דרוש מידע ויטמינים לטיפול בADD? תחליף טבעי ל'ריטלין'? האם יש?

GBSA

משתמש סופר מקצוען
האמת (כמעט) כמו תמיד נמצאת (אפשהו) באמצע,

קשה לאנשים שנוטלים או שילדיהם נוטלים להשלים עם העובדה שמדובר בתרופות לא הכי בריאות ויכולות להיות להם במקרים מסוימים השפעות לא טובות. (בלי השוואה לאקמול - במיוחד שלא לוקחים אקמול במינון מקסימלי כל יום לאורך זמן).
ומצד שני ילדים לעיתים רבות מאוד חייבים ריטלין - אין בכך כל ספק.
זה ניהול סיכונים מושכל - בהתחשב בכך שהתרופה די בטוחה לשימוש.

הנושא של אימון אישי וכו' - חשוב במקביל לטיפול התרופתי ולא בפנ"ע - בפרט בילדים. אצל מבוגרים זה עניין אחר ואפשר להרשות לעצמינו ניסיון וטעייה. אצל ילדים אין לנו את הפריווילגיה.
ובכל מקרה גם אם נראה שהתרופה עוזרת חשוב אימון אישי הן להווה והן לעתיד.

מה שלא אהבתי זה את עוצמת הרגשות שניפצו כאן על המקלדות.
יש מקרים יחסית קלים שאולי ניתן לשפר באמצעות תזונה,
יש מקרים קלים (בעיקר בבעיות ארגון ופחות בריכוז בלמידה) שאימון אישי יספיק.
הסקאלה של בעיות הקשב מספיק רחבה כדי להכיל בעיות שונות שהפתרון שלהם שונה.
ונכון, יש גם הרבה מאוד מקרים שחייבים ריטלין מיידית. ולפעמים גם ביום כיפור.

אבל יש נקודה שחייבת התייחסות בזהירות המתבקשת ובלי לפגוע ח"ו בהורים.
ריטלין הוא לא תרופה, ריטלין (ודומיו) הוא אמצעי עזר.
- הרבה פעמים ריטלין לא עוזר לאורך זמן - ואחרי כמה שנים ההשפעה יורדת משום מה.
- מסיבות שונות אנשים מפסיקים לקחת מתי שהוא את הכדורים.
והבעיה היא, שהבעיה לא נעלמת.
אז נכון, מתישהו פחות משקיעים בלמידה רצופה (למעט אברכים) וצריכים פחות עזרה בריכוז.
אבל בעיית קש"ר היא לא רק בעיה בלמידה ובריכוז, יש לה ענפים רבים, וחלקם רלוונטיים מתמיד בגיל יותר מבוגר.
וכשאשה בת 25 מפסיקה לקחת קונצרטה ופתאום היא לא מסודרת ולא מאורגנת ולא מצליחה לנהל בית - היא בבעיה. כי היא לא התרגלה אף פעם להתמודד עם הבעיה בצורה נכונה.
ועוד לא התייחסתי לחוסר הוויסות הרגשי שנלווה בהרבה מקרים.
ולכן חשוב מאוד לא לתת כדור וגמרנו.
לבדוק את שאר ההיבטים - הארגוניים והרגשיים, וללמד את הילד להתמודד עם זה בצורה הנכונה.
זה לא קל, ולא תמיד זה אפשרי לפעמים צריכים לחכות שהילד יגדל וקצת יתאזן, אבל חשוב לשים לב לזה, ולא לחשוב שבנתינת כדור בלבד פתרנו את הבעיה.

ולשאלת פותח/ת האשכול.
אני לא מכיר תחליף לריטלין וככל הנראה אין כזה.
יש מקרים פחות קשים שבהם אולי תזונה נכונה תעזור,
ואם הבעיה היא יותר ארגונית ופחות קשיי למידה אולי אימון אישי יעזור (נראה לי שזה קצת תלוי בגילאים).
לריכוז נטו - יש כאלו שלוקחים אומגה 3.
אני עוד לא מצאתי פתרון קסם, למרות שאני סובל מקשיי ריכוז, ומסיבות שונות הפסקתי תרופות לאחר כחמש שנים.

בהצלחה, ואם למישהו יש פתרון קסם שיעדכן...

מה יש

משתמש מקצוען
ואם כבר הגענו לדיון הזה אמנם נשים מפסיקות בשלב כלשהו ללמוד בדרך כלל
אבל גם לתפעל בית זה לא קל עם קש"ר וגם להיות סבלנית לילדים
שלא לדבר על עבודה (קצת תלוי הסוג אבל יש הרבה עבודות שדורשות ריכוז רב)

באופן אישי אני לוקחת כדור כדי שלילדים שלי תהיה אמא

שולי איטח

משתמש מקצוען
האמת (כמעט) כמו תמיד נמצאת (אפשהו) באמצע,

קשה לאנשים שנוטלים או שילדיהם נוטלים להשלים עם העובדה שמדובר בתרופות לא הכי בריאות ויכולות להיות להם במקרים מסוימים השפעות לא טובות. (בלי השוואה לאקמול - במיוחד שלא לוקחים אקמול במינון מקסימלי כל יום לאורך זמן).
ומצד שני ילדים לעיתים רבות מאוד חייבים ריטלין - אין בכך כל ספק.
זה ניהול סיכונים מושכל - בהתחשב בכך שהתרופה די בטוחה לשימוש.

הנושא של אימון אישי וכו' - חשוב במקביל לטיפול התרופתי ולא בפנ"ע - בפרט בילדים. אצל מבוגרים זה עניין אחר ואפשר להרשות לעצמינו ניסיון וטעייה. אצל ילדים אין לנו את הפריווילגיה.
ובכל מקרה גם אם נראה שהתרופה עוזרת חשוב אימון אישי הן להווה והן לעתיד.

מה שלא אהבתי זה את עוצמת הרגשות שניפצו כאן על המקלדות.
יש מקרים יחסית קלים שאולי ניתן לשפר באמצעות תזונה,
יש מקרים קלים (בעיקר בבעיות ארגון ופחות בריכוז בלמידה) שאימון אישי יספיק.
הסקאלה של בעיות הקשב מספיק רחבה כדי להכיל בעיות שונות שהפתרון שלהם שונה.
ונכון, יש גם הרבה מאוד מקרים שחייבים ריטלין מיידית. ולפעמים גם ביום כיפור.

אבל יש נקודה שחייבת התייחסות בזהירות המתבקשת ובלי לפגוע ח"ו בהורים.
ריטלין הוא לא תרופה, ריטלין (ודומיו) הוא אמצעי עזר.
- מסיבות שונות אנשים מפסיקים לקחת מתי שהוא את הכדורים.
והבעיה היא, שהבעיה לא נעלמת.
אז נכון, מתישהו פחות משקיעים בלמידה רצופה (למעט אברכים) וצריכים פחות עזרה בריכוז.
אבל בעיית קש"ר היא לא רק בעיה בלמידה ובריכוז, יש לה ענפים רבים, וחלקם רלוונטיים מתמיד בגיל יותר מבוגר.
וכשאשה בת 25 מפסיקה לקחת קונצרטה ופתאום היא לא מסודרת ולא מאורגנת ולא מצליחה לנהל בית - היא בבעיה. כי היא לא התרגלה אף פעם להתמודד עם הבעיה בצורה נכונה.
ועוד לא התייחסתי לחוסר הוויסות הרגשי שנלווה בהרבה מקרים.
ולכן חשוב מאוד לא לתת כדור וגמרנו.
לבדוק את שאר ההיבטים - הארגוניים והרגשיים, וללמד את הילד להתמודד עם זה בצורה הנכונה.
זה לא קל, ולא תמיד זה אפשרי לפעמים צריכים לחכות שהילד יגדל וקצת יתאזן, אבל חשוב לשים לב לזה, ולא לחשוב שבנתינת כדור בלבד פתרנו את הבעיה.

ולשאלת פותח/ת האשכול.
אני לא מכיר תחליף לריטלין וככל הנראה אין כזה.
יש מקרים פחות קשים שבהם אולי תזונה נכונה תעזור,
ואם הבעיה היא יותר ארגונית ופחות קשיי למידה אולי אימון אישי יעזור (נראה לי שזה קצת תלוי בגילאים).
לריכוז נטו - יש כאלו שלוקחים אומגה 3.
אני עוד לא מצאתי פתרון קסם, למרות שאני סובל מקשיי ריכוז, ומסיבות שונות הפסקתי תרופות לאחר כחמש שנים.

בהצלחה, ואם למישהו יש פתרון קסם שיעדכן...
התגובות לא היו נזעקות אילו..
כולנו יודעים שזה לא זבנג וגמרנו וצריך אימון ומעקב ו..ו...ו..
אבל כשכותב מישהו בנחרצות משפטים כמו שנכתבו (תעייני שוב)בצורה כזו לא פלא שכולם מתקיפים

ומה שאת כותבת מעולה וחובה לדעת ונכון ומכבד

GBSA

משתמש סופר מקצוען
התגובות לא היו נזעקות אילו..
כולנו יודעים שזה לא זבנג וגמרנו וצריך אימון ומעקב ו..ו...ו..
אבל כשכותב מישהו בנחרצות משפטים כמו שנכתבו (תעייני שוב)בצורה כזו לא פלא שכולם מתקיפים

ומה שאת כותבת מעולה וחובה לדעת ונכון ומכבד
התכוונת,
אתה כותב..

רק אציין שלא כולם יודעים שצריך, ולא לכולם יש את הידע, והרופאים לרוב לא שמים על כך דגש.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
כשנוטלים ריטאלין, כמו שכבר כתבו, זה לא פתרון של זבנג וגמרנו. ובין יתר המאמצים שיש להקדיש מעבר למתן התרופה גופא, מוקדש גם מאמץ של ניסוי וטעיה עד להתאמת התרופה המדוייקת.
לפעמים נראה שהגיעו לתרופה הנכונה במינון הנכון - אבל היא לא תעזור לנצח, ככל הנראה. שינויים במשקל, במערך ההורמונלי ובעוד משתנים עשויים להביא לשינוי במידת האפקטיביות של התרופה.
אם הריטאלין חדל מלסייע, צריך ללכת לרופא מומחה ולבקש התאמה תרופתית מחדש.

יאיר צ

משתמש פעיל
אני לא חושב שיש לי מה להוסיף על מה שנכתב כאן, והדברים ברורים

אבל כל כך מרגש לראות שהיום אנשים כבר מבינים שלקחת ריטלין או קונצרטה זה לא בושה ואפשר לדבר על זה גלוי
רק זה כשלעצמו יכול לגרום לעוד ילדים לקחת ולהתקדם ולא להתבייש מעצמם (כן, יש כאלה שלא מסוגלים לחשוב על זה בלי קשר אם אחרים ידעו).
בתור אחד שעוסק הרבה עם בחורים בגילאי ישיב"ק, אני רואה הרבה בחורים שאם היו לוקחים זה היה מוסיף להם הרבה ופוטר הרבה בעיות
הגיע הזמן שנתייחס לזה כמו לאל משקפיים
חזקו ואמצו

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הגיע הזמן שנתייחס לזה כמו לאל משקפיים
גם ממשקפיים אנשים רוצים להתפטר... אפילו שזה נורמלי.

ולהתרגל לכדורים דורש הרבה מאמץ זמן וסבלנות. צריך לזכור גם את זה.
(ולדעת להתייחס לזה נכון. ילד שהרב'ה לא מתייחס אליו כי ריטלין מכניס אותו לבועה.... אז ההורים לא ירצו להמשיך את הריטלין, בשל חוסר שיתוף פעולה.)

(וסליחה ממחנכים, אבל שמעתי מאחד כזה, שהוא לא בטוח האם הוא צריך לקחת ריטלין, או חצי כיתה.. )

יאיר צ

משתמש פעיל
אלה לא תחליפים אלא סוגים שונים.
בכל אופן, רצוי ללכת לפסיכיאטר כדי להתאים סוג תרופה ומינון.
תיקון קטן, זה ממש לא קשור לפסיכולוג, זה בדיוק הבעיה של הסטיגמה שהדביקו לזה, צריך נוריולוג והוא זה שמאבחן קובע מינון וממליץ על הסוגים
ומה הוא עושה בשעות הלילה כשפג ההשפעה? ומה הוא עושה ביום צום? הוא יוכל להתפלל ביום כפור?
קודם כל מה הוא עושה היום בלילה ויו"כ? זה שהוא יתחיל לקחת לא יפריע יותר אם כבר להיפך
ובכל אופן לשאלה עצמה: מסדרים את הכדורים לפי סדר היום, אפשר לקחת כמה (ריטלין מועיל ל4 שעות וקונצרטה ל 12), וביו"כ וצומות מותר לקחת

יאיר צ

משתמש פעיל
גם ממשקפיים אנשים רוצים להתפטר... אפילו שזה נורמלי.

ולהתרגל לכדורים דורש הרבה מאמץ זמן וסבלנות. צריך לזכור גם את זה.
(ולדעת להתייחס לזה נכון. ילד שהרב'ה לא מתייחס אליו כי ריטלין מכניס אותו לבועה.... אז ההורים לא ירצו להמשיך את הריטלין, בשל חוסר שיתוף פעולה.)

(וסליחה ממחנכים, אבל שמעתי מאחד כזה, שהוא לא בטוח האם הוא צריך לקחת ריטלין, או חצי כיתה.. )

1. נכון, אבל זה לא בושה, זה בסדר גמור לקחת עזרים לחיים, ואם כבר להיפך בהרבה מהמקרים ילד עם כדור מגיע ליכולות גבוהות מילד רגיל
2. אף אחד לא מזלזל במאמץ להתרגל לכדור ולשכנע את הילד לקחת, אבל בסוף זה שווה נקודה! (ואני לא מדבר לטובת ההורה אלא לילד שיראה ברכה בעמלו)
3. לא ברור לי מי נכנס לבועה, אם הרבה אז רבה שלא יודע לכבד ילד שנוטל כדור צריך טיפול אצל המנהל, בדור שלנו חלק ענק נוטל כדורים מסוג זה, ואם הילד נכנס לבועה אז יתכן שכדאי להחליף לסוג אחר, אני ממליץ מאוד על קונצרטה, הוא פחות משפיע על מצבי הרוח, בעיקר מפריע לישון כשהוא בהשפעה (שזה כבר דבר טוב)

דוּבי

משתמש מקצוען
להלעיט את ילדיו בתרופות שהם בהגדרה החוקית והמעשית פסיסיאטריות
ממש לא נכון!!!
נכון שזה עובד על המוח אבל צר לי להרוס לך את המחקר הם עובדים אחרת לגמרי
(לא צריך לחקור, צריך קצת לקרוא וקל להבין איך זה עובד)וכן חשוב להיות פתוח להכיר את העולם החדש ולא לחיות בסטיגמות הטיפשיות של פעם, שמי יודע כמה חללים הפילה. ולצערי יש היום עדיין עם החוסר ידע והסטיגמות האלה שהורסים בידיים את הילדים שלהם ועושים עוול למורים/ות שצריכים להתמודד עם ההשלכות, חבל שאין פתיחות:(
ונמצאות בכספת בבית מרקחת וצריך לחתום עם ת.ז. כדי להוציא תרופה
חחחח
אה זה בגלל שזה דו שימושי
אני מדגיש עם שילוב של עוד חומרים מסוימים אפשר ליצור מזה סם
לכן הם שומרים על זה מכל משמר שלא יגיעו לידיים עברייניות... בעולם כבר קרו מקרים כאלו...

ה_מעצבת

משתמש צעיר
ואם כבר הגענו לדיון הזה אמנם נשים מפסיקות בשלב כלשהו ללמוד בדרך כלל
אבל גם לתפעל בית זה לא קל עם קש"ר וגם להיות סבלנית לילדים
שלא לדבר על עבודה (קצת תלוי הסוג אבל יש הרבה עבודות שדורשות ריכוז רב)

באופן אישי אני לוקחת כדור כדי שלילדים שלי תהיה אמא
בדיוק
מצטרפת
גם אני לא לוקחת בגלל לימודים בכלל אלא בגלל כל מה שהוזכר פה
(גם בתור תלמידה- הייתי מחרוצות הכיתה גם כשלא לקחתי)
אני ממליץ מאוד על קונצרטה, הוא פחות משפיע על מצבי הרוח, בעיקר מפריע לישון כשהוא בהשפעה (שזה כבר דבר טוב)
בהחלט מצטרפת
אבל יש לו גם תופעת לוואי של חוסר תאבון לפעמים
מבחינתי זה מעלה בכלל- דיאטה די בקלות, אני אוכלת ארוחות אבל לא מנשנשת לאורך כל שעות היממה
אבל זה יכול לפעמים להיות מסוכן- מכירה כאלה שהשפיע להם מדי בתופעת לוואי הזאת וזה הגיע למצב מסוכן (פשוט מחליפים מינון/סוג)
אז צריך לשים לב
באופן כללי בנושא הזה צריך לדעת שעל כל אחד כל דבר משפיע אחרת, תופעת לוואי אצל אחד לא אומרת לגבי השני כלום ( אולי קצת) ומקסימום משנים מינון או סוג- יש כל כך הרבה סוגים היןם שחבל לסבול סתם

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
ואו ואו איזו התקפה
חברה להרגע
כל מה שכתבתי הוא אחרי מחקר רב ונסיון של שנים
וממש אין לי עניין להתווכח כי זה חסר תועלת לשכנע משוכנעים
אולם בכל זאת צריך להפריד בין הפרעת קשב קשה עם היפר שבוודאי הנזקים קשים וצריך ניתוח כואב גם אם אלים כדי להציל
לבין הרמות הבינוניות שצריכים יותר השקעה כנ"ל
הבעיה היא שלרוב ההורים לילדי קשב יש גם הפרעת קשב ואין להם את הפניות לעשות סוויץ
ולטפל בעצמם ובילד אולם יש הרבה שכן הצליחו וחיים חיים בריאים ומספקים ללא תרופות פסיכיאטריות
זה אכן דורש לימוד והקרבה
ויותר נח לתת כדור בבוקר וגמרנו כל אחד והבחירות שלו
וואוו! הצלחת להרגיז אותי, וזה לא קל.
לא אכתוב לך מה אני חושב על הדברים שכתבת, כי אני דן אותך לכף זכות, אבל אני יכול רק לומר לך שיש לי מזל גדול שההורים שלי לא קראו את התגובה שלך אי אז לפני למעלה מעשר שנים.
חכמים, היזהרו בדבריכם.

דוּבי

משתמש מקצוען
אני ממליץ מאוד על קונצרטה, הוא פחות משפיע על מצבי
סתם בשביל הידיעה
כל אחד זה משפיע עליו בצורה אחרת
(ואני מדבר מניסיון על קונצרטה למשל יש מישהו שממש התאים ויש מישהו שבכלל לא הועיל.)
לכן כיום הנוירולוגים גם הכי הכי נחשבים שלוקחים הון לא יודעים בדיוק מה מתאים
ולכן מנסים עד שמגיעים לסוג הכי מתאים...

דבורה חזקיה

משתמש מקצוען
כאחת שעובדת עם ילדים בעלי קשיי למידה וקש"ר.
נתקלתי עשרות פעמים בשאלה הזו.
הפיק ניוז שאנשים מפזרים סביב הריטלין ודומיו הוא נורא!
סתם כך אני חושבת שממש כדאי להיזהר בהמצאות.
אף פעם א"א לדעת לאן המילים שלנו מגיעות.
(אגב לגבי המחקר שצוין פה, יש דרך מאוד ברורה איך יוצרים מחקר, לא כל בדיקה של כמה חברים נקראת מחקר)

ילד מגיע לבית ספר בכל יום בממוצע שש שעות,
שש שעות של רגשות קשים:
חוסר יכולת, אני דפוק, כועסים עלי, אני מוזר.
אף אחד לא רוצה להרגיש כך.
ולצערי התוצאות נראות ברחוב.

ואגב סמים זה יותר מסוכן.....

ע. פרידמן

משתמש חדש
לכל המזלזלים
יש אחוז ניכר שאינו מעוניין להלעיט את ילדיו בתרופות שהם בהגדרה החוקית והמעשית פסיסיאטריות ונמצאות בכספת בבית מרקחת וצריך לחתום עם ת.ז. כדי להוציא תרופה כן זה עובד על המוח ויש מספיק אנשים שמפחדים מזה!
אבל התשובה לשאלה היא שאין תרופה טבעית שעובדת חזק ומיידי כמו ריטלין אגב זה נכון לכל טיפול טבעי
לכן הטיפול בADD למי שלא רוצה ריטלין
הוא משולב באימון אישי , בניית מסגרת התארגנות, התעמלות קלה מספר דקות כל בוקר חשיפה לפעילות בשמש יחד עם הרגלי אכילה ותוספת ויטמינים הנ"ל שבהחלט עוזרים !
לטווח ארוך ריטלין יוצר תלות ותופעות לוואי ופועל כל עוד נוטלים תרופה
אימון אישי יחד עם טיפול טבעי נותן כלים לכל החיים ומשפר את היכולות דרמטי
ויותר מהכל הרבה הרבה מחמאות ואוירת שמחה גם כשזה מתסכל
בהצלחה
אני מכיר רב חשוב מאוד המשמש גם כיועץ חינוכי מפורסם שהיה מנהל תלמוד-תורה מהגדולים בצפון במשך עשורים רבים, שקורה לטיפול תרופתי "כדורי יראת שמים"
כפי שנכתב, ישנם אולי דרכים רבות להצליח ולגרום לרוגע זה או אחר לילד.
אבל זה לא נכון לגבי כל הילדים, והרבה מהם נופלים בדרך.

ולמה נקרא שמם 'כדורי יראת שמים' כי הם מצילים ילדים רבים וגורמים להם להגיע לישיבה, לגדול כיראים ושלמים ולנהל אורח חיים יהודי ומלא ביראת שמים.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
ממש לא נכון!!!
נכון שזה עובד על המוח אבל צר לי להרוס לך את המחקר הם עובדים אחרת לגמרי
(לא צריך לחקור, צריך קצת לקרוא וקל להבין איך זה עובד)וכן חשוב להיות פתוח להכיר את העולם החדש ולא לחיות בסטיגמות הטיפשיות של פעם, שמי יודע כמה חללים הפילה. ולצערי יש היום עדיין עם החוסר ידע והסטיגמות האלה שהורסים בידיים את הילדים שלהם ועושים עוול למורים/ות שצריכים להתמודד עם ההשלכות, חבל שאין פתיחות:(

חחחח
אה זה בגלל שזה דו שימושי
אני מדגיש עם שילוב של עוד חומרים מסוימים אפשר ליצור מזה סם
לכן הם שומרים על זה מכל משמר שלא יגיעו לידיים עברייניות... בעולם כבר קרו מקרים כאלו...
זה לא סתם תרופה פסיכיאטריות, אלא נרקוטית
הם נקראים ממריצים, סמים לכל דבר ועניין.
בטלגרם מוכרים קופסא של ויואנס באלפים

ועדיין, לא סיבה לא לקחת כשמתאים ועוזר

גם פסיכיאטר (אולי גם פסיכולוגים.. לא יודעת)
ויש גם רופאי ילדים עם הכשרה מתאימה שיכולים לאבחן ולתת מרשמים
פסיכיאטר = רופא שעשה התמחות בפסיכיאטריה - מוסמך להנפיק מרשמים לתרופות
נוירולוג = רופא שעשה התמחות בנוירולוגיה - כנ"ל

פסיכולוג (גם קליני) = אינו רופא, על כן אינו מוסמך להנפיק מרשמים לתרופות

דוּבי

משתמש מקצוען
הם נקראים ממריצים, סמים לכל דבר ועניין.
בטלגרם מוכרים קופסא של ויואנס באלפים
אכן כן היא נחשבת סם ממריץ וחשוב להדגיש שיש הבדל ממש מהסמים המוכרים !!!
(אגב יש הרבה זמרים ועוד שלוקחים את זה ודומיהם בשביל העבודה)
אבל הסביר לי רוקח בכיר (מייצר בעצמו גם תרופות בחברה) שבשביל להזיק ולהתמסטל
צריך לשלב עם עוד חומרים מסויימים ...(ולכן זה מהמוגדרים דו שימושיים)
ואגב הרבה מהתרופות מרשם למיניהם מוגדרים כסם רק שזה לא מזיק כמו סם...

Tamarit

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
תרופות קשב הן סם לכל דבר ועניין, אבל בניגוד לסמים המוכרים הסיכון העיקרי הוא התמכרות ולא התמסטלות.
ולמיטב ידיעתי יש סיכוי כלשהו להתמכר אליהם (לא ויואנס, כן ריטלין 10 מג או תרופות אחרות עם טווח קצר).
אבל, הסיכון להתמכרות סגריות אלכוהול סמים... גדול יותר אם לא לוקחים.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
הסמים המוכרים למי?
לא רוצה להיכנס לפרטים, אבל אלו סמים מוכרים לכל דבר ועניין, יש גרסת "רחוב" ויש גרסא "רפואית", אבל החומר בבסיס אותו דבר.
- הזמרים היקרים דנן עושים שימוש לרעה
- אפשר להתמסטל גם בלי להזריק, זה עניין של מינון
ולסיום, כנראה צריך להגדיר מה הוא סם. בהחלט, תרופות הן סם, השאלה אם הן חלק מפקודת הסמים המסוכנים (ואז הרוקח יוצא אותם מהכספת) או לא.

תרופות קשב הן סם לכל דבר ועניין, אבל בניגוד לסמים המוכרים הסיכון העיקרי הוא התמכרות ולא התמסטלות.
ולמיטב ידיעתי יש סיכוי כלשהו להתמכר אליהם (לא ויואנס, כן ריטלין 10 מג או תרופות אחרות עם טווח קצר).
אבל, הסיכון להתמכרות סגריות אלכוהול סמים... גדול יותר אם לא לוקחים.
כנ"ל: אפשר להתמסטל לגמרי, העניין הוא המינון

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קג

א לְדָוִד בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְכָל קְרָבַי אֶת שֵׁם קָדְשׁוֹ:ב בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְאַל תִּשְׁכְּחִי כָּל גְּמוּלָיו:ג הַסֹּלֵחַ לְכָל עֲוֹנֵכִי הָרֹפֵא לְכָל תַּחֲלֻאָיְכִי:ד הַגּוֹאֵל מִשַּׁחַת חַיָּיְכִי הַמְעַטְּרֵכִי חֶסֶד וְרַחֲמִים:ה הַמַּשְׂבִּיַע בַּטּוֹב עֶדְיֵךְ תִּתְחַדֵּשׁ כַּנֶּשֶׁר נְעוּרָיְכִי:ו עֹשֵׂה צְדָקוֹת יי וּמִשְׁפָּטִים לְכָל עֲשׁוּקִים:ז יוֹדִיעַ דְּרָכָיו לְמֹשֶׁה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲלִילוֹתָיו:ח רַחוּם וְחַנּוּן יי אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חָסֶד:ט לֹא לָנֶצַח יָרִיב וְלֹא לְעוֹלָם יִטּוֹר:י לֹא כַחֲטָאֵינוּ עָשָׂה לָנוּ וְלֹא כַעֲוֹנֹתֵינוּ גָּמַל עָלֵינוּ:יא כִּי כִגְבֹהַּ שָׁמַיִם עַל הָאָרֶץ גָּבַר חַסְדּוֹ עַל יְרֵאָיו:יב כִּרְחֹק מִזְרָח מִמַּעֲרָב הִרְחִיק מִמֶּנּוּ אֶת פְּשָׁעֵינוּ:יג כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים רִחַם יי עַל יְרֵאָיו:יד כִּי הוּא יָדַע יִצְרֵנוּ זָכוּר כִּי עָפָר אֲנָחְנוּ:טו אֱנוֹשׁ כֶּחָצִיר יָמָיו כְּצִיץ הַשָּׂדֶה כֵּן יָצִיץ:טז כִּי רוּחַ עָבְרָה בּוֹ וְאֵינֶנּוּ וְלֹא יַכִּירֶנּוּ עוֹד מְקוֹמוֹ:יז וְחֶסֶד יי מֵעוֹלָם וְעַד עוֹלָם עַל יְרֵאָיו וְצִדְקָתוֹ לִבְנֵי בָנִים:יח לְשֹׁמְרֵי בְרִיתוֹ וּלְזֹכְרֵי פִקֻּדָיו לַעֲשׂוֹתָם:יט יי בַּשָּׁמַיִם הֵכִין כִּסְאוֹ וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה:כ בָּרְכוּ יי מַלְאָכָיו גִּבֹּרֵי כֹחַ עֹשֵׂי דְבָרוֹ לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל דְּבָרוֹ:כא בָּרְכוּ יי כָּל צְבָאָיו מְשָׁרְתָיו עֹשֵׂי רְצוֹנוֹ:כב בָּרְכוּ יי כָּל מַעֲשָׂיו בְּכָל מְקֹמוֹת מֶמְשַׁלְתּוֹ בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

יוקרה בשולחן החג • פרס לזוכה • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה