מדריך אשכול כשרות בהשקעות בשוק ההון

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
כמדומני שיש דעות שמעיקר הדין אין צריך כשרות על שום דבר מפני ש"יש ברירה"
האמנם?
כן, באופן שחותמים עם בית ההשקעות על הסכם שלא רוצים תשואה שמגיעה מאיסורים.

לוי ו.

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
בחוברת ש'תשואה כהלכה' הוציאו ובספר 'תקנת הריבית' ('גלאט הון') אין איזכור למניות חו"ל.
באתר 'מכון כת"ר', כתוב להתיר מניות חו"ל. https://www.keter.org.il/
שם כותב הרב שלמה אישון לגבי מניות בחו"ל:
"מותר השקעה במניות בחו"ל. משום שניתן ללכת אחר הרוב שאינן יהודים. אם ידוע לך שמדובר בחברה של יהודים, יש לוודא שאינה מחללת שבת. אך אם אינך יודע - ניתן לצאת מתוך הנחה שהרוב גויים - כנ"ל." סוף ציטוט.
במקום אחר הוא כותב כך להיתר. ומוסיף, יש לזכור לכלול את המניות במכירת חמץ, משום שיתכן שמדובר בחברות המחזיקות בחמץ בפסח.

כעת, לבשורה לנאמני 'גלאט הון'. @avim10 וגם @קלופ ישמח לשמוע.
התקשרתי לרב יעקב לנדו מ'גלאט הון' והוא אמר לי שמותר לקנות מניות בחו"ל. גם בקנייה ישירה. ולא צריך לקנות אופציות. (כשתמהתי הרי בסיפרו 'תקנת הריבית' הוא מתיר רק ע"י אופציות ? הוא ענה לי שהוא כתב על מניות בארץ, אבל בחו"ל מותר לקנות מניות גם לא ע"י אופציות) אשמח שתבדקו לבד ותתקשרו לשאול אותו.
שאלה קטנה לראות שהבנתי נכון:
האם לפי מה שכתוב פה מותר לקנות כל סוגי המניות בארה"ב (נגיד כל מה שמופיע באפליקציית בלינק) ללא שום בעיה כשרותית ולא רק סוג מסויים של מניות מסויימות?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
שאלה קטנה לראות שהבנתי נכון:
האם לפי מה שכתוב פה מותר לקנות כל סוגי המניות בארה"ב (נגיד כל מה שמופיע באפליקציית בלינק) ללא שום בעיה כשרותית ולא רק סוג מסויים של מניות מסויימות?
יש שמתירים.

yehielsofer

משתמש חדש
אני מאוד מתלבט בין הקרנות של אינבסקו לקרנות של בלקרוק. איריות מחקות מדדים.

מצד אחד, בתור משקיע פאסיבי באמת עדיף בלקרוק כי לדעתי הענייה תוספת התשואה השולית לא שווה את תוספת הסיכון.

עם זאת, אני מבין יותר ויותר כי המסלול של אינבסקו יותר 'חלק' מבחינה הלכתית, לפחות על פי תשואה כהלכה.

1. כתבו כאן מספר פעמים שהקרנות של בלקרוק, כן מאושרות ע"י הבד"ץ. וראיתי שגם כתבו שאם שואלים רבנים באופן פרטי הם 'מתירים' את הקרנות של בלקרוק. היכן אפשר למצוא אשור לזה?

2. האם אפשר יותר להרחיב את הבסיס ההלכתי להשקיע בקרנות בלקרוק?(שאבין איזה 'ויתור' אני לוקח במקרה הזה. והאם זו רק חומרא או מעיקר הדין)

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בשניהם זה החזקה פיזית.
באינווסקו אחוז מאד קטן נמצא בסוואפ.
ממש לא, באינוסקו אין החזקה פיזית הכל עסקאות החלף, כמו"כ ישנם סוגים שונים של עסקאות החלף [שהמבנה המשפטי שונה והם אלו שיוצרים את ההבדלים לענין הכשרות].

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
ממש לא, באינוסקו אין החזקה פיזית הכל עסקאות החלף, כמו"כ ישנם סוגים שונים של עסקאות החלף [שהמבנה המשפטי שונה והם אלו שיוצרים את ההבדלים לענין הכשרות].
ממה שאני יודעת זה לא נכון!
תראו בהרחבה פה.

yehielsofer

משתמש חדש
תראו בהרחבה פה.
אם כדברייך,
מדוע תשואה כהלכה מאשרים את הקרנות של אינבסקו, ולא מאשרים את הקרנות של בלקרוק בגלל שהן קרנות פיזיות?

כמו כן, לא קיבלתי תשובה על מה ששאלתי.
האם יש אישור כתוב/מקור מוסמך של הבדץ על קרנות בלקרוק?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אם כדברייך,
מדוע תשואה כהלכה מאשרים את הקרנות של אינבסקו, ולא מאשרים את הקרנות של בלקרוק בגלל שהן קרנות פיזיות?
שאלה קשה שיש להפנות לתשואה כהלכה.
האם יש אישור כתוב/מקור מוסמך של הבדץ על קרנות בלקרוק?
אין אישור כזה, כי אין להם הכשר.
הם רק מאשרים להשקיע בהם למי ששואל.

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
תראו בהרחבה פה.
הכל עניין של ניסוח חוזה. לדוג':
האם בחוזה אינווסקו מביאה את התשואה של המניות שהיא מחזיקה לבנק - ומקבלת בעד את התשואה של המדד.
או שהבנק מתחייב רק להשלים את ההפרש בין התשואה של הסל שלה למדד.
זה אותה תוצאה כספית, אבל שוני הלכתי.

scw

משתמש מקצוען
יוצרי ai
האם מישהו יודע על קרן כספית דולרית כשרה או האם יש צורך בכשרות בקרן כזו?

משה ברים

משתמש רשום
ביטול כשרות.png

עדכון.png

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
מסלולי פאסיבי מדדי מניות בהפניקס
קיבלו את כשרות תשואה כהלכה.

תמהיל השקעה:
  • 50% נאסד"ק
  • 40% מדד 50 החברות הגדולות במדד s&p 500
  • 10% מדד 400 חברות הגדולות בארה"ב שאינן כלולות במדד s&p 50.

urieli

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
בלת"ק האם מותר לקנות מניות של אלעל וישראייר או שיש בהם בעיה הלכתית ?
עקב ביטולי הטיסות של החברות האחרות כנראה שהמניות שלהם יעלו כמו בתחילת המלחמה...לענ"ד
אשמח לתגובה

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה