שיתוף תהליך כמה מילים על הספר "הצעה לסדר"

א. פרי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
"הצעה לסדר" הוא ספר שהייתי הכי שלימה עם כתיבתו, המסרים המשולבים בו שבו את ליבי, את רובם לא ידעתי, או לא ידעתי שאני יודעת, עד לרגע בו הם נכתבו.

צפיתי מהצד על העלילה הנכתבת ממש כמו סופרים רבים שמספרים שהדמויות, תוך כדי כתיבה, תופסות אישיות ומדברות בעצמן.

אני מאוד התחברתי לספר מכיוון שהוא מביא תהליך מופלא – בו הגיבור נעשה תלותי ובהמשך משתחרר מתלות באדם שהיה משמעותי עבורו.

מאז שהתחלתי לכתוב התחלתי להבין הרבה דברים – המרכזי שבהם זה את עניין התלות שמגיע אלינו כשאנחנו חווים חולשה או קושי – אז אנחנו מנסים למצוא מישהו להישען עליו, זה לא מצב אידיאלי כי המצב הטוב הוא שנהיה חזקים ועצמאים, ולא נצטרך אף אחד – גם לא מבחינה מנטלית.

ועכשיו לחלק הכיפי - החסרונות:)

החיסרון המרכזי בספר הוא שמרוב להיטות להוציא אותו לאור בזמן – נראה לי לפני חגי תשרי - אז דילגתי על ההגהה. מה עוד שהוצאתי אותו לאור באופן עצמאי ולא מצאתי הגהה בפרק זמן כה קצר.

יש בספר שגיאות הגהה נראות לעין – ואני מאמינה שבעין מקצועית יש הרבה יותר שגיאות. רק שלמדתי לסלוח לעצמי, מתוך תקווה שהחידוש שבספר יפצה איכשהו על חסרונותיו. (הוא בטח לא יפצה! מה לעשות...)

כשכתבתי אותו חשבתי שהוא כל כך חשוב ומשמעותי עד שהייתי בטוחה שהוא חייב להיות בכל בית!

אך בתכל'ס זה הספר שנרכש פחות משאר הספרים שלי, זאת אומרת - הרבה הרבה פחות (בינתיים).

בספר הבא אשקיע הרבה יותר בעזרת ה'. אני לוקחת את הזמן שלי בכתיבה, אולי יותר מידי. כבר אין לי את הרצון הזה שהניע אותי לכתוב כדי לשנות את העולם.

בעוד הספר "הצעה לסדר" הוא מאוד פשוט, אין בו תחכום כמעט (אולי כי אני לא יודעת להתחכם) הרי שבספר הבא יש הרבה יותר פעולה, ויהיה בו גם תחכום רציני, משהו שאני עצמי מתקשה לתפוס, ולכן לוקח לי זמן להבין מי נגד מי ומה המקום של כל אחד בפסיפס הזה.

בתפילה שה' יאיר את עינינו להבין מה טוב ומה פחות.

אם תרצו לקבל את הספר בקובץ דיגיטלי במייל ללא תשלום אפשר לשלוח בקשה למייל peri33550 שטרודל נקודה קום

בהודעה הבאה מספר קטעים מהספר "הצעה לסדר".צפה בקובץ המצורף 1339279

נערך לאחרונה ב:

א. פרי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ארון הבגדים היה פתוח והכיל ערבוביה בלתי אפשרית של פריטי לבוש.

ניצן עמד מול הארון, מבטו מנסה לדוג פריטי לבוש רלוונטיים עבורו להיום.

אילו יכול היה, היה מעסיק יועץ הלבשה צמוד, שכן החלק הזה של נראות חיצונית מעולם לא היה הצד החזק שלו. הוא העיף מבט אל דור ואדם, שותפיו לדירה שעסקו בשינון חומר לקראת הבחינות באוניברסיטה, אומר לעצמו שמהם לא תבוא הישועה.

אולי גדי? הצצה קלה לכיוונו העידה שהוא מכין לעצמו תבשיל כלשהו במטבח הקטן.

בעצם, זה כל כך לא משנה מה אתה לובש, אמר ניצן לעצמו ושלף חולצה ומכנס.

כשהוא היה כבר לבוש מצא ניצן את עצמו אומר בקול רם, מתוך רצון בלתי נשלט לעורר פרובוקציה: "אני נראה נהדר. התאמתי את הבגדים מעולה".

דור ואדם הרימו את עיניהם מהדפים, גדי הציץ לכיוונו במבט מבודח מהמטבח.

"למדתי להחמיא לעצמי, באין מישהו אחר שיעשה זאת בשבילי", אמר ניצן בחצי חיוך, "והאמת? אין כמו המחמאות שאתה אומר לעצמך".

"אוקי, אתה נראה נהדר", אמר אדם.

"אחרי שאתה טועם את הטעם של עידוד עצמי, אתה פשוט לא קונה את המחמאות שאומרים לך", ניצן השתדל להצניע את החיוך שהבזיק על פניו לשמע המחמאה.

קולו של גדי, רציני וביקורתי להפליא, נשמע לפתע: "אתה נורמלי? מה אתה לובש? אתה נראה נורא".

ניצן הביט אל חולצתו, פסים אלכסוניים בהירים של צבעי הקשת, מכנסים צהובים רחבים וקמוטים. "אה, זה?"

"כן, מאיפה הבאת את הלבוש המזעזע הזה?"

"קניתי איפשהו, מצאתי, מסרו לי, לא זוכר".

"אוקי, בוא אעזור לך למצוא בגדים מתאימים", נעתר דור, ניגש אל הארון והתאים במיומנות חולצה למכנס. "רק צריך לגהץ קצת את הבגדים".

"עזוב, אני ממהר. יום אחר אולי", ענה ניצן כבדרך אגב, פונה אל הדלת.

"לאן ידידנו המובטל ממהר?" הקריאה השיגה אותו ליד הדלת. ניצן שלח אליהם מבט חפוז, "הולך לחפש עבודה".

הוא נעמד בחוץ, בצל עץ ירושלמי, נושם עמוקות ומביט לכל הכיוונים. ההודעה שקיבל הטילה עליו משימה לא מסובכת במיוחד: מעקב אחרי צעיר חרדי בשם שוקי מלכה.

ניצן שלח מבטים עצבניים לכל הכיוונים. היכן הנהג שאמור היה להמתין לו?

נערך לאחרונה ב:

א. פרי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ועוד שני קטעים:

נתנאל הלל שתק בהפתעה. הוא לא יקלקל לשוקי את העמל שלו, במיוחד לא כעת, כשהתמונה לא ברורה לו עצמו.

"בכיף, אדון יואב גורל. אני מעריך מאוד את העבודה שאתה עושה. עבודת קודש. דרך אגב, מעניין אותי מי המחליט על הנושאים שיעלו בוועדה?"

"אני", חייך האיש.

"ואיך אתה מחליט?"

"אה, זה לפי הנושאים המדוברים בכלי התקשורת", ענה חבר הכנסת בטבעיות ונתנאל הלל נעצר לרגע, לתשובה כנה כזו לא ציפה.

יואב שב על דבריו: "כלי התקשורת הם אלו שמכתיבים לנו את דרוג חשיבות הנושאים עליהם נדבר".

"מעניין מה שאתה אומר. אתה בא לומר שהשפעת כלי התקשורת כל כך משמעותית?"

"אתה לא יכול לשער עד כמה. כלי התקשורת הם אלו המשפיעים על סדר היום במערכות המשפט, החקיקה. הכל".

"מעניין מאוד".

*
ספר לנו עליו. מה ידוע לך?"

"אתם בתור גוף חוקר יכולים להגיע לכל מידע שתרצו ואתם צריכים לדעת טוב ממני על יונתן מיכאלו", אמר אלעד לבסוף, "למעשה אשמח גם אני לדעת מה אתו".

החוקר הנהן בכובד ראש. "מה תרצה לשתות?" שאל.

"משקה אנרגיה", אמר אלעד.

"משקה אנרגיה על הבוקר? הייתי מציע לך מיץ גזר".

"אוקיי שיהיה מיץ גזר טרי". הסכים אלעד.

מבוקשו הוגש לו כעבור מספר דקות. אלעד תפס את הכוס, רחרח קלות ולא שתה.

"למה אתה לא שותה?"

"לא יודע מה שמתם לי בכוס", אמר אלעד גלויות, "וגם לא ברור לי איזה הכשר יש לזה".

"ההכשר טוב, לבכירי השב"כ יש זיקה ברורה למסורת. חלקם אפילו שומרי מצוות במובן מסוים וחשוב להם ההכשר, חוץ מזה שאנחנו גוף ציבורי המשתדל לשמור על צביון יהודי. חוץ מזה שמה כבר יכולה להיות בעיית כשרות במיץ גזר?", אמר החוקר, "ולא הרעלנו אותך, אתה יכול לשתות בלי חשש".

"אהיה רגוע יותר אם תוכיח לי שזה בסדר. ותשתה את המיץ בעצמך", אמר אלעד במבוכה קלה. החוקר הנהן ומזג בכוס שלפניו מעט מהמשקה הכתום. "פראנויה היא דבר חשוב כשהיא במידה ידידי, רק תזהר שהיא לא תשתלט עליך, זה גבול דק בין אחריות אישית לבין שגעון" אמר בעודו לוגם מספר לגימות מהירות מהמיץ.

נערך לאחרונה ב:

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ועכשיו לחלק הכיפי - החסרונות:)

החיסרון המרכזי בספר הוא שמרוב להיטות להוציא אותו לאור בזמן – נראה לי לפני חגי תשרי - אז דילגתי על ההגהה. מה עוד שהוצאתי אותו לאור באופן עצמאי ולא מצאתי הגהה בפרק זמן כה קצר.

יש בספר שגיאות הגהה נראות לעין – ואני מאמינה שבעין מקצועית יש הרבה יותר שגיאות. רק שלמדתי לסלוח לעצמי, מתוך תקווה שהחידוש שבספר יפצה איכשהו על חסרונותיו. (הוא בטח לא יפצה! מה לעשות...)

כשכתבתי אותו חשבתי שהוא כל כך חשוב ומשמעותי עד שהייתי בטוחה שהוא חייב להיות בכל בית!

אך בתכל'ס זה הספר שנרכש פחות משאר הספרים שלי, זאת אומרת - הרבה הרבה פחות (בינתיים).

בספר הבא אשקיע הרבה יותר בעזרת ה'. אני לוקחת את הזמן שלי בכתיבה, אולי יותר מידי. כבר אין לי את הרצון הזה שהניע אותי לכתוב כדי לשנות את העולם.

בעוד הספר "הצעה לסדר" הוא מאוד פשוט, אין בו תחכום כמעט (אולי כי אני לא יודעת להתחכם) הרי שבספר הבא יש הרבה יותר פעולה, ויהיה בו גם תחכום רציני, משהו שאני עצמי מתקשה לתפוס, ולכן לוקח לי זמן להבין מי נגד מי ומה המקום של כל אחד בפסיפס הזה.

בתפילה שה' יאיר את עינינו להבין מה טוב ומה פחות.

אם תרצו לקבל את הספר בקובץ דיגיטלי במייל ללא תשלום אפשר לשלוח בקשה למייל peri33550 שטרודל נקודה קום

בהודעה הבאה מספר קטעים מהספר "הצעה לסדר". צפה בקובץ המצורף 1339279
וואוו. שאפו על האומץ.

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
בקשתי מ@שוקו תות בננה לקרוא את הספר.
קראתי אותו ברצף (הוא קצר וזורם)
ואני ממליצה בחום לקרוא אותו!

מצרפת פה את המשוב ששלחתי לה במייל, בהסכמתה כמובן.

זהירות ספויילרים!

קראתי את הספר :)
הוא מרתק! הנושא שלו אקטואלי כל כך (בטח לא חשבת שיכולהיות מצב של ממשלה כמו היום ;) )
המסרים שעולים ממנו- מה המקום של זרים להתערב בפוליטיקה? המקום של חרדים ביחס לשלושת השבועות? חבד וציונות? תמיכה בשבכ או שיתוף פעולה...
כל זה מעורר הרבה מחשבה.
לא יודעת אם בתור חסידת חבד ומתנחלת אני מסכימה באופן גורף לכל המסרים- אבל הספר שלך מלא בנקודות למחשבה.
אהבתי את סיפור המסגרת שהבאת שעוסק בהתמודדויות שרלוונטיות לכולם בכל מצב שהוא- רגשות אשם, התמכרות ותלות, ביקורת ובהערכה עצמית... ואת השימוש הסמוי שעשית במסרים סמויים ;) עשית לי חשק לחפש את סדרת הספרים של סמית' המדובר :)
ספר מעולה. ברמת העמוד וההגהה יש מה לשפר- בפיסוק, טעויות כתיב ועימוד שמידי פעם התפספס.
ברמת העלילה אני חושבת שעוד קצת 'בשר' עלילתי ייתן לו אופי יותר רך ופחות מלעיט.
אני כשלעצמי אוהבת את הסוגה של מסרים בולטים שמשובצים בשיח בין דמויות אבל זה לא סגנון שמתאים לכל אחד.
חייבת להוסיף שלמרות שמבינים שזה המסר- הוא כתוב בצורה נעימה של שיח רגיל ולא בצורת הרצאה בלתי נגמרת!
בהנחה שהספר רוצה לקבל חשיפה גדולה יותר, ויחד עם זאת ממש בלתי אפשר לוותר על אף מסר כי בנית פה בניין מדהים שעומד אחד על השני ואם יורידו סעיף הוא לא יובן כמו שצריך- אז הייתי שוקלת להוסיף בשר עלילתי לסיפור.
סה''כ מדובר בספר קצר של 200 עמודים, ובהערכה גסה המסרים מקבלים במה של יותר מחצי מהספר.
הייתי מנסה להטמיע את המסר ביותר עלילה :)
לדעתי אפשר לפתח יותר את הדברים הבאים:
*הקשר עם המאבטח הדתי- נראה שהיתה שם חברות ואז פתאום הוא נעלם מהאופק. האם בעקבות חשיפת המאבטח למסרים הסמויים חל בו איזה שינוי כלפי נתנאל?
*הייתי מבקשת לקרוא גם יותר על אבא שלא הסכים לקרוא בספרים- האם נתנאל עומד בכך? איפה הוא נמצא כדי לשאול מה קורה בעבודה?
*הייתי מעוניינת לקרוא גם על העבר של נתנאל. יש לו הפרעה כלשהי, מה היא? איך היא משפיעה עליו? לכאורה הוא אמור להיות קלסטרופובי. איך זה משפיע עליו? האם ייתכן שהוא נתקע במעלית יחד עם גורם כלשהו שמשפיע עליו?
*איך יכולהיות מלך עם הפרעה פסיכיאטרית?
*אם עוזיה נשלח על ידי המשפחה של מיכאלו, והוא אמור לעזור לשוקי לחזור למוטב, איך הוא לא עוצר את התוכנית שלו כבר בתחילתה? מה הוא חושב לעצמו כשהוא מתבונן בשוקי? האם עדיין יש לו קשר עם המשפחה?
*האם השב''כ אכן מסתפק בכך ששוקי, שגם השב''כ מבין שהוא מנהיג ומניפולטור, יעצור את התוכנית ההזויה? או שהוא יוצר קשר עם נתנאל/אביו/אחיו ומספר להם את העניין?
*אם נתנאל סומך על אביו כמו שעולה מעניין הספרים- איזה כח בעולם גורם לו לא לשתף את אבא שלו?
*מה קורה עם תסמונת הוואנה? עם ג'ימי מהקונסוליה? הוא קיבל עונש על שעזר למליאן לצאת? יכולהיות שהשבכ יוצרים איתו קשר כדי להבין מיהו מרקו? הוא עוזר לישראל?
*לא כל כך הבנתי איך אחמד התהפך פתאום בין רצון לייצר קמפיין מושקע למניעת אלימות לבין שיתוף פעולה עם ח''כים ערביים לשרת את האינטרס הערבי לשלוט בפלסטין באמצעות מלך ערבי?
*הייתי רוצה מאד לקבל עוד מיחסי האחים של מילאן וקרלו, כקונטרה/כהשלמה ליחסי האחים של שרוליק ונתנאל. סצנות בחיים כמו זאת בפארק, סיפורי עבר...
*איך התנהלה הבריחה של מליאן וקרלו מקובה? מה בדיוק קרלו לומד? מה גורם לו 'לעבוד' על המרצה שלו על מנת להוציא ממנו מידע?
*מי זה סמית', מה הסיפור שלו? ג'וליאן באמת אחיין שלו?

בקיצור, יש הרבה מאד נקודות שהייתי רוצה בהם יותר בשר, יותר עניין.
תוספת של 100-200 עמודים תהפוך את הספר לפחות אינטנסיבי ובמילא המסרים בו יהפכו לרכים יותר ועם זאת גם למתקבלים יותר.
בגלל שכשאנחנו מזדהים עם הדמויות- קל לנו יותר לקבל את הדעה שלהן. כשהספר קצר ואינטנסיבי אנחנו לא מספיקים להזדהות איתן...

תודה רבה! קראתי את הספר מהתחלה עד הסוף בלי לעצור :)
שוב, הוא מרתק וקולח.
לא הייתי מתנגדת לקרוא גם את הספר השני :)
אם כי מאמינה שאותו אם אקרא, אקרא במנות קטנות.

א. פרי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בעקבות פניות רבות על קבלת הספר "קוד נפוליאון" בפורמט דיגיטלי - ניתן לרכוש בקישור את הקובץ הדיגיטלי של הספר.
אם תרצו לקבל מספר פרקים ראשונים במייל - תוכלו לשלוח בקשה לכתובת המייל בהודעה הראשונה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ז

א שִׁגָּיוֹן לְדָוִד אֲשֶׁר שָׁר לַיהוָה עַל דִּבְרֵי כוּשׁ בֶּן יְמִינִי:ב יְהוָה אֱלֹהַי בְּךָ חָסִיתִי הוֹשִׁיעֵנִי מִכָּל רֹדְפַי וְהַצִּילֵנִי:ג פֶּן יִטְרֹף כְּאַרְיֵה נַפְשִׁי פֹּרֵק וְאֵין מַצִּיל:ד יְהוָה אֱלֹהַי אִם עָשִׂיתִי זֹאת אִם יֶשׁ עָוֶל בְּכַפָּי:ה אִם גָּמַלְתִּי שׁוֹלְמִי רָע וָאֲחַלְּצָה צוֹרְרִי רֵיקָם:ו יִרַדֹּף אוֹיֵב נַפְשִׁי וְיַשֵּׂג וְיִרְמֹס לָאָרֶץ חַיָּי וּכְבוֹדִי לֶעָפָר יַשְׁכֵּן סֶלָה:ז קוּמָה יְהוָה בְּאַפֶּךָ הִנָּשֵׂא בְּעַבְרוֹת צוֹרְרָי וְעוּרָה אֵלַי מִשְׁפָּט צִוִּיתָ:ח וַעֲדַת לְאֻמִּים תְּסוֹבְבֶךָּ וְעָלֶיהָ לַמָּרוֹם שׁוּבָה:ט יְהוָה יָדִין עַמִּים שָׁפְטֵנִי יְהוָה כְּצִדְקִי וּכְתֻמִּי עָלָי:י יִגְמָר נָא רַע רְשָׁעִים וּתְכוֹנֵן צַדִּיק וּבֹחֵן לִבּוֹת וּכְלָיוֹת אֱלֹהִים צַדִּיק:יא מָגִנִּי עַל אֱלֹהִים מוֹשִׁיעַ יִשְׁרֵי לֵב:יב אֱלֹהִים שׁוֹפֵט צַדִּיק וְאֵל זֹעֵם בְּכָל יוֹם:יג אִם לֹא יָשׁוּב חַרְבּוֹ יִלְטוֹשׁ קַשְׁתּוֹ דָרַךְ וַיְכוֹנְנֶהָ:יד וְלוֹ הֵכִין כְּלֵי מָוֶת חִצָּיו לְדֹלְקִים יִפְעָל:טו הִנֵּה יְחַבֶּל אָוֶן וְהָרָה עָמָל וְיָלַד שָׁקֶר:טז בּוֹר כָּרָה וַיַּחְפְּרֵהוּ וַיִּפֹּל בְּשַׁחַת יִפְעָל:יז יָשׁוּב עֲמָלוֹ בְרֹאשׁוֹ וְעַל קָדְקֳדוֹ חֲמָסוֹ יֵרֵד:יח אוֹדֶה יְהוָה כְּצִדְקוֹ וַאֲזַמְּרָה שֵׁם יְהוָה עֶלְיוֹן:
נקרא  0  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה