טור דעה טור של אהרן סלומון: האם מחיר למשתכן באמת שווה? (יוצאים מהקונספציה)

מצב
הנושא נעול.

הבוטח בהשם

משתמש מקצוען
כמה נקודות
לפי השומה העכשווית יש צדק בדבריו, אבל...
1. כאמור יש את ההטבה של 90% משכנתא, שזה לפעמים ההבדל הדק בין להיות או לחדול....
2. הוא לא לוקח בחשבון את הסיוע בשכר דירה שיש להמון העם, שמכסה סכום נכבד מהוצאות השכירות עד לאיכלוס...

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
הרב אהרן סלומון הוא יהודי טוב, שעושה טוב, ועוזר ליהודים לצאת ממשברים כלכליים, ירבו כמותו.

כאשר מדברים על נדל"ן, צריך להבין ספציפית בתתי התחומים, אנסה לתת את דעתי והבוחר יבחר.

אני חולק עליו לחלוטין, לדעתי אין שום תחליף לדירה מהגרלה. אנסה לקצר מאוד בנימוקים שהעלה:

1) רווח מהדירה 300,000 ש"ח - בפועל, הרווח הוא לפחות חצי מיליון בד"כ וראיתי כבר גם 4M (נדיר).
2) המתנה שנים - זה נכון, אבל שלוש שנים ממילא מקובל להמתין בכל דירה חדשה בשוק.
3) שכירות אוכלת הרווח - שכ"ד ממו' בניכוי הסיוע 2000 ש"ח כפול 5 שנים = 120,000 ש"ח
4) אגב, בכל מקרה כאמור משלמים לפחות שנתיים, וגם בהגרלות יש מוקדמות יותר.
5) את עניין הסורגים והמזגן לא הבנתי, וכך גם שאר ההוצאות שתמיד נמצאות ברקע.
6) דווקא היתרון "היחיד" שהוא ציין - משכנתא 90% - לא תמיד קיימת, מעל 1.6 זה רק 75%.
7) זוצ שקונה דירה בשוק החו' נניח 1.8 עומד להיקרע עם 8000 לחודש. לא עדיף להמתין לרוגע?!
8) גם אם המחירים עולים, התשלום הוא "רק" צמוד מדד. וזה בלי לשים שקל! אין כזה דבר בעולם!
9) במשך רוב ה5 שנים, הזוצ נהנה משני העולמות: יש להם "דירה" בלי משכנתא - גן עדן.
10) במקומות (חריש למשל) שההגרלות קרובות לשוק, זה לא שההגרלות יקרות אלא שהשוק נפל.

לסיכום, בעיקרון עדיף להמתין להגרלות. למעשה צריך לשאול את הרב כי זו הכרעה לדורות. אבל מה שברור זה דבר אחד:
אם זכיתם באיזשהו מקום, או אפילו אתם רק ברשימה אבל קרובים, אין לכם מה להקשיב לשום דבר אחד מלבד ההמתנה לדירתכם.
ראיתי אין ספור שהתחרטו על אי מימוש ההגרלה. מעולם לא פגשתי אחד (!) שהתחרט ההיפך.

אבי ג -

משתמש פעיל
הרב אהרן סלומון הוא יהודי טוב, שעושה טוב, ועוזר ליהודים לצאת ממשברים כלכליים, ירבו כמותו.

כאשר מדברים על נדל"ן, צריך להבין ספציפית בתתי התחומים, אנסה לתת את דעתי והבוחר יבחר.

אני חולק עליו לחלוטין, לדעתי אין שום תחליף לדירה מהגרלה. אנסה לקצר מאוד בנימוקים שהעלה:

1) רווח מהדירה 300,000 ש"ח - בפועל, הרווח הוא לפחות חצי מיליון בד"כ וראיתי כבר גם 4M (נדיר).
2) המתנה שנים - זה נכון, אבל שלוש שנים ממילא מקובל להמתין בכל דירה חדשה בשוק.
3) שכירות אוכלת הרווח - שכ"ד ממו' בניכוי הסיוע 2000 ש"ח כפול 5 שנים = 120,000 ש"ח
4) אגב, בכל מקרה כאמור משלמים לפחות שנתיים, וגם בהגרלות יש מוקדמות יותר.
5) את עניין הסורגים והמזגן לא הבנתי, וכך גם שאר ההוצאות שתמיד נמצאות ברקע.
6) דווקא היתרון "היחיד" שהוא ציין - משכנתא 90% - לא תמיד קיימת, מעל 1.6 זה רק 75%.
7) זוצ שקונה דירה בשוק החו' נניח 1.8 עומד להיקרע עם 8000 לחודש. לא עדיף להמתין לרוגע?!
8) גם אם המחירים עולים, התשלום הוא "רק" צמוד מדד. וזה בלי לשים שקל! אין כזה דבר בעולם!
9) במשך רוב ה5 שנים, הזוצ נהנה משני העולמות: יש להם "דירה" בלי משכנתא - גן עדן.
10) במקומות (חריש למשל) שההגרלות קרובות לשוק, זה לא שההגרלות יקרות אלא שהשוק נפל.

לסיכום, בעיקרון עדיף להמתין להגרלות. למעשה צריך לשאול את הרב כי זו הכרעה לדורות. אבל מה שברור זה דבר אחד:
אם זכיתם באיזשהו מקום, או אפילו אתם רק ברשימה אבל קרובים, אין לכם מה להקשיב לשום דבר אחד מלבד ההמתנה לדירתכם.
ראיתי אין ספור שהתחרטו על אי מימוש ההגרלה. מעולם לא פגשתי אחד (!) שהתחרט ההיפך.
כן הייתי ממליץ לחפש עכשיו מציאות לקנייה כי לפעמים יש מציאות ממש טובות שנותנות רווח של כמעט כמו ההגרלה, חוסכות שכירות וקונים במקום שאתה יודע מי השכנים והאזור.
(אני קניתי באמצע הקורונה והבחירות דירה במחיר של 200K מתחת מחיר השוק באותה עיר (חריש, בזכותך אגב) שמחיר השוק גם ככה היה נמוך מאד אז. בשנה שעברה מכרו דירות דומות בפער של 600K ומעלה ממחיר הקנייה, זה ברור שווה יותר מספק הגרלה)
אני הייתי ממליץ לחפש בחריש דירות שהמוכרים לחוצים למכור אותם (להשקעה, יש עוד ערים שמחירי הדירות צנחו והשכירות עלתה כמו מרכז ראשל"צ במיוחד בבניינים ישנים שיתכן פינוי בינוי, העירייה שם מאד בעד, כמובן צריך לבדוק היטב)

• תודה
Reactions: szn

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
(אני קניתי באמצע הקורונה והבחירות דירה במחיר של 200K מתחת מחיר השוק באותה עיר (חריש, בזכותך אגב)

למה "אגב"? זה העיקר! קנית והצלחת בזכותי? האשרת אותי, עשית לי את החג.

למעשה, ברור שיש מציאות. אני התכוונתי לדירה סטנרדטית במחיר סטנדרט. שאז מחיר למשתכן עדיפה.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה