שיתוף - לביקורת אתגרתי את עצמי. חומר מהמגירה.

דניאל גופזר

משתמש סופר מקצוען
הדעות בצמרת המשטרה היו חלוקות איך הכל התחיל -
האם הם אלו שהציעו את הפתרון, או שדורון עצמו הגה אותו.
מה שהיה ברור לכולם, שאת היום ההוא ואת רגעי המתח, הם לא ישכחו גם בעוד שנים.

הוא דהר, כולם היו בשקט, גם נועה הקטנה לא בכתה,
אגלי זיעה בצבצו לו על המצח, הידיים שלו לפתו את ההגה בחוזקה עד שכאבו לו השרירים בזרועות.
הכבישים ריקים יחסית בשעה הזו, אבל זה לא נראה שהשליטה על מערכות הרכב הולכות לחזור לידיים שלו.
הבלמים - אינם. בלם החירום - לא עובד. תיבת ההילוכים גם כן נעולה, ומד המהירות מורה על שמונים קמ"ש, אמצע ירושלים. הרחובות הומים.
סיגל! תחייגי אחד אפס אפס עכשיו! סיגל! הוא התחנן לאשתו שקפאה במושב על ידו, הפלאפון בתיק שלך, אסור לי לעזוב את ההגה.
- משטרה שלום מדברת דלית במה אוכל לעזור?..
- אנחנו ברכב.. ואי אפשר לעצור... וזה מסוכן.. לנו ויש גם אנשים ברחוב.. מהר נוסע אי אפשר להתנגש בקיר.. אסור..
- גברת. לאט לאט, אני לא מבינה.. איך קוראים לך? קחי נשימה ותנסי להסביר לי בדיוק איפה אתם.

תגידי לה שיעצרו את כל תנועת הרכבת הקלה. אני עולה על הפסים. זו הברירה האחרונה שלנו...

רכב עלה על הפסים! עידו פרץ בסערה ללשכת המפקד. שתים עשרה זוגות עיניים ננעצו בו, רכב עלה על הפסים בכיכר ספרא, הוא דוהר במהירות לכיוון מרכז העיר, לפי הדיווחים נראה שיש אתו בני ערובה, הנהג – גבר צעיר ולידו יושבת אישה מפוחדת, מאחורה שלושה ילדים שנראה כי חטפו אותם, מהר! אין לנו זמן.
צמרת המשטרה של מחוז ירושלים שעטה לחדר הפיקוד. שם למול מסכים רחבים הם הבינו את עומק התסבוכת.
יודעים מיהו? מה הפרופיל שלו? תיקים קודמים? מהם הדרישות שלו?
לא המפקד. עכשיו החוקרים מפענחים את התמונות הראשונות שנקלטו במצלמות.
המפקד! הוא יצר קשר. אני מעבירה אותו אליכם, אליך.

- אדוני! אני מתחנן! תורה לשוטרים שלך שלא יירו בנו, אין לי שום כוונות זדון, נתקעו לי כל המערכות ברכב, אין לי שליטה עליו, אני לא יכול לעצור או אפילו להאט, רק ההגה עדיין נשמע לי. תעצרו את תנועת הרכבות ותדאגו שאזרחים לא יחצו את הפסים, תעצרו את העיר או שיהיה כאן אסון!
אין לו מבטא, לחש אלון מפקד היס"מ. הוא נשמע אמיתי.
על המסך משמאל הופיעו הפרטים של דורון, סיגל, ושלושת ילדיהם. דורון בר. 36. רעננה. הייטקיסט בוגר יחידות קרביות. איש משפחה. עברו נקי.
הוא נוסע ברכב לא זול.. יהיה קשה מאוד לעצור אותו, העיר אחד השוטרים, אבל אנחנו מוכרחים לעזור לו, חייבים לעצור את העיר.

אתה שומע אותי דורון? כאן ניצב יואב עמית מפקד מחוז ירושלים.
תחזיק חזק, תתרכז רק בנסיעה עכשיו, ותהיה איתי, תקשיב למה שאני אומר לך, מעכשיו אתה בידיים שלי. אנחנו נפנה לך את פסי הרכבת, האופנועים שלי נפרסו בכל הצמתים המרכזיים, אנחנו בקשר רציף עם מרכז השליטה של הרכבת, הרכבות עצרו כל אחת במקומה, ומערכות הכריזה בכל התחנות מזהירות את העוברים ושבים להתרחק מהמסילות.
- אני דוהר לכיוון גשר המיתרים, בנתיב הימני, אם יש רכבת על הגשר שתיסע במהירות לכיוון קריית משה! זה יהיה ממש מסוכן אין אפשרות לעבור נתיב על הגשר.
זה בסדר, יש רכבת רק על הנתיב השמאלי, תחזיק חזק בהגה כי העיקול חד מידי למהירות שאתה נוסע,
אני מקווה שלא יתהפך שם, לחש המפקד לעומדים סביבו. כשאתה יורד מהגשר תעבור מיד לנתיב השמאלי, קרוב לתחנת קריית משה יש רכבת מימין.

ניידות הרחיקו סקרנים שהתגודדו לאורך ציר הרכבת. המוני אנשים התקרבו לצפות ברכב של דורון דוהר, נטול מעצורים, כמעט חסר שליטה. הוא תמרן בין הרכבות, שלאט לאט החלו לחזור למסוף שלהן ולפנות את הפסים שיהיו רק שלו, רכבי משטרה דלקו בעקבותיו, עם רכבי הצלה וכיבוי, מוכנים לכל תרחיש.
חמש שעות מורטות עצבים חלפו, הדלק ברכב תם, הוא נעצר לאט לאט, טנדרים של המשטרה נעמדו לפניו ולאחריו לוודא שהרכב לא יזוז, ופרמדיקים הכניסו את המשפחה המעולפת והחרידה לאמבולנסים, ששעטו אל בית החולים.
אחרי כמה שעות, מלבד סקרנים אחרונים שנותרו ללהג במקום, לא נותר זכר למה שהתחולל שם.
וירושלים, העיר שראתה כבר הכל, הלכה לנום אחרי עוד יום ששקע לו. אדישה.

•••

הסיפור הזה נכתב במקור לאתגר המעולה הזה, אבל רק התחלתי אותו, לא הספקתי לסיים, רק היום ישבתי להקליד ולסיים אותו (כזה אני, עוד רגע 2021 ואני כותב בדף ועט) אתם יודעים, סגר וזה...
ובכן, סיפורי מתח הם לא כל כך התחום שלי.. למי שמכיר... ניסיתי לאתגר את עצמי בכתיבת אחד כזה, כמה הצלחתי? תגידו אתם. @סיפור8 מוזמנת לתת לי ניקוד מאוחר...

נערך לאחרונה ב:

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הייתי במתח לאורך כל הסיפור הקצר הזה! ואני בדרך-כלל לא מתחברת לסיפורי מתח...
אולי זה כי מלבד המתח - היה פה משהו אנושי מאוד, משפחה, ילדים קטנים, פחד מוות, רצון שלא לפגוע באף-אחד...
הסוף פוגע וחד. אולי הייתי קצת משנה אותו, אבל אולי זה טוב בדיוק כך.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
הקטע כתוב מעולה. ממש.
בנית את המתח היטב. דפיקות הלב ממש מורגשות ועוברות אל הקורא.
'תנועות מצלמה' קצביות.
קצב שהולך ומתגבר.
תיאורים חדים.
ומקוריות.

הערות:
הפתיחה לא מובנת. מהו הפתרון שדורון הגה?
גם משפט הסיום לקוח מעולם אחר. אולי מעולמו של חולמאומת...
בכתיבת מתח משפט הסיום צריך להיות המשפט שמותח את הקורא ומגרה לקרוא את הפרק הבא, לא הרהור עגמומי ומתפלסף על מהותם של הבריות...

את המשפט הזה:
אגלי זיעה בצבצו לו על המצח, הידיים שלו לפתו את ההגה בחוזקה עד שכאבו לו השרירים בזרועות.
הייתי מלטש טיפה, כך: אגלי זעה בצבצו על מצחו, ידיו לפתו את ההגה בחוזקה עד כדי כאב בשרירי הזרועות.

חוצמיזה,
רכב ללא בלמים לא ממשיך לשעוט מעצמו על מהירות 80 קמ"ש. בטח לא חמש שעות עד לתום הדלק במיכל. החיכוך עם הכביש יאט אותו די מהר.
ואין כל כך סיטואציה שבה גם הבלמים הלכו, גם בלם היד ובלם החירום לא מתפקדים וגם מערכת ההילוכים נעולה. אלא אם כן מדובר באיזה נזק מכוון שנגרם בזדוניות מתוחכמת.

ועוד הערונת
רק היום ישבתי להקליד ולסיים אותו (כזה אני, עוד רגע 2021 ואני כותב בדף ועט)
לא חבל על העבודה הכפולה?

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
וירושלים, העיר שראתה כבר הכל, הלכה לנום אחרי עוד יום ששקע לו. אדישה.
על איזה נקודה בדיוק.
התכוונתי לסיום הזה. שאף שקרה כאן מקרה מחריד ומפחיד - אנשי ירושלים (ואפילו ירושלים עצמה) לא מזדעזעים, אלא חוזרים לסדר היום.
מבחינה מסוימת זה הציק לי - שזה היחס של ירושלים ואנשיה למקרה כזה. מצד שני - בזה היופי של הסיום.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
יופי של סיפור, כתוב היטב!
אאאבל -
הדלק ברכב תם, הוא נעצר לאט לאט,
כאן קבור הכלבלב,
הרכב היה אמור להיעצר בעליה הראשונה.
הרי הוא לא לוחץ על דוושת הגז, נכון?
אלא אם כן הדוושה נתקעה ולא יכולה להשתחרר.
התכוונתי לסיום הזה. שאף שקרה כאן מקרה מחריד ומפחיד - אנשי ירושלים (ואפילו ירושלים עצמה) לא מזדעזעים, אלא חוזרים לסדר היום.
מבחינה מסוימת זה הציק לי - שזה היחס של ירושלים ואנשיה למקרה כזה. מצד שני - בזה היופי של הסיום.
ככה הם, הירושלמים :cool:.

דניאל גופזר

משתמש סופר מקצוען
הקטע כתוב מעולה. ממש.
תודה על המחמאות, מחמם את הלב.
מהו הפתרון שדורון הגה?
לעלות על פסי הרכבת, ולא להישאר על הכבישים.
אולי מעולמו של חולמאומת..
לא התגברתי.. קפץ לי...
לא חבל על העבודה הכפולה?
אין איתי מחשב כל היום, והרעיונות רצים ובאים בלי הזמנה לפי שעות.

לגבי כל ההערות על המהירות. קרה כאן מקרה שהרכב נתקע בתקלה חמורה ומוזרה, יכול להיות אולי כמו שהציעו שהייתה פה תקלה מכוונת (בעברו של דורון יש כמה שנים עלומות..).
אולי המנוע נותק ממערכות הבלימה והמשיך לפעול בלי קשר לדוושות. אני לא מכונאי רכב.

אנשי ירושלים (ואפילו ירושלים עצמה) לא מזדעזעים, אלא חוזרים לסדר היום.
בשבוע שעבר נתקעתי בהפגנה של הפלג בשרי ישראל. סוסים, זרנוקים, שוטרים, שירי התעוררות, הרבה אלימות וצעקות, וכשבא הבואש היטבתי את המסיכה עד העיניים ונסתי משם.
אחרי כמה שעות כשההפגנה התפזרה עברתי שם שוב, ומלבד מהכביש הרטוב ומעט פשקווילים מרוטים, לא נותר שם כלום מהמהומה שהייתה שם רק לפני כמה שעות, וזו התחושה שעלתה לי שם, שירושלים שכבר עברה דברים גדולים מאלה אדישה כבר להתרחשויות.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
יפה לקרוא התנסות חדשה. שאפו.
כתוב יפה ומותח.
מזכיר לי סיפור שקרה לפני כמה שנים.
הרכב היה אמור להיעצר בעליה הראשונה.
בסיפור ההוא, המשטרה כיוונה את הנהגת להגיע לעליות כי אז המהירות כנראה פוחתת (לא נעצרת לגמרי כל כך מהר) ונצמדו אל הרכב שתי ניידות מלפנים ומאחור, אם אני לא טועה, ואז ביקשו ממנה להרים את האנדברקס. שמעתי בשעתו את ההקלטה של השיחה. סיפור מתח אמיתי. בררר.

כתבת שהעבר שלו נקי, אז קצת פחות מסתדר עם זה:
(בעברו של דורון יש כמה שנים עלומות..).
כמובן שלא מחייב.

אני לא מכונאי רכב.
הפעם נסלח :) .
אבל סתם ככה, כדאי לוודא עם מישהו שמבין בתחום שאנחנו כותבים עליו.
בשביל האמינות.

מה שכיף לקרוא זה על מקומות אמיתיים שאנחנו מכירים.
לגבי הירושלמים, זה לא רק הם. זה כולנו, לפחות פה בארץ. פשוט מהר מאוד יש חדשות אחרות לדוש בהן.

דניאל גופזר

משתמש סופר מקצוען
בסיפור ההוא, המשטרה כיוונה את הנהגת להגיע לעליות כי אז המהירות כנראה פוחתת (לא נעצרת לגמרי כל כך מהר) ונצמדו אל הרכב שתי ניידות מלפנים ומאחור, אם אני לא טועה, ואז ביקשו ממנה להרים את האנדברקס. שמעתי בשעתו את ההקלטה של השיחה. סיפור מתח אמיתי. בררר.
שמעתי גם כן את ההקלטה ההיא, מטלטלת עם הפי הנד גדול ומרגש.
ממה שאני קורא וממה שאני רואה ושומע, תמיד יחלחל משהו לתת מודע, כך שיכול להיות שזה בהשראת הסיפור ההוא.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  17  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה