דרוש מידע זהירות, וּפָ֣קַדְתִּ֔י עַ֖ל כָּל־לֹחֲצָֽיו! (על דרך גיוס הכספים מחברי הקהילה/בית הכנסת)

מצב
הנושא נעול.

זושא כץ

משתמש מקצוען
יועץ שיארגן לכם הלוואה בריבית נמוכה ופריסה נוחה. ואז נותנים את כל הסכום מראש.... וחסל סדר מתחכמים שיבטלו אח"כ את ההו"ק...
זה לא בגלל הביטולים..
זה בגלל שמחירי עלויות הבניה טסות למעלה כל חודש
ואם ניקח 40,000 ב200 תשלומים זה יהיה שווה אחרי 15 שנה רק 25000 ש"ח
וכדי שהבניה תתקדם מהר
לוקחים את זה כהלוואה מהבנק וזהו.
ויש עוד סיבה: הגבאים לא תמיד יכולים להתעסק גם עם בניה וגם עם גלגולי כספים של מיליונים!
ויש בתי כנסת שעשו את זה כשיתו"פ עם בנקים שבפתיחת חשבון נתנו הלוואה ללא ריבית.

מניסיון: בבתי כנסת אין ביטולים, כי הבן אדם נמצא שם כל היום וכל הלילה. בדונה מתרומה לארגון שלאט לאט הוא מתחבר למשהו אחר.

ועוד משהו קטן להשלמת התמונה:
הגבאים ברובם לא מקבלים שקל על העבודה.
וכשכולם רצים לכולל או לעבודה , הם מחכים ליועץ בטיחות או למשאית מלט, או הולכים לפתוח סתימה בידיים כי 'חבל על הכסף ' .
אחרי שהציבור החליט שרוצים לבנות בנין לבית הכנסת (רוב הציבור+רב הקהילה), והגבאים הסכימו לנהל את הפרויקט המסובך הזה, צריך לתת בהם אמון ולהבין שהם לא מבקשים סתם כדי להציק.
ובכל בית כנסת יש את האנשים
שתמיד לא יתנו לשום מגבית, ולשום התרמה וגם לקרן הבנין אין להם כסף..
ויש כאלה שתמיד יש להם , גם כשקשה הם מראים שותפות.
ובשקט בשקט נגלה: שיש את אלה שחותמים על ההו"ק הכי גבוהה , ומכיון שהגבאים יודעים מה הולך בבית הם פשוט חוסמים את ההו"ק שלא יהיה על חשבון האישה והילדים.

החכמה צודקת

משתמש מקצוען
ביהדות שאני מכיר, הקב"ה יכול לעבור לסדר היום אם יתפללו אליו מהמרתף.
אבל הוא בפירוש לא יכול לעבור לסדר היום אם הוראת קבע שְׁמֵנָה תהיה הקַשׁ שיקריס כלכלית משפחה, ולו משפחה אחת. ואם הם יצעקו - הצעקה שלהם תחריש את כל התפילות מבית הכנסת המפואר.
כִּי הִוא כְסוּתוֹ לְבַדָּהּ, הִוא שִׂמְלָתוֹ לְעֹרוֹ, בַּמֶּה יִשְׁכָּב? וְהָיָה כִּי יִצְעַק אֵלַי, וְשָׁמַעְתִּי כִּי חַנּוּן אָנִי.
הנה קישור לחנוכת הבית של ביהכנ"ס בקארלין שהיה שבוע שעבר
תחפור קצת מנין הגיע לשם הכסף אחרי זה נדברhttps://www.jdn.co.il/articles-and-opinions/1874064/

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
צריך לתת בהם אמון ולהבין שהם לא מבקשים סתם כדי להציק.
חבל להקצין טיעונים בשביל להגחיך. מה הקשר להציק? הגבאים רוצים לרומם את בית אלוקינו. לבנות בית כנסת הכי מפואר והכי גדול. אין בכלל ויכוח שזה רצון טוב.
בסך הכל כתבו שזה צריך להיות מתואם במאה אחוז עם היכולת והרצון של הציבור.
כן, כן. דמגוגיה מס' 1.
יש הרבה אנשים שחתמו הראשונים בשביל שיהיה בית כנסת סביר, מקום להתפלל בו. הם רצו ונתנו הו"ק של 150 ש"ח כשרק אמרו שצריך, בלי שום קמפיינים וטררם וחודש שלם של שטיפת מוח.
אבל "משום מה", כשמגיעים לבנות בית כנסת הכי גבוה והכי מפואר בעיר, פלוס אולמות שמחה וגן ילדים וכו' וכו', ומבקשים מהם הו"ק של 500 ש"ח בחודש, אותם אנשים קצת מתחמקים... ולכן צריך לשפוך מאות אלפי ש"ח על קמפיינים גרנדיוזיים...

*הבהרה, 500 ש"ח זה רק רק שלב א. בית כנסת הכי גבוה בעיר צריך גם ארון קודש הכי גבוה כנל, חיפוי אבן ירושלמית כנל, וכן הלאה. ההודעה על המגביות הנוספות תגיע בנפרד...)

תורה שבע"פ

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ועוד משהו קטן להשלמת התמונה:
הגבאים ברובם לא מקבלים שקל על העבודה.
וכשכולם רצים לכולל או לעבודה , הם מחכים ליועץ בטיחות או למשאית מלט, או הולכים לפתוח סתימה בידיים כי 'חבל על הכסף ' .
אחרי שהציבור החליט שרוצים לבנות בנין לבית הכנסת (רוב הציבור+רב הקהילה), והגבאים הסכימו לנהל את הפרויקט המסובך הזה, צריך לתת בהם אמון ולהבין שהם לא מבקשים סתם כדי להציק.
ויש כאלה שתמיד יש להם , גם כשקשה הם מראים שותפות.
ובשקט בשקט נגלה: שיש את אלה שחותמים על ההו"ק הכי גבוהה , ומכיון שהגבאים יודעים מה הולך בבית הם פשוט חוסמים את ההו"ק שלא יהיה על חשבון האישה והילדים.
מסכים עם כל מילה

ועוד משהו, יש הבדל גדול בין בית כנסת לכל השאר, לגבאי אין שום אינטרס יותר מלמתפלל, שניהם רוצים וצריכים בית כנסת נורמלי וכו' עם כל הצרכים שמסביב, רק שהגבאי לקח על עצמו לדאוג לכך, ואם המתפלל לא מתאים לו הוא יכול גם ללכת לבית כנסת אחר [כך זה לפחות ברוב המקומות], ואף אחד לא אונס אותו להשאר
ובנימה אישית אצלנו כשבנו בית כנסת גבו סכום מאד גבוה והגבאים הצליחו לתת תחושה של שותפות לכולם בלי לגרום לאף אחד תחושה שאונסים אותו, כך שזה גם מאד תלוי בגבאי איך הוא עושה את זה,
בשונה מהתרמות לדברים אחרים שהמצב שונה בתכלית...

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
מסכים עם כל מילה

ועוד משהו, יש הבדל גדול בין בית כנסת לכל השאר, לגבאי אין שום אינטרס יותר מלמתפלל, שניהם רוצים וצריכים בית כנסת נורמלי וכו' עם כל הצרכים שמסביב, רק שהגבאי לקח על עצמו לדאוג לכך, ואם המתפלל לא מתאים לו הוא יכול גם ללכת לבית כנסת אחר [כך זה לפחות ברוב המקומות], ואף אחד לא אונס אותו להשאר
חן חן. אתה אומר שאני יכול לעזוב את כל החברים שלי, החברותות, החברים של הילדים, ולהתפלל (נניח) במקום בביה"כ הספרדי, בבי"כ האשכנזי. תודה רבה לך באמת על ההצעה האדיבה. (נס באמת שלא אנסו אותי גם להשאר...)

תורה שבע"פ

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
חן חן. אתה אומר שאני יכול לעזוב את כל החברים שלי, החברותות, החברים של הילדים, ולהתפלל (נניח) במקום בביה"כ הספרדי, בבי"כ האשכנזי. תודה רבה לך באמת על ההצעה האדיבה. (נס באמת שלא אנסו אותי גם להשאר...)
לא!!!!!!!

אבל אני כן רוצה שתנסה להבין את הצד השני [או בעצם את הצד הראשון שהוא גם שלך] של הגבאי שסה"כ רוצה לדאוג לכל המתפללים ואם הוא לא יבקש/ינדנד/ יציק אז לא יהיה לך חברים וחברותות וחברים לילדים ומקום להתפלל.....

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
הרבה צדק במה שאתה אומר.
אבל לא ראיתי בתי כנסת מפוארים ובזבזניים כמו שאתה מתאר.
בתי הכנסת שנבנים הם פשוטים בכמה רמות מבתי הכנסת מלפני דור או יותר. מבנים נמוכים יחסית ופשוטים בלי שום תחכום ויופי אדריכלי (מה שהלואי והיה אפשר שיקרה)
נכון שזה לא באפן גורף ויש מקרי קיצון.
אבל אם מדברים באפן כללי. אז בעיני באפן כללי בנית בתי כנסת נעשית בפשטות לעומת איך שהם היו אמורים להבנות. ממש לא רואה בזבוז או גרנדיוזיות.
בקיצור הקושי של הפרט ברור וכואב. קשה לקנות לחם וגם קשה לבנות בית כנסת למרות ששניהם צרכים קיומיים.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
ועוד משהו, יש הבדל גדול בין בית כנסת לכל השאר, לגבאי אין שום אינטרס יותר מלמתפלל, שניהם רוצים וצריכים בית כנסת נורמלי וכו' עם כל הצרכים שמסביב,
גבאי הוא בדיוק כמו כל הארגונים האחרים.
חנניה צ'ולק חושב שעזר מציון זה הדבר הכי חשוב בעולם. מיילך פירר חושב שעזרא למרפא. פלנר חושב שקופת העיר. קשש חושב שאיחוד. שכחתי כבר מה שמו חושב שהצלה גוש דן. הראש ישיבה חושב שהישיבה שלו זה הדבר הכי חשוב בעולם.
והגבאי חושב שהבית כנסת שלו חשוב יותר מכל דבר אחר.

כך זו המציאות הבריאה. זה מה שגורם להם להשקיע בארגונים החשובים שלהם את כל החיים שלהם.

אני, כמי שמתפלל בבית הכנסת, שהבנים שלי לומדים בישיבה, ואני או קרובי משפחתי או אחי היהודים נהנים מכל ארגוני החסד, מקשיב לכולם בסבר פנים יפות, ומחלק את הצדקה לפי שיקול דעתי.

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לאחר שבבית שלך קנית ספת עור עם ריקליינרים, ספוטים ואי במטבח עם שיש קיסר (טוב, הקצנתי בשביל המסר)
זו הנקודה!
יוצאים מתוך נקודת הנחה שאת הבית שלך כבר פיארת.
אבל יש משפחות שהבית שלהם עם ספה בלוייה, ספוטים אפילו לא בתכנון, שיש ישן...
ואז באים אליהם באירוע מטשטש חושים. (אני יודעת מבפנים על אירוע שחברת ההפקות רצתה לשים בקינוח חומר כלשהו שיגביר את התוצאות של הגיוס.... ב"ה שהגבאים התנגדו)
מוציאים מהם הוראת קבע בסכומים שאין להם...
סיפור כואב

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
הרבה צדק במה שאתה אומר.
אבל לא ראיתי בתי כנסת מפוארים ובזבזניים כמו שאתה מתאר.
בתי הכנסת שנבנים הם פשוטים בכמה רמות מבתי הכנסת מלפני דור או יותר. מבנים נמוכים יחסית ופשוטים בלי שום תחכום ויופי אדריכלי (מה שהלואי והיה אפשר שיקרה)
נכון שזה לא באפן גורף ויש מקרי קיצון.
אבל אם מדברים באפן כללי. אז בעיני באפן כללי בנית בתי כנסת נעשית בפשטות לעומת איך שהם היו אמורים להבנות. ממש לא רואה בזבוז או גרנדיוזיות.
בקיצור הקושי של הפרט ברור וכואב. קשה לקנות לחם וגם קשה לבנות בית כנסת למרות ששניהם צרכים קיומיים.
את השאלה העקרונית האם בתי הכנסת שלנו צריכים להיות יותר יפים או פחות אפשר לפתוח בהזדמנות. (בכל מקרה אני חושב שהמילה "בזבזנים" אף פעם לא תתאים לבתי כנסת.) שמעתי פעם בשם אחד מגדולי הדור זצ"ל שלא התרגש כשאמרו לו שבעיר פלונית הבתי כנסת בקראוונים. "הם אברכים, למה שישלמו על יותר". אבל לא שמעתי את זה באזני, כמובן (וזה גם שמועה שלא תהיה כתובה בשום עלון, כמובן...)

אני בסך הכל אומר. שאם הגבאי החליט להקדיש את חייו ומרצו למטרה הנעלה שבית הכנסת יהיה מפואר, זה לא רק לגיטימי, זה גם מבורך.
אבל שיבוא ויפנה אלי בבקשה. לא בתביעה.

ואם הוא רוצה לבוא בתביעה - התביעה חייבת לבוא מהציבור. ברמה שמתאימה לציבור, וביכולת של הציבור.

113570

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
האמת בקטע של המגביות שנערכים עבור מתפללים לפעמים זה עובר את הטעם הטוב של הבזבוז לערוך אירועי פאר ואז לסחוט את האברכים שהם בקושי סוגרים את החודש במצב הטוב.
ואם בדברים כאמרינן אז יש ויש. לפעמים זה מגיע בגישה נוחה והדברים מובנים וכמובן כולנו מבינים שאי אפשר להפיל על כמה חברים וכולם רק יאכלו את ההרינג בסעודה שלישית.
תחזוקת בית הכנסת בנוי מכל הציבור אבל לדעתי שההוצאות השוטפות אמורים להתחלק ע"י דמי חבר וכמובן בעדינות לפעמים אנחנו רואים את האברכים שבקושי קנו בגדים לעונה החדשה או איזה סוודר לחג ועושים מסביבם אוירה של חייבים לקנות מפטיר או שלישי כי אם לא קנה הוא יוצא דפוק בין הסביבה.

ואלו שנותנים נר למאור ויין לקידוש ולהבדלה הקב"ה ישלם שכרם........(זה לא שחייבים לתת)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
את השאלה העקרונית האם בתי הכנסת שלנו צריכים להיות יותר יפים או פחות אפשר לפתוח בהזדמנות.
אין פה שאלה. זה נושא הלכתי. ואני לא האיש לדון בתחום.
והמשפט הזה מראה יותר מכל את הכוון ממנו אתה נגש לתחום. וכן, לאחר משפט כזה דבריך בעיני יורדים בערכם.
אם לא מבינים את המהות. הפרטים הטכנים כבר פחות מענינים.

תורה שבע"פ

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
גבאי הוא בדיוק כמו כל הארגונים האחרים.
חנניה צ'ולק חושב שעזר מציון זה הדבר הכי חשוב בעולם. מיילך פירר חושב שעזרא למרפא. פלנר חושב שקופת העיר. קשש חושב שאיחוד. שכחתי כבר מה שמו חושב שהצלה גוש דן. הראש ישיבה חושב שהישיבה שלו זה הדבר הכי חשוב בעולם.
והגבאי חושב שהבית כנסת שלו חשוב יותר מכל דבר אחר.

כך זו המציאות הבריאה. זה מה שגורם להם להשקיע בארגונים החשובים שלהם את כל החיים שלהם.

אני, כמי שמתפלל בבית הכנסת, שהבנים שלי לומדים בישיבה, ואני או קרובי משפחתי או אחי היהודים נהנים מכל ארגוני החסד, מקשיב לכולם בסבר פנים יפות, ומחלק את הצדקה לפי שיקול דעתי.
בית כנסת הוא לא ארגון צדקה!

בית כנסת הוא שותפות, וזה ההבדל בין בית כנסת לכל עמותה אחרת חשובה ככל שתהיה [כולל הישיבה של הבן שלך], ומי שלא מבין את זה שיתלונן גם על כך שהוא משלם על מוצרים במכולת....

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
אין פה שאלה. זה נושא הלכתי. ואני לא האיש לדון בתחום.
והמשפט הזה מראה יותר מכל את הכוון ממנו אתה נגש לתחום. וכן, לאחר משפט כזה דבריך בעיני יורדים בערכם.
אם לא מבינים את המהות. הפרטים הטכנים כבר פחות מענינים.
סליחה? אין שום ויכוח שבתי כנסת צריכים להיות יפים, אבל צריך וחייב להיות דיון רציני ומעמיק, אם אנשים שאין להם יכולת, שנתנו כבר שתי חומשים בשביל צרכי צדקה קריטיים, צריכים לתת יותר מהמינימום בשביל זה. מה השאלה בכלל.

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
@אפרסמון2
קראתי את דבריך בעיון רב, וגם את כל התגובות פה.
את האמת ??
קשה לי מאד....
אתמול בלילה אחרי מסיבת חנוכה רצתי לבית הכנסת לגלול ספרים... קריאה של חנוכה...
על הדרך ניקיון שירותים... המנקה הבריז במוצ"ש....
בבוקר הספקתי לקבל כמה תלונות מאנשים, חייכתי לכולם בשמחה ובכיף, אני כבר רגיל...
לא מתלונן בכלל, שמח בחלקי ובעבודתי, ובזכות שנפלה לידי.
אבל לא יכול לסבול שהופכים את זה לאנג'נדה.
אני לא מקבל שקל על עבודתי, ועושה בעצם את מה שכל אחד היה אמור לעשות...
כן, אני בונה בשבילכם את בית הכנסת שלכם.
קראוון מצומק בירושלים שגם עליו יש דיונים שלמים אם להשאירו בחיים או לפרקו...
עסוקים בגיוס תרומות לבניין בית הכנסת, כדי שיהיה לכולכם היכן לשבת ולהתפלל, ללמוד וגדל את הילדים בשמחה ובטוב לבב.
אני צריך לבקש כסף ???
ממש לא.
אתם צריכים לבקש ממני...
שאקח את הכסף ואסכים למכור את כל חיי למענכם בחינם אין כסף...
אני גם צריך להודות לכם על הוראת קבע ???
ממש לא.
אתם צריכים להודות לי....
שאני מנהל את כל גיוס הכספים המרגיז הזה מידי חודש בחדשו עם כל החזרות למיניהם והתלונות...
אני משקיע בקרן הבנין במסירות נפש ימים ולילות, באהבה ובשמחה למען בית ה'...
אבל לא מצליח להבין למה אנשים לא קולטים שהכסף הוא לא צדקה בכלל, אלא דאגה אישית שלכם לעצמכם כדי לבנות לכם בית רוחני לעבודת ה' שלכם.
לא רוצים ?? אוקי.
אז אל תבואו.
אבל לבוא ולא לשלם זה כבר .....
אתה משתמש בבית הכנסת ?
מי ישלם על זה ??
אני ?????????????
אתה רוצה בניין לבית הכנסת??
מי ישלם עליו ???
אני ???????????????????????
מה עם ופקדתי על כל לוחציו....
על הלחץ שלי לגייס כל חודש תשלום חשבון חשמל עבור כל מה שהשתמשתם ?????????
וההו"ק שלכם חזרה ??????????
אני בלחץ מזה... באמת .......
לא מבין את זה...
קטונתי...
בהצלחה לכולם....
רץ לארגן את מסיבת החנוכה לידי הקהילה שתתקיים הערב בבית הכנסת....
מוזמנים בכיף....

זושא כץ

משתמש מקצוען
חבל להקצין טיעונים בשביל להגחיך. מה הקשר להציק? הגבאים רוצים לרומם את בית אלוקינו. לבנות בית כנסת הכי מפואר והכי גדול. אין בכלל ויכוח שזה רצון טוב.
בסך הכל כתבו שזה צריך להיות מתואם במאה אחוז עם היכולת והרצון של הציבור.

כן, כן. דמגוגיה מס' 1.
יש הרבה אנשים שחתמו הראשונים בשביל שיהיה בית כנסת סביר, מקום להתפלל בו. הם רצו ונתנו הו"ק של 150 ש"ח כשרק אמרו שצריך, בלי שום קמפיינים וטררם וחודש שלם של שטיפת מוח.
אבל "משום מה", כשמגיעים לבנות בית כנסת הכי גבוה והכי מפואר בעיר, פלוס אולמות שמחה וגן ילדים וכו' וכו', ומבקשים מהם הו"ק של 500 ש"ח בחודש, אותם אנשים קצת מתחמקים... ולכן צריך לשפוך מאות אלפי ש"ח על קמפיינים גרנדיוזיים...

*הבהרה, 500 ש"ח זה רק רק שלב א. בית כנסת הכי גבוה בעיר צריך גם ארון קודש הכי גבוה כנל, חיפוי אבן ירושלמית כנל, וכן הלאה. ההודעה על המגביות הנוספות תגיע בנפרד...)
1. עפ"י ההלכה יש חובה על כל אחד להיות שותף בבנית בית הכנסת. (מאמין שגם למרן השולחן ערוך זיע"א הגיעו כמה אנשים ואמרו "מה צריך לבנות בית כנסת? מה לא טוב באוהל"?). וכופין על בנית בית הכנסת.
2. יש בעיה אמיתית בתאום עם הציבור: הציבור לא באמת רוצה לקבל החלטות, הוא אוהב לתת עצות, אבל כשהגבאי מבקש לשבת עם כמה מתפללים ולהתייעץ אם לעשות אולם או מכולת מתחת לבית הכנסת כי זה יכניס המון כסף ויתן עוגן כלכלי לקהילה, אבל יש צדדים לכאן ולכאן, כולם נשארים עם פה פעור ולא יודעים מה להחליט.
3. לא מכיר בתי כנסת מפוארים מאד, ובדר"כ אולם זה דבר ששווה למתפללים ומוסיף כאב ראש לגבאים.
3. מי יכול לתת ומי לא, זה שאלה קשה. יש אנשים זאת הבית שלהם משפצים במאות אלפי שקלים!! אבל לתת לבית כנסת 200 ש"ח לחודש פשוט אין להם...
4. הייתי באירוע התרמה שרב הקהילה אמר: אין בית פה באזור שנשאר כמו לפני 10 שנים, כולם הוסיפו חדרים, ואף אחד לא בנה מבניה קלה, גם את בית הכנסת צריך לבנות.
5. לכולם "אין כסף", וכולם מעדיפים שיבוא תורם ויתן תרומה לבנין בית כנסת. נראה לכם שהגבאי לא מתקשה בלהוציא סכום כזה מהכיס שלו? רק זה בדיוק כמו ארנונה, וועד בית וכו'.
6. המצחיק הוא שיש אנשים שכועסים שבקשו מהם 40,000 ש"ח לבנין בית כנסת ואחרי חודשיים הם תורמים סכום כזה עבור בימה חדשה, פשוט כשכולם נתבעים זה מעצבן אבל לתת מרצוני זה פשוט כיף.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
בית כנסת הוא לא ארגון צדקה!

בית כנסת הוא שותפות, וזה ההבדל בין בית כנסת לכל עמותה אחרת חשובה ככל שתהיה [כולל הישיבה של הבן שלך], ומי שלא מבין את זה שיתלונן גם על כך שהוא משלם על מוצרים במכולת....
מה????
ובכן הריני להצהיר, חשוב לי פי עשר שיהיה לבן שלי ישיבה שמתאימה לו, מאשר שיהיה לי בית כנסת יפה. כך זה גם לכל האנשים שאני מכיר.

ואני בהחלט שותף גם בקופת הצדקה השכונתית, גם בקופת העיר. יש לי אחריות מלאה, תורנית ומוסרית, שהשכנים שלי לא ימותו ברעב, והם נוטלים מעלי את העול הזה.
עזר מציון כנ"ל. איחוד הצלה גם. מה השאלה בכלל?

מיכל ב'

כתבת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
וכותב על רכב שרד של הגבאים...
מסכימה מאד.
מישו מבני המשפחה שלי, עבר למקום חדש. דירה חדשה, שכנים חדשים. סבבה, שישלם על זה..
החוצפה שלו זה שגם יש לו רכב. (מזדה 2008).
העניין הוא שהחליטו שהוא זה שיהיה אחראי על בנין בית הכנסת.
נפגשנו במפגש משפחתי וראיתי שכתפיו שחות,
שאלתי מה קורה והוא עונה לי:
את מדברת איתי ולא מבינה מה מוטל על כתפי.
אני אמור להשיג עד מחר מליון שקלים..
ביקש ממני עזרה בקמפיין,
והדבר היחיד שעזרתי לו זה שיעצתי לו להטיל את התפקיד החשוב על כתפיים אחרות.

אולי עכשיו אוכל להציע לו לרכוש רכב שרד..
בכל מקרה, הוא אמר שהבעיה היא שמצד אחד בני הקהילה מצפים שהוא יגייס את הכספים,
מצד שני- שלא ילחץ עליהם.
מצד שלישי- אברכים שהגיעו למקום חדש, כסף מנלן?
והוא מרגיש שהוא צריך להתחנן בשביל שיפתחו את הכיס.
ויש גם כל מיני גורמים רלוונטיים שלא רוצים להזיז את עצמם,
אבל כן יודעים לתת כל מיני עצות, ורעיונות שיפעלו דווקא לפי הראש שלהם..

לא מקנאה בגבאים,
כן חושבת שהם צריכים להיות יותר אסרטיביים,
או נדבנים- ולנדב את התפקיד שלהם לאלו שמבקשים שלא ילחצו אותם.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ג

א מִזְמוֹר לְדָוִד בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי אַבְשָׁלוֹם בְּנוֹ:ב יְהוָה מָה רַבּוּ צָרָי רַבִּים קָמִים עָלָי:ג רַבִּים אֹמְרִים לְנַפְשִׁי אֵין יְשׁוּעָתָה לּוֹ בֵאלֹהִים סֶלָה:ד וְאַתָּה יְהוָה מָגֵן בַּעֲדִי כְּבוֹדִי וּמֵרִים רֹאשִׁי:ה קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶקְרָא וַיַּעֲנֵנִי מֵהַר קָדְשׁוֹ סֶלָה:ו אֲנִי שָׁכַבְתִּי וָאִישָׁנָה הֱקִיצוֹתִי כִּי יְהוָה יִסְמְכֵנִי:ז לֹא אִירָא מֵרִבְבוֹת עָם אֲשֶׁר סָבִיב שָׁתוּ עָלָי:ח קוּמָה יְהוָה הוֹשִׁיעֵנִי אֱלֹהַי כִּי הִכִּיתָ אֶת כָּל אֹיְבַי לֶחִי שִׁנֵּי רְשָׁעִים שִׁבַּרְתָּ:ט לַיהוָה הַיְשׁוּעָה עַל עַמְּךָ בִרְכָתֶךָ סֶּלָה:
נקרא  16  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה