הגזמות, קלישאות ושאר ירקות

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
לי כן נשבר הלב. יותר מפעם.
אולי אתם קוראים בנימה צינית את דברי הקאצקער 'אין שלם יותר מול שבור', כלומר: מה אתה מקשקש על שברון לב, תפסיק ליילל, הלב שלך שלם מאין כמותו!
הוא היה ציני פי אלף מכם... והוא כן האמין בלבבות נשברים.

יש כל מיני אסכולות טיפוליות בהן המטופל מתושאל באיזה איבר בדיוק הוא מרגיש את הרגש: בבטן, בגרון, וכן הלאה. לי יצא אי אלו פעמים להרגיש רגשות קשים בלב, תחושות של חתכים ממש. זה אומר שאני קלישאתית? מי הם כלל בני באדם שיערערו על מה שהזולת מרגיש?

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מי הם כלל בני באדם שיערערו על מה שהזולת מרגיש?
זה לא העניין, יקירה. כמובן שהרגש הזה לגיטימי.
מדברים כאן על שימוש מוגזם במונחים מהסוג הזה, עד שהם מתייבשים מכל משמעות. זה לא אומר שבכל הקהל אין אף אחד שהלב שלו לא נשבר, אבל זה כן אומר שזו הגזמה פרועה לומר שליבו של הקהל נשבר לרסיסים והוא געה בבכי קורע לב עד שלא נותרה עין אחת יבשה, כשמדובר על כנס התעוררות לביעור נגע החינוך האקדמאי ממוסדותינו.
יש מבין?

איסתרא בלגינא

משתמש מקצוען
D I G I T A L
טוב אי אפשר בלי 'הלם וזעזוע בכל שדרות הציבור החרדי' שמופיע כל יום בצד שמאל למעלה ביתד...
בשבילי זה כמו הלוגו של העתון,
זה נמצא שם, אבל לא צריך להסתכל בשביל לדעת איך זה נראה.
ויש אפי' את כתבינו לענייני הלם ותדהמה...

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
שמעתם לאחרונה על מרצה שהוא לא 'מרצה בכיר'?
על זמר שאינו 'גדול הזמר'?
על אברך שאינו 'מחשובי האברכים'?
על הרשמה שאינה 'בעיצומה'?
ועל---
הודעה שאינה משמחת?
רעיון שאינו מבריק?
מכירה שלא כולם ציפו לה?
ערב שאינו מעצים?
אוירה שאינה מחשמלת?
הפעלה שאינה חדשנית?
דרמה שאינה מטלטלת?
מתח שאינו שובר שיאים?
ספר שתניחו מידיכם?

אפקטכתיב

משתמש מקצוען
דמויות קלישיאתיות-זה גם טוב?

#אשת החיל הזו המשועממת שניקתה בפעם השלישית את הרצפות
והכיור הנקי ממילא.( גם אתם נתקלתם בה בסיפורים והתעצבנתם?)
(למה היא לא מפתחת תחביבים/מתקשרת לסבתא להרוות אותה נחת ולהפג את בדידותה/פותחת ספר קודש/מתנדבת איפהשהוא-
לפחות שתבוא לעזור לי לנקות את הבית שלי בפעם הראשונה -אם כבר היא כזו בלבוסטע....

#האימא שלא הרימה את קולה מעולם .
ארוחת הצהריים הבשרית הטריה שלה מונחת ב1:00 במקום לכל הילדים והבעל והיא מקבלת את כולם בחיוך ...
(היום ישלבו את זה שהיא גם עבדה וגם הספיקה מיום האתמול .(איך הספיקה לישון גם איך??)

מחקתי .

נערך לאחרונה ב:

רחשי הלב

משתמש מקצוען
#האברכים החשובים שמעולם לא הזיזו עינם מהגמרא
וכל הוויתם היא אביי ורבא
פשוט לא מבינים שפה אחרת.בכלל הם הוציאו 5 ספרים (רק תורניים)עוד בבחרותם
ויש להם חברותא קבועה עם הראש ישיבה שנים באשמורת הבוקר ובחצות .
עד כאן זה היה מצחיק.
אני מכיר אנשים כאלו. לא כולל הספרים שהוציאו בבחרותם. וגם החברותא היא לא גם בחצות וגם באשמורת הבוקר.

אפקטכתיב

משתמש מקצוען
עד כאן זה היה מצחיק.
אני מכיר אנשים כאלו. לא כולל הספרים שהוציאו בבחרותם. וגם החברותא היא לא גם בחצות וגם באשמורת הבוקר.

גם אני מכירה הרבה אברכים חשובים ויקרים.וחלילה לא מזלזלת
אך איך שהם מוצגים בסיפורים זה רק גורע מהצדיקות ומעורר תרעומת
אצלי לפחות.כי ההגזמה היא שקרית. ומימלא הרבה אנשים לא ינסו בכלל ככה.
למה לא לתאר אותם כמו שהם באמת עם עדינות מידות טובות עזרה לזולת.?
זה האברכים שאני מכירה.
מוכנה למחוק אם זה פוגע חלילה .
סליחה @באבא קמא
התקבל?

נערך לאחרונה ב:

רחשי הלב

משתמש מקצוען
אצלי לפחות.כי ההגזמה היא שקרית. ומימלא הרבה אנשים לא ינסו בכלל ככה.
למה לא לתאר אותם כמו שהם באמת עם עדינות מידות טובות עזרה לזולת.?
אבל מה לעשות? אני ממש ממש מכיר אברכים שלא מזיזים עיניים מהגמרא! אני מכיר אברך שלא יודע מי ראש הממשלה! אני מכיר אברכים שלא מבינים ולא יודעים כלום חוץ מהוויות אביי ורבא!
זה לא אומר שכל אלו שמספרים עליהם שהם כאלו הם אכן כאלו, אבל הדבר הזה ממש ממש קיים!

אפקטכתיב

משתמש מקצוען
עכשיו אני רואה שכבר כתבו משהו דומה למה שהתכוונתי
אבל מה לעשות? אני ממש ממש מכיר אברכים שלא מזיזים עיניים מהגמרא! אני מכיר אברך שלא יודע מי ראש הממשלה! אני מכיר אברכים שלא מבינים ולא יודעים כלום חוץ מהוויות אביי ורבא!
זה לא אומר שכל אלו שמספרים עליהם שהם כאלו הם אכן כאלו, אבל הדבר הזה ממש ממש קיים!

אשריכם ישראל!
מרגש לשמוע(במיוחד שזה נכתב
בתבנית של משהו טוב שקיים ולא בדמות מודל שצריך לחקות)

רחשי הלב

משתמש מקצוען
במיוחד שזה נכתב
בתבנית של משהו טוב שקיים ולא בדמות מודל שצריך לחקות
אני הקטן כן חושב שזה מודל שצריך לשאוף אליו, גם אם בסוף ניעצר על חצי מזה. זה לא סותר את זה שגם מי שלא הגיע לשם לא אמור להרגיש זיפט.

דיו וקסת

משתמש מקצוען
ועל---
הודעה שאינה משמחת?
רעיון שאינו מבריק?
מכירה שלא כולם ציפו לה?
ערב שאינו מעצים?
אוירה שאינה מחשמלת?
הפעלה שאינה חדשנית?
דרמה שאינה מטלטלת?
מתח שאינו שובר שיאים?
ספר שתניחו מידיכם?
על אירוע שאינו רב רושם?
על שכונה שאינה מעטירה?
על קהילה שאינה מפוארת?
על מפרט טכני נמוך?
על מגבית שאינה חירום?

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עד כאן זה היה מצחיק.
אני מכיר אנשים כאלו.
גם אני מכירה.
ואני מכירה גם
הרבה רעיונות מבריקים
הרבה הודעות משמחות
הרבה מרצים בכירים
הרבה זמרים שהם גדולי זמר
הרבה אברכים מחשובי האברכים
הרבה הרשמות בעיצומן
הרבה מכירות שכולם ציפו להן
הרבה ערבים מעצימים
וכו וכו.
וכו וכו

הקלישאתיות מתחילה כשזה קלישאה, ז'תומרת, משתמשים בזה בין אם זה נכון ובין אם לא.
ככה כותבים. זהו.

וכשזה מגיע לדמויות, בלי להיכנס אם זה חכם ןמשכנע ומעורר הזדהות, ברגע שהסופר חושב שככה חייב להיראות האבא האברך, או ככה חייבת להישמע עקרת הבית תליט"א,
פעמים רבות זה אכן נשמע קלישאה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה