חסכון לנישואי הילדים - גם כשאין לכך תקציב?

דוד ברנהולץ

משתמש רשום
לא קראתי הכול.

אבל באמת ובכנות - אני מתקשה להבין את הבהלה הגדולה מחתונות ילדים. ממש לא מצליח להבין.
זה נכון שכולם נבהלים וכולם חושבים שזה הר גבוה. אבל לדעתי בתכנון נכון ומחושב כבר בתחילת החיים, אפשר לחתן את הילדים בלי שום בעיה.
אני אתן דוגמא להלן. אבל קודם לכן אומר דבר נוסף, לדעתי חתונות הילדים יכולות להרוס את כל רווחת החיים, משום שכל מה שנעשה/נחסוך/נהנה, תמיד יקנן בתוכנו הלחץ 'אבל מה יהיה כשנתחתן את הילדים'. כאילו יבא יום ש'כל' הכסף שיש בעולם יישאב לחתונות הילדים ולא יהיה כלום רק חובות וחובו וחובות, אז מה הטעם בכלל לחסוך, ומה הטעם ליהנות.

לו יצויר - שהיה לנו סכום כסף בצד, שמספיק לכל חתונת הילדים, לכל ילד היה לנו בצד כסף לכל סובב החתונה, שדכנות, בגדים, נדוניה, חתונה, רהיטים, צלם, זמר, שבת שבע ברכות. הכל.
לו יצויר - שהיתה לנו דירה מוכנה לכל ילד, ככה מונחת בצד וממתינה לזוג כשינשא,
איך חיינו היו ניראים? איך תחושותינו לגבי הכסף היו ניראות? תארו לעצמכם. אפשר להשתמש בכל המשכורת ללא חשש. אפשר לשפץ את הבית מכספי חסכונות ללא חשש, אפשר לנשום לרווחה.

כעת שימו לב דבר פשוט, הכי פשוט בעולם - אם אנו חוסכים מיד בתחילת החיים, אזי - לילד שנולד מיד אחרי החתונה, צריך לחסוך 20-22 שנה. לילד שנולד בגיל 30 יש לנו כ-30 שנה לחסוך. וכן הלאה, לילד שנולד קרוב לגיל 40, אפשר לחסוך אפילו כ-40 שנה.

דבר נוסף פשוט מאוד, כל 100 ש"ח שאנו חוסכים, ללא מס [חסכון לכל ילד, קרנות השתלמות] - לאחר 20 שנה הופכים להיות כמו קסם, כ-75,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-50,000 ש"ח.
אותם 100 ש"ח לאחר 30 שנה הופכים להיות 217,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-120,000 ש"ח.
אותם 100 ש"ח לאחר 40 שנה הופכים להיות 584,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-256,000 ש"ח.

בסך הכל 100 ש"ח בלבד!

כעת ישב עם עצמו כל זוג צעיר ויחליט כמה כסף הוא רוצה לתת לבנו ולביתו.
בא ניקח דוגמא את משה ורחל, שהחליטו שהחתונה תעלה להם, כולל הכל [חתונה רהיטים נדוניה שבת שבע ברכות וכו'] - סכום של כ-120,000 רק לצד שלהם. סכום לא גבוה מידי וגם לא נמוך מידי, סכום מכובד, חתונה סטנדרטית ויפה.

אם הם רוצים להוריד מעצמם לגמרי מהראש את כל נושא חתונות הילדים [את החתונה עצמה, לא את הדירה], דהיינו שהם מגיעים לחתונה כשהם יודעים שיש להם כסף בצד לכל ההוצאות שצריך, ובשפע רב. ככה כמו אנשים אמידים.
מה שהם צריכים לעשות היום זה בסך הכול להפריש לכל ילד בממוצע 100-200 ש"ח. אם זה ילד ראשון, הם צריכים להפריש 240 ש"ח. ואם זה ילד אחרון, הם צריכים להפריש בסך הכול 50 ש"ח.
בא נניח ויהיו להם בעז"ה 5 ילדים בסך הכול הם יזדקקו ל500-800 ש"ח בלבד. זה הכל.
בהנחה ויש הפקדה לכל ילד קופת חסכון לכל ילד על סך 100 ש"ח בחודש [50 מהם ו-50 מהמדינה] - זאת אומרת ש-500 ש"ח מופרשים אוטומטית. מה שנשאר להם להשלים לחתונות זה 100-300 ש"ח בלבד! זה הכול, ויש להם כסף לחתן את כל הילדים.
אם חשקה נפשם בחתונות מפוארות יותר, יכולים הם להפריש עוד 100 או 200 או 300 ש"ח. ולעשות שבת שבע ברכות במלון.
אם הם יודעים שההורים שלהם נותנים להם אפילו 10,000 ש"ח לחתונה, הם יכולים להוריד זאת מחישוב החיסכון, או לחילופין להוסיף בקר בחתונה. או סתם לצאת עם זה לחופש אחרי החתונה.

זהו. יש לנו חתונות ביד. בלי מאמץ בכלל. רק בחשיבה, בשימת לב, ובכמה פעולות פשוטות לגמרי.

אפשר להתקדם לחתונות, וזה פשוט פנטסטי לגמרי. נכון, קשה להאמין, אבל זאת המציאות, ואני עצמי חי בה בדיוק כך. אבל לצערי כבר נגמר לי הכוח להקליד באצבעות. סורי. פעם אחרת.

הערה נוספת - אני לא חושב שהגמ"ח המרכזי זה מקום נכון לאדם. לא משקיעים כסף כל החיים, רק כדי לקבל הלוואה ולהיות שוב עני. אלא אם כן, היחס שלנו לגמ"ח המרכזי הוא יחס של הזדמנות למינוף ולהשקיע. אלו שני דברים שונים. ללוות כדי לחתן, ולמנף כדי להשקיע, אלו שני עולמות.

ג.נ. מתכנן פיננסי C.F.P.

rivkar

משתמש מקצוען
אין לי טיפים איך לחתן ילדים
אבל מבירור שעשיתי אצל אבי שיחי' מה ההתמודדות הכי גדולה בתקופת נישואי הילדים
הוא אמר שלהשיג הלוואות זה הקושי.
שאתה צריך לגייס 200,000 ש"ח תוך שבוע ואין לך מאיפה- זה קושי גדול מאוד.
ומכאן- הגענו להחלטה להפקיד בגמ"ח המרכזי כהשתדלות לקראת העתיד.

החשבון הוא שאם אפקיד 1,000 ש"ח כל חודש בגמ"ח כלשהו בסוף שנה יהיה לי 12,000 ש"ח ובסוף 10 שנים 120,000 ש"ח (כמובן אם לא אשתמש בהם...)
ואם אפקיד בגמ"ח המרכזי סכום זהה אוכל לקבל 160,000 ש"ח הלוואה בעז"ה לכל אחד מילדי כשיגיע זמנו.

מה יהיה אז? ה' יודע
אבל את זה מצאתי לנכון הגיוני לעשות.
באמת עדיף לכם 1600000 בהלואה שתצטרך להחזיר!!! מאשר 120000 שלכם??
ויהיה לכם כסף חדשי פנוי להלואות אחרות \ משכנתא יותר גדולה וכו..
ואז תשימו 1000 שח בשוק ההון 20 שנה יכול להיות לכם כ600 אל"ש!!! שלכם!!! למה אנשים לא עושים את זה אם יש להם כסף פנוי חודשית לא מצליחה להבין
אז מה הגיוני ונכון בלשלם כל החיים על הזכות לקבל הלואה ולהיות בחובות??

רינהרינה

משתמש מקצוען
לא קראתי הכול.

אבל באמת ובכנות - אני מתקשה להבין את הבהלה הגדולה מחתונות ילדים. ממש לא מצליח להבין.
זה נכון שכולם נבהלים וכולם חושבים שזה הר גבוה. אבל לדעתי בתכנון נכון ומחושב כבר בתחילת החיים, אפשר לחתן את הילדים בלי שום בעיה.
אני אתן דוגמא להלן. אבל קודם לכן אומר דבר נוסף, לדעתי חתונות הילדים יכולות להרוס את כל רווחת החיים, משום שכל מה שנעשה/נחסוך/נהנה, תמיד יקנן בתוכנו הלחץ 'אבל מה יהיה כשנתחתן את הילדים'. כאילו יבא יום ש'כל' הכסף שיש בעולם יישאב לחתונות הילדים ולא יהיה כלום רק חובות וחובו וחובות, אז מה הטעם בכלל לחסוך, ומה הטעם ליהנות.

לו יצויר - שהיה לנו סכום כסף בצד, שמספיק לכל חתונת הילדים, לכל ילד היה לנו בצד כסף לכל סובב החתונה, שדכנות, בגדים, נדוניה, חתונה, רהיטים, צלם, זמר, שבת שבע ברכות. הכל.
איך חיינו היו ניראים? איך תחושותינו לגבי הכסף היו ניראות? תארו לעצמכם. אפשר להשתמש בכל המשכורת ללא חשש. אפשר לשפץ את הבית מכספי חסכונות ללא חשש, אפשר לנשום לרווחה.

כעת שימו לב דבר פשוט, הכי פשוט בעולם - אם אנו חוסכים מיד בתחילת החיים, אזי - לילד שנולד מיד אחרי החתונה, צריך לחסוך 20-22 שנה. לילד שנולד בגיל 30 יש לנו כ-30 שנה לחסוך. וכן הלאה, לילד שנולד קרוב לגיל 40, אפשר לחסוך אפילו כ-40 שנה.

דבר נוסף פשוט מאוד, כל 100 ש"ח שאנו חוסכים, ללא מס [חסכון לכל ילד, קרנות השתלמות] - לאחר 20 שנה הופכים להיות כמו קסם, כ-75,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-50,000 ש"ח.
אותם 100 ש"ח לאחר 30 שנה הופכים להיות 217,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-120,000 ש"ח.
אותם 100 ש"ח לאחר 40 שנה הופכים להיות 584,000 ש"ח. ובניכוי אינפלציה כ-256,000 ש"ח.

בסך הכל 100 ש"ח בלבד!

בא ניקח דוגמא את משה ורחל, שהחליטו שהחתונה תעלה להם, כולל הכל [חתונה רהיטים נדוניה שבת שבע ברכות וכו'] - סכום של כ-120,000 רק לצד שלהם. סכום לא גבוה מידי וגם לא נמוך מידי, סכום מכובד, חתונה סטנדרטית ויפה.

אם הם רוצים להוריד מעצמם לגמרי מהראש את כל נושא חתונות הילדים [את החתונה עצמה, לא את הדירה], דהיינו שהם מגיעים לחתונה כשהם יודעים שיש להם כסף בצד לכל ההוצאות שצריך, ובשפע רב. ככה כמו אנשים אמידים.
מה שהם צריכים לעשות היום זה בסך הכול להפריש לכל ילד בממוצע 100-200 ש"ח. אם זה ילד ראשון, הם צריכים להפריש 240 ש"ח. ואם זה ילד אחרון, הם צריכים להפריש בסך הכול 50 ש"ח.
בהנחה ויש הפקדה לכל ילד קופת חסכון לכל ילד על סך 100 ש"ח בחודש [50 מהם ו-50 מהמדינה] - זאת אומרת ש-500 ש"ח מופרשים אוטומטית. מה שנשאר להם להשלים לחתונות זה 100-300 ש"ח בלבד! זה הכול, ויש להם כסף לחתן את כל הילדים.
אם חשקה נפשם בחתונות מפוארות יותר, יכולים הם להפריש עוד 100 או 200 או 300 ש"ח. ולעשות שבת שבע ברכות במלון.
אם הם יודעים שההורים שלהם נותנים להם אפילו 10,000 ש"ח לחתונה, הם יכולים להוריד זאת מחישוב החיסכון, או לחילופין להוסיף בקר בחתונה. או סתם לצאת עם זה לחופש אחרי החתונה.

זהו. יש לנו חתונות ביד. בלי מאמץ בכלל. רק בחשיבה, בשימת לב, ובכמה פעולות פשוטות לגמרי.

אפשר להתקדם לחתונות, וזה פשוט פנטסטי לגמרי. נכון, קשה להאמין, אבל זאת המציאות, ואני עצמי חי בה בדיוק כך. אבל לצערי כבר נגמר לי הכוח להקליד באצבעות. סורי. פעם אחרת.

הערה נוספת - אני לא חושב שהגמ"ח המרכזי זה מקום נכון לאדם. לא משקיעים כסף כל החיים, רק כדי לקבל הלוואה ולהיות שוב עני. אלא אם כן, היחס שלנו לגמ"ח המרכזי הוא יחס של הזדמנות למינוף ולהשקיע. אלו שני דברים שונים. ללוות כדי לחתן, ולמנף כדי להשקיע, אלו שני עולמות.

ג.נ. מתכנן פיננסי C.F.P.
הנושא הוא בכלל לא הוצאות החתונה, אלא הסכום שנותנים לדירה.

דוד ברנהולץ

משתמש רשום
לא קראתי הכול.

בסך הכל 100 ש"ח בלבד!

ג.נ. מתכנן פיננסי C.F.P.
כמה הגיבו על כך שכספי החתונה אינם הכסף הגדול.

אז ראשית, זאת טעות גדולה, כספי החתונה הם אבן הנגף העיקרית לפני חתונות הילדים.
כספי החתונה אינם כסף קטן בכלל. 100,000 ש"ח פלוס ללא תכנון מוקדם הם מכה כלכלית אנושה בהחלט.
בציבור שלי נוהגים לתת לבן משהו כמו 150-200 אלף ש"ח. זה אומר שזה סדר גודל של קצת יותר מכספי עלות החתונה, כך שזה ממש לא מעט. אני מתפלא על מי שחושב שכספי חתונה הם דבר שולי.
גם כספי בר מצוה/ברית וכדומה, הם לא כספים שוליים, צריך להיערך אליהם וברצינות רבה.

אם אנחנו מסירים את הלחץ סביב החתונה עצמה, אנו מגיעים נקיים לרכוש את הדירה, ללא הלוואות, ללא גמחי"ם, ללא התחייבויות, ובעיקר בשקט נפשי, זה מעניק לנו יכולות רבות להתקדם. זה דבר גדול. וחבל לא להתייחס לזה.
בנוסף, אנחנו מחתנים בן או בת מתוך תחושה של נתינה ברווחה, ולא מתוך לחץ אימים על כל מתנה שצריך לקנות או על כל זר פרחים נוסף שצריך להוסיף. לדברים הללו יש משמעות לתחילת חיי הנישואין של בני בזוג.

לגבי החתונות עצמן - גם זה יכול להיעשות ללא מאמץ גדול כלל.
ושוב, אם לבן נותנים כ-200,000 ש"ח לדירה. ולבת נותנים 400,000.
בסך הכול צריך להגיע לכך שנהיה עם סכום כזה בגיל 18 של הילד. מדובר על השקעה של כמה מאות ש"ח בודדים בחודש. לדוגמא, לילד שנולד בגיל 30, אפשר לחסוך במשך 30 שנה פלוס 200 ש"ח בחודש, ואנחנו כבר עם 240,000 שח לדירתו ביום חתונתו. או לדוגמא לילדה שנולד בגיל 40, אפשר לחסוך במשך 40 שנה פלוס כ-160 ש"ח בחודש, ואנחנו כבר עם כ-400,000 ש"ח לדירתה ביום חתונתה.

בגיל 18 של הילד או הילדה, אפשר לרכוש דירה קטנה במינוף מלא של 75%. לבן אפשר לרכוש ב200,000 מזומן דירה בכ-800,000 ש"ח. ולבת אפשר לרכוש ב400,000 מזומן דירה בכ-1,600,000.
עד החתונה בגילאי 21-24 ערך הדירה ככל הנראה יעלה משמעותית. וכשנגיע לחתונה נהיה עם סכום גבוה יותר, ואולי אפילו נוכל לבקש מהצד השני את הכסף שהוא מתחייב לתת לבנו/ביתו, לתת לנו ולרכוש את הדירה הזאת. כך אפילו נחזיר לעצמינו או לזוג כסף מתוך הנכס שרכשנו להם.

פשוט וקל מאוד! רק דורש תכנון נכון ומקיף.

ג.נ. מתכנן פיננסי C.F.P

דוד ברנהולץ

משתמש רשום
כמה הגיבו על כך שכספי החתונה אינם הכסף הגדול.

אז ראשית, זאת טעות גדולה, כספי החתונה הם אבן הנגף העיקרית לפני חתונות הילדים.
כספי החתונה אינם כסף קטן בכלל. 100,000 ש"ח פלוס ללא תכנון מוקדם הם מכה כלכלית אנושה בהחלט.
בציבור שלי נוהגים לתת לבן משהו כמו 150-200 אלף ש"ח. זה אומר שזה סדר גודל של קצת יותר מכספי עלות החתונה, כך שזה ממש לא מעט. אני מתפלא על מי שחושב שכספי חתונה הם דבר שולי.
גם כספי בר מצוה/ברית וכדומה, הם לא כספים שוליים, צריך להיערך אליהם וברצינות רבה.

אם אנחנו מסירים את הלחץ סביב החתונה עצמה, אנו מגיעים נקיים לרכוש את הדירה, ללא הלוואות, ללא גמחי"ם, ללא התחייבויות, ובעיקר בשקט נפשי, זה מעניק לנו יכולות רבות להתקדם. זה דבר גדול. וחבל לא להתייחס לזה.
בנוסף, אנחנו מחתנים בן או בת מתוך תחושה של נתינה ברווחה, ולא מתוך לחץ אימים על כל מתנה שצריך לקנות או על כל זר פרחים נוסף שצריך להוסיף. לדברים הללו יש משמעות לתחילת חיי הנישואין של בני בזוג.

לגבי החתונות עצמן - גם זה יכול להיעשות ללא מאמץ גדול כלל.
ושוב, אם לבן נותנים כ-200,000 ש"ח לדירה. ולבת נותנים 400,000.
בסך הכול צריך להגיע לכך שנהיה עם סכום כזה בגיל 18 של הילד. מדובר על השקעה של כמה מאות ש"ח בודדים בחודש. לדוגמא, לילד שנולד בגיל 30, אפשר לחסוך במשך 30 שנה פלוס 200 ש"ח בחודש, ואנחנו כבר עם 240,000 שח לדירתו ביום חתונתו. או לדוגמא לילדה שנולד בגיל 40, אפשר לחסוך במשך 40 שנה פלוס כ-160 ש"ח בחודש, ואנחנו כבר עם כ-400,000 ש"ח לדירתה ביום חתונתה.

בגיל 18 של הילד או הילדה, אפשר לרכוש דירה קטנה במינוף מלא של 75%. לבן אפשר לרכוש ב200,000 מזומן דירה בכ-800,000 ש"ח. ולבת אפשר לרכוש ב400,000 מזומן דירה בכ-1,600,000.
עד החתונה בגילאי 21-24 ערך הדירה ככל הנראה יעלה משמעותית. וכשנגיע לחתונה נהיה עם סכום גבוה יותר, ואולי אפילו נוכל לבקש מהצד השני את הכסף שהוא מתחייב לתת לבנו/ביתו, לתת לנו ולרכוש את הדירה הזאת. כך אפילו נחזיר לעצמינו או לזוג כסף מתוך הנכס שרכשנו להם.

פשוט וקל מאוד! רק דורש תכנון נכון ומקיף.

ג.נ. מתכנן פיננסי C.F.P

מרשימה

משתמש סופר מקצוען

בהחלט.
בחיסכון נכון ותכנון מראש אפשר להקל מאד.
אבל מכאן ועד
אפשר לחתן את הילדים בלי שום בעיה.
הדרך עוד רחוקה.

יוסף עליכם

משתמש פעיל
דבר נוסף פשוט מאוד, כל 100 ש"ח שאנו חוסכים, ללא מס [חסכון לכל ילד, קרנות השתלמות]
כתבת מצויין
רק תיקון קטן - בחיסכון לכל ילד יש מס! (כמובן שאם יש נקודות זיכוי מיותרות אפשר להשתמש בהם)

ד. פריד

משתמש מקצוען
אהבתי מאוד את אופן שאילת השאילה, כל הכבוד!

אני נציג בגמח כ 15 שנה אני חושב ששמעתי כבר את כל סוגי התשובות מכל סוגי הרבנים למיניהם.
רובם ככולם אומרים לשואלים שבימינו, שנושא 'חתונות הילדים' עומד בראש סדר העדיפויות של משפחות. וזה דבר שמשפיע מאוד חזק על המצב בבית. 'הגמח המרכזי'
(או תוכניות אחרות מסוג זה) זו היא ההשתדלות הנדרשת מאיתנו בדור שלנו.

ולגבי מה שציינת שזה הוצאה גדולה, אני ממליץ לך ללכת על התוכנית ה'קלאסי' של הגמח ולא 'פריסה מורחבת' שם משלמים פחות כל חודש ופחות שנים, ולמרות שגם ההלוואה תהיה בתנאים פחות טובים
(100 תשלומים ולא 150 ומענק של 50% במקום 70%) עדיין זה הלוואה משתלמת מאוד שאין להשיג בשוק ושנותנת מענה אמיתי לחתונת הילדים.
בהצלחה!

ההצטרפות לגמח המרכזי היא פשוטה. טלפון אחד ואתם בפנים 052-7625267 (גם בווטסאפ)
אני מעריך את ההגינות להזדהות כעובד הגמ"ח ולא לנסות להמליץ באנונימיות...
ואם יש לי ולרבים אחרים שאלות כבדות משקל על היציבות הפיננסית של הגמ"חים שעובדים בשיטה שלכם מה יהיה אם קצב גדילת ההפקדות לא יהיה כמצופה.
ובאופן ספיציפי לגבי הגמ"ח המרכזי, באתר גיידסטאר של משרד האוצר רואים שיש לשנה אחת
הוצאות שכר לפעילות
6,118,000 ₪
יתר הוצאות לפעילות
10,399,000 ₪
הוצאות שכר ונלוות
1,959,000 ₪
הנהלה וכלליות נוספות
2,973,000 ₪
מצו"ב קישור: https://www.guidestar.org.il/organization/580403533/finances
בכל מקרה הרב שלי אוסר להפריש לגמ"ח המרכזי מכספי מעשר.
ולגבי השתדלות מי שאצלו מדובר בטווח של 15 שנים ודאי ששוה לו לבדוק את האפשרויות בהשקעה במדדים.
לי אישית יש כמה עשרות אלפי ש"ח ב S&P 500 ועוד כמה עשרות באפיקים דומים.
וחוץ מזה אני מקיים מצוות הלוואה בסכום של כמה כמה עשיריות.
וכל זה עם רווחים ועוד הפרשות יעמוד לרשותי בעז"ה ללא צורך להחזיר עוד למעלה מ 15 שנים כשבעז"ה אחתן את הילד הראשון.

ד. פריד

משתמש מקצוען
נכון, זו תרומה מכספי מעשרות.
וזו הסיבה שבאמת הכי שכנעה אותי.
קשה בעיני שכספי מעשרות נעשו בעיני רבים ככסף זול, מדובר בכסף שנועד לצדקה או למצוות.
ואדגיש שהתגובה אינה אישית כלל, אלא למגמה כללית שרלוונטית גם להגרלה לתורמים לארגונים לא מוכרים שוודאי שאין אינדיקציה לכך שהם נאמנים כרבי חנינא בן תרדיון...

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בשביל לקבל משכנתא צריך להוכיח יכולת החזר, ולבחור בן 18 במחננו אין שום יכולת החזר, ובוודאי לא כזאת, כנ"ל גם לגבי הבת.
ואם מדובר על תכנית של 20/80 וכדו' לא ממליצה לבנות על תוכניות כאלו שיהיו בעוד 18 או 30 ו40 שנים.
וגם אם קיבלת משכנתא, יש עוד נקודה קטנה שצריך גם להחזיר את המשכנתא בתשלום מכובד כל חודש...

דוד ברנהולץ

משתמש רשום
הורים שחסכו היטב, והמצב שלהם טוב כלפי הבנקים, ובגיל 40 ההכנסה שלהם מתאימה, יכולים להיכנס ערבים בקלות למשכנתא.
לדוגמא, אם קונים דירה ב800K לבן, ולוקחים משכנתא בהחזר של 3,000 ש"ח. כשהמשכנתא מכסה את רוב ההחזר, זה לא כ"כ מורכב, ולא צריך יכולת החזר בשמים בשביל כך.
מי שלא יכול, שלא ירכוש דירה. לא מדובר במשהו לא סטנדרטי בכלל.
אפשר לשקול גם 20/80 בחברות גדולות ומובילות במשק, אבל זה נושא מורכב בפני עצמו. וכמובן שלכל סיכוי יש סיכון.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה