כללי האם צריך להיות גרפיקאי/ת כדי ללמוד עיצוב אתרים?

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י naamah;902358:
א. טיפוגרפיה זה לא רק בחירת פונטים. ממש לא. טיפוגרפיה זה גם לדינג נכון ויחסים נכונים בין גדלים ובין גושי טקסט ועוד ועוד. אפשר וצריך לעשות טיפוגרפיה נכונה גם עם פונט אריאל. אתן לך דוגמה קטנטנה - מעצב שמגדיר ישור בלוק לטקסט אינטרנטי מגלה חוסר הבנה טיפוגרפי מובהק (חוץ מבמקרים מאוד ספציפיים).

ב. חדשות מרעישות :) - כבר שנתיים בערך קיימים בעברית פונטי רשת מעוצבים לטקסט חי! אישית בעוד כמה ימים בע"ה אעלה אתר עם פונט כזה של עודד עזר. אבל גם פונטביט מציעה את השירות לכל מגוון הפונטים שלה [כמובן שלא כל פונט מתאים לרשת בכל גודל, אבל זה כבר סיפור אחר].

ג. קומפוזיציה לגמרי קיימת בעיצוב אתרים. לגמרי לגמרי. נכון שהעיצוב מבוסס גריד. אבל גם עם הגריד צריך לדעת מה לעשות... ואופן הנחת האלמנטים על הגריד, זו הקומפוזיציה.

תסתכלי על אתרים מעוצבים היטב.
את באמת חושבת שמספיק ידע בפוטושופ כדי לעצב אותם?
זה בדיוק כמו לומר שמספיק ידע בפוטושופ כדי לעצב פלאייר.

א. אלו כללים שלומדים לעיצוב לווב. למשל שלא ליישר יישור לשני הצדדים אלו כללים שסותרים את כללי העימוד לפרינט.

ב. הפונטים האלה לא משהו, והם די יקרים כך שרוב האתרים לא ממש עושים בהם שימוש. בעיקר בגלל שעד כמה שהבנתי השימוש בהם כרוך בעלויות שנתיות. כמובן שאם הלקוח מוכן לשלם את העלות השנתית למה לא? ושוב - צריך לדעת עיצוב לפרינט כדי לעצב עם פונטים יפים? לימוד עיצוב לווב לא מספיק פה?

ג. לימוד עיצוב קומפוזיציה לווב לא מספיק? ראי בעצם שאלה ב. למה צריך לדעת קומפוזיציה של עיצוב לפרינט [למשל איך להניח דברים בפרסומת כדי למשוך את העין] כשבאים לעצב את העיצוב לפי גריד שונה לחלוטין? גם בעיצוב לווב משתמשים הרי בכיוון הראיה של העין וזרימה של צבע בכיוון זה, מה שלא עושים בעיצוב לפרינט. נכון או לא?

אני חושבת שאם מישהו הולך ללמוד עיצוב אתרים, ולומדים את הכללים של הגריד והעיצוב, שילובי צבעים, חווית משתמש וכולי, בהחלט מספיק שיועדים איך לעשות עם פוטושופ את מה שצריך כדי להגיע לעיצוב מדהים. אגב, יש הרבה שמעולם לא היו גרפיקאים אבל הם מעצבי ווב מדהימים.

ככה נראה לי בכל אופן

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י naamah;902374:
נכון.
ולכן אני טוענת שהיום ההפרדה בין פרינט לווב היא קצת מלאכותית,
ורצוי שמעצב ישאב לידע ומיומנות בשני התחומים, מאחר והיום כל פרוייקט מיתוג (לא מדברת על הציבור החרדי) מתפרט ליישומים מודפסים ואינטראטיביים. הכל ביחד יוצר את הזהות החזותית של המותג.

שוב, השאלה שלי היא האם אי אפשר להתפתח נאמר מתחוום הווב לתחום הגרפיקה לפרינט? האם חובה לדעת קודם כל פרינט כדי להצליח בווב?

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תמנתי;902386:
א. אלו כללים שלומדים לעיצוב לווב. למשל שלא ליישר יישור לשני הצדדים אלו כללים שסותרים את כללי העימוד לפרינט.

ב. הפונטים האלה לא משהו, והם די יקרים כך שרוב האתרים לא ממש עושים בהם שימוש. בעיקר בגלל שעד כמה שהבנתי השימוש בהם כרוך בעלויות שנתיות. כמובן שאם הלקוח מוכן לשלם את העלות השנתית למה לא? ושוב - צריך לדעת עיצוב לפרינט כדי לעצב עם פונטים יפים? לימוד עיצוב לווב לא מספיק פה?

ג. לימוד עיצוב קומפוזיציה לווב לא מספיק? ראי בעצם שאלה ב. למה צריך לדעת קומפוזיציה של עיצוב לפרינט [למשל איך להניח דברים בפרסומת כדי למשוך את העין] כשבאים לעצב את העיצוב לפי גריד שונה לחלוטין? גם בעיצוב לווב משתמשים הרי בכיוון הראיה של העין וזרימה של צבע בכיוון זה, מה שלא עושים בעיצוב לפרינט. נכון או לא?

אני חושבת שאם מישהו הולך ללמוד עיצוב אתרים, ולומדים את הכללים של הגריד והעיצוב, שילובי צבעים, חווית משתמש וכולי, בהחלט מספיק שיועדים איך לעשות עם פוטושופ את מה שצריך כדי להגיע לעיצוב מדהים. אגב, יש הרבה שמעולם לא היו גרפיקאים אבל הם מעצבי ווב מדהימים.

ככה נראה לי בכל אופן

מעצב צריך עין של מעצב, ורגישות ויזואלית של מעצב, ולא משנה אם הוא מעצב אתר או אריזה. העין והרגישות מתפתחים בלימודי עיצוב. אם מה שאת אומרת היה נכון, המכללות הגדולות לעיצוב היו מפצלות כבר החל משנה א' את התלמידים למסלול פרינט ומסלול אינטראקטיב. העובדה היא שזה נעשה רק בשנה ג' (או ב' בחלק מהמקומות) וזה בגלל שהם סוברים שצריך בסיס שהוא משותף לכל המעצבים באשר הם, והבסיס הזה נועד לפתח את אותה "עין של מעצב", ששינון של חוקים בע"פ לא יסייעו ליצור אותה...
(מה גם שעם התפתחות הטכנולוגיה, החוקים משתנים. לכן המוסדות שמלמדים עיצוב לא מתמקדים בללמד חוקים, אלא בפיתוח מה שקראתי לו "עין של מעצב" שאיתה המעצב יוכל ללכת הלאה ולעבוד כל חייו, ולא משנה לאיזה רמה הטכנולוגיה תתפתח).

לגבי הפונטים לרשת - הסיבה שזה עוד לא חדר היא בעיקר שזה לא מוכר מספיק, וכולם התרגלו לשנן ש"מעצבים לווב רק עם אריאל".
נכון שיש פונטים שלא נראים טוב כטקסט חי ברשת בגלל בעיות של הינטינג והיעדר אנטי-אלייזינג, אבל יש פונטים שנראים נהדר ומשדרגים אתרים להפליא. מרבית האתרים החדשים שמעוצבים ע"י משרדי האינטראקטיב הגדולים עושים היום שימוש בטכניקה הזו.

[אגב, נכון שפונטביט מתמחרת את השימוש כרישיון שנתי, שאגב הוא ממש זול, משהו כמו 70 ש"ח לשנתיים. אבל עודד עזר מוכר את הפונט במחיר של פונט רגיל אצלו, ולצמיתות.]

ואדרבא, תני דוגמה לאחד מני רבים שעליהם כתבת... אשמח לראות.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תמנתי;902389:
שוב, השאלה שלי היא האם אי אפשר להתפתח נאמר מתחוום הווב לתחום הגרפיקה לפרינט? האם חובה לדעת קודם כל פרינט כדי להצליח בווב?

חייבים ידע בעיצוב.
ואין היום מקום רציני שמלמד עיצוב ללא עיסוק גם בפרינט.

member

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י תמנתי;902386:

נכתב ע"י naamah;902391:
מעצב צריך עין של מעצב, ורגישות ויזואלית של מעצב, ולא משנה אם הוא מעצב אתר או אריזה. העין והרגישות מתפתחים בלימודי עיצוב.

(מה גם שעם התפתחות הטכנולוגיה, החוקים משתנים. לכן המוסדות שמלמדים עיצוב לא מתמקדים בללמד חוקים, אלא בפיתוח מה שקראתי לו "עין של מעצב" שאיתה המעצב יוכל ללכת הלאה ולעבוד כל חייו, ולא משנה לאיזה רמה הטכנולוגיה תתפתח).

נראה לי שתמנתי מדברת על כאלו שיש להם כשרון טבעי לעיצוב, או כמו שנעמה קוראת לזה "עין של מעצב" שלא משנה אם נרכשה על ידי לימוד עיצוב באופן רשמי או על ידי כשרון טבעי ולימוד עצמי.

יש היום מעצבי ווב מוכשרים שלא למדו מעולם עיצוב באופן רשמי, אבל קראו הרבה חומר בנושא, ראו עיצובים והתנסו בעצמם, והם מעצבים מובילים בתחום.

אם יש כשרון וגישה לעיצוב, וגם סקרנות ויצירתיות- לא מספיק רק ללמוד את כללי העיצוב לווב כדי להצליח?

ataraz

משתמש צעיר
ברור שצריך להיות מעצב כדי לעסוק בעיצוב
ולא משנה איזה עיצוב. ווב, דפוס, מוצר, אופנה, פנים.
לכולם אותו בסיס. צבע, צורה, קומפוזיציה
לכולם צריך רגישות כפי שנעמה אמרה
ולכולם יש ייחוד. לדוגמא אתר ככל שהוא יהיה מעוצב נכון אם יקח לו יותר מ2-3 שניות לעלות כבר אף אחד לא יראה כמה הוא יפה והמהירות כמובן קשורה גם לעיצוב

החוכמה בעיצוב היא לקחת את הדומה והשונה בכל פלטפורמה של עיצוב ולעצב מוצר טוב
אם מעצב יודע לעשות זאת אשריו (הוא גם יכול להתהדר בתואר מעצב רב תחומי- שבאנגלית זה כמובן נשמע יותר טוב :))

בכל אופן, לדעתי, לא צריך להיות קודם מעצב לפרינט (אם זאת ההגדרה שלך לגרפיקאי) בשביל להיות מעצב לווב. אבל כן צריך לדעת את יסודות העיצוב....

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י member;902405:
נראה לי שתמנתי מדברת על כאלו שיש להם כשרון טבעי לעיצוב, או כמו שנעמה קוראת לזה "עין של מעצב" שלא משנה אם נרכשה על ידי לימוד עיצוב באופן רשמי או על ידי כשרון טבעי ולימוד עצמי.

יש היום מעצבי ווב מוכשרים שלא למדו מעולם עיצוב באופן רשמי, אבל קראו הרבה חומר בנושא, ראו עיצובים והתנסו בעצמם, והם מעצבים מובילים בתחום.

אם יש כשרון וגישה לעיצוב, וגם סקרנות ויצירתיות- לא מספיק רק ללמוד את כללי העיצוב לווב כדי להצליח?

בדיוק באותה מידה שניתן להיות מעצב פרינט מצליח בלי ללמוד באופן מסודר.
מכירה כמה כאלה באופן אישי.
אבל הם מהווים בערך 1% מאוכלוסיית המעצבים... רוב האנשים, גם מוכשרים מאוד, לא יגיעו לשם בלי לימוד והכוונה מסודרים.

בפועל (ובהכללה, אין לי נתונים או משהו...) - 99% מהאתרים המעוצבים היטב נעשו בידי אנשים שלמדו עיצוב, ו-99% מהאתרים שמעוצבים רע נעשו בידי אנשים שלא למדו עיצוב.

contrast

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
איזה דיון מרתק...

chani-studi

משתמש צעיר
נכתב ע"י naamah;902358:
ב. חדשות מרעישות :) - כבר שנתיים בערך קיימים בעברית פונטי רשת מעוצבים לטקסט חי! אישית בעוד כמה ימים בע"ה אעלה אתר עם פונט כזה של עודד עזר. אבל גם פונטביט מציעה את השירות לכל מגוון הפונטים שלה [כמובן שלא כל פונט מתאים לרשת בכל גודל, אבל זה כבר סיפור אחר].

נעמה,
איזה פונט רשת הכי נעים לקריאה של מאמרים ארוכים
והאם זה באמת עובד על כל סוגי הדפדנים?
(נמאס מאריאל תאומה ושות').

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
אחדד את השאלה.

שאלתי לא היתה האם נדרש כשרון, כי זה ברור שצריך שיהיה בכל תחום עיצובי. שאלתי היתה, או לפחות התכוונתי לשאול האם חייבים שיהיה רקע בעיצוב לפרינט כדי לעצב טוב לווב? כי אלה שני תחומים שונים לחלוטין, כמו העיצוב פרסומת לעומת עימוד ספרים. אפשר לעמד ספרים בלי לדעת קומפוזיציה של צבעים.

כלומר, האם מי שמוכשר מאד ורוצה לעסוק רק בבניית אתרים, צריך לפני כן ללכת ללמוד עיצוב לפרינט, או שיכול להתקדם בעיצוב אתרים גם בלי הידע המוקדם בקומפוזיציה וטיפוגרפיה של פרינט או עימוד?

זה מה שאני מנסה לברר.

נעמה כתבת לי שהעיצוב ובניית אתרים מתפצל אבל לי ידוע שבהרבה מקומות יש קורסי עיצוב ובניית אתרים שלא נדרש ידע מוקדם בעיצוב. רק ידע בתוכנות.

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
למה הכוונה השלכה מעשית?
נשאלתי ואני רוצה לדעת אם התחושה שלי נכונה או לא.
לכן יצרתי את הדיון.
דעתם של אחרים מעניינת אותי אם כי לא מחייבת אותי לקבל אותה.

אהובה ו

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
נכתב ע"י תמנתי;902893:
למה הכוונה השלכה מעשית?
נשאלתי ואני רוצה לדעת אם התחושה שלי נכונה או לא.
לכן יצרתי את הדיון.
דעתם של אחרים מעניינת אותי אם כי לא מחייבת אותי לקבל אותה.

לפי מה שאני מבינה ממך, בקורס לבנית אתרים לא מלמדים לא קומפוזיציה, לא תורת הצבע, לא טיפוגרפיה, אז מה הוא כן יכול לעצב?

נכון שאת כל הדברים האלו, ועוד הרבה, אפשר ללמד בקורס לעיצוב אתרים, אבל עד שיעשו את זה, צריך ללמוד את זה היכן שהוא.

למרות, שהתבניות המוכנות כן מעניקות לבונה אתרים יכולת להגיע לרמת עיצוב גבוהה, אבל כמו שמישהו שהוא לא מתכנת יכול להקים אתר מתקדם מאד בעזרת רותן תבניות, והוא עדין לא מתכנת, כך הבונה אתרים הוא לא מעצב.

ataraz

משתמש צעיר
תמנתי,
אני חושבת שבשביל להיות מעצב לווב לא צריך ידע קודם בעיצוב לפרינט דווקא. אבל כן צריך רקע במושגים שאמרת קומפ', צבע, טיפוגרפיה וכו'
אם זה בא מעיצוב אחר שהוא לא לפרינט גם טוב.
אני חושבת שהרבה שעוסקים בעיצוב לווב באו מתחום הפרינט בגלל שיש לזה הכי הרבה נקודות השקה.
וכן זה הכי הגיוני מבחינה מחשבתית-עיצובית וטכנולוגית.

ואם מותר לי עוד אחת בקטנה גם קומפוזיציה בין שחור ללבן זה קומפוזיציה בין צבעים :)

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אהובה ו;902901:
לפי מה שאני מבינה ממך, בקורס לבנית אתרים לא מלמדים לא קומפוזיציה, לא תורת הצבע, לא טיפוגרפיה, אז מה הוא כן יכול לעצב?

נכון שאת כל הדברים האלו, ועוד הרבה, אפשר ללמד בקורס לעיצוב אתרים, אבל עד שיעשו את זה, צריך ללמוד את זה היכן שהוא.

למרות, שהתבניות המוכנות כן מעניקות לבונה אתרים יכולת להגיע לרמת עיצוב גבוהה, אבל כמו שמישהו שהוא לא מתכנת יכול להקים אתר מתקדם מאד בעזרת רותן תבניות, והוא עדין לא מתכנת, כך הבונה אתרים הוא לא מעצב.

רמת עיצוב גבוהה = גרפיקה מרשימה?
א"ב של עיצוב זו התאמה של העיצוב ספציפית למטרה שאותה הוא אמור לשרת.
התהליך הנכון הוא הרכבת בריף (או שימוש בבריף מוכן), בניית קונספט ולאחר מכן תרגומו לשפה עיצובית (שמורכבת מקומפוזיציה, צבע, טיפוגרפיה וכד').
בשימוש בתבניות מוכנות התהליך הוא הפוך - בוחרים תבנית יפה ו'אונסים' את המטרה להתאים לתבנית.

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י naamah;903879:
א"ב של עיצוב זו התאמה של העיצוב ספציפית למטרה שאותה הוא אמור לשרת.
התהליך הנכון הוא הרכבת בריף (או שימוש בבריף מוכן), בניית קונספט ולאחר מכן תרגומו לשפה עיצובית (שמורכבת מקומפוזיציה, צבע, טיפוגרפיה וכד').
את זה בדיוק מלמדים אצלנו. השאלה היא האם זה מספיק כדי להצליח להיות מעצב טוב לווב?

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תמנתי;903896:
את זה בדיוק מלמדים אצלנו. השאלה היא האם זה מספיק כדי להצליח להיות מעצב טוב לווב?

אני לא יודעת איפה זה 'אצלנו', ועד היום לא נתקלתי במוסד לימודים שמציע תוכנית לימודים כזאת בקורס של עיצוב אתרים. גם הקורסים הטובים שנתקלתי בהם מיועדים לגרפיקאים ומעצבים, וכל הידע שנלמד בקורס נועד להוות "קומה שנייה" מעל גבי הידע שאיתו הלומדים מגיעים.
תוכלי לצרף את תוכנית הקורס?

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אכן, נשמע כמו ספר מעניין. לדאבוננו, הסיכוי שמישהו כאן אכן ירכוש את הספר כדי לקרוא את התשובות, שואף לאפס.

אי לכך, אודה לך בשם הקה"ק אם תואיל לשתף אותנו במסקנתא דמילתא בתמצית.

studio dv.d

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
קשים הם חייו של מעצב :)
הכי מומלץ הוא לקרוא באריכות
בקצרה, ממה שהצלחתי להבין. וודאי שזה שני עולמות, אך יש בינהם המון המון התממשקויות. כך שלפעמים הם נראים דומים אבל הם לא.
יש המון דברים שהחוקים בשניהם הם שווים כגון, טיפוגרפיה, צורניות, צבעים ועוד..
אבל כל הנושא של חווית משתמש, הנעת משתמש לפעולה ושימושיות לא נמצאים בכלל בפרינט.

קבצים מצורפים

• Untitled-2.jpg
    1.2 MB · צפיות: 8
  • Untitled-22.jpg
    1.2 MB · צפיות: 8
  • Untitled-23.jpg
    1.1 MB · צפיות: 5
  • Untitled-24.jpg
    1.1 MB · צפיות: 6
  • Untitled-25.jpg
    1.2 MB · צפיות: 5
  • Untitled-26.jpg
    1.1 MB · צפיות: 6
  • Untitled-27.jpg
    KB 1,003.8 · צפיות: 6
  • Untitled-28.jpg
    1.2 MB · צפיות: 10
  • Untitled-29.jpg
    KB 883.7 · צפיות: 6
  • Untitled-210.jpg
    1.3 MB · צפיות: 5

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה