במקום אופטלגין-

פוטושוק

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
בדיוק שמעתי לאחרונה על סגולה של האדמו"ר מסלונים נגד כאבי ראש (מקוה שזה נכון):
לאכול בליל שבת חתיכת חלה בתוך המרק (אני חושבת שצריך לחכות שלא יהיה יד סולדת)

אני אישית ניסיתי, ברוב הפעמים עזר... [אולי פסיכולוגית...:)]

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י sarit1ef;846372:
לא אצל כולם זה עוזר. אצלי לדוגמא אם לא שתיתי מראש, והלכתי בשמש- המים אח"כ כבר לא יעזרו לגמרי, צריך תגבור של אקמול...
לישון לילה גם לא עוזר?

ללי 1

משתמש צעיר
נכתב ע"י פוטושוק;846375:

הסגולה היא לשים 5 חתיכות ולא רק 1

לשם שינוי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
רדו מעניין הכאב ראש,
למרות שהאופטלגין כאן בהחלט שימש הרבה לכאבי ראש, זו היתה רק דוגמא.

השאלה היא על האופטלגין לא על הכאבי ראש.:rolleyes:

אשמח אם כל אחד שכותב כאן בעד או נגד מזיק או לא. יציין אם הוא כותב עובדה מבוססת או את דעתו האישית.

נכתב ע"י נס ופלא;846348:
זה לא אומר שצריך לקחת זאת פעם בשעה אבל פעם ב... כשצריך אחת לארבע חמש שעות זה סביר בהחלט! ולא גורם לשום דבר רע.

עובדה או דעה?
ואם דעה, קראת את מה שכתבה עדן בלינק שהיא הביאה?

לללי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
נכתב ע"י eden7115;846325:
ולגבי השאלה "מה לעשות כשכואב הראש במקום לקחת כדורים?" - התשובה היא פשוטה: לנוח!!
ה' ברא לנו גוף שייכול לרפא את עצמו, פשוט צריך לנוח בשביל זה. 2 כוסות מים והכרזה על שעת שינה יחוללו פלאים! מניסיון!

אם מספיקה לך שעת שינה וכוס מים,
מן הסתם לא סבלת אף פעם מכאב ראש...

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י לשם שינוי;846403:
עובדה או דעה?

כך צויין על העלון הרפואי המצורף לתרופה.

גם לאקמול ונורופן יש מינון ידוע. אם עברתם אותו...-זבש'כם

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
נכתב ע"י פוטושוק;846375:

מה עושים אם הראש כואב ביום שני?

ישראל פרדס

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י sarit1ef;846481:
איך נרדמים עם כאב ראש??:(

לפעמים כואב לי הראש לפני השינה ואני הולך לישון כי אני אומר השינה תעזור, לפעמים זה באמת עוזר ולפעמים אני קם עם פיצוצים בראש ומתחרט שלא לקחתי כדור לפני השינה כי אם לוקחים לפני השינה האפקט הוא הרבה יותר טוב ובמקרים אלו לרוב עוזר לי גם אקמול.

לשם שינוי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י נס ופלא;846434:
כך צויין על העלון הרפואי המצורף לתרופה.

גם לאקמול ונורופן יש מינון ידוע. אם עברתם אותו...-זבש'כם

אגב, את התגובה שלכם אותה ציטטתי בהודעה שלי אהבתי מאד , אילו יכולתי הייתי נותת לה 2 תודות. היה נראה שנכנסתם לנעליים של השני בטרם הגבתם וזה יפה!

בכל מקרה,ברור שזה מה שיהיה כתוב בעלון לתרופה, מה רציתם שיכתבו: "כל הנוטל תרופה זו נוטל אותה על אחריותו בלבד ועלולות להיות לכך תוצאות ארוכות טווח?"
אבל בתכל'ס גם אם מי שעמד בכל הכתוב בעלון וח"ו קרה משהו מי שיאכל אותה יהיה הוא. ולא יעזור לו לומר: "אבל כתבתם בעלון..."

נראה לי הכלל פה הוא כמו בכביש: "אל תהיה צודק, תהיה חכם"

בקשר למינון לא, ממש לא עברנו אותו. ובכ"ז.

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נס ופלא;846348:
עם כל הכבוד.
לא תמיד לוקחים אופטלגין בשביל כאב ראש.
יש כאבים לפעמים ששום משכך כאבים לא ישכך חוץ מאופטלגין.- מנסיון!
זה לא אומר שצריך לקחת זאת פעם בשעה אבל פעם ב... כשצריך אחת לארבע חמש שעות זה סביר בהחלט! ולא גורם לשום דבר רע.

נכתב ע"י sarit1ef;846362:
שוב- יש הבדל בין חד פעמי לבין לאורך זמן. כואב הראש- קחו אקמול אבל גם תשתו הרבה ותנוחו. אם נוצר מצב של נטילת משככים כל כמה שעות ללא סיבה של שיניים/ ניתוח... שיודעים את המקור- מוכרחים לתת לגוף להתגבר, והמשככים לא יועילו.

נכתב ע"י לשם שינוי;846403:
רדו מעניין הכאב ראש,
למרות שהאופטלגין כאן בהחלט שימש הרבה לכאבי ראש, זו היתה רק דוגמא.

השאלה היא על האופטלגין לא על הכאבי ראש.:rolleyes:

אשמח אם כל אחד שכותב כאן בעד או נגד מזיק או לא. יציין אם הוא כותב עובדה מבוססת או את דעתו האישית.

עובדה או דעה?
ואם דעה, קראת את מה שכתבה עדן בלינק שהיא הביאה?

אחזור ואומר שוב:
הבעיה עם האופטלגין היא שזה לא משנה המינון וכל כמה שעות לוקחים אותו!!!
לכן עדיף לקחת כל משכך כאבים אחר (כמובן במינון הגיוני) ולא את האופטלגין!
מחקרים הוכיחו שלא משנה אם הבן אדם רגיל לקחת כל החיים אופטלגין - תופעת הלוואי המסכנת חיים ויכולה לגרום למוות ח"ו יכולה לפגוע בכל אחד גם אם זה הכדור ה-200 שהוא לקח בחיים וגם אם זה העשירי או הראשון!

נכון. אני מסכימה. יש כאבים אחרים חוץ מכאבי ראש, אבל כמו שכתבו כאן לפני - טפלו בבעיה, לא בסימפטום - ובשביל זה יש רופאים!
מי שסובל/ת מכאבים מסויימים פעם בתקופה, יכול/ה לבקש מראש טיפול למניעת / שיכוך הכאבים.
יש דיאטות שונות לשיכוך כאבים שונים, תרופות סבתא, כוס קפה, אמבט מים חמים, שינה, שתייה ואפילו טיפולי רפואה אלטרנטיבית - כל אלה יכולים להגיע לפני שמחליטים לקחת כדור ולהרעיל את הגוף שלנו.

נכתב ע"י לללי;846416:
אם מספיקה לך שעת שינה וכוס מים,
מן הסתם לא סבלת אף פעם מכאב ראש...

דווקא בעת שכתבתי את ההודעה הקודמת סבלתי מכאב ראש והלכתי לנוח.
ההבדל ביני לבין נשים אחרות כנראה הוא שאני יודעת מתי הגוף שלי דורש הפסקה ונותנת לו אותה במקום לקחת כדור ו"לתפקד" עכשיו (ושכולם יגידו איזה אשת חיל אני...) ולהתמודד עם התוצאות אח"כ...

נכתב ע"י sarit1ef;846481:
איך נרדמים עם כאב ראש??:(

מחשיכים את החדר. סוגרית את הדלת. שמים ראש על הכרית. נרדמים. סוף הסיפור.
(אלא אם כן זה כאבי ראש של סינוסיטיס שאיתם אי אפשר להירדם בשום מצב, אבל הם כבר מצריכים אנטיביוטיקה ולא משכך כאבים).

נכתב ע"י ip6;846527:
לפעמים כואב לי הראש לפני השינה ואני הולך לישון כי אני אומר השינה תעזור, לפעמים זה באמת עוזר ולפעמים אני קם עם פיצוצים בראש ומתחרט שלא לקחתי כדור לפני השינה כי אם לוקחים לפני השינה האפקט הוא הרבה יותר טוב ובמקרים אלו לרוב עוזר לי גם אקמול.

אם הכאב ראש לא עבר אחרי השינה תנסה לשתות כוס קפה (הוכח מחקרית שקפאין עוזר לשיכוך כאבים). אם הכאב עדיין לא עבר כנראה שלא נחת מספיק. תחזור לישון :)

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
יש כאבי ראש שאם הולכים איתם לישון,
קמים עם כאב חריף יותר.

ולדעתי זה אכן חשוב לרדת לשורשי הכאב,
אך יש מצבים שבהם חייבים לתפקד ולא תמיד יש את הפריוולגיה להתקפל מתחת לכרית,
לוקחים את המשכך הרצוי לכל אחד עד יעבור זעם.

במיוחד שהרבה פעמים כאב ראש נוצר כתוצאה מפעולות חיצוניות וברגע שהוא ישנו הפעולה הנגדית לא תמיד מצליחה לשכך אותו.

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י eden7115;847288:
אחזור ואומר שוב:
הבעיה עם האופטלגין היא שזה לא משנה המינון וכל כמה שעות לוקחים אותו!!!
לכן עדיף לקחת כל משכך כאבים אחר (כמובן במינון הגיוני) ולא את האופטלגין!
מחקרים הוכיחו שלא משנה אם הבן אדם רגיל לקחת כל החיים אופטלגין - תופעת הלוואי המסכנת חיים ויכולה לגרום למוות ח"ו יכולה לפגוע בכל אחד גם אם זה הכדור ה-200 שהוא לקח בחיים וגם אם זה העשירי או הראשון

וזאת. מנין לכם?

יש כאבים אדירים שכל עצות הסבתא לא יועילו עליהם. והם אינם סימפתום למשהו מסויים אלא כאבים בעוצמתם כפשוטם.

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נס ופלא;847357:
וזאת. מנין לכם?

בבקשה, ציטוט מראיון עם שני רופאים וכתבה על סכנות האופטלגין:

ד"ר להב מסכים עם פרופ' שונהופר שדיפירון הוא תרופה מסוכנת שעדיף להימנע ממנה. "יש כמה עובדות שקשה להתווכח איתן‭,"‬ הוא אומר. "ראשית, תופעת הלוואי אגרנולוציטוזיס קיימת עם נטילת דיפירון. שנית, היא אינה צפויה ואינה תלוית מינון. אנשים יכולים ליטול את התרופה כל חייהם ולפתע פתאום לפתח אגרנולוציטוזיס לאחר שנטלו כדור אחד של אופטלגין‭."‬ ואכן, בספר הקווים המנחים של ארגון הבריאות העולמי נרשם: "סיכון זה הינו בלתי צפוי ואינו תלוי במינון‭."

הסיכון לאגרנולוציטוזיס הוא הסיבה העיקרית לכך שבמהדורת 2010 בספר ההנחיות לתרופות חיוניות של ארגון הבריאות העולמי מופיע קו מלוכסן ענק על פני העמוד העוסק בדיפירון, ונוסף עליו משולש אזהרה שבתוכו סימן קריאה. במסגרת גדולה בחלקו העליון של העמוד נרשם: "השימוש בתרופה זו אינו מומלץ. היא עלולה להיות מסוכנת. היא הוסרה מהמדפים במדינות רבות. לעולם אין לרשום אותה כטיפול קו ראשון‭."‬

ואכן, תרופות המבוססות על דיפירון אסורות כיום לשימוש במדינות רבות בעולם. התרופה, שסונתזה בגרמניה ב‭1920-‬ על ידי חברת ‭AG Hoechst‬ והוצגה לראשונה בשוק ב‭,1921-‬ הייתה בשימוש חופשי בכל העולם ללא מרשם עד שנות ה‭.70-‬ אולם מחקרים שפורסמו באותה תקופה גילו שאצל משתמשים בתרופה התפתח דיכוי של מוח העצם, המייצר את כדוריות הדם, והם פיתחו חסר בכדוריות הדם הלבנות.

"תופעת האגרנולוציטוזיס גורמת לפגיעה בתאי האב שמייצרים את הכדוריות הלבנות, והתוצאה היא איבוד הכדוריות הלבנות‭,"‬ מסביר ד"ר מאיר להב, מנהל מחלקה פנימית א' במרכז הרפואי בילינסון. "מדובר בתופעה מסוכנת, משום שאדם המאבד את הכדוריות הלבנות חשוף לזיהומים שאי אפשר לטפל בהם, וברוב המקרים מוח העצם אינו מתאושש מעצמו, כך שהחולה צריך לעבור השתלת מוח עצם, או חמור מכך - מת בסופו של דבר מזיהום. במהלך השנים טיפלתי בכמה חולים שסבלו מאגרנולוציטוזיס, ולדאבוני כולם נפטרו. אף אחד מהם לא התאושש, ואפילו לא הגיע להשתלת מוח עצם‭."‬

בעקבות הממצאים הללו הוכרז הדיפירון כ"רעיל במידה בלתי מתקבלת על הדעת" ונאסר לשימוש לחלוטין בשוודיה ב‭1976-‬ ובארצות-הברית ב‭1977-‬ ובהמשך ביותר מ‭30-‬ מדינות, בהן בריטניה, אוסטרליה, יפן, רוב מדינות מערב אירופה, ניגריה, מרוקו, סוריה, תימן, זימבבואה, מלזיה, פקיסטן, גאנה, סרילנקה, בחריין ועוד. בשוודיה האיסור על השימוש בתרופה בוטל ב‭,1996-‬ אך הוטל מחדש כמה חודשים לאחר מכן, לאחר שהתברר כי שכיחות הסיכון גבוהה בהרבה משסברו תחילה. במדינות אחרות, בהן גרמניה, תאילנד ופרו, התרופה אמנם מותרת לשימוש, אך כתרופת מרשם בלבד, תחת התוויות מוגבלות ואך ורק למקרים של כאבים חמורים, כמו כאבים הנובעים מסרטן, שבהם תרופות משככות כאב אחרות לא הועילו.

מְסַפֵּק?

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י eden7115;847436:
בבקשה, ציטוט :
ואך ורק למקרים של כאבים חמורים, כמו כאבים הנובעים מסרטן, שבהם תרופות משככות כאב אחרות לא הועילו.

מְסַפֵּק?

א. מנין לכם שרופאים אלו לא קיבלו כסף מחברת תרופות מתחרה לאופטלגין? כבר היו דברים מעולם.
ב. אם מותר לכאבים אדירים. ומה- אז זה לא מסוכן? לא די לו לאדם כאב אחד להוסיף לו עוד קופה של שרצים כשגופו חלש. זה לא יותר מסוכן?

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נס ופלא;847474:
א. מנין לכם שרופאים אלו לא קיבלו כסף מחברת תרופות מתחרה לאופטלגין? כבר היו דברים מעולם.
ב. אם מותר לכאבים אדירים. ומה- אז זה לא מסוכן? לא די לו לאדם כאב אחד להוסיף לו עוד קופה של שרצים כשגופו חלש. זה לא יותר מסוכן?

א. מכיוון שלכתבה התראיינו שני רופאים: רופא אחד שהתראיין בכתבה הוא נגד התרופה ורופא שני לא נגדה באופן נחרץ - אבל שניהם מסכימים עם העובדות אותן הבאתי בכתבה והן מייצגות את דעת הרופאים והרפואה העולמית בנושא. אני לא חושבת שארה"ב למשל הורידה את המוצר מהמדפים רק בגלל רופא שייצג חברה מתחרה...
ב. התרופה מסוכנת בכל מקרה. במקרים בהם החולה אינו יכול לעמוד בכאבים קשים מנשוא הסיכון כביכול מתקבל על הדעת. אין עניין חולשת הגוף בתרופה זו מפני שהיא יכולה לפגוע באדם בריא בדיוק כמו באדם חולה.

חני 100

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
נכתב ע"י eden7115;847288:
נכון. אני מסכימה. יש כאבים אחרים חוץ מכאבי ראש, אבל כמו שכתבו כאן לפני - טפלו בבעיה, לא בסימפטום - ובשביל זה יש רופאים!

לידיעתך - רוב הרופאים מטפלים בד"כ בסימפטום ולא בבעיה.

בשביל לטפל בבעיה מהשורש הכתובת היא לא רופאים קונבנציונאליים. (מלבד רופאים נדירים פה ושם)

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י eden7115;847485:
אני לא חושבת שארה"ב למשל הורידה את המוצר מהמדפים רק בגלל רופא שייצג חברה מתחרה...

אבל היא יכולה להוריד לאחר תשלום שוחד כבד עוד יותר לנוגעים בענין ע"י חברה אחרת מקומית או שלא, למשל...

ממש כפי שכאן יש לוביסטים...

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
אם מגיעים לרופא עם הבעיה - הסיכויים שהוא יגיד "קחי משכך כאבים כל יום" פחות סביר, בעיקר אם קיימות תרופות/דרכים אחרות לפתרון הבעיה באופן חד-פעמי.
הכוונה שלי היתה שאני לא הכתובת לאיך לפתור את הבעיות - בשביל זה יש רופאים...

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י mig;847506:
אבל היא יכולה להוריד לאחר תשלום שוחד כבד עוד יותר לנוגעים בענין ע"י חברה אחרת מקומית או שלא, למשל...

ממש כפי שכאן יש לוביסטים...

נכון, רק שהם הורידו את כל התרופות שמכילות את הדיפירון ולאו דווקא תרופה של חברה מסויימת.
ודרך אגב, כנראה שהלוביסטים שלהם עשו עבודה מאוד יסודית ובין לאומית אם בחצי עולם התרופה הורדה מהמדפים...

ולמען הסר ספק: אין לי שום מניות בשום חברה מתחרה.
אם זה לא ברור, כל מטרת השתתפותי בדיון היא בכדי לעורר וליצור מודעות לנושא שידוע ונסקר רבות בציבור הכללי אבל לא הגיע כמעט לאוזני הציבור שלנו.
ואם אדם אחד ינצל בגלל מה שכתבתי כאן, והיה זה שכרי!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה