בינה מלאכותית גן חיידר/תלמוד תורה

מצב
הנושא נעול.

קורא העיתים

משתמש רשום
הספרדי לא אשם ההוא קרבן של אליטה אשכנזית אם הרבה כוח וכסף הם אטלה שלא נותנים לו להיתרומם או לקבל הקצאה לחיידר או לישיבה שהוא ינסה להקים כי הם ילחמו נגדו בכל הכוח כביכול בשם התורה וההשקפה כגל לגבי בתי כנסת וכל דבר אז לומר למה לא פותחים לבד או הספרדי אשם כי הוא שולח לאשכנזים זו רשעות הוא לא שולח לספרדי כי אין לו מוסדות כי אין לו כסף / תקצבים כי תוקעים לו הכל ויכול להיות שהוא מגמגם בתשבוה על המוצא שלו אבל זה מפחד של מה יעשו לי

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
הספרדי לא אשם ההוא קרבן של אליטה אשכנזית אם הרבה כוח וכסף הם אטלה שלא נותנים לו להיתרומם או לקבל הקצאה לחיידר או לישיבה שהוא ינסה להקים כי הם ילחמו נגדו בכל הכוח כביכול בשם התורה וההשקפה כגל לגבי בתי כנסת וכל דבר אז לומר למה לא פותחים לבד או הספרדי אשם כי הוא שולח לאשכנזים זו רשעות הוא לא שולח לספרדי כי אין לו מוסדות כי אין לו כסף / תקצבים כי תוקעים לו הכל ויכול להיות שהוא מגמגם בתשבוה על המוצא שלו אבל זה מפחד של מה יעשו לי
מה זה תוקעים לו תקציבים?
לשס יש יותר כח במנדטים מאשר ליהדות התורה
כבר המון שנים

מנדטים=תקציבים

tamardor

משתמש רשום
לשנות את העולם אנחנו לא יכולים
להקים מוסד כזה או אחר זה לא פשוט, לא כל אדם יכול ומסוגל לעשות כזה דבר
וחוץ מזה שזה לא יפתור את הבעיה
תמיד קל להאשים את האחר שהוא האשם,
הספרדים אשמים שהם לא מקימים מוסדות, שהם אלו שמתעקשים לשלוח לאשכנים וכו',
זה פשוט לתת לגיטימציה למנהלים האשכנזיים שכן ימשיכו להתעקש לא לקבל את הספרדים..
ולומר לאמא במקום להתעסק עם בינה מלאכותית תעברי דירה
סליחה שאני אומרת זה פוגע
אמא ששנה שלימה הופכת את העולם, שאיך שהתחיל הרישום הם היו הראשונים שהגישו את הטפסים!
שרב השכונה הבטיח לה שהוא עושה הכל כדי שהילד שלה יתקבל ושבועיים לפני תחילת הלימודים הוא מודיע לה, מצטער נסיתי והם לא מוכנים...
לדעתך זה קל לעבור דירה??
ומה עם שאר הילדים בבית???
עם הכולל משפחה, העבודה , מוסדות לימוד של הילדים האחרים כו'.??
למה הורים צריכים לעבור דירה למה???
כי הם ספרדים???

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לשנות את העולם אנחנו לא יכולים
אם אי אפשר לשנות את העולם
אז כ"ש שאי אפשר לשנות את המדיניות של מנהלי המוסודת מזה שנים.

אם את מסכימה שאם ה30 אחוז ספרדים היו שולחים לחיידרים ספרדים
אז המצב היה מצויין

אז יש פה שתי אפשריות

או להאשים את ה30 אחוז ספרדים שלא חושבים על טובת מגזרם ,ומעדיפים את טובת האישית
או להאשים את מנהלי המוסדות שלא חושבים על טובת המגזר האחר אלא על טובת המוסד שאותו הם מנהלים

מה נראה לך יותר הגיוני שישתנה?

שה30 אחוז הספרדים ילכו למסודות שלהם
או שמנהלי המוסדות ישנו את המדיניות שלהם מיזה שנים

בכל אופן אם מדברים על זה שאי אפשר לשנות את העולם
אז אני חותם לך פה,שהרבה יותר הגיוני לבקש מהספרדים מה30 אחוז שלהם שילכו למוסודות שלהם
מאשר לשנות את המדיניות של מנהלי המוסדות....(שהיא נגזרת לא מ30 אחוז מהמגזר אלא מקרוב ל70-80 אחוז מהמגזר.....) וממילא ברור שהרבה יותר קשה להזיז 70 אחוז מאשר 30 אחוז

ובמקום שנציגי המגזר ידברו כל הזמן לדבר על מרן מרן
ולשלוח את הילדים שלהם לאשכנזי בסוף
שפשוט יתחיל לשנס מונתיים ולעבוד באמת לטובת המגזר אותו הם מייצגים

נערך לאחרונה ב:

ברכת הגשם

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
סיפור אמיתי:
מנהל סמינר ליטאי גדול ונחשב מאד נשאל את השאלה הנ"ל-
שיפסיק לקבל גם את ה שלושים אחוז-
הוא טען שהספרדים הטובים האלה בונים לו את המוסד והוא לא מוכן לוותר עליהם.

קורא העיתים

משתמש רשום
לליכוד יש יותר מנטדים מכל מפלגה אחרת ובכל זאות הוא לא מצליח להוביל מהלכים כי הכל נתקע לו זה אותו רעיון עם שס ומעבר לזה שס היא לא מפלגה של אברכים ומטבע הדברים מעניינים אותה דברים אחרים ציבור האברכים הוא קטן יחסית וזה הסיבה שהולכים בסוף למוסד קיים ומבוסס כי אין לך יכולת אחרת הטענה לגיזענות היא רק כי אנחנו מאמינים שמה שמענין אברך או רב אשכנזי זה לדאוג לכל יהודי שרוצה ללמוד ולחנך את ילדיו לתורה ויראת שמים כמובן לא מי שיכול לגרום לקלקול ילדיו אני מעדיף לחשוב כך מאשר ההפך

מעצבת אלבומים

משתמש מקצוען
מכירה את הסיפור אישית...
אמא שאין מוסד ספרדי שקרוב אליה לבית לעומת זאת יש 3/4 מוסדות אשכנזיים
לסבר את האוזן בשביל לשלוח למוסד ספרדי שהוא ברמה רוחנית פחותה צריך לשלוח בהסעות מחוץ לשכונה...
וילד בן 2.5 לשלוח בהסעה זה מוגזם
המילים של השיר מספרות את הסיפור
אני גם שלחתי ילדות בנות 2.5 בהסעה 3/4 שעה מאוד מבינה אבל מה לא עושים בשביל חינוך
תלוי באיזה עיר גרים אם ה היה הפוך בטוחה שהיתה נוסעה שעה גם
לא מבינה למה הורים מנסים בכל הכוח לא חבל על הילד שיסתכלו עליו בעין עקומה כל השנים
ולא מצדיקה את המנהל שקרע את הדפים מול העינים (אם באמת עשה כך )

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
סיפור אמיתי:
מנהל סמינר ליטאי גדול ונחשב מאד נשאל את השאלה הנ"ל-
שיפסיק לקבל גם את ה שלושים אחוז-
הוא טען שהספרדים הטובים האלה בונים לו את המוסד והוא לא מוכן לוותר עליהם.
ועל אותו משקל בדיוק: הספרדים הטובים האלה בונים את עצמם דרך המוסד והם לא מוכנים לוותר עליו....

זה הדדי...

ובקיצור: באותה מידה שהספרדים בונים לו את המוסד ,המוסד בונה אותם...
ובקיצור כולם חושבים על עצמם...

המוסד חושב על עצמו
הספרדים הטובים חושבים על עצמם
הספרדים שלא מתקבלים למוסדות-מתלוננים על הקיפוח וגם זה כמובן נובע מחשיבה על עצמם....

איך אמר פעם חכם אחד שהגאווה והשפלות הם אותו שורש בדיוק...

סתםם

משתמש פעיל
רק לתשומת לב שמי שמצביע בבחירות לש"ס כנראה שייך למוסדות של ש"ס
והאברכים המשוכנזים שמצביעים ג' כנראה מתקבלים למוסדות אשכנזיים כי הם אכן שייכים לשם
וזה לא מצדיק שום!!! התנהגות כמו המתואר לעיל של המנהל דבר ראשון לכבד את מי שעומד מולך ואת עצמך
וכן אם אין מוסדות ראויים זה באמת בעיה קשה וזה משהו שאנשים יודעים עליו שנים קודם וטומנים את הראש בחול
מכירה אנשים שעזבו את העיר קרבה להורים מקום מרכזי קרבה לעבודה כולל וכד' ברגע שנולד להן בן כי ידעו שיכול אולי להיות להם בעיות במוסדות ובעיר אחרת מכירים אותם טוב והתקבלו בה בקלות - לדעתי עשו בחכמה רבה כי שינו מקום כשהיו להם קצת ילדים וקטנים שבכל מקרה רובם מתחילים כל שנה כמעט מקום חדש
וכן אגב חויתי על בשרי דחיה במוסדות לימוד למרות היותי אשכנזיה אברכית זה אכן לא קל ולא נחמד ועברתי כמה שנים לא קלות בגלל זה אבל הכל מובן יש פוליטיקה בכל מקם אפילו למשפחות טובות ומעולות ואשכנזיות

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
ואפילו בשידוכים המגמה משתנה, יש פתיחות של משפחות ספרדיות מצוינות לשמוע הצעות גם מישיבות ספרדיות, שיש שם בחורים מצוינים לא פחות מישיבות אשכנזיות.
פשוט הזוי!
פתיחות של משפחות ספרדיות לשמוע הצעות מישיבות ספרדיות????

(תחליפו את המילה ספרדיות לאשכנזיות, יוצא משפט חסר היגיון)
אז מה אתם רוצים מהאשכנזים?

הבהרה: התגובה מכוונת ספציפית לתגובה המצוטטת.
לא לפותחת האשכול, איתה אני כואבת מאד!!!

טרמפיסט

משתמש רשום
מדוע האם מלכתחילה שלחה לאשכנזי? ולא לספרדי שהרי משם היא באה?

מסתבר שכנראה האמא בעצמה מעדיפה את האשכנזי על הספרדי
מדוע זה לא יחשב לגזענות?
בקיצור אותו דבר כמו שהספרדי שבה להתקבל לאשכנזי -בעצם אומר באופן בלתי מילולי "אני סובר שהאשכנזי יותר טוב
עד כדי כך שאני דוחה את המגזר שלי ומעדיף להרחיק נדוד למגזר אחר"
וכשדוחים אותו ואומרים לו "לא ,אנחנו לא רוצים אותך כי אתה ספרדי "
בעצם אומרים לו בדיוק את מה שהוא חושב בשקט בתת מודע

סליחה על הישירות ,אבל נראה לי הרבה יותר אמיתי לומר את האמת בפנים במקום כל פעם להיפגע מחדש
(וגם אם במקרה הזה זה אחרת,אבל ברוב המקרים בא נודה על האמת,שהספרדים מעדיפים את האשכנזי
כי הם סוברים שזה יותר טוב....)

השאלה היא על המגזר הספרדי מדוע כל כך חשוב לו כל הזמן להידבק למוסדות האשכנזים ולהתלונן??
שיקימו לעצמם מוסדות איכותיים ויתקדמו
רדידות בכל מילה..
מעדיף לא להגיב, ובכללי, עדיף שמי שלא מבין את המורכבות שלא יתעסק בה וד"ל.
ואגב, גם אני נמנה מבני הציבור ה'איכותי' כלשונך, וממקומי ה'רם' אני הרבה יותר מבין את הצד השני ונלחם עבור כל אחד או אחת...
תנסה ותיווכח כמה שטויות הכנסת במשפט אחד.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
אני לא רוצה לעצבן
אבל שואלת ואל תענו לי
האם כל אלו שצועקים למה לא מקבלים אותם למוסדות מסויימים מצביעים בבחירות למפלגות שהם רוצים להתקבל למוסדותיהם?

נערך לאחרונה ב:

ayelet

משתמש מקצוען
מדוע האם מלכתחילה שלחה לאשכנזי? ולא לספרדי שהרי משם היא באה?

מסתבר שכנראה האמא בעצמה מעדיפה את האשכנזי על הספרדי
מדוע זה לא יחשב לגזענות?
בקיצור אותו דבר כמו שהספרדי שבה להתקבל לאשכנזי -בעצם אומר באופן בלתי מילולי "אני סובר שהאשכנזי יותר טוב
עד כדי כך שאני דוחה את המגזר שלי ומעדיף להרחיק נדוד למגזר אחר"
וכשדוחים אותו ואומרים לו "לא ,אנחנו לא רוצים אותך כי אתה ספרדי "
בעצם אומרים לו בדיוק את מה שהוא חושב בשקט בתת מודע

סליחה על הישירות ,אבל נראה לי הרבה יותר אמיתי לומר את האמת בפנים במקום כל פעם להיפגע מחדש
(וגם אם במקרה הזה זה אחרת,אבל ברוב המקרים בא נודה על האמת,שהספרדים מעדיפים את האשכנזי
כי הם סוברים שזה יותר טוב....)

השאלה היא על המגזר הספרדי מדוע כל כך חשוב לו כל הזמן להידבק למוסדות האשכנזים ולהתלונן??
שיקימו לעצמם מוסדות איכותיים ויתקדמו
באמת שלא הצלחתי להבין מה אתה רוצה,
כן בפירוש היא חושבת שהחינוך האשכנזי יותר טוב, היא חושבת שהדרך ששם מחנכים מתאימה יותר לה ולבית שלה, ולאורח חייה.
לא הצלחתי להבין מה הבעיה בזה???
הצלחתם בחינוך ואני אשמח שהילדים שלי יתחנכו אצלכם.
למה לא בעצם? הם יהודים, הם שומרי תורה ומצוות, הבית שלהם חוץ מנוסח התפילה לא שונה מהבית של השכנים האשכנזים, למה שלא יתחנכו באותו מקום???
כבר מזמן חשבתי לעצמי שאנחנו אלופים אחרי מה שקרה בשמחת תורה לומר לכל העולם לחילוניים, לשמאלנים, למתנחלים, שחייבים אחדות
אבל לא ראיתי מנהל סמינר אחד, או מנהל חיידר אחד, שאמר אחרי מה שקרה בואו נפסיק עם הגזענות ונפתח את שערי המוסדות לכולם.

שניונת

משתמש פעיל
רדידות בכל מילה..
מעדיף לא להגיב, ובכללי, עדיף שמי שלא מבין את המורכבות שלא יתעסק בה וד"ל.
ואגב, גם אני נמנה מבני הציבור ה'איכותי' כלשונך, וממקומי ה'רם' אני הרבה יותר מבין את הצד השני ונלחם עבור כל אחד או אחת...
תנסה ותיווכח כמה שטויות הכנסת במשפט אחד.
הכי קל להגיד רדידות, שטויות ולרדת על בנא בלי להסביר,
אדרבא תכתוב למה כל כך רדידות,
תכתוב מה מצאת פה שטות בכל משפט...

ברכת הגשם

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פשוט הזוי!
פתיחות של משפחות ספרדיות לשמוע הצעות מישיבות ספרדיות????

(תחליפו את המילה ספרדיות לאשכנזיות, יוצא משפט חסר היגיון)
אז מה אתם רוצים מהאשכנזים?

הבהרה: התגובה מכוונת ספציפית לתגובה המצוטטת.
לא לפותחת האשכול, איתה אני כואבת מאד!!!
מה לעשות שהעובדות הן ממש כאלה?
כן אפשר לשנות ל"משפחות משוכנזות" במקום משפחות ספרדיות.
ולמי שמכיר- זו פריצת דרך ממש.
לפני כעשור שנים לא היה מה לדבר על משפחות האליטה הספרדית שמתקבלים לכל המוסדות האשכנזים שישמעו שידוכים מישיבות ספרדיות.
יש שינוי, עוד לא מה שצריך ממש, אבל התקדמות מסוימת.
כנ"ל בחורים ספרדים שלומדים בישיבות אשכנזיות מהשורה הראשונה ששומעים הצעות וגם מתחתנים עם בחורות מסמינרים ספרדים.

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
וואו. כמה בורות, כמה התנשאות, ואיזו רמה מגוחכת של האשמת הקרבן.
רוב המגיבים כאן נראים כאלו שמכירים כמה אנשים בודדים, ובונים על זה תזות שלמות.
אז קודם כל, לגבי הטענות הנטענות על כך שאנשים מעדיפים בכל מחיר את המוסדות האשכנזיים:
א. יש עולם תורה ספרדי, והוא אחלה, לומדים בו עשרות אלפי בחורי ישיבות במחזור, ואני לא חושב שהם אבלים על כך.
ב. הציבור הספרדי, בשונה מהאשכנזי, מפוזר על פני כל הארץ, ולא רק בריכוזים החרדיים. כשאשכנזים התחילו לדבר על מעבר בקבוצות מסודרות לפריפריה, הספרדים כבר התחילו לגדל שם דור שני ולפעמים שלישי. מטבע הדברים, ספרדים שחיים בריכוזים הגדולים, יעדיפו להתקרב ולהתנהל על פי מנהג המקום. אין לי תביעה מולם, אבל הם לא הנושא כאן, ולכן אין מה לעסוק בהם. אני מסכים לגמרי, שאברך חרדי שיש בקרבת מקום לביתו מוסד ספרדי נורמלי, ובוחר לחפש מקום אשכנזי רק בגלל היותו אשכנזי - הוא טועה, ובכנות - אני מבין למה מוסד אשכנזי לא יהיה מעוניין בו, כי לא מדובר בחומר האנושי הטוב ביותר שיש למגזר להציע.
במילים אחרות, אני מוכן לקבל דחייה על רקע של מוצא, כאשר מלכתחילה - הסיבה לרצון להתקבל לאותו מוסד, היא בשל המוצא המנהלי שלו.
ג. בהרבה מאוד מהמקרים זה לא ככה.
בהרבה מאוד מהמקרים, מדובר במקומות שבהם אין חלופה. מקרים שבהם יש מוסד לימודים מעולה, שנועד עבור בני תורה, כאשר האברך שמעוניין להכניס את ילדיו לשם - הוא אכן בן תורה שעומד בכל הקריטריונים של המוסד. לשלוח את האברך עם ילדיו לעיר אחרת / לשכונה מרוחקת, זו רשעות. רשעות, כמו שכל אחד מכם יבין אם יסרבו לקבל את הבן שלו למוסד הקהילתי, וישלחו אותו באוטובוסים למרחק נסיעה של שעה מדי יום, כאשר הנימוק הרשמי הוא שסבא שלו אכל נקניק פסטרמה במקום נקניק סלאמי. החלטה שרירותית, שנובעת נטו מתפיסות קדומות, מתחושת עליונות שאינה מבוססת על דבר, מהרגשת רוממות, ופחדים קמאיים מפני מגזר שהמנהל הנכבד לא מכיר.
הדבר היחיד שנדרש הוא, להכיר בכך שיש בני תורה ספרדיים בדיוק כמו שיש כאלו שהם אשכנזיים. אם המוסד מיועד עבור קהל יעד של בני תורה, או אברכים, או אנשים ששומרים על רמה מסויימת של הקפדה על ההלכה, שאלו יהיו הקריטריונים. אף פעם לא העליתי בדעתי לחשוב שמוסד צריך לקבל מי שנמצא ברמה פשרנית.
אבל המציאות היא, שהסיבה היחידה לדחייה של אותן משפחות, זו ארץ המוצא שלהם. מדובר בתרבות נוראית, שבכל העולם כבר לא קיימת, ורק אצלנו כן. אצלנו, הציבור האיכותי ביותר, המקפיד ביותר על בן אדם לחברו.
ולגבי טענות שונות על פוליטיקאים - לא רואה איך זה קשור. רק הפוליטיקאים אמורים להיות אחראיים לזה? אין לנו ערבות הדדית? לא עמדנו יחד על הר סיני? אנחנו לא מצווים כבר להחיות איש את אחיו? לגמול חסד זה עם זה? תקנת חז״ל להעמיד מלמדי תינוקות בכל כרך כדי שלא תהיה מציאות של נער שאינו לומד, לא חלה בנוגע לילדים או נערים ממוצא ספרדי?
ד. עכשיו, בואו נרד לשורש.
כולנו מבינים, שהמנהל לא באמת חושש כאן חשש רציונלי. הספרדים לא יקלקלו לו את כל מה שהוא בנה, ולא יכניסו לו אייפונים לכיתות. המנהל ניזון מפחדים נוראיים בלתי רציונליים, מדעות קדומות הזויות שאי אפשר להעלותן על הדעת.
כמה מהם בטוחים בעליונות הגזעית שלהם, מול אחיהם הבלתי מתורבתים מארצות המזרח?
כמה מהם סבורים שהתרבות האירופאית שלהם הופכת אותם למשכילים, לבעלי תכונות נפש מדהימות, למול היצורים חסרי המעוף וההשכלה מארצות ערב?
כמה מהם בטוחים, שאנשי עדות המזרח לעולם לא יצליחו לחצות את הפער שהם סבורים שקיים?
תמשיכו לגונן על אנשים מרושעים, מושחתים וערלי לב. רק תדעו, לא כל מי שמנסה להיכנס למוסד אשכנזי הוא משוכנז. הרוב המוחלט מהסיפורים שאתם שומעים, נוגע לכאלו שאין להם שום ברירה. הם נאלצים להילחם, כדי שהילדים שלהם יזכו לחינוך הוגן בדיוק כמו אנשי השכונה או העיר. אם היה להם מוסד נורמלי ספרדי, תאמינו לי, הם לא היו מתבזים עד כדי כך. אף אחד לא נהנה להידחף למקום שלא רוצים אותו.
ה. ואליכם הסבורים שעדיין יש פערי רמות, אליכם שמסרבים לגלות בקול את מה שהם חושבים בפנים - אבל הם בטוחים במאת האחוזים בצדקת דרכם, ואף רומזים זאת בחצאי מילים או ברוח הדברים, אליכם אני מוכרח לומר...
תלמדו קצת.
תחכימו קצת.
תלמדו קצת היסטוריה.
אני באמת מוכן לעזור לכם להבין טוב יותר.
מי שעדיין יתעקש ויישאר בשלו - אין לי איך לעזור לו. בורות זה משהו שקשה מאוד לעקור, במיוחד כשהיא באה ממי שסבור שהוא יודע כל.
==
עוד משהו:
מנהל שקורע דפי רישום מול פרצוף של הורים כאובים, הוא לא אדם שצריך לעסוק בחינוך. לא הייתי רוצה שכזה בן אדם יהיה מופקד על חינוך הילדים שלי, כי לכו תדעו מה תהיה קבלת ההחלטות שלו.
בן אדם כזה, צריך לשבת מאותו יום עד סוף חייו בבית, מנודה ומשוקץ, באופן שאף מוסד לימודים לא ירשה שהוא ידרוך בפתחו. חינוך זה עניין לאנשים עם מידות.
הסיבה היחידה שהוא מעז, היא אנשים שמגבים אותו על ׳האומץ׳ שלו.
תחשבו היטב אם אתם רוצים לתת לזה לגיטימציה. בסוף, התופעות האלו תמיד חוזרות נגד מי שמגבה אותן.

נערך לאחרונה ב:

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני לא רוצה לעצבן
אבל שואלת ואל תענו לי
האם כל אלו שצועקים למה לא מקבלים אותם למוסדות מסויימים מצביעים בבחירות למפלגות שהם רוצים להתקבל למוסדותיהם?
עד כמה שהבנתי מגעת, גם מוסד אשכנזי שקיבל ספרדים - לא ירצה לחייב אותם לנהוג באופן שונה מבחינה הלכתית ממה שנהוג בביתם, וקל וחומר שלא לחייב את הוריהם לשנות את מנהגם, דבר שיש בו איסור מן הדין.
מאחר וההצבעה בבחירות היא סוגיא הלכתית, אני לא רואה את הקשר בין זה לבין הנידון שלנו.
באותה מידה ניתן לשאול, האם הוריהם יתחילו להקפיד על תנאי חזרה, החל מהשבת שבה הילד נכנס ללמוד במוסדות. והאם ההורים יקלו מאותה שבת באמירה לגוי במקום מצווה דרבים.
ההבדלים בין השיטות בכל הנוגע להלכה - מוכרחים להישמר. זה לא מחייב הפרדה מוחלטת בכל תחום.
בית שמאי ובית הלל חלקו בדברים מהותיים יותר. למרות זאת, הם חיו באהבה ובשלום, אכלו אלו בבית אלו ונשאו נשים אלו משל אלו. אין סיבה שזה לא יהיה ככה בזמננו.

סתםם

משתמש פעיל
עד כמה שהבנתי מגעת, גם מוסד אשכנזי שקיבל ספרדים - לא ירצה לחייב אותם לנהוג באופן שונה מבחינה הלכתית ממה שנהוג בביתם, וקל וחומר שלא לחייב את הוריהם לשנות את מנהגם, דבר שיש בו איסור מן הדין.
מאחר וההצבעה בבחירות היא סוגיא הלכתית, אני לא רואה את הקשר בין זה לבין הנידון שלנו.
באותה מידה ניתן לשאול, האם הוריהם יתחילו להקפיד על תנאי חזרה, החל מהשבת שבה הילד נכנס ללמוד במוסדות. והאם ההורים יקלו מאותה שבת באמירה לגוי במקום מצווה דרבים.
ההבדלים בין השיטות בכל הנוגע להלכה - מוכרחים להישמר. זה לא מחייב הפרדה מוחלטת בכל תחום.
בית שמאי ובית הלל חלקו בדברים מהותיים יותר. למרות זאת, הם חיו באהבה ובשלום, אכלו אלו בבית אלו ונשאו נשים אלו משל אלו. אין סיבה שזה לא יהיה ככה בזמננו.
לגבי ההצבעה בבחירות זה משמעותי מאד
מי שהצביע למפלגה נתן לה כח עוצמה ותקציבים
למה שאני אקבל ילד שנתן תקציב למפלגה מתחרה רק כי המפלגה שלו לא פתחה באזור הזה מוסדות?
הוא נתן לה כח? אז שתעשה משהו למען המצביעים שלה...
וכן אני גם חושבת שהמוסדות הספרדים מוצלחים מאד וגם שאשכנזים צריכים לקבל ספרדים אברכים
אבל ברור מהכרה קרובה של כמה וכמה מהן לעומק שיש הבדלי מנטליות מעבר לנוסח התפילה ואוכל הסבא
הענין הוא כמה ההבדל חד כי יש משפחות היום שהם פרווה לא מה ולא מזה
אז לכן אסור באופן גורף לבצע סיקול על רקע מוצא אבל אפשר להבין מקרים מסוימים
כמובן שהתנהגות המנהל הספציפי היא נוראית ולא הייתי רוצה לשלוח את ילדי למוסדות כאלו....

אמא של אפרת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
מאחר וההצבעה בבחירות היא סוגיא הלכתית, אני לא רואה את הקשר בין זה לבין הנידון שלנו
ראשי הישיבות האשכנזיות מורים גם לתלמידיהם הספרדיים להצביע למפלגת דגל/ג'.
מי שהרב שלו הוא רב אחר- שישלח לתלמוד תורה שהולך לאורו של הרב ההוא.
(לא מדובר בקרב על הרב הגדול יותר- אלא בתקצוב ותמיכה שהמוסד מקבל ממפלגה אליה הוא משויך ומהמחויבות של המפלגה לדאוג לבוחריה)
מכירה גם משפחות ספרדיות שמצביעות עבור יהדות התורה ולא התקבלו למוסדות אשכנזיים-
אבל להבנתי זה לא המקרה הנ"ל.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה