבתי שהם צריכים לטפל במידות שלהם...

שעשוע

משתמש פעיל
נכתב ע"י צפור שיר;2288950:
קהל היעד של חסיה ברטלר הוא נשי ואליהן היא כותבת.
ביום שהיא תתחיל לכתוב ספרים גם לגברים (אולי, למשל, להוריד 3\4 מהתיאורים הסופרלטיביים שבספר) אפשר יהיה לדון אם הוא מתאים לגברים או לאו. כרגע אני חושבת שברור לכולם למי היא כותבת...
בכל מקרה לי יצא להכיר כמה וכמה נשים שהתנהגו כמו שמעיה וירחמיאל בספר המדובר. כלומר - לגמרי לא מדובר רק בבעלים שתלטנים. יש גם את ההפך, ואולי אם היתה גרסה גברית לנושא אפשר היה לעזור להם.
הספר הזה בכל מקרה 'מרוח' מידי בשביל גברים (ואפילו בשביל נשים. הנ''ל בסוגריים בלבד...)

זה לא משנה
גם אם כותבים ספר לנשים, צריך להיות מציאותיים וגם הוגנים,
ואם מציינים בספר אחד 4 סיפורים של בעלים אלימים, כדאי שלפחות אחת מהדוגמאות תהיה של אשה כזו!
זה יכול להועיל (בכמה אופנים) לנשים עצמן שקוראות את הספר, לא דוקא לבעלים

אניתי

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י poto12;2289182:
עכשיו אני כבר כמעט בטוחה שכמעט כל האנשים סביבי לוקים בהפרעות נפשיות ואין לזה טיפול וכו' וכו':rolleyes::eek:
זה לא מוגזם? כל כך הרבה הפרעות?
אני מכירה הרבה אנשים כמו שתארת פה ולא חשדתי באף אחד מהם בהפרעת אישיות
מקס' חשבתי שהם צריכים לטפל במידות שלהם...

גם אני מרגישה כך לאחר קריאת הספר.
תגידו כל הגברים שם בספר הם בעלי הפרעת אישיות גבולית? או שחלקם סתם אלימים וסתם אנוכיים?? בדקתי בויקיפדיה את הנושא של הפרעת א"ג בעקבות הספר ויש שם עוד מאפיינים שהיא ממש לא ציינה, צריך לענות על כ-5 תנאים ואילו בספר היא רק מראה שלפעמים נעמה מרגישה ששמעיה מאוד מאוד מבין אותה כשהיא חולמת חלומות ביעותים...ובכלל בהפרעת א"ג הסביבה לא קולטת את זה מרוב שהם נחמדים לאחרים אז כיצד משפחתה של רייזי כן זיהתה?? ובעלה של מלי בכלל רק נשמע אחד שלא הבין מה זאת אשה...וכו וכו
לדעתי היה צריך יותר להבהיר כל בעל אלים לאיזה סוג הוא שייך ולכל אחד את פיתרון ההתמודדות מולו, לא המקרה של רייזי כמקרה של נעמה ולא המקרה של מלי כמקרה של האישיות של ירחמיאל לכל אחד סעיפיו ובעיותיו, ואיני יודעת מי מתוכם סובל מבעיה נפשית או הפרעת א"ג ומה דורש עבודת המידות, יצאתי מאוד מבולבלת מהספר....

super tiger

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י אניתי;2289395:
תגידו כל הגברים שם בספר הם בעלי הפרעת אישיות גבולית? או שחלקם סתם אלימים וסתם אנוכיים?? בדקתי בויקיפדיה את הנושא של הפרעת א"ג בעקבות הספר ויש שם עוד מאפיינים שהיא ממש לא ציינה, צריך לענות על כ-5 תנאים ואילו בספר היא רק מראה שלפעמים נעמה מרגישה ששמעיה מאוד מאוד מבין אותה כשהיא חולמת חלומות ביעותים...ובכלל בהפרעת א"ג הסביבה לא קולטת את זה מרוב שהם נחמדים לאחרים אז כיצד משפחתה של רייזי כן זיהתה?? ובעלה של מלי בכלל רק נשמע אחד שלא הבין מה זאת אשה...וכו וכו
לדעתי היה צריך יותר להבהיר כל בעל אלים לאיזה סוג הוא שייך ולכל אחד את פיתרון ההתמודדות מולו, לא המקרה של רייזי כמקרה של נעמה ולא המקרה של מלי כמקרה של האישיות של ירחמיאל לכל אחד סעיפיו ובעיותיו, ואיני יודעת מי מתוכם סובל מבעיה נפשית או הפרעת א"ג ומה דורש עבודת המידות, יצאתי מאוד מבולבלת מהספר....

לי זה היה נראה הסופרת בעצמה התבלבלה בין דברים.
יש שם דברים (בעיקר אצל שמעיה ונעמה) שסותרים באופן מוחלט ששמעיה הוא עם הפרעת אישיות....

PRIMA

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י super tiger;2289735:
לי זה היה נראה הסופרת בעצמה התבלבלה בין דברים.
יש שם דברים (בעיקר אצל שמעיה ונעמה) שסותרים באופן מוחלט ששמעיה הוא עם הפרעת אישיות....

זה בדיוק הפרעת אישיות.

super tiger

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י pr777;2289781:
זה בדיוק הפרעת אישיות.

זה לא....

בן אדם עם הפרעת אישיות לא יכול להבין את זולתו באמת לעולם!!!!!

אחת מאלף

משתמש רשום
בן אדם עם הפרעת אישיות לא יכול להבין את זולתו באמת לעולם!!!!![/QUOTE]

חבל שאין כאן פעמוני כאב, הערכה או השתתפות בצער...

שעשוע

משתמש פעיל
נכתב ע"י אניתי;2289395:
מי דיבר על הפרעת אישיות גבולית דוקא?
יש עוד סוגים של הפרעות אישיות

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
הערה קטנה:
הפרעת אישיות גבולית נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.
אצל גברים בעלי הפרעת אישיות, נפוצות הפרעות אישיות אחרות למשל הפרעת אישיות נרקיסיסטית או אנטי סוציאלית.

אורית5

משתמש פעיל
גם אני קראתי את הספר הנ"ל והוא העציב לי את חג הסוכות ממש...
בהתחלה הוא הכניס אותי לסערת רגשות, ואני ב"ה נשואה באושר כמה שנים טובות (כמו כולן כאן, לא?...)
כי כל אישה חווה נסיונות בחיי הנישואין שלה, עליות וירידות והתפכחות וכו' וזה לא אומר שהבנ"א ממול הוא עם הפרעת אישיות חלילה... אופי הגבר בבריאתו הוא לשלוט וזה כתוב במפורש, יתכנו לפעמים מצבים שהאשה תרגיש נשלטת (והיא גם הרבה צריכה את זה באופיה) אבל זה לא כל הזמן ולא בברוטליות ואכזריות וכד'
ואז יתכן מצב שבו אשה קוראת את הספר התמים הזה ועולה לה כל מיני מקרים וסיטואציות והיא מתערבבת באימפולסיביות... זה קרה גם לי עד שעשיתי סטופ והפרדתי את הדמות מהספר ממני.
ואז גיליתי עוד קושי ורציתי גם לבדוק למה זה כ"כ "נוגע" בי, ומה שעלה זה שחברה מאד טובה שלי גדלה אצל אבא כזה ויותר גרוע, ממש עם הפרעת אישיות חמורה לפי סיפוריה, ואמא שלה עדיין נשואה לו והיא ממש חסרת אישיות עצמית הם כבר בני 70+(!!!!) אותה חברה חיה עם בעל שיש לו קצת קווים של שתלטנות בכלל לא כמו אביה אבל גם לא משהו...
חשבתי על זה שאם היא היתה נחשפת לספר הזה היא היתה ממש מתפרקת. ואז חשבתי שזה חוסר אחריות לשחרר כזה ספר לקהל, כי אין לדעת איך ומתי זה יפול על אשה כזו ומה זה יעשה לה ואלו ממש דיני נפשות!
טיפול מטפלים בחדר סגור, בעדינות, פנים מול פנים כשרואים את התהליך מול העיניים ולא בחוסר סטריליות משווע כ"כ!!! זה יותר גרוע מניתוח בתנאי שדה!!!
במחשבה שניה אולי היא לא היתה מתפרקת כי היא למדה מהחיים שלה להתכחש לרגשות ולא להיפגע בשום אופן, זו רק אני שנכנסת רגשית לכל דבר ומקום...

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אורית5;2297032:
בהתחלה הוא הכניס אותי לסערת רגשות, ואני ב"ה נשואה באושר כמה שנים טובות (כמו כולן כאן, לא?...)
כי כל אישה חווה נסיונות בחיי הנישואין שלה, עליות וירידות והתפכחות וכו' וזה לא אומר שהבנ"א ממול הוא עם הפרעת אישיות חלילה... אופי הגבר בבריאתו הוא לשלוט וזה כתוב במפורש, יתכנו לפעמים מצבים שהאשה תרגיש נשלטת (והיא גם הרבה צריכה את זה באופיה) אבל זה לא כל הזמן ולא בברוטליות ואכזריות וכד'
ואז יתכן מצב שבו אשה קוראת את הספר התמים הזה ועולה לה כל מיני מקרים וסיטואציות והיא מתערבבת באימפולסיביות... זה קרה גם לי עד שעשיתי סטופ והפרדתי את הדמות מהספר ממני.
ואז גיליתי עוד קושי ורציתי גם לבדוק למה זה כ"כ "נוגע" בי, ומה שעלה זה שחברה מאד טובה שלי גדלה אצל אבא כזה ויותר גרוע, ממש עם הפרעת אישיות חמורה לפי סיפוריה, ואמא שלה עדיין נשואה לו והיא ממש חסרת אישיות עצמית הם כבר בני 70+(!!!!) אותה חברה חיה עם בעל שיש לו קצת קווים של שתלטנות בכלל לא כמו אביה אבל גם לא משהו...
חשבתי על זה שאם היא היתה נחשפת לספר הזה היא היתה ממש מתפרקת. ואז חשבתי שזה חוסר אחריות לשחרר כזה ספר לקהל, כי אין לדעת איך ומתי זה יפול על אשה כזו ומה זה יעשה לה ואלו ממש דיני נפשות!
טיפול מטפלים בחדר סגור, בעדינות, פנים מול פנים כשרואים את התהליך מול העיניים ולא בחוסר סטריליות משווע כ"כ!!! זה יותר גרוע מניתוח בתנאי שדה!!!
במחשבה שניה אולי היא לא היתה מתפרקת כי היא למדה מהחיים שלה להתכחש לרגשות ולא להיפגע בשום אופן, זו רק אני שנכנסת רגשית לכל דבר ומקום...

אין לך מושג כמה שאת צודקת
וחברה שלך יכולה להתפרק לגמרי

פרוט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אורית5;2297032:

אכן, אני חושבת שהייתה איזושהי הקצנה - בעלים "רעים" לעומת ה"כמעט מושלמים". חבל שאישה תרגיש שאם בעלה הוא לא כמו "הבעל של מרתה" (כך קראו לה?) אז הנישואין שלה הם נוראים.
בכלל, כל מערכת נישואין היא ייחודית, עם דינמיקה משלה. לא לכל הבעלים יש את אותה הבנה רגשית, אותה יכולת נתינה, אותה סבלנות וכו', ועדיין זה לא מצביע על "בעיה חמורה".
יש מקרים קיצוניים כמו שתואר בספר, אבל חשוב לזכור שברוב המקרים זה לא כך.
בדרך כלל, גם בנישואין "לא מושלמים", הדרך הנכונה היא להיות סלחניים, להכיל את העובדה שאנשים לא מושלמים, ויחד עם זה אפשר להשתדל לשפר את המערכת, אבל מתוך נקודת מוצא חיובית ומקבלת, ולא מתוך תחושה של "קטסטרופה".

אחת מאלף

משתמש רשום
אולי לא לכך הייתה כוונתך, אני לא בטוחה שהמשפט הזה נכון, משפט בו "אני כותבת ובסופו של דבר זו אחריות של הקורא".
אם ניתן לי משמים כח השפעה, אם ניתן לי כשרון, אני צריכה לדייק עד כמה שניתן ביחס לאנשים שקוראים אותי, רואים אותי ומספרים לי שהם מושפעים ממני.
כל תוספת כשרון היא תוספת אחריות.
פעם שמעתי על מטפלת שפרצה גבולות ואמרה למטופלת שלה "אבל את רצית" אני חושבת שזו בדיוק הבעיה כאן. אולי את רצית, אולי העם מבקש וקורא בהמוניו, אבל יש אחריות לבעל הסמכות/ הכשרון לעצור.

5555

משתמש רשום
הספר הוא בסימן אזהרה -לנשואות בלבד
כנראה שגם בתוך הסיוג נדרש סיוג נוסף והבהרות איך לקבל את המידע מהספר .
אני לא זוכרת היכן קראתי בספר או כאן בפורום
מי שפוגש את רעיון הספר בחייו מקבל ממנו הרבה מאד ,הוא מפיח תקוה , הוא נותן גם צד שיש מקום בעולם שזוגיות יכולה להראות אחרת , יש למה לשאוף , לא חייבים להשאר בתוך מקום הקושי והכאב שאנשים שחיים בתוך זה ,מכירים כל כך טוב , החיים יכולים להראות אחרת ,טובים יותר ,נותנים יותר ,מאפשרים יותר ,נינוחים יותר ,ידידותיים יותר ...
אז הוא נותן המון למי שמכיר זאת מקרוב
והוא נותן לאלו שלא חווים זאת מקום לשמוח עם חייהם היחסית טובים , ומקום להבין שיש אנשים שמתמודדים עם התמודדות שלא כולם נחשפו אליה ,והיא עושה את החשיפה לכך .
אולי קרובים אחרים נחשפו לכך וזקוקים לתמיכה שלנו , להארה שלנו בנושא .
היא שמה זרקור על התמודדות שאולי מוכרת פחות .

בנוגע לאשה בת 70 -אם האשה סובלת מבעלה , לא נראה לכם שאולי הגיע זמנה לחיות טוב יותר ?
אנחנו גם מאמינים שאם הספר יגיע לידיה ,זה בהשגחה פרטית ,ואולי יעזור לה לעשות משהו עם חייה ,לפנות ליועץ נישואין ,להדרכה או במצבים קשים גם לגרושין -לאחר התיעצות מקצועית , רבנית וכד' כמובן .

אורית5

משתמש פעיל
אני לא חושבת שהספר הזה הוא סתם ספר עלילה מעניין שלסופרת אין שום אחריות על מה שהיא כותבת,
הכותבת כאן היא מטפלת והיא אמורה לדעת מה זה אמור לעשות...
בכלל כל עולם הטיפול נמצא אצלי בסימן שאלה מאד גדול כי בשביל להיות מטפלת אין שום צורך בתעודת פסיכולוגיה וגם התעודות המונפקות למטפלות ממי הן? על סמך מה?
אני אישית השתתפתי בסדנה שנתית של טיפול רגשי בדרך התורה, זה היה מחריד לדעתי-
גם התהליכים, גם חוסר המקצועיות, וגם חלוקת התעודה לכל מי ששלמה מבלי לבדוק לא את אישיות התלמידה ולא היכולות שלה בשטח.
תכל'ס הנשים שלמדו שם ולומדות שם וגם ילמדו הן מטפלות עם תעודה והן גם עושות את זה...
לרופא משפחה כדי לאבחן וירוס לא היינו הולכות למי שיש לו גישה לרפואה ואולי סבתא שלו היתה מכינה
תרופות מעשבים, אבל בנפש הכל אפשרי ומותר.
מה שאני רוצה לאמר, שאם יש צורך לטפל, תבדקו טוב טוב טוב מי הבנ"א ומה ההתמחות והמקצועיות שלו!!!!

5555

משתמש רשום
ובנוגע לחברה עצמה בת לאב שאולי עם הפרעות אישיות - אולי זה יעורר אותה לטפל בעצמה ?
בד"כ בני משפחה כאלו נושאים רגשות כאב ואשם גדולים , ולא הספר יכאיב וימוטט , הוא כן יפתח הדחקות ,יעורר כאבים מודחקים , מוכחשים , ואולי יעורר טיפול .
ויבהיר לה שלא בה נעוצה האשמה , היא תוכל להתנקות ולפנות בתוכה מקום רגשי לדברים חיוביים אחרים . יעורר בה רחמים על האב שאולי כעסה עליו עד כה או על עצמה בתוצאה מכך ..

מה שיעזור לדור הבא שמושפע מההתנהלות הנגזרת מכאב זה
צריך לעצור את ההשלכות

PRIMA

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י בפוטנציאל;2297091:
והתחושה של הפחד ליוותה אותי כמעט בכל הספרים שלה- היא מציגה מצג בפרומו ובכריכות על מענה לדברים קשים באמת.
ואיך אפשר לחיות איתם יותר בשלמות פנימית. ומה לעשות זה לא ממש עושה את זה.
כי אולי באמת יש דברים שאי אפשר לתקן ורק להרכין ראש מול האדם הכאוב?

טוב,
מוכנה להודות באמת,
אני עשיתי את מרבית הכריכות שלה.
ושמחה לשמוע שזה מעביר לך את המסר.

מעבר לזה,
לא נכון להצהיר בצורה גורפת שהספר לא עושה את זה.
מאין לך המדד?

אני דווקא יודעת ממש הפוך.

בפרוג, בחשיפה כזו,
אף אחת לא תכתוב כמה נהנת ומה הספר הועיל לה,
כאן תושמע רק הביקורת.

בתור אחת שמספר הטלפון שלי כתוב על הכריכה
אני מקבלת המון טלפונים שמבקשים לברר.

קבלי עוד שיחה מהיום בבוקר.
נשים מחפשות, מבקשות הזדהות נוספת.

אפשר ואפשר למצוא מענה בספריה,
וגם הכח והתובנה להשלים עם מה שיש היא דבר גדול מאד.

אחת מאלף

משתמש רשום
מעריכה מאד את האומץ והכנות.
ויחד עם זאת...
המוני הטלפונים אינם מדד לפגיעה שעלולה להתרחש.
יש הרבה אנשים שנמצאים במקומות שמזיקים להם, והמונים ממשיכים להצטרף.

נשים מחפשות וזה וודאי, כי הכתיבה מושכת, כי המצע הריגשי גבוה מאד ומעורר מאד ונוגע חזק מאד,
ולטעמי מידי...
כי כולנו מחפשים דברים שלפעמים לא נכון לקבל אותם.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קה

א הוֹדוּ לַיי קִרְאוּ בִּשְׁמוֹ הוֹדִיעוּ בָעַמִּים עֲלִילוֹתָיו:ב שִׁירוּ לוֹ זַמְּרוּ לוֹ שִׂיחוּ בְּכָל נִפְלְאוֹתָיו:ג הִתְהַלְלוּ בְּשֵׁם קָדְשׁוֹ יִשְׂמַח לֵב מְבַקְשֵׁי יי:ד דִּרְשׁוּ יי וְעֻזּוֹ בַּקְּשׁוּ פָנָיו תָּמִיד:ה זִכְרוּ נִפְלְאוֹתָיו אֲשֶׁר עָשָׂה מֹפְתָיו וּמִשְׁפְּטֵי פִיו:ו זֶרַע אַבְרָהָם עַבְדּוֹ בְּנֵי יַעֲקֹב בְּחִירָיו:ז הוּא יי אֱלֹהֵינוּ בְּכָל הָאָרֶץ מִשְׁפָּטָיו:ח זָכַר לְעוֹלָם בְּרִיתוֹ דָּבָר צִוָּה לְאֶלֶף דּוֹר:ט אֲשֶׁר כָּרַת אֶת אַבְרָהָם וּשְׁבוּעָתוֹ לְיִשְׂחָק:י וַיַּעֲמִידֶהָ לְיַעֲקֹב לְחֹק לְיִשְׂרָאֵל בְּרִית עוֹלָם:יא לֵאמֹר לְךָ אֶתֵּן אֶת אֶרֶץ כְּנָעַן חֶבֶל נַחֲלַתְכֶם:יב בִּהְיוֹתָם מְתֵי מִסְפָּר כִּמְעַט וְגָרִים בָּהּ:יג וַיִּתְהַלְּכוּ מִגּוֹי אֶל גּוֹי מִמַּמְלָכָה אֶל עַם אַחֵר:יד לֹא הִנִּיחַ אָדָם לְעָשְׁקָם וַיּוֹכַח עֲלֵיהֶם מְלָכִים:טו אַל תִּגְּעוּ בִמְשִׁיחָי וְלִנְבִיאַי אַל תָּרֵעוּ:טז וַיִּקְרָא רָעָב עַל הָאָרֶץ כָּל מַטֵּה לֶחֶם שָׁבָר:יז שָׁלַח לִפְנֵיהֶם אִישׁ לְעֶבֶד נִמְכַּר יוֹסֵף:יח עִנּוּ בַכֶּבֶל (רגליו) רַגְלוֹ בַּרְזֶל בָּאָה נַפְשׁוֹ:יט עַד עֵת בֹּא דְבָרוֹ אִמְרַת יי צְרָפָתְהוּ:כ שָׁלַח מֶלֶךְ וַיַּתִּירֵהוּ מֹשֵׁל עַמִּים וַיְפַתְּחֵהוּ:כא שָׂמוֹ אָדוֹן לְבֵיתוֹ וּמֹשֵׁל בְּכָל קִנְיָנוֹ:כב לֶאְסֹר שָׂרָיו בְּנַפְשׁוֹ וּזְקֵנָיו יְחַכֵּם:כג וַיָּבֹא יִשְׂרָאֵל מִצְרָיִם וְיַעֲקֹב גָּר בְּאֶרֶץ חָם:כד וַיֶּפֶר אֶת עַמּוֹ מְאֹד וַיַּעֲצִמֵהוּ מִצָּרָיו:כה הָפַךְ לִבָּם לִשְׂנֹא עַמּוֹ לְהִתְנַכֵּל בַּעֲבָדָיו:כו שָׁלַח מֹשֶׁה עַבְדּוֹ אַהֲרֹן אֲשֶׁר בָּחַר בּוֹ:כז שָׂמוּ בָם דִּבְרֵי אֹתוֹתָיו וּמֹפְתִים בְּאֶרֶץ חָם:כח שָׁלַח חֹשֶׁךְ וַיַּחְשִׁךְ וְלֹא מָרוּ אֶת (דבריו) דְּבָרוֹ:כט הָפַךְ אֶת מֵימֵיהֶם לְדָם וַיָּמֶת אֶת דְּגָתָם:ל שָׁרַץ אַרְצָם צְפַרְדְּעִים בְּחַדְרֵי מַלְכֵיהֶם:לא אָמַר וַיָּבֹא עָרֹב כִּנִּים בְּכָל גְּבוּלָם:לב נָתַן גִּשְׁמֵיהֶם בָּרָד אֵשׁ לֶהָבוֹת בְּאַרְצָם:לג וַיַּךְ גַּפְנָם וּתְאֵנָתָם וַיְשַׁבֵּר עֵץ גְּבוּלָם:לד אָמַר וַיָּבֹא אַרְבֶּה וְיֶלֶק וְאֵין מִסְפָּר:לה וַיֹּאכַל כָּל עֵשֶׂב בְּאַרְצָם וַיֹּאכַל פְּרִי אַדְמָתָם:לו וַיַּךְ כָּל בְּכוֹר בְּאַרְצָם רֵאשִׁית לְכָל אוֹנָם:לז וַיּוֹצִיאֵם בְּכֶסֶף וְזָהָב וְאֵין בִּשְׁבָטָיו כּוֹשֵׁל:לח שָׂמַח מִצְרַיִם בְּצֵאתָם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עֲלֵיהֶם:לט פָּרַשׂ עָנָן לְמָסָךְ וְאֵשׁ לְהָאִיר לָיְלָה:מ שָׁאַל וַיָּבֵא שְׂלָו וְלֶחֶם שָׁמַיִם יַשְׂבִּיעֵם:מא פָּתַח צוּר וַיָּזוּבוּ מָיִם הָלְכוּ בַּצִּיּוֹת נָהָר:מב כִּי זָכַר אֶת דְּבַר קָדְשׁוֹ אֶת אַבְרָהָם עַבְדּוֹ:מג וַיּוֹצִא עַמּוֹ בְשָׂשׂוֹן בְּרִנָּה אֶת בְּחִירָיו:מד וַיִּתֵּן לָהֶם אַרְצוֹת גּוֹיִם וַעֲמַל לְאֻמִּים יִירָשׁוּ:מה בַּעֲבוּר יִשְׁמְרוּ חֻקָּיו וְתוֹרֹתָיו יִנְצֹרוּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  0  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה