אלקסתימיה ולאהוב...

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא דיברתי על דבריה

אלא על בעיה רחבת היקף
זה שאין ספרות למבוגרים זה אומר באיזה מקום משהו עלינו ועל החיים שלנו.
לדוגמא, בפרוג נועלים כל דיון שיש בו משום עיסוק בסוגיות השנויות במחלוקת, אני לא בא לדון בשאלה העסקית מה מתאים לפרוג, אך דרך ההתמודדות הזו של שתיקה מהווה בעיה של חוסר יכולת להתמודד עם שאלות החיים והמציאות. יתכן מאוד, שבמצבנו כרגע פרוג צודקים ואין דרך אחרת, אבל זה נותן לנו מראה לא מחמיאה

מסכימה עמכם שיש לדון לגופם של שתיקות. בכל מקום וזמן. כדברי רבינו בחיי בהקדמה לספרו חובות הלבבות "מן הזהירות – שלא תרבה להיזהר"

מה שכן,
כדאי לזכור שמקורה של דרך ההתנהלות נעוץ צורת התמודדות החיובית. שאינה חושפת מעל במות ולעין כל, כל נושא ועניין. אלא מחפשת את המקום הראוי לדון בו. או לשתוק עליו.

זוהי מראה מחמיאה לציבור שלנו, שלא מוותר על איכות השמע, ובורר הדק היטב כל מקור ודעה.
זוהי תעודת הצטיינות לחיים שלנו שלמרות הכל, מנסים להאבק בתרבות המוחצנות העולמית.
חובה לברר. אבל לא מוותרים על - אופי ואיכות המקום, ועל - המשתתפים בו.
מראה מחייבת ומחמיאה .

נערך לאחרונה ב:

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מראה מחייבת ומחמיאה .
קודם כל, נכון.
ואחרי זה, אם אי אפשר לדון על שום נושא שחורג מהמיינסטרים, ואם כאשר מישהו רק מעלה בזנב מחשבתו רעיון חדש הוא כבר מסוכן לציבור, אז יש כאן בעיה.
ספרות למבוגרים, קרי, ספרות שבה אנשים מוכנים להיות מודעים לעצמם.
הרצברג, קפלר ועוד, הן ניצנים של ספרות מבוגרים, ועדיין.. הן בעצמן מכירות בבעיית החשיפה של ספרות כזו, כדלעיל.

דוגמאות
אפליייה
התמכרויות
שכר לימוד בחדרים
הכרעות על תקנונים במוסדות חינוך
לימודי מקצוע

ועוד ועוד

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
קודם כל, נכון.

דוגמאות
אפליייה
התמכרויות
שכר לימוד בחדרים
הכרעות על תקנונים במוסדות חינוך
לימודי מקצוע

ועוד ועוד
צריך להבדיל בין נושאים שאפשר וצריך לדבר עליהם, אבל צריך את האומץ 'לשחוט' פרות קדושות (כגון אכן אפליה, שכ"ל והתמכרויות באופן סופר זהיר) לבין דברים שמעצבנים אבל עלולים לגעת בציפור נפשנו: לימודי המקצוע והכרעות תקנונים.
אני משתמשת בדוגמאות שאתם נתתם, למרות שיש עוד מליון וריאציות לנושאים שאצלנו טאבו ויש כאלו שיאמרו: היה כדאי להעלות למודעות.
צריך לבדוק היטב: אם הצורך לשחוט פרות קדושות לא עלה לנו מדי. יש פרות שמוטב לתת להן להמשיך להסתובב במרחב, עם הלכלוך והצחנה המתלווים, אבל לא לספוג את הנזק האדיר ששחיטתן תעלה. ויש בהחלט נושאים ששחיטתם עולה כליל לה', רצויה לפניו וטובה.
בשביל זה יש ועדה רוחנית, ובשביל זה הם מנפים ובוררים בשבע נפות. שלא תצא מכשלה תחת ידם.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
צריך להבדיל בין נושאים שאפשר וצריך לדבר עליהם, אבל צריך את האומץ 'לשחוט' פרות קדושות (כגון אכן אפליה, שכ"ל והתמכרויות באופן סופר זהיר) לבין דברים שמעצבנים אבל עלולים לגעת בציפור נפשנו: לימודי המקצוע והכרעות תקנונים.
אני משתמשת בדוגמאות שאתם נתתם, למרות שיש עוד מליון וריאציות לנושאים שאצלנו טאבו ויש כאלו שיאמרו: היה כדאי להעלות למודעות.
צריך לבדוק היטב: אם הצורך לשחוט פרות קדושות לא עלה לנו מדי. יש פרות שמוטב לתת להן להמשיך להסתובב במרחב, עם הלכלוך והצחנה המתלווים, אבל לא לספוג את הנזק האדיר ששחיטתן תעלה. ויש בהחלט נושאים ששחיטתם עולה כליל לה', רצויה לפניו וטובה.
בשביל זה יש ועדה רוחנית, ובשביל זה הם מנפים ובוררים בשבע נפות. שלא תצא מכשלה תחת ידם.
מעולה.
השאלה מה אמיתי ומה מונע מפחדים קמאיים או אינטרסים.
וצריך גם לשקול אולי אנחנו כבר חזקים מספיק בשביל להביט במראה ולספוג ביקורת. עצמית בכל אופן.

מ. ברא"י

צילומימוש, הילד מדבר מהתמונה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
פרק י'
עצוב כל כך....
למה התארסו אם היא כ"כ סובלת?!
ליבי עליהם...

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
הניקית @פרפר סגול שאין לה הרשאה בפורום זה, ביקשה להעלות את התגובה הבאה:
שימו לב,לתהליך שעוברת הכלה,
היא מזהה בעיה-כל כולה בלבול,מבוכה ו...
הלב שלה משתולל
ומה הלאה?
שום דבר
אין שיח,אין נסיון להגיע לשום מקום-בבחינת סבלה ותסבול.
אחד הדברים המסוכנים ביותר לנפש-חוסר חיבור וחוסר אמונה ברגשות שלי.

ושמעתי מאדם חכם-כשיש ספקות-אין ספקות

בשידוכים-צריך להקשיב ללב,לתחושות בטן.
לפעמים בחור/ה לא יודעים למקד מה מציק להם-אז הם אומרים האף שלו/ה ארוך...-וכל הסביבה אומרת:בשביל זה להוריד?

סליחה,הם התכונו למשהו אחר-אבל הם לא הצליחו לשים את האצבע...

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
הניקית @פרפר סגול שאין לה הרשאה בפורום זה, ביקשה להעלות את התגובה הבאה:
שימו לב,לתהליך שעוברת הכלה,
היא מזהה בעיה-כל כולה בלבול,מבוכה ו...
הלב שלה משתולל
ומה הלאה?
שום דבר
אין שיח,אין נסיון להגיע לשום מקום-בבחינת סבלה ותסבול.
אחד הדברים המסוכנים ביותר לנפש-חוסר חיבור וחוסר אמונה ברגשות שלי.

ושמעתי מאדם חכם-כשיש ספקות-אין ספקות

בשידוכים-צריך להקשיב ללב,לתחושות בטן.
לפעמים בחור/ה לא יודעים למקד מה מציק להם-אז הם אומרים האף שלו/ה ארוך...-וכל הסביבה אומרת:בשביל זה להוריד?

סליחה,הם התכונו למשהו אחר-אבל הם לא הצליחו לשים את האצבע...

היי, הלייקים מגיעים לפרפרית הסגולה, לא לי!
חפשו אותה בהודעה אחרת ותנו לה לייק...

הפקות כתיבה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
מצטרפת לממתינים לפרק הבא ולתודות על הסדרה
הקטע הנורא הוא שזה קיים ועוד איך, רק בדכ הכלות הללו חמושות בחיוך מגן זוהר ומשחקות את המאושרת...

א יודעלע

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
@עיתונאות ועריכת תוכן, תודה על הסיפור המקסים, אך הערה חשובה מאוד לפני שממשיכים.

אני מקווה שלפני או במהלך הסיפור הזה, שכתוב אגב בצורה נפלאה, נלקח בחשבון שיש שאכן סובלים מאלקסתימיה, או בעיות אישיות דומות, הם או בני זוגם, ויודעים להתמודד ולחיות חיים מאושרים למרות כן.

יש הדרכות וסדנאות מיוחדות למקרים כאלה, כך שבאמת שייך להיות אלקסתימיה ולאהוב...
ובכתיבת סיפור בנושא רגיש שכזה, חובה ללמוד את החומר ודרכי העזרה למקרים כאלו, ואף אם בסיפור דנן אין 'הפי אנד', חייבים לשתול בתוכו כיווני חשיבה ודרכי התמודדות אפשריים.
אף אם אין זה במאת האחוזים נאמן למקור, הרי אין המדובר בביוגרפיה.
וגם ספרות למבוגרים חייבת להיות אחראית מבחינה יהודית רגשית וסביבתית.

פרק י'א

אנחנו עומדות מאחורי התחנה. חשוך בחוץ, ובבית שלנו זו שעה מאוחרת בשביל לפטפט עם חברות, אפילו אם החברות כבר עברו את גיל העשרים. אנחנו מכירות מאז הגן השני. צלחנו יחד את הגיל הרך ואת בית הספר וגם את הכיתה בסמינר. אמא שלי לא אהבה את החברות הזאת כמו שלא אהבה אף פעם שום חברה שבחרתי. איכשהו היא לא אהבה חברות בכלל. יום אחד הלכתי לחברה הזאת ללמוד למבחן, אבל כשאמא שלי התקשרה להזכיר לי לחזור הביתה התברר שאנחנו בכלל משחקות על המחשב. אמא שלי כעסה רק קצת על האמא של ההיא, שסיפרה רק קצת לבת שלה, מה שקצת קלקל את החברות... בכל זאת לא ויתרתי ואיכשהו החברות צלחה את המשבר הזה ועוד כמה. רק אני ידעתי כמה חשובה לי החברות הזאת, כאילו אני סתם עוד בת רגילה. לא ההיא שלא מרשים לה לנסוע למחנה שבת או ללכת עם חברות לגן חיות ואוי לה אם היא מתעכבת אחרי הסמינר כי אמא שלה מחכה בחלון כאילו נחרב העולם.

ככה היינו חברות. מדברות רק מלמעלה, צוחקות מאוד מהומור שחור משותף ולפעמים, ממש לפעמים, מעלות גם את האמת על פני השטח. היא היתה ראשונה לספר לי על פגישות. פעם לפני הרבה שנים דיווחתי לה על ילד מהמשפחה שהוא פרא אדם. הילד גדל ופתאום הציעו לה אותו. היא לא שכחה את מה שאמרתי ובאה לעמת אותי עם המשפט השכוח ההוא. תראו לאיזה עתיד מילים יכולות להתגלגל. לא נורא, בסוף היא ממילא רצתה אותו ודווקא הוא הוריד, ואני יצאתי עם כמה חבטות פנימיות בנוגע ללשון הרע שלי.

כעת היא עמדה שם מאחורי התחנה ולא האמינה לי, כמו שהיא לא האמינה אז כשאמרתי לה שהבחור בכלל לא היה ילד פרא וסתם אמרתי. היא חשבה שגם עכשיו אני סתם אומרת;

היא: פשוט תאכלו ארוחת בוקר בלי לומר מילה?

אני: כן, נשב ביחד ולא נדבר כלום

היא: את לא רצינית

אני: באמת. מה יש, נשמע שיעור בקול הלשון

היא: ?????

אני: ! ! ! ! !

ככה גמרנו והלכתי הביתה. משאירה אותה שם לחשוב על החברה הכי שונה מכל החברות שהיו ויש לה בחיים. באופן מוזר, הייתי גאה קצת בעובדה שאין לחתן ולי על מה לדבר, כאילו שזה אומר שהבחור נורא צדיק או נעלה, ודווקא אני מכולם זכיתי בו.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
נפלא
כל כך הרבה הכנסת על הרקע, אני חושש שזר לא יבין זאת. אבל כמי שגדל במשפחה כזו, וכיום מתעמת עם עצמו האם לתת לבנות לישון אצל חברות. כל מילה בסלע. והרווחים בהרבה יותר מתרי.
והסיום מדהים. הגאווה שהיא משכנעת את עצמה לאחוז בה.

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עצוב עצוב עצוב
האם קורים דברים כאלו באמת?

עם כאלו מנגנוני הגנה משוכללים הכל אפשרי:
הייתי גאה קצת בעובדה שאין לחתן ולי על מה לדבר, כאילו שזה אומר שהבחור נורא צדיק או נעלה, ודווקא אני מכולם זכיתי בו.

גדול!

Without meaning

משתמש מקצוען
היא משלה את עצמה שהכל טוב וההשליה באה ממקום של 'צידקות':
השתיקות מתפרשות כיראת שמים
חוסר ההתעניינות בה כלמדן פרוש מהבלי העולם
וכן על זה הדרך

מה שמענין אותי-

נערה 'רגילה' שמצפה לתקופה מאושרת ושמחה ותחילת בניתו של קשר זוגי 'רגיל' גם משלה את עצמה שהכל בסדר?ואם כן-במה?מה היא מפרשת לעצמה?

למה זה נראה לי סוג של טיפשות?
אולי יש לי טעות...

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
באופן מוזר, הייתי גאה קצת בעובדה שאין לחתן ולי על מה לדבר, כאילו שזה אומר שהבחור נורא צדיק או נעלה, ודווקא אני מכולם זכיתי בו.

גאווה דתית היא מקום מפלט להרבה קונפליקטים.
אוי כמה נכון.

למה זה נראה לי סוג של טיפשות?

היא לא טיפשה. היא יכולה להיות עם איי קיו יותר מכל הכיתה שלה.
הבעיה שלה זה EQ, לא IQ.

מה שנראה לי בסיפור הזה, אצל הכלה, זה עולם רגשי לא מפותח. רגש שכל החיים כיבו אותו וחנקו אותו, כי צריך לעשות מה שנכון.
התוצאה - עולם רגשי מנוון, ובמקביל גם חשיבה עצמאית שלא התפתחה ונותרה ברמה של ילד בן 3 (אמא הביאה לי דייסה, אבא שומר עליי, כולם דואגים לי).

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
מה שנראה לי בסיפור הזה, אצל הכלה, זה עולם רגשי לא מפותח. רגש שכל החיים כיבו אותו וחנקו אותו, כי צריך לעשות מה שנכון.
התוצאה - עולם רגשי מנוון, ובמקביל גם חשיבה עצמאית שלא התפתחה ונותרה ברמה של ילד בן 3 (אמא הביאה לי דייסה, אבא שומר עליי, כולם דואגים לי).
קצת נאיבי לצפות שזה יהיה הרבה אחרת כשכך המיינסטרים מחנך. למרות שזה לא משולל. אבל ממרומי גילנו.. ונסיון החיים אפשר להסתכל על זה כך. לא כך בגיל ובמציאות המדוברים.
ויותר מזה, אני משער שאם היית דנה עם הבחורה בזמן אמת על מקרה דומה היא היתה עונה את אותם תשובות שאנחנו עונים לה כרגע, היא לא משליכה אותם אל עצמה. היא הלא זכתה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה