התייעצות "אלרגנים" בגן

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
דילוג לראש התור בא באופן ישיר על חשבון מי שמחכה בתור.
פטור מתור לא אמור לשמש פיצוי על קשיים בחיים. רק לעזור כשיש קושי עם התור עצמו.
אם לילד אין קושי לעמוד בתור, לא ראוי להשתמש בפטור.

ג"נ: יש לי שני ילדים עם פטור מתור, מעולם לא השתמשתי וגם לא רואה את עצמי משתמשת. בפטור מתשלום למלווה דווקא כן.
היא אומרת שהם לא יוצאים למקומות עם תורים.
וראוי-לא ראוי זה שיקול של כל הורה

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
היא אומרת שהם לא יוצאים למקומות עם תורים.
וראוי-לא ראוי זה שיקול של כל הורה
התייחסתי יותר באופן כללי. מי שהתור מגביל אותו, זה סיפור אחר.
עדיין, אני חושבת שהיא צודקת גם מצד הילד, וגם מצד ההתחשבות בסביבה. צריך קושי משמעותי בשביל שיהיה נכון לנצל פטור מתור. הרבה אנשים מתמודדים עם קושי לחכות בתור במידה כזו או אחרת, ומי שיש לו תעודה אבל הקושי שלו לא בהכרח חמור יותר משל סתם אנשים בלי תעודה, יותר נכון שלא ינצל אותה.

כשאני אומרת "ראוי" אני מתכוונת שזו דעתי העקרונית איך נכון מבחינה מוסרית לנהוג.
כמובן כל אחד יכול לעשות את השיקולים האלו לעצמו, אבל אפשר גם להחזיק בדעה עקרונית בסוגיות מוסריות.
יש המון אנשים שיש להם תעודות פטור מתור והם לא באמת צריכים אותן (כנ"ל לגבי תג נכה לרכב). היכולת של שאר הציבור לסבול את זה היא לא אינסופית, וגם בעלי הזכויות הללו מתחרים אחד בשני ויוצרים תור משל עצמם. שימוש יתר בפריווילגיות האלו יוביל לסגירת השאלטר מתישהו, ומי שבעיקר יפגע אלו האנשים שבאמת זקוקים להן. לכן מן הראוי לדעתי שכל אחד יפעיל שיקול דעת ואחריות לפני שהוא משתמש בהן.
בעצם, זה בדיוק כמו הדרישה להתחשבות באלרגיות. כשדורשים התחשבות גם על דברים פחות קריטיים, זה פוגע במי שבאמת צריך שיתחשבו באלרגיה הבאמת מסכנת חיים שלו.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
עדיין, אני חושבת שהיא צודקת גם מצד הילד, וגם מצד ההתחשבות בסביבה. צריך קושי משמעותי בשביל שיהיה נכון לנצל פטור מתור. הרבה אנשים מתמודדים עם קושי לחכות בתור במידה כזו או אחרת, ומי שיש לו תעודה אבל הקושי שלו לא בהכרח חמור יותר משל סתם אנשים בלי תעודה, יותר נכון שלא ינצל אותה.

כמובן כל אחד יכול לעשות את השיקולים האלו לעצמו, אבל אפשר גם להחזיק בדעה עקרונית בסוגיות מוסריות.
יש המון אנשים שיש להם תעודות פטור מתור והם לא באמת צריכים אותן (כנ"ל לגבי תג נכה לרכב). היכולת של שאר הציבור לסבול את זה היא לא אינסופית, וגם בעלי הזכויות הללו מתחרים אחד בשני ויוצרים תור משל עצמם. שימוש יתר בפריווילגיות האלו יוביל לסגירת השאלטר מתישהו, ומי שבעיקר יפגע אלו האנשים שבאמת זקוקים להן. לכן מן הראוי לדעתי שכל אחד יפעיל שיקול דעת ואחריות לפני שהוא משתמש בהן.
בעצם, זה בדיוק כמו הדרישה להתחשבות באלרגיות. כשדורשים התחשבות גם על דברים פחות קריטיים, זה פוגע במי שבאמת צריך שיתחשבו באלרגיה הבאמת מסכנת חיים שלו.
יש לנו קושי מהותי מאד מלחכות בתורים.

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי

לדעתי מבחינת מוסריות- כהשתעודת נכה היא אמיתית ולא על איזה חרטוט או מצד קומבינה
מותר גם ל'הינות' ממנה ולא רק 'להצטרך אותה נואשות'
אכן, איש איש ודעותיו.
בכל מקרה אין לי ולא לסביבתי תעודת נכה ב''ה, ככה שלא מדברת ממקום אישי

לגבי ההניצול והפברוק של התעודות, אז זה כמו פה באשכול- שנשים סיפרו שניצלו את המצב לרעה. תמיד יהיו את האנשים האלה, והם יהרסו לכולם. זה מבאס אבל אין מה לעשות נגד זה.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
לדעתי מבחינת מוסריות- כהשתעודת נכה היא אמיתית ולא על איזה חרטוט או מצד קומבינה
מותר גם ל'הינות' ממנה ולא רק 'להצטרך אותה נואשות'
אכן, איש איש ודעותיו.
בכל מקרה אין לי ולא לסביבתי תעודת נכה ב''ה, ככה שלא מדברת ממקום אישי

לגבי ההניצול והפברוק של התעודות, אז זה כמו פה באשכול- שנשים סיפרו שניצלו את המצב לרעה. תמיד יהיו את האנשים האלה, והם יהרסו לכולם. זה מבאס אבל אין מה לעשות נגד זה.
תעודת נכה לא מותאמת אישית. יש הרבה שמקבלים תעודה בגלל מצב שלפעמים מצריך את הפטור ולפעמים לא. עזבי פברוק, זו תופעה נפרדת, אני מדברת על קריטריונים גסים ושרירותיים. (למשל, אצלנו התעודות הן על אוטיזם, שזה מצב שהרבה פעמים מצדיק פטור מתור ותג נכה לרכב, אבל גם הרבה פעמים ממש לא, וכל המנעד באמצע, וכולם מקבלים את תעודת הנכה אוטומטית לגמרי ואת התג לרכב כמעט אוטומטית בלי התייחסות למצב בפועל)
לא בהכרח צריך להזדקק נואשות, אבל לדעתי כן צריך להזדקק לזה במידה ניכרת יותר מאשר קושי של אדם רגיל.

מבחינתי זה חלק מתפיסה כללית יותר של קשיים "רשמיים" ולא רשמיים. אני חושבת שנוצר פער בלתי מוצדק בין מי שיש לו אבחנה רשמית מהרשימה שמוכרת בביטוח לאומי, לבין מי שאין לו אבחנה כזו והבעיות שלו הן "סתם". מי שיש לו הכרה רשמית כנכה יש לו הצדקה מהסביבה לדרוש זכויות והתחשבויות על חשבון אחרים, ומי שלא, הבעיה שלו היא אחריותו האישית. שוכחים לפעמים שההבדל הוא שרירותי, ולא בהכרח מי שמוכר כנכה הוא זה שקשה לו יותר, בתחום מסוים או באופן כללי.
בעיני לא ראוי לנצל את השרירותיות הזו.
אני כן מנצלת אותה כדי להנות, אבל רק בדברים שהם לא באופן ישיר על חשבון אחרים. [אני לא חונה בחנית נכים, כן משתמשת בתג כדי לא לשלם חניה, למשל]

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
אבל באמת מעדיפה לא לגדל אותו בתודעת 'נכה'.
מזכיר לי מקרה. חיכיתי פעם בבית מרקחת של הקופה, והגיעו אמא עם בת מתבגרת, הציגו תעודה של הבת ודרשו פטור מתור.
בלי לפרט את כל פרטי המקרה, באופן כללי הן התנהגו בצורה תובענית ומאד לא נעימה. [וגם לא מוצדקת, כפי שגיליתי לאחר מעשה. פטור מתור אינו תקף בבית מרקחת של הקופה]
הבת אמרה כמה פעמים "אני לא יכולה לחכות בתור".
אני לא יודעת להעביר את הטון בכתיבה. אבל הביטוי "תודעת נכה" ישר הקפיץ לי לראש את הנערה ההיא אומרת שהיא לא יכולה לחכות.
היא ואמא שלה ממש עשו רושם שלא מנסות להתמודד אלא מנפנפות בחולשה ומנצלות אותה.
זה היה מעורר רחמים.

(כן, אני יודעת שרושם כזה לא אומר כלום על הרקע, ואולי באמת היא לא היתה יכולה לחכות, ואולי היא התמודדה עם זה כמיטב יכולתה ועדיין לא היתה מסוגלת לחכות כמה דקות. אולי גם הגישה התובענית וכמעט תוקפנית היתה תוצאה של ניסיונות מרים קודמים ולא של אופי נצלני (אם כי ספציפית בזה יותר קשה לי להאמין, לאור זה שהן תבעו זכות שלא מגיעה להן). אבל הרושם כרושם, מתלבש בול על הביטוי תודעת נכה)

תעודת נכה לא מותאמת אישית. יש הרבה שמקבלים תעודה בגלל מצב שלפעמים מצריך את הפטור ולפעמים לא. עזבי פברוק, זו תופעה נפרדת, אני מדברת על קריטריונים גסים ושרירותיים. (למשל, אצלנו התעודות הן על אוטיזם, שזה מצב שהרבה פעמים מצדיק פטור מתור ותג נכה לרכב, אבל גם הרבה פעמים ממש לא, וכל המנעד באמצע, וכולם מקבלים את תעודת הנכה אוטומטית לגמרי ואת התג לרכב כמעט אוטומטית בלי התייחסות למצב בפועל)
לי יש תעודת נכה על אוטיזם (סוג של), והיא מקנה פטור מתור.
מעולם לא השתמשתי בזה ובעז"ה לא אשתמש בזה בעתיד.
היא גם כבר פג תוקף ולא היה לי כוח לחדש את הכרטיס.
מיותר.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
לי יש תעודת נכה על אוטיזם (סוג של), והיא מקנה פטור מתור.
מעולם לא השתמשתי בזה ובעז"ה לא אשתמש בזה בעתיד.
היא גם כבר פג תוקף ולא היה לי כוח לחדש את הכרטיס.
מיותר.
מיותר לך, לאחרים לא מיותר. (על אוטיזם). כל כך אינדיבידואלי.

מיותר לך, לאחרים לא מיותר. (על אוטיזם). כל כך אינדיבידואלי.
זה מה שהתכוונתי.
שנותנים תעודת נכה מיותרת לגמרי לאנשים שלא צריכים-כמו גם למי שכן צריך.
ומי שלא צריך-צריך להבין את זה, ולא לעשות בזה שימוש...
כמו שכתבה @ח.ג.ג'.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
אני מקפיצה את האשכול בשביל שני שיתופים קטנים. סתם כי הבנתי שהשיתופים נצרכים, היומיומי נותן את ההבנה היותר כוללת.

1.
שמתי לב למשהו שאני עושה אוטומטית ואני די בטוחה ששום גננת לא היתה חושבת עליו :)
אנחנו קונים חלב רק של תנובה ולא של טרה מאז שטרה עברו לאריזות חלב בצבע תכלת והן באותו צבע כמו 'חלב' סויה.
למניעת בלבול.

2.
אמרתי לתומי לרופאת הילדים, כשדיברנו על תזונה וגדילה, שהילד אוכל קורנפלקס בחלב. היא פערה עלי זוג עיניים, אז תיקנתי ואמרתי שחלב זה חלב סויה...
היה נראה לי שהיא מתחילה לחשוב שהמצאתי את האלרגיה. אז לא, זה פשוט כל כך מחוץ לטווח עד שהשפה משתנה.

בהקשר דומה כשהילד שבר את שיניו הקדמיות אמרו לנו לשים בחלב. הילדים רצו להביא לי חלב סויה :LOL:. הסברתי להם שזה לא אותו אפקט של שימור רקמות, ושמנו במים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה