סיפור בהמשכים בקבוקי השאול

+shira

משתמש סופר מקצוען
חייבת לומר שעם כל האומנות שבכתיבה, מרגיש לי שיותר אומנות להיות מרותק לכתיבה כזו.
או בפשטות: המלך לא לבוש. לא הבנתי כלום. וקטונתי למהנות מזה שלא הבנתי כלום.

נערך לאחרונה ב:

הוריקן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
מדהים!
זה מה שקורה שיצירתיות וכשרון נפגשים...
אפשר קצת טיפים והכוונה לכתיבה האגיונית הזאת???

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא חושב שזה קשור. הכיף הוא הכתיבה. אם אתה גאון מה שנכון בהקשר של פותח האשכול, אזי גם הקוראים מתמוגגים. אם לא, אתה נשאר להתמוגג עם עצמך..
נאים הדברים למי שאמרם.

האמת היא שלדעתי הדבר תלוי במוניטין של הכותב בקרב הקוראים. אם מדובר בכותב עלום (או עכ"פ פחות ידוע), אף אחד לא יטרח להבין מה הוא רוצה. (אם זה טוב או לא, יעויין כאן).

נערך לאחרונה ב:

Angular

משתמש סופר מקצוען
כתוב יפה מאד! זה כישרון ממש, להצליח להמציא את כל זה.

מה שמעניין הוא, שתפיסת הנונסנס (איגיון זו מילה די מכובסת, לא?) בקטע הזה, קצת שונה מאיך שאני הכרתי נונסנס כתוב עד היום.
בקטע, המילים הן מילים קיימות בשפה, ואין קשר לוגי בין מילים בתוך המשפט, רק קשר תחבירי. בספרות הנונסנס שאני מכירה, אין קשר לוגי בין משפטים, בעיקר בהקשר של סיבה ותוצאה.
כשאין קשר לוגי בין מילה למילה - הקריאה קשה, במובן מסוים. כשאין קשר לוגי בין משפטים, שאלות ותשובות - הקריאה קלה ומהנה, רק שהמוח נתקע כל כמה משפטים והלשון מסתבכת עם עצמה.

מסכימה עם זה שנראה שהקטע תואם את ההגדרה המילונית. סתם מסקרן - יש ספרות כזאת?

דוגמה לנונסנס - מלכוד 22, דיאלוג התפוחים:
""´מה אתה עושה?´ שאל יוסריאן בזהירות כשנכנס לאוהל, אפילו שראה מיד.

´יש כאן נזילה,´ אמר אור, ´אני מנסה לתקן אותה.´

´תפסיק עם זה, בבקשה,´ אמר יוסריאן, ´אתה מעצבן אותי.´

´כשהייתי ילד,´ השיב אור, הייתי מסתובב כל היום עם תפוחים חמוצים בפה. אחד בכל לחי.´

יוסריאן הניח בצד את התרמיל שממנו התחיל להוציא את כלי הרחצה שלו, ונדרך בחשדנות. חלפה דקה. ´למה?´ הוא מצא את עצמו נאלץ לשאול.

אור ציחקק בניצחון. ´כי הם יותר טובים מערמונים,´ הוא ענה.

´כשלא הייתי משיג תפוחים חמוצים,´ המשיך אור, ´הייתי משתמש בערמונים. ערמונים הם באותו גודל בערך כמו תפוחים חמוצים, ובעצם הצורה שלהם יותר טובה, למרות שהצורה לא משנה בכלל.´

´למה היית מסתובב עם תפוחים חמוצים בלחיים?´ יוסריאן שאל שוב. ´זה מה ששאלתי.´

´כי הצורה שלהם יותר טובה משל ערמונים,´ השיב אור, ´הרגע אמרתי לך.´

´למה,´ גידף אותו יוסריאן ברוח טובה, ´חתיכת נאחס ב#%@$ה ומוכשר למכניקה, למה בכלל הסתובבת עם משהו בלחיים?´

´אני לא הסתובבתי,´ אמר אור, ´עם משהו בלחיים. אני הסתובבתי עם תפוחים חמוצים בלחיים. כשלא הייתי משיג תפוחים חמוצים, הייתי מסתובב עם ערמונים. בלחיים.´

אור גיחך. יוסריאן גמר אומר לסתום את פיו, וסתם אותו. אור חיכה. יוסריאן חיכה יותר.

´אחד בכל לחי,´ אמר אור.

´למה?´

אור הזדנק. ´למה לא?´

יוסריאן הניד בראשו בחיוך וסירב להגיד.

´זה מצחיק, העניין עם השסתום הזה,´ הרהר אור בקול רם.

´איזה עניין?´ שאל יוסריאן.

´כי רציתי -´

יוסריאן ידע. ´לכל הרוחות! בשביל מה רצית -´

´- לחיי תפוחים.´

´- לחיי תפוחים?´ שאל יוסריאן בתקיפות.

´רציתי לחיי תפוחים,´ חזר אור, ´ עוד כשהייתי ילד רציתי שיום אחד יהיו לי לחיי תפוחים, והחלטתי לעבוד על זה עד שיהיו לי, ובאלוקים, עבדתי על זה עד שהיו לי, וככה עשיתי את זה, עם תפוחים חמוצים בלחיים שלי כל היום.´ הוא גיחגך שוב. ´אחד בכל לחי.´

´למה רצית שיהיו לך לחיי תפוחים?´

´לא רציתי לחיי תפוחים,´ אמר אור. ´רציתי לחיים גדולות. לא כל-כך היה איכפת לי הצבע, אבל רציתי לחיים גדולות. עבדתי על זה בדיוק כמו המשוגעים האלה שקוראים עליהם, שמסתובבים כל היום ולוחצים כדורי גומי רק כדי לחזק את הידיים. האמת, הייתי אחד מהמשוגעים האלה. הייתי מסתובב כל היום עם כדורי גומי בידיים, גם.´

´למה?´

´למה מה?´

´למה היית מסתובב כל היום עם כדורי גומי בידיים?´

´כי כדורי גומי -´ אמר אור.

´- יותר טובים מתפוחים חמוצים?´

אור גיחך בבוז והניד בראשו. ´עשיתי את זה כדי לשמור על שמי הטוב אם מישהו יתפוס אותי פעם עם תפוחים חמוצים בלחיים. עם כדורי גומי בידיים יכולתי להכחיש שיש לי תפוחים חמיצום בלחיים. כל פעם שמישהו היה שואל אותי למה אני מסתובב עם תפוחים חמוצים בלחיים שלי, הייתי פשוט פותח את הידיים ומראה לו שאני מסתובב עם כדורי גומי, לא עם תפוחים חמוצים, ושהם בידיים שלי, לא בלחיים. זה היה סיפור טוב. אבל אף פעם לא ידעתי אם קלטו אותו, כי די קשה להבין אותך כשאתה מדבר עם שני תפוחים חמוצים בלחיים.´"

(מלכוד 22, ג'וזף הלר. מאנגלית: בני לנדאו ובני הדר. חייבת להוסיף שלא היכרתי. גזבר מביא אותו בשיעור על נונסנס, ואני נהנתי קשות)

וסתם מעניין - היה לי מורה למחשבים, יוצא בריה"מ. גאון אמתי. סיפר שבלילות ברוסיה, כשהיו נערים שתויים תוקפים יהודים ברחובות, אחת הדרכים להמלט מהם הייתה לתקוע משפט נכון תחבירית אבל לא קשור לכלום. "אבל אין לי דרך לרסק מדרכות בשקט!".
זה תקע את המח שלהם לשבריר של שניה, הוא הסביר לנו בכל הרצינות, ונתן ליהודי לברוח.
אוקי.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אבל זה נשמע סתם מישהו מטומטם. זה לא נשמע שאין קשר בין המשפטים, כשאתה נכנס לסיטואציה ההזויה שלהם.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
לאחר שנים ספורות התאספו ובאו שאר הטילונים
הי! משפט כמעט הגיוני!
לכלכת, יצאת נורמלי... :)

ובקשר לסוגה הזו של התמך,
כמעט ואין ברי צלע שנוכחים ברעות כלליים.
מה שמוביל לשני אריחים:
א. שופט לעולם יצא מצד בהיר.
ב. אין על @הדוויג , הוא ברווזה!
לסיכום - כל עוד שובים את הארטיס לשלוש, אין הוכחה והכרח לשטוף מים.

אפרט באישי למי שלא קצר

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
ובקשר לסוגה הזו של התמך,
כמעט ואין ברי צלע שנוכחים ברעות כלליים.
מה שמוביל לשני אריחים:
א. שופט לעולם יצא מצד בהיר.
ב. אין על @הדוויג , הוא ברווזה!
לסיכום - כל עוד שובים את הארטיס לשלוש, אין הוכחה והכרח לשטוף מים.

אפרט באישי למי שלא קצר
אם בדיונונים נפלה אדרת, מה יגידו ציפורני הגיר?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אבל זה נשמע סתם מישהו מטומטם. זה לא נשמע שאין קשר בין המשפטים, כשאתה נכנס לסיטואציה ההזויה שלהם.
מדברת כמובן על ההוא מהתפוחים בלחיים...

Angular

משתמש סופר מקצוען
הגיוני שהוא מטורף, אבל יש כאן משחקי איגיון. קחי את זה:

"´כשהייתי ילד,´ השיב אור, הייתי מסתובב כל היום עם תפוחים חמוצים בפה. אחד בכל לחי.´

יוסריאן הניח בצד את התרמיל שממנו התחיל להוציא את כלי הרחצה שלו, ונדרך בחשדנות. חלפה דקה. ´למה?´ הוא מצא את עצמו נאלץ לשאול.

אור ציחקק בניצחון. ´כי הם יותר טובים מערמונים,´ הוא ענה. "

זה נונסנס קלאסי. שאלה ותשובה, שתיהן הגיוניות, ובכל זאת אין ביניהן שום קשר לוגי. דוגמאות נוספות ומוכרות לכזה נונסנס יש גם באליס בארץ הפלאות.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
הגיוני שהוא מטורף, אבל יש כאן משחקי איגיון. קחי את זה:

"´כשהייתי ילד,´ השיב אור, הייתי מסתובב כל היום עם תפוחים חמוצים בפה. אחד בכל לחי.´

אור ציחקק בניצחון. ´כי הם יותר טובים מערמונים,´ הוא ענה. "

זה נונסנס קלאסי. שאלה ותשובה, שתיהן הגיוניות, ובכל זאת אין ביניהן שום קשר לוגי. דוגמאות נוספות ומוכרות לכזה נונסנס יש גם באליס בארץ הפלאות.
באמת בהתחלה היה פחות קשר אבל ככל שהעלילה המסעירה התקדמה הוא התהדק.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה