כללי האם צריך להיות גרפיקאי/ת כדי ללמוד עיצוב אתרים?

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
לאף אחד אין דעה בנדון?

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
פשוט ככה בפרוג מורים

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בהחלט, בוודאי, כן, כמובן.

וארחיב:

עיצוב אתרים זו מיומנות שהיא כקומה שניה מעל מה שנלמד בלימודי עיצוב.
נכון שישנן מיומנויות ייחודיות ונפרדות שרלוונטיות רק לעיצוב אתרים, אבל כל אלו באות כתוספת לבסיס: טיפוגרפיה, תורת הצבע, קומפוזיציה, גריד, קונספט, העברת מסרים באמצעים חזותיים וכד'. כל הנ"ל לא נעלמים כשהמדובר בעיצוב אתרים. כל האתרים המעוצבים היטב עושים שימוש אינטנסיבי בכלים הללו.

אז כן, אפשר "לבנות" ו"לעצב" אתרים בלי ידע בעיצוב, וכך זה גם ייראה.

member

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י naamah;902275:
אז כן, אפשר "לבנות" ו"לעצב" אתרים בלי ידע בעיצוב, וכך זה גם ייראה.

כדי לעצב אתר- צריך ידע בעיצוב.
כדי לבנות אתר - לא צריך ידע בעיצוב. מספיק ידע בבניה.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י member;902310:
כדי לעצב אתר- צריך ידע בעיצוב.
כדי לבנות אתר - לא צריך ידע בעיצוב. מספיק ידע בבניה.

כותרת האשכול:

"האם צריך להיות גרפיקאי/ת כדי ללמוד עיצוב אתרים?"

מה שכתבתי על "לבנות" ו"לעצב" כוונתי לקורסים שמלמדים אנשים ליצור אתר בסיסי בדרימוויבר, כאשר הם מגיעים לקורס ללא ידע בעיצוב וכמובן שגם ללא ידע בתיכנות.

אהובה ו

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
השאלה בעצם היא, שיש דברים שמשותפים לכל המעצבים באשר הם: צלמים, ציירים, גרפיקאים, ואפילו כמו שנידון פה בימים האחרונים - מעצבי פנים (למדה איתי אישה שעשתה הסבה מלימודי עעיצוב פנים - לגרפיקה, נושאים רבים חזרו על עצמם)

השאלה היא, אם מעצב אתרים זהו תחום נוסף, או נכלל תחת הקטגוריה של גרפיקאי.

התשובה, היא לא זה ולא זה, אלא שזהו תת-תחום של גרפיקאי. התואר גרפיקאי מתפצל ל'מעצב פרינט', ול'מעצב ווב'. וככל שיעבור הזמן, ונושא הווב ימשיך להיתפתח, יהיה יותר הפרדה בין השנים.

למעשה, כמו שאמרו, מעצב אתרים צריך בנוסף לבבסיס החופף בין כל המעצבים, גם את החופף בין כל הגרפיקאים, אבל לא את כל מה שמעצב פרינט צריך. (דפוס לדוג')
וכמו שלא כל מעצב פרינט מתאים לו להיות מעצב ווב, כך מישהו יכול להצליח מאד בווב, ובכלל לא בפרינט.

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
לא נראה לכם, שעיצוב אתרים דומה יותר לעימוד, מאשר לעיצוב לפרינט?
ומעמד לא חייב להיות מעצב לפרינט.
הקומפוזיציה וגם טיפוגרפיה לא רלוונטיות כשזה מתיחס לעיצוב אתרים. לפחות לא לפי הניסיון שלי. השימוש בפונטים מאד מוגבל בווב.

אז במה בעצם התחומים האלו כן חופפים חוץ מאשר לדעת להשתמש בפוטושופ?

בתור אחת שעובדת גם בפרינט וגם בווב, לא ממש מצאתי חפיפה בין השניים. אשמח באמת להבין בעצמי מה הקשר ביניהם ולמה מי שלא יודעת טיפוגרפיה, לא תוכל להשתמש בפונט אריאל בצורה נכונה.

אהובה ו

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
בשביל להסתדר עם פחות פונטים, צריך יותר הבנה בטיפוגרפיה, לא פחות. (אלא א"כ את מדברת רק על טקסט רץ)
ואין כזה דבר לעצב בלי קומפוזיציה. אם לא חושבים על הקומפוזיציה - לא עיצבו, במחילה.

את בעצם אומרת - עיצוב אתרים הוא פשוט יותר מעיצוב פרינט, ואינו דורש ידע רב. זה נכון אולי אם מעתיקים אתר קיים. אבל אז לא עיצבו.

רימונה

משתמש חדש
עיצוב אתר מחייב יכולת עיצוב גבוהה ביותר!
גם מי שלא מבין בעיצוב יכול להבחין בהבדל הענק בין אתר מקצועי לאתר חובבני
תכנסי לאתרים של החברות הרציניות בשוק ותראי איך עיצוב האתר עושה אור בעיניים
(לא שאין חברות קטנות עם אתרים מקצועיים אך חברות רציניות במשק לא תרשינה לעצמם להחזיק אתר שאינו מקצועי)
ואגב לדעתי אין כזה דבר מעצב פרינט ומעצב ווב
מי שהוא טוב בפרינט יוכל בקלות להתבלט גם בווב צריך רק לקלוט את הפרינציפ והכללים המיוחדים לווב

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תמנתי;902337:
לא נראה לכם, שעיצוב אתרים דומה יותר לעימוד, מאשר לעיצוב לפרינט?
ומעמד לא חייב להיות מעצב לפרינט.
הקומפוזיציה וגם טיפוגרפיה לא רלוונטיות כשזה מתיחס לעיצוב אתרים. לפחות לא לפי הניסיון שלי. השימוש בפונטים מאד מוגבל בווב.

אז במה בעצם התחומים האלו כן חופפים חוץ מאשר לדעת להשתמש בפוטושופ?

בתור אחת שעובדת גם בפרינט וגם בווב, לא ממש מצאתי חפיפה בין השניים. אשמח באמת להבין בעצמי מה הקשר ביניהם ולמה מי שלא יודעת טיפוגרפיה, לא תוכל להשתמש בפונט אריאל בצורה נכונה.

א. טיפוגרפיה זה לא רק בחירת פונטים. ממש לא. טיפוגרפיה זה גם לדינג נכון ויחסים נכונים בין גדלים ובין גושי טקסט ועוד ועוד. אפשר וצריך לעשות טיפוגרפיה נכונה גם עם פונט אריאל. אתן לך דוגמה קטנטנה - מעצב שמגדיר ישור בלוק לטקסט אינטרנטי מגלה חוסר הבנה טיפוגרפי מובהק (חוץ מבמקרים מאוד ספציפיים).

ב. חדשות מרעישות :) - כבר שנתיים בערך קיימים בעברית פונטי רשת מעוצבים לטקסט חי! אישית בעוד כמה ימים בע"ה אעלה אתר עם פונט כזה של עודד עזר. אבל גם פונטביט מציעה את השירות לכל מגוון הפונטים שלה [כמובן שלא כל פונט מתאים לרשת בכל גודל, אבל זה כבר סיפור אחר].

ג. קומפוזיציה לגמרי קיימת בעיצוב אתרים. לגמרי לגמרי. נכון שהעיצוב מבוסס גריד. אבל גם עם הגריד צריך לדעת מה לעשות... ואופן הנחת האלמנטים על הגריד, זו הקומפוזיציה.

תסתכלי על אתרים מעוצבים היטב.
את באמת חושבת שמספיק ידע בפוטושופ כדי לעצב אותם?
זה בדיוק כמו לומר שמספיק ידע בפוטושופ כדי לעצב פלאייר.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עיצוב לווב מורכב יותר,
הוא חייב לקחת בחשבון העיצוב גם שימושיות וחווית משתמש (וגם מגבלות/ קשיי בניה).
מה שאין כן עיצוב לפרינט.

member

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י mig;902359:
עיצוב לווב מורכב יותר,
מה שאין כן עיצוב לפרינט.

זה כבר תחום אחר- איפיון האתר (UX), שנעשה לפני העיצוב והבנייה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;902359:
עיצוב לווב מורכב יותר,
מה שאין כן עיצוב לפרינט.

נכון,

אם כי ההתפתחות של תחום הווב מפתחת ומחדדת אצל מעצבים את המודעות לנושא של חווית משתמש גם בתחום הפרינט.

[ליאת אבדי בבלוג המצויין שלה עוסקת הרבה בנושא, וגם אני הק' בע"ה אעסוק בנושא בבמה שתיפתח אי"ה בקרוב]

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י member;902363:
זה כבר תחום אחר- איפיון האתר (UX), שנעשה לפני העיצוב והבנייה.

UX זה לא רק איפיון.
גם שלב הגרפיקה הוא חלק מזה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י naamah;902368:
נכון,

אם כי ההתפתחות של תחום הווב מפתחת ומחדדת אצל מעצבים את המודעות לנושא של חווית משתמש גם בתחום הפרינט.

זה כבר נכנס ביחסי גומלין של השפעה מתחום לתחום.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;902370:
זה כבר נכנס ביחסי גומלין של השפעה מתחום לתחום.

נכון.
ולכן אני טוענת שהיום ההפרדה בין פרינט לווב היא קצת מלאכותית,
ורצוי שמעצב ישאב לידע ומיומנות בשני התחומים, מאחר והיום כל פרוייקט מיתוג (לא מדברת על הציבור החרדי) מתפרט ליישומים מודפסים ואינטראטיביים. הכל ביחד יוצר את הזהות החזותית של המותג.

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י אהובה ו;902351:
בשביל להסתדר עם פחות פונטים, צריך יותר הבנה בטיפוגרפיה, לא פחות. (אלא א"כ את מדברת רק על טקסט רץ)
ואין כזה דבר לעצב בלי קומפוזיציה. אם לא חושבים על הקומפוזיציה - לא עיצבו, במחילה.

את בעצם אומרת - עיצוב אתרים הוא פשוט יותר מעיצוב פרינט, ואינו דורש ידע רב. זה נכון אולי אם מעתיקים אתר קיים. אבל אז לא עיצבו.

אני לא אומרת את מה שאת מכניסה לי למילים. אני אומרת, שיש גוגל להתחשב בו, מה שאין בפרינט. אני אומרת, שגם אם שפרי להשתמש בעיצוב מדהים וטיפוגרפיה מרגשת, ברירת המחדל צריכה להיות תמיד טקסט חי בפונט משעמם אריאל או הלווטיקה או מה שלא יהיה.

ואני אומרת שאת כללי העיצוב לומדים בקורס, והם שונים לחלוטין מהכללים של עיצוב לפרינט.

והקומפוזיציה של אתר היא קופיסייתית, לא חופשית כמו בפרינט ואדרבא - הרבה מעצבות לפרינט שניסו את כוחן לעצב לווב לא הצליחו דווקא כי היו נעולות על סגנון וקומפוזיציה שלא מתאימות לווב.

זה מה שאני אומרת.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תמנתי;902378:
אני לא אומרת את מה שאת מכניסה לי למילים. אני אומרת, שיש גוגל להתחשב בו, מה שאין בפרינט. אני אומרת, שגם אם שפרי להשתמש בעיצוב מדהים וטיפוגרפיה מרגשת, ברירת המחדל צריכה להיות תמיד טקסט חי בפונט משעמם אריאל או הלווטיקה או מה שלא יהיה.

ואני אומרת שאת כללי העיצוב לומדים בקורס, והם שונים לחלוטין מהכללים של עיצוב לפרינט.

והקומפוזיציה של אתר היא קופיסייתית, לא חופשית כמו בפרינט ואדרבא - הרבה מעצבות לפרינט שניסו את כוחן לעצב לווב לא הצליחו דווקא כי היו נעולות על סגנון וקומפוזיציה שלא מתאימות לווב.

זה מה שאני אומרת.

א. קראת את מה שכתבתי על הפונטים החיים המעוצבים? את שבויה בתפיסה שהיתה נכונה עד לפני שנתיים. כיום היא כבר לא נכונה (עוד נקודה על ההבדל בין מעצב פרינט לווב - מעצב ווב חייב להתעדכן כל הזמן. מה שהיה נכון לפני שנתיים לא נכון היום, ומה שנכון היום לא יהיה נכון בעוד שנתיים). תיכנסי לדוגמה לאתר של OPEN ותראי אתר שלם בפונט מעוצב חי.

ב. אדרבא, ככל שהמגבלות חמורות יותר כן כשרונו וכישוריו של המעצב צריכים לבוא יותר לידי ביטוי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה