כללי זכויות יוצרים של גרפיקאי שכיר - יש חיה כזו?

• פותח הנושא מי
  • פורסם בתאריך

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זה לא בדיוק דומה. הדירה שייכת לבעלים, זכויות יוצרים שייכות ליוצרים.
הקבצים בכלל לא נמצאים אצל הלקוח... רק ההדפסה.
וכי אלך מלקוח ללקוח לאסוף דוגמאות עבודה?

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
על כל פנים בשלב זה התחלתי כאמור לשחזר בבית עבודות שעשיתי במשרד, בלי שימוש בשום דבר ששיך למעסיק....
הנה פרי היצירה של שני הערבים האחרונים: http://www.prog.co.il/showthread.php?t=71942

תודה לכל המגיבים עד הנה.

א

איצה מאייר

אורח
נכתב ע"י מי;558291:
זה לא בדיוק דומה. הדירה שייכת לבעלים, זכויות יוצרים שייכות ליוצרים.
הקבצים בכלל לא נמצאים אצל הלקוח... רק ההדפסה.
וכי אלך מלקוח ללקוח לאסוף דוגמאות עבודה?
את רק עשית את מה שאמרו לך ולא שיצירה שלך!

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בואו נעשה סדר בעניינים:

זכויות היוצרים אכן שייכות למעסיק ולא לשכיר.
עם זאת, אין בכך משום הפרה של זכויות יוצרים להציג עבודות שנעשו אצל המעסיק, ובלבד שיצויין בכתב במפורש מתחת לכל עבודה ש"העבודה נעשתה במסגרת עבודתי בסטודיו X".

עד כאן בפן החוקי.
בפן ההלכתי, עלייך להתייעץ עם רב אם מותר לך להוריד את העבודות ממחשב המעסיק ללא רשותו כאשר ידוע לך שהוא היה אוסר עלייך זאת. ייתכן מאוד שתקבלי לכך היתר.

שמח לעזור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י naamah;558311:
בואו נעשה סדר בעניינים:

זכויות היוצרים אכן שייכות למעסיק ולא לשכיר.
עם זאת, אין בכך משום הפרה של זכויות יוצרים להציג עבודות שנעשו אצל המעסיק, ובלבד שיצויין בכתב במפורש מתחת לכל עבודה ש"העבודה נעשתה במסגרת עבודתי בסטודיו X".

עד כאן בפן החוקי.

לדעתי מבחינת הפן החוקי אין בעייה להראות עבודות של כל מי שאחפוץ... גם אם לא הזכויות שלי והיצירה של משהו אחר בכלל... הפרת זכויות יוצרים זה שימוש, לא 'להראות' דבר נראה במילא כמו פרוספקטים שחולקו.

הבעייה זה שימוש במחשב המעביד ולקיחת חומר משם, ואין לזה שום קשר לזכויות יוצרים.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י איצה מאייר;558294:
את רק עשית את מה שאמרו לך ולא שיצירה שלך!

מה???
מה זאת אומרת עשיתי מה שאמרו לי? עיצבתי.
הבוס שלי לא יושב ומחליט מה ייראה איך.... הלקוח בטח שלא (כמובן שיש לו בקשות והדרכות, אבל העיצוב בסופו של דבר הוא רעיון שלי לחלוטין.

גאולונת

משתמש מקצוען
כשאני עבדתי כשכירה בבית דפוס, שלחתי לעצמי העתקים של העבודות המוצלחות במייל...

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י נוי;558203:
PR, אני חושבת שהמחלוקת פה האם המעסיק שכר גם את הגיגה , מוחה והיכולת המטורית של הגרפיקאית, או בסך הכל את שירותיה? שימוש במחשב זה לא כל העבודה.
נראה כי דרישת המעסיק ורכושנותו לא סבירה בעליל.
אני לא איתו, אני עם מי... :)
אפשר להיות רגועים
רק בענינים האלו זה לא ענין של רגש,
צריך פה ידיעה ברורה.

שמח לעזור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אני כעת עיינתי בל' ה"חוק". לפי מה שאני מתרשם, זה נקרא "סקירה אומנותית" וזה מותר גם אם זה לא פורסם בשום מקום, מה שנקרא "שימוש הוגן"...
אז מי שמעניין אותו ה"חוק" מוזמן לעיין בנושאים הנ"ל.
אגב, יש התייחסות מפורשת בחוק ליוצר יצירה שאין לו זכויות עליה, אבל רק לעניין שיכול לחזור על האופן בו יצר ולא על היצירה עצמה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
זה שמותר לך להראות את העבודות שעשית במקום העבודה הקודם זה ברור (אלא אם חתמת על הסכם סודיות או הסכם אחר שאוסר עלייך את זה).

השאלה היא אם מותר לך להעתיק את הקבצים מהמחשב של העבודה.
לכאורה מבחינה הלכתית, אם העתקת את הקבצים מהמחשב של העבודה, את פטורה מבחינה ממונית. -זה מבחינת ההלכה היבשה עד כמה שאני יודע.

אבל אם את מחפשת הדרכה איך עלייך לנהוג, כמובן שהכתובת היא אצל הרב שלך.

---
הערה לגבי מי שכתב "מה שמקובל לעשות" וכו'...
לדעתי זה לא רלבנטי, אם רוב העולם נוהג באופן עקום, זה לא סיבה להתייחס לזה כצודק.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
אין לי מושג מה ההלכה אומרת
אהל אני רואה בהתנהגות הזו צרות עין וחוסר פרגון נוראי.
אני בשני מקומות עבודה שעבדתי בתור גרפיקאית שכירה שמרתי הדפסות, ואספתי קבצים מוצלחים בידיעת המעסיק,
ושניהם בהחלט מעסיקים קלאסיים (לא קרובי משפחה או בעלי חסד מופלגים) פירגנו מכל הלב.
(באחת הפעמים הייתי צריכה להציג עבודות בשביל תעודה שחסרה לי, והמעסיק עזר לי לאסוף מודעות טובות...)
אני חושבת שזו התנהגות שתלטנית וחצופה, ואם הוא נוהג איתך כך - את רשאית לבקש מלקוחות הדפסות ולהעיר אגב שהמעסיק לא אוהב שאת לוקחת ממנו.
תצליחי, לעתיד שלך יש סיכויים טובים !

א

איצה מאייר

אורח
נכתב ע"י מי;558325:
מה???
מה זאת אומרת עשיתי מה שאמרו לי? עיצבתי.
הבוס שלי לא יושב ומחליט מה ייראה איך.... הלקוח בטח שלא (כמובן שיש לו בקשות והדרכות, אבל העיצוב בסופו של דבר הוא רעיון שלי לחלוטין.
זה לא משנה הרעיון יהיה שלך אבל העבודה תהיה שלו!

אוהב0ישראל

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
סיכום הענין -
נפלת על מעסיק מכוער במידותיו, גם אם הצדק עמו.

עצתי לך:
1. לשחזר בבית רעיונות מוצלחים על חברות פיקטיביות ולבות מזה תיק עבודות.
2. לציין פרויקטים אותם ביצעת ואם יש אפשרות - לצרף דוגמאות חיות.
3. לצלם... שלטי רחוב קיימים שאת עיצבת וללטש את הצילום בפוטושופ שייצא יפה ומוצלח.

את חייבת לנהוג ב"הבה נתחכמה לו". אין ברירה אחרת.
בהצלחה

א

איצה מאייר

אורח
נכתב ע"י אוהב0ישראל;558347:
סיכום הענין -
נפלת על מעסיק מכוער במידותיו, גם אם הצדק עמו.

עצתי לך:
1. לשחזר בבית רעיונות מוצלחים על חברות פיקטיביות ולבות מזה תיק עבודות.
2. לציין פרויקטים אותם ביצעת ואם יש אפשרות - לצרף דוגמאות חיות.
3. לצלם... שלטי רחוב קיימים שאת עיצבת וללטש את הצילום בפוטושופ שייצא יפה ומוצלח.

את חייבת לנהוג ב"הבה נתחכמה לו". אין ברירה אחרת.
בהצלחה
כאילו שימי קצוץ על הבוס?
נראה לך?

אוהב0ישראל

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
להיפך: לא להשתמש ביצירות שנעשו עבור הבוס, אבל בהחלט להשתמש בקו החשיבה הגרפי של הגרפיקאית ליצירת עבודות דמה-דומות לשם התרשמות.
לא לצרף עבודות מקבצים, אבל בהחלט, כפי שהחוק מתיר לצרף עבודות פיזיות שהיא יצרה, על מנת להסביר לבוס העתידי את יכולותיה.
שום חוק לא יכול למנוע דבר בסיסי זה.

א

איצה מאייר

אורח
נכתב ע"י אוהב0ישראל;558356:
להיפך: לא להשתמש ביצירות שנעשו עבור הבוס, אבל בהחלט להשתמש בקו החשיבה הגרפי של הגרפיקאית ליצירת עבודות דמה-דומות לשם התרשמות.
לא לצרף עבודות מקבצים, אבל בהחלט, כפי שהחוק מתיר לצרף עבודות פיזיות שהיא יצרה, על מנת להסביר לבוס העתידי את יכולותיה.
שום חוק לא יכול למנוע דבר בסיסי זה.
אתה מדבר לעשות הכל מחדש על סגנון עבר?
זה מצוין אבל מוציא את החשק!

agav

משתמש פעיל
אין לי מושג כמה התחום הגרפי שונה מן התחום האמנותי, אבל שם ידוע לי שהחוק הבינלאומי מקנה את הזכות הבסיסית ליוצר, גם אם מכר את יצירתו כולל זכויות הדפסה מוחלטות. מה שאומר, שאם הקונה רכש, נניח, תמונה במיליון דולר, ואחר כך בבית הוא הולך ומשמיד אותה - הוא יועמד לדין. והתביעה תהיה לאו דוקא מצידו של היוצר אלא מצד הענין שיש לעולם כולו בשימור של יצירת אמנות.

הבאתי את הדוגמא הזו כדי להעביר את הנקודה, שקנין של יצירה אינו קנין מוחלט, ועדיין נשארת ליוצר זכות הבכורה על יצירתו כיוצרה. נאמר בענין זה, האם למעסיק יהיה מותר להציג את העבודות של הגרפיקאית כעבודותיו שלו? אם לא, למי כן תהיה הזכות?

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י agav;558371:
אין לי מושג כמה התחום הגרפי שונה מן התחום האמנותי, אבל שם ידוע לי שהחוק הבינלאומי מקנה את הזכות הבסיסית ליוצר, גם אם מכר את יצירתו כולל זכויות הדפסה מוחלטות. מה שאומר, שאם הקונה רכש, נניח, תמונה במיליון דולר, ואחר כך בבית הוא הולך ומשמיד אותה - הוא יועמד לדין. והתביעה תהיה לאו דוקא מצידו של היוצר אלא מצד הענין שיש לעולם כולו בשימור של יצירת אמנות.

הבאתי את הדוגמא הזו כדי להעביר את הנקודה, שקנין של יצירה אינו קנין מוחלט, ועדיין נשארת ליוצר זכות הבכורה על יצירתו כיוצרה. נאמר בענין זה, האם למעסיק יהיה מותר להציג את העבודות של הגרפיקאית כעבודותיו שלו? אם לא, למי כן תהיה הזכות?

תפריד בין יוצר עצמאי לבין יוצר שעשה את יצירתו כשכיר של המעסיק.
החוק בישראל מפריד בין שני המקרים.

אביה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;558292:
על כל פנים בשלב זה התחלתי כאמור לשחזר בבית עבודות שעשיתי במשרד, בלי שימוש בשום דבר ששיך למעסיק....
הנה פרי היצירה של שני הערבים האחרונים: http://www.prog.co.il/showthread.php?t=71942

תודה לכל המגיבים עד הנה.

למרות שאת צודקת בזכותך
אני חושבת שעשית את הדבר הנכון, יישר כח

מוציאלאור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אם אני מעריך נכון, הבוס מאפשר לך לעשות שימוש שאינו רק עבודה במחשב של העסק. כמו למשל להתעדכן בפרוג וכדו'?

אם כן, יתכן שמה שאינו מתיר לך להוריד קבצים מהמחשב שלו, זה בבחינת מידת סדום, שמצינו, שכופין על מידת סדום.

בהנחה שהנחתי צודקת (אינני רב, ויש לברר זאת), והרי בוודאי שזכותך להראות עבודות שעשית אצלו, ואין לזה דבר עם זכויות יוצרים בכל הנוגע לשימוש , הרי שתוכלי להוריד מהמחשב, מבלי לשאול אותו כלל.

אני חושב שחבל לעבוד קשה לשחזר וכו', כאשר יתכן מאוד שרב פוסק, יתיר להוריד מהמחשב גם ללא רשותו.

זוהי שאלה הלכתית נטו, וככזו, קשה יהיה למצוא תשובה מוחלטת בפרוג, אלא אצל סמכות רבנית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה