כללי זכויות יוצרים של גרפיקאי שכיר - יש חיה כזו?

• פותח הנושא מי
  • פורסם בתאריך

P360

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
לפי החוק היבש הזכויות יוצרים הם של בעל הבית ..
אבל כל עוד את משתמשת בקובץ סגור לשם הצגת תיק עבודות
השימוש הוא "שימוש הוגן" ולכן הדבר אפשרי גם ללא קבלת רשות ...

ערך "שימוש הוגן" לפי ויקפדיה ...

שימוש הוגן
בישראל, הגנת השימוש ההוגן מעוגנת בסעיף 19 של חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007. הסעיף מגדיר רשימה פתוחה של מטרות שאינן דורשות אישור מבעל הזכויות ומהוות "שימוש הוגן", ומגדיר תנאים שעל-פיהם נבחנת "הוגנות השימוש" ביצירות מוגנות:
<TABLE style="BORDER-RIGHT-WIDTH: 0px; BACKGROUND-COLOR: transparent; MARGIN: 2px 18px; FONT-FAMILY: David,serif; BORDER-TOP-WIDTH: 0px; BORDER-BOTTOM-WIDTH: 0px; BORDER-LEFT-WIDTH: 0px" cellPadding=2><TBODY><TR><TD vAlign=top></TD><TD style="LINE-HEIGHT: 1.5em; FONT-SIZE: 120%">(א) שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך. (ב) לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין השאר, כל אלה:
<DL><DD>(1) מטרת השימוש ואופיו; <DD>(2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש; <DD>(3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה; <DD>(4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה. </DD></DL></TD></TR></TBODY></TABLE>

שלמה

משתמש מקצוען
זכות היוצר שייך לבעל הבית.
זכות קנין מוסרי שייך לעובד.

אם זו עבודה שלך, זכותך להציג אותו, אבל לא להשתמש בו :)

AN130

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כל מי שמעסיק זה לא אומר שהוא יכול להרשות לעצמו הכל!!!

כל עבודה שאת עושה לא משנה אם זה עבודה פרטית או למעסיק את עשית אותה ולכן זה נכנס לתוך קטגוריה של " תיק עבודות " וזכותך המלאה לדרוש את הכל ואם הוא לא רוצה לתת איני חושב שיש כאן טעם של גזל!!!.

אני עצמאי ומעסיק גרפיקאיות (מהבית) כל כמה זמן אני שולח להם את העיתון שלי כדי שישמר אצלם כ"תיק עבודות " ....אני לא מבין אומנם מעסיקים אתם הבוסים שקובעים איך יהיה העבודה ומה לאשר ומה לא וכו' אבל מכאן ולחסום את ההתקדמות של העובד מה קרה קשה לך למצוא עובדת חדשה לכן אתה מקשה עליה להתקדם בושה.

שיהיה לך בהצלחה

נכתב ע"י מי;558147:
אני שכירה במשך 4 שנים במקום עבודה מסויים. במשך עבודתי במקום זה עיצבתי מאות עבודות גרפיות, ומהן: לוגואים, פרוספקטים, חוברות, קטלוגים, פליירים, שלטים ועוד ועוד...
היות שאני עובדת די והותר שעות מחוץ לבית, מעולם לא התפניתי לקבל עבודות פרטיות משמעותיות.
כעת שהחלטתי לחפש לי מקום עבודה אחר, מכל הסיבות שבעולם, אני עומדת בפני מצב שאין לי תיק עבודות להגיש לשום מעסיק פוטנציאלי.... :mad:
ולפני שיקומו כולם ויציעו לי את שירותיו הפשוטים של דיסק און-קי, ברור לי במפורש שהמעסיק שלי היה אוסר בכל תוקף לרעיון כזה, ואין לי חלילה רצון להיכשל בגזל.

הייתי רוצה לשמוע מחברי הפורום - מה דעתכם על מקרה כזה? היש באמת בסמכותו של המעסיק לאסור עלי לצבור דוגמאות עבודה?

ובקשה קטנה מכל המגיבים: אנא ציינו בהודעתכם האם אתם שכירים, עצמאיים פרטיים, או מעסיקים... תודה.

נ.ב. אינני מבקשת חוות דעת הלכתית, כמובן. אלא לשמוע את המקובל בעולם, ואת הלך הרוח בענף.

חץ גראפיק

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
שלום.
לדעתי יש כאם שני צדדים
א. העבודה שעבדת ואת רוצה להראות ללקוחות עבודות שלך וזה אין בסמכותו לאסור עלייך
ב. את העבדות הללו עשית אצלו והוא שילם לך על שעות אלו כסף לכרואה הוא יכול לטעון שאלו עבודות שהוא שילם עבורם כסף
(קצרתי אקווה שהבנת את שני הצדדים)
_עצמאי)​

איתמר נתן

עיצוב | מיתוג | פרסום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
עימוד ספרים
אני לא מבין מה הנושא פה, את לא גונבת לו קבצים מהמחשב את בסך הכל מעתיקה אותם ע"מ להראות למעסיקים\לקוחות פוטנציאלים את יכלותך הביצועיים ואת כישורייך כמעצבת. מה שלא יהיה זה לא קשור כלל לזכויות יוצרים, העיצוב לכשעצמו, גם אם שילמו לך עליו מליון דולר הוא לעד ולנצח נשאר העיצוב שלך ונקרא על שמך.
אין איש בעולם שיאסור על אדריכל להראות יצירות ובנינים שעיצב עבור לקוחות שונים.

בהצלחה

נ.ב. אני עצמאי. אבל ביחס לעיצוב כעיצוב גם את עצמאית, אלא אם כן הבוס הכתיב לך מה לעשות והשתמש בך ככלי בידו...

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תודה לכולכם. כפי שציינתי לעיל, עבדתי בימים האחרונים על שחזור של תיק עבודות שבצעתי לשני לקוחות.
אני מקווה להעלות קישור בעוד מספר דקות.
ובכן, אם יש למישהו הצעת עבודה, אשמח לקבל פרטים.

א

אליהו פריד

אורח
הנושא קצת מורכב, אז נפרק את זה לגורמים.
מבחינת זכויות יוצרים על העבודה (קרי קומפוזיציה של העבודה) שייך למעסיק\מעביד
השאלה היא האם גם זכויות מוסריות שייכות רק למעביד.
זכות מוסרית משמעותה, זכותו של היוצר לקבל קרדיט על עבודתו.
מובן שבקרדיט בצד המודעה המעסיק שם את שמו ולא את שם העובד (תוצאות אפקטיביות ולא בני קריספין) אולם האם העובד לא רשאי לומר "את זה, אני עשיתי"???

כעת יש בעיה אחרת, שימוש בגופנים\תמונות וכו' שנרכשו ע"י המעסיק, המעסיק רשאי להשתמש לכל מטרה מסחרית, ברם ברגע שהעובד לא רכש את היצירות מצד גוף שלישי והוא מציג אותם בתיק העבודות, הרי שיש כאן שימוש מסחרי ביצירות שלא נרכשו ע"י העובד והיוצר (מסטרפונט, פונטביט, אימאג'בנק וכו') רשאי לדרוש מהעובד לרכוש את היצירות (גופנים, תמונות) בעצמו לפני שהוא מציג אותם בתיק העבודות.
זה לא משנה האם בזמן עשיית המודעה היצירות היו חוקיות, הנידון הוא שימוש ביצירות למטרות מסחר, העובד משתמש ביצירות שלא נרכשו עך ידו, על מנת למכור את עצמו (לא את המוצר במודעה).

כעת, המעסיק רשאי לאפשר לעובד להשתמש בעבודות שהוא עשה תחת הרשיון שלו, כי הרי זה לא משנה מה המעסיק בוחר למכור, מוצר קרם פנים של פלוני, זמר חתונות אלמוני, או את העובד שלו.

ברם, המעסיק יכול לומר לעובד "אני לא נותן לך זכות למכור את עצמך עם יצירות שאני רכשתי"
ברור שהמעסיק לא יכול לחייב את העובד לשתוק ולא לומר לאחר "את העבודה הזאת אני עשיתי"

לכן, במידה והעובד רכש את היצירות, והיצירות כבר נתפרסמו,רשאי העובד לבנות תיק עבודות שאותו הוא יציג באופן פרטי לבוס פוטנציאלי מסויים, אבל אסור לעובד להציג את תיק העבודות ברבים כמו אתר עם תיק עבודות כי כאן יש כבר הוצאה לאור מחדש.

בקיצר כדאי להזהר בדברים האלה ולהתייעץ עם עורך דין כל מקרה לגופו.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תודה תודה.
אם כך, אין ספק שעדיף יותר דרך הפעולה בה נקטתי - ליצור שחזור מחדש של העבודות. במצב הזה אין למעסיק שום בעלות על החומר שיצרתי בעצמי, במחשב הפרטי בביתי.
אתם מוזמנים להכנס למנה ראשונה:
http://www.prog.co.il/showthread.php?p=560907&posted=1#post560907

א

אליהו פריד

אורח
נכתב ע"י מי;560912:
תודה תודה.
אם כך, אין ספק שעדיף יותר דרך הפעולה בה נקטתי - ליצור שחזור מחדש של העבודות. במצב הזה אין למעסיק שום בעלות על החומר שיצרתי בעצמי, במחשב הפרטי בביתי.
אתם מוזמנים להכנס למנה ראשונה:
http://www.prog.co.il/showthread.php?p=560907&posted=1#post560907

לא נכון, הואיל והזכויות היוצרים שייכות למעסיק, הרי שהעתקה אחד על אחד או אפילו דמיון קרוב מידי תחשב להעתקה של יצירה, ברם את רעיון או קו העיצוב את רשאית לשחזר.

נניח שעשית לוגו ללקוח, וזכויות היוצרים נמכרו ללקוח, אסור לך ליצור לוגו זהה או דומה מידי ללקוח אחר.

מה שהועתק שם מהבלוג הוא כללי מאוד, יש הרבה יותר פרטים כשזה מגיע לשלב מעשה.

יש גם את העניין של פרשנות החוק.

לדוגמא.

עובד שיצר יצירה כשכיר, זכויות היוצרים שייכות כברירת מחדל למעסיק.
אז מה הפשט??? האם בהתחלה הזכויות שייכות לעובד ואוטומטית הן עוברות למעסיק???
או שבעצם הזכויות מעולם היו של המעסיק.
נפקא מינא.
אם יש העברה אוטומטית הרי שזכויות המוסריות נשארות בידי העובד, ברם עם הזכויות שייכות בעצם למעסיק, הרי שיחד עם זכויות היוצרים אף הזכות המוסרית שייכות לו.
מכאן שהמעסיק לא חייב לתת קרדיט בגוף המודעה לעובד אלא לעצמו אף אם העובד ידרוש זאת.

כל שופט יכריע כראות עיניו, אגב לבית משפט יודעים איך נכנסים אבל לא יודעים איך יוצאים.

לגבי סקיצות, בשלב מעשה ישאלו השאלות הבאות. במידה ולא היה חוזה.

האם הלקוח שילם עבור הסקיצות.
האם הסקיצות הינן ג'נריות? היינו שונות לחלוטין או שהן מעניין לעניין באותו עניין.
במידה ולא ניתן לקבוע האם הלקוח שילם עבור הסקיצות אם לאו, נצא ונראה.
האם הלקוח שילם X אזי מסתבר שלא שילם עבור הסקיצות אם Y מסתבר שהתשלום כולל את הסקיצות.

נניח שקניתי מכונית ללא חוזה, המוכר בא ואומר לי שאני קניתי ב150,000 ש"ח
ואני טוען לא נכון, קניתי ממך ב5000
ברור שנצא ונראה האם מדובר במכונית טרנטה או קדילק חדשה.

אם הלקוח שילם עבור הלוגו 400 ש"ח או 40000 ש"ח המציאות תראה עבור מה הלקוח שילם.

קנית ממני פונט ב250 ש"ח מסתבר שרכשת רק רשיון שימוש בפונט, אם שילמת $40,000 מסתבר שרכשת את זכויות היוצרים על הפונט, כל זה אף ללא חוזה.

זה שעורך דין X נותן לך יעוץ חוקי זה לא מבטיח שעורך דין Y יטען אחרת כשזה יגיע לבית משפט.

עוד דבר.

היה שם שאלה האם לקוח שעשה עבודה אצל משרד פרסום יכול לקבל מהם את הפונט לצורך באנר אצל מעצב אתרים. התשובה כאן היא מוחלטת ולא כמו שנכתב שם בתשובה, אם את הבאנר או העיצוב עשו משרד הפרסום, את העבודה עצמה הם יכולים להעביר ללקוח, אולם את הפונט עצמו ברור שאסור להם בשום פנים ואופן. הפונט לא שייך להם, אלא רק רשיון השימוש בו. הפונט עצמו אינו ניתן להעברה בשום פנים.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עברתי ביסודיות על כל הנ"ל, ועדיין אני לא רואה שעלולה להיות איזושהי בעיה ביצירת עבודה זהה (כמעט) בדיוק למה שיצרתי ללקוח במשרד - במחשבי הפרטי בבית.
בוודאי לא אם הקובץ משמש אך ורק להצגת תיק עבודות ולא להדפסה עבור שום לקוח שהוא.
מה אתה אומר?

א

אליהו פריד

אורח
תראי מי, את לא יודעת מה הם השיקולים של המעסיק ולמה הוא לא רוצה שתשתמשי בעיצובים בתיק עבודות שלך.

קודם כל דברי איתו, וקבלי תמונה מהם השיקולים שלו, מנסיון רוב אנשים לא צרי עין, אלא הם מרגישם שהם עלולים להפגע בצורה זאת או אחרת.
הוא שילם לך משכורת, אם הוא מרגיש שהצגה בפומבי יזיק לעסק שלו באופן כל שהוא, יש לו טענה.
אני די בטוח שאם תתקשרי איתו, תוכלו להגיע בסופו של עניין להסכמה.

yiskaaryeh

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צרות עין מוחלטת!!! בלי שום ספק!!!

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מי שעוד רוצה להגיב, מוזמן כמובן, אבל מבחינתי הנושא בעיקרון כבר סגור:
עבדתי על עבודות חדשות המהוות שחזור של שניים מהפרוייקטים שעשיתי בעבודה, וזה מה שאני שולחת בשלב ראשון בצרוף לקו"ח.
חבל על כל העבודות היפות הקבורות במחשב המשרד, אבל זהו זה. אין לי חשק להסתבך.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;561144:
מי שעוד רוצה להגיב, מוזמן כמובן, אבל מבחינתי הנושא בעיקרון כבר סגור:
עבדתי על עבודות חדשות המהוות שחזור של שניים מהפרוייקטים שעשיתי בעבודה, וזה מה שאני שולחת בשלב ראשון בצרוף לקו"ח.
חבל על כל העבודות היפות הקבורות במחשב המשרד, אבל זהו זה. אין לי חשק להסתבך.

2 עבודות בתיק עבודות?
זה ממש מעט מדי ולא מדגם מייצג.
חבל. תמתיני קצת, תשלחי תיק מכובד ומייצג יותר.

כמעסיקה הייתי מתעלמת מתיק עבודות שמכיל רק 2 עבודות.

studio dv.d

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
לדעתי זה רק צרות עין....
אני במקום העבודה שעבדתי בעבר, הבוס שלי תמיד שמר לי עבודות שעשיתי והודפסו, אפילו שכבר סיימתי לעבוד שם והיו עבודות שעשיתי לפני שיצאתי שצריכות להגיע מודפסות הוא שמר לי בצד והודיע לי בכדי שאוכל לבוא לקחת.
אני לא חושבת שיש לו איזה סיבה למנוע ממך את זה.
מה, תתחילי עכשיו לשחזר את עשרות או יותר העבודות שעשית אצלו?? לא הגיוני בעליל....
בכלופן מה שלא תעשי, ולאיפה שלא תלכי, שתיהיה המון הצלחה וסייעתא דשמייא.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י naamah;561156:
2 עבודות בתיק עבודות?
זה ממש מעט מדי ולא מדגם מייצג.
חבל. תמתיני קצת, תשלחי תיק מכובד ומייצג יותר.

כמעסיקה הייתי מתעלמת מתיק עבודות שמכיל רק 2 עבודות.

לא רוצה להשוויץ, אבל נראה לי שאם תכנסי לאשכול ותראי אותן, תרגישי אחרת.
לא נראה לי שרוב המעסיקים יתעלמו, סביר שהם יבקשו לראות עוד. אין בעיה, זה יבוא... בעזרת השם.

http://www.prog.co.il/showthread.php?t=72303

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;561267:
לא רוצה להשוויץ, אבל נראה לי שאם תכנסי לאשכול ותראי אותן, תרגישי אחרת.
לא נראה לי שרוב המעסיקים יתעלמו, סביר שהם יבקשו לראות עוד. אין בעיה, זה יבוא... בעזרת השם.

http://www.prog.co.il/showthread.php?t=72303

לגלות לך משהו?
מעסיק מקבל עשרות קורות חיים ביום.
את בתחרות רצינית ביותר. לא בעמדה שמאפשרת לך להציב תנאים כמו "עבודות נוספות יוצגו לפי דרישה".

מייל שמזמין את המעסיק "לבקש לראות עבודות נוספות" הוא מייל מעצבן מבחינתו.
הוא לא רוצה לטרוח. הוא רוצה לראות מבחר של עבודות במבחר של סגנונות למבחר של לקוחות. הוא כבר ראה 9 תיקים שמצאו חן בעיניו וחסר לו רק תיק נוסף אחד כדי להשלים עשירי למניין המעצבים שהוא מתכוון להזמין לראיון.
האם את תהיי העשירית? או שמא המתחרה שלך ששלח מייל דקה אחרייך עם תיק של 10-12 עבודות מגוונות, שמראות יכולות במגוון תחומים וסגנונות?

שליחת תיק עבודות זה לא הזמן להצניע ולהצטנע.
זה לא משחק של סיפור בהמשכים (תראה עכשיו 2 עבודות, בהמשך אולי אשחרר לך עוד שתיים אם תבקש יפה).
זו הזמדנות חד פעמית, אחת ויחידה, להרשים מעסיק שחושב שהוא כבר ראה הכל.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אוי, באמת זה הרושם שעשיתי עלייך? עד כדי כך אני נראית לך טיפשה? :(
לא העליתי בדעתי לשלוח משפט סנובי מעין זה "עבודות נוספות תישלחנה לפי דרישה". לא נפלתי על הראש.
אבל בפשטות, כשמישהו (כאן בפורום) שאל אותי אם יש לי עבודות נוספות, אמרתי לו שכן, רק שהן עדיין לא מעומדות עם שורות הסברים.
תכל'ס, אני עובדת על זה ברצינות ובקצב, ובכל יום אני מקווה להוסיף עוד לקוח מושלם לתיק שלי, מושלם הכוונה מטופל מהחל ועד כלה.
אגב, 10-12 עבודות לצרף למייל הראשון, זה לא נשמע לך מוגזם על גבול ההטרדה?
לי היה נראה אידיאלי לתת 3-4 קבצים. נדמה לי גם שכתבו משהו כזה פה בעבר, באחד האשכולות שעסקו בנושא. (אשכול שאת פתחת, אם אינני טועה.)

חוץ מזה, כפי שראיתי אצלנו בעבודה, זה לא כל כך קל למצוא מעצבת טובה ברמה. רוב תיקי העבודות שהגיעו היו הרבה פחות מרשימים ממה שהעליתי כאן היום.
זאת סתם הערה כדי שנכיר כולנו בערך עצמנו... :)

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תיקון טעות: מצאת את האשכול ההוא, ולא את פתחת אותו. לא יודעת למה זכרתי כך.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;561350:
אוי, באמת זה הרושם שעשיתי עלייך? עד כדי כך אני נראית לך טיפשה? :(
לא העליתי בדעתי לשלוח משפט סנובי מעין זה "עבודות נוספות תישלחנה לפי דרישה". לא נפלתי על הראש.
אבל בפשטות, כשמישהו (כאן בפורום) שאל אותי אם יש לי עבודות נוספות, אמרתי לו שכן, רק שהן עדיין לא מעומדות עם שורות הסברים.
תכל'ס, אני עובדת על זה ברצינות ובקצב, ובכל יום אני מקווה להוסיף עוד לקוח מושלם לתיק שלי, מושלם הכוונה מטופל מהחל ועד כלה.
אגב, 10-12 עבודות לצרף למייל הראשון, זה לא נשמע לך מוגזם על גבול ההטרדה?
לי היה נראה אידיאלי לתת 3-4 קבצים. נדמה לי גם שכתבו משהו כזה פה בעבר, באחד האשכולות שעסקו בנושא. (אשכול שאת פתחת, אם אינני טועה.)

חוץ מזה, כפי שראיתי אצלנו בעבודה, זה לא כל כך קל למצוא מעצבת טובה ברמה. רוב תיקי העבודות שהגיעו היו הרבה פחות מרשימים ממה שהעליתי כאן היום.
זאת סתם הערה כדי שנכיר כולנו בערך עצמנו... :)

עשית עלי דווקא רושם טוב מאוד, ואני לא מעוניינת שתפספסי מקומות עבודה טובים, ולכן אני אומרת את מה שאני אומרת.

תראי, אנחנו כנראה מדברות על מגזרים שונים ומעסיקים שונים.
בזמנו כשחיפשתי עבודה כשכירה במגזר הכללי, ידעתי היטב שאני מתחרה מול בוגרי שנקר ובצלאל שהם לא פחות מוכשרים ממני (אם לא יותר). ברור שלכל מודעת דרושים נשלחו גם תיקי עבודות ברמה ירודה, אבל היה ברור לי שלפחות כמה עשרות הם ברמה גבוהה ומרשימה מאוד.

הטרדה? בעיניי זו סוג של הטרדה (לא אישי כלפייך כמובן) להטריח מעסיק לפתוח מייל, להוריד למחשב שלו קובץ PDF ולגלות שם רק 2 עבודות, מושלמות ככל שיהיו. מבחינת המעסיק זה לא מייצג בעליל ולכן הוא מרגיש שהטרחת אותו לחינם.

מקובל מאוד בהתמודדו על משרה במגזר הכללי לשלוח תיק עבודות של 10-12 עבודות שמראות או מגוון רחב של יכולות בתחומים שונים (לדוגמה - ברושורים, אריזות, תדמית ומיתוג, עיצוב אתרים, פלאש) או התמחות ספציפית בתחום מסויים (למשל עיצוב תדמית ומיתוג) - אבל כדי להוכיח התמחות חייבים להראות שעשית כמה וכמה עבודות באותו תחום.

אני לא אחראית על דברים שנכתבו באשכול שפתחתי :) אני בכל אופן כתבתי גם אז על הטעות שבצירוף 2 קבצים בלבד.

(ואגב, מקובל מאוד היום להעלות את הקבצים לאתר תיקי עבודות מקוון, כמו קרבונמייד, וכך זה כלל לא אמור להעיק על תיבת המייל של המעסיק, כי את בסה"כ מצרפת לו לינק)

שיהיה הרבה בהצלחה בכל מקרה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה