כללי איך מלמדים אנשים מבוגרים להשתמש במחשב?

לוי אלי

משתמש מקצוען
אם אני מבין את המגיבים כאן אז הבעיה שלנו היא פחד???
זה לא שהיא פשוט לא מבינה בזה ולא יודעת איך עושים כל דבר???

אפונה וגזר

משתמש צעיר
הכי פשוט.
תביא לילד לשחק עם טלפון/ מחשב , כמה דקות והוא עמוק בפנים
לא כי הוא חכם יותר, כי הוא ילד והוא לא מפחד מה זה יכול להזיק
דוקא המבוגרים מפחדים על כל פעולה שלהם ,אולי יקלקלו או יזיקו...
כל כך נכון!
תודה על השיום של התופעה

אפונה וגזר

משתמש צעיר
אם אני מבין את המגיבים כאן אז הבעיה שלנו היא פחד???
זה לא שהיא פשוט לא מבינה בזה ולא יודעת איך עושים כל דבר???
אתה צודק שהיא לא מבינה איך המערכת עובדת.
אבל החסם שמונע ממנה ללמוד, זה הפחד.
בשונה מילדים או צעירים, שפחות מפחדים להרוס משהו בנגיעה או לחיצה לא נכונה, ולכן יכולים ללמוד הרבה יותר מהר.
זו אגב גם הסיבה שילדים לומדים שפות יותר מהר ובקלות, כי הם לא מפחדים לדבר עם טעויות.

חיה ואיציק

משתמש רשום
מוכר מאוד,
לאבא של דוקא עזר מחשב מגע כך הוא לא היה צריך לחפש היכן החץ מתחבא לו...
ולהקליד שורה שלמה ולגלות שזה באנגלית וכו'...
וכן להפוך מאנגלית לעברית וכו'...
וכן את אמא שלי לימדנו שתחשוב מה היא צריכה לעשות (מדובר על וורד) לדוגמא לעשות טבלה
אז זה נקרא להוסיף -ושם היא מחפשת מה היא רוצה להוסיף טבלה, תיבת טקסט, תמונה וכו'..
ואכן עדין מבוגרים הם לא צעירים
וצריכים להיולד לתוך העולם הזה....

לוי אלי

משתמש מקצוען
מניסיון עשיר בעזרה למבוגרים...
תשאירו אנידסק זמין ועובד ופשוט תשתלטו ותעזרו להם כל פעם
זה מה שאני עושה לבנתיים...
מחפש פתרון שיהיה לה קל וכיף להשתמש במחשב...
שלא תצטרך עזרה כל רגע... שתהיה רגועה ליד המחשב... לא לחוצה כל הזמן...

עובד על זה

משתמש חדש
היא נסתה ללמוד...
לא הלך...
היא לא רוצה ללמוד משהוא מיוחד, היא משתמשת באופיס ובשאר התוכנות הפשוטות לתפעול... רק שהיא כל פעם שיש לה שאלה היא פונה אלי ו'כשנפתרת' ה'בעיה' היא ממשיכה הלאה היא לא מתרגלת לשפה של המחשב...
תכיר לה את הGPT או Bard
ואז כל פעם שתהיה לה שאלה היא תשאל את הAI ואתה תלך לחיים טובים ארוכים ולשלום

נ.ח

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
כמו שאמרו, ישנם מבוגרים ממש מפחדים מהמחשב (מנסיון)
כל חלונית שנעלמת הם בסטרס.. כל כפתור שנעלם..
הם מפחדים ללוחץ "סתם" על כפתורים כי מי יודע מה זה יעשה...

הכי חשוב קודם להרגיע אותם, שכמעט תמיד אפשר לתקן, לשחזר, לנסות שוב, לא קרה כלום אם ברח משהו...
לאט לאט כשתפחת החרדה הם יתחילו לנסות לבד בכוחות עצמם
לא ללמד קיצורים, ללמד לחפש את המילה "העתק" "הדבק" וכדו'..

אני נתקלתי גם באנשים צעירים! (30) שכל דבר במחשב היה נראה כמו האוורסט
ושחשבו שמי שיודע להתעסק במחשב הוא כנראה איזה אלוף, עד שלמדו להבין שהמחשב הוא לא מפלצת ותמיד כדאי לנסות..

בהצלחה!

לוי אלי

משתמש מקצוען
אני סיימתי עם אשכול הזה תודה לכל המסייעים!
מה שיצא לי (שרלוונטי לי) זה:
א. להרגיע ששום דבר לא קורה וכל דבר במחשב אינו לא חזור
ב. בנחת להראות כל דבר עד שהוא נהיה הרגל ופשוט לפעולה
ג. לתת לה לרשום כל דבר (כך הוא תזכור טוב יותר)
ד. שאני חייב לאמא שלי את כל חיי וגם זה כיבוד הורים...
שוב תודה לכל המסייעים!!!

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אין לי פתרון קסם, אבל יש לי גישה שעשויה להועיל, ויתכן שלזה התכוונו חלק מהמגיבים מעלי.

גם אצל אמא שלי - כמו אצל רבים מהאוכלוסיה בגילה - יש את הקושי להסתדר עם המחשב ושאר עולמות טכנולוגיים, ולאחר זמן זמן מה קלטתי שהיא אדם שרוצה להבין איך ולמה כל דבר עובד, ולא רק לעשות פעולות מחוסרות היגיון.

לצורך כך כתבתי לה את ה״מדריך לטכנולוג המתחיל״ שבו הסברתי בשפה הכי פשוטה שאפשר כמה יסודות בסיסיים בעולם המחשבים, מא׳. (מה זה WiFi, מה זה בלוטוס׳, מה זו ׳הורדה׳ ו׳שמירה׳, ׳גזירה׳ ׳העתקה׳ ו׳הדבקה׳, ׳קבצים׳ ו׳תיקיות׳, ׳פי.די.אף.׳ ו׳וורד׳, וכו׳ וכו׳ וכו׳, וגם כל דבר איך הוא עובד ולמה הוא עובד ומה המטרה שלו, בצירוף משָלים ודוגמאות וכדו׳).

משם עברתי להסביר את הפעולות עצמן, כשכל פעולה אני מקשר ליסודות שהסברתי קודם לכן.
(אגב, סתם תחשבו על כך שלאדם שאינו מכיר את עולם המחשבים, בפרט ישראלי, לא ברור בכלל מה זה ״קונטרול״ או ״שיפט״ וכדו׳. אבל כשמסבירים שקונטרול זה שליטה ושיפט זה העברת מצב, אפשר גם להסביר שהשיפט ״עובד אצל״ הקונטרול, וכדי שהוא יוכל לממש את מטרתו ולהעביר מצב, הוא צריך קודם לקבל אישור מהמפקד בעל השליטה - הלא הוא מקש הקונטרול. אמנם לא לכל פעולה השיפט צריך לקבל אישור מהקונטרול, ועכ״פ זה בסה״כ כיוון מסוים של הסבר).

זה לא פתר את הקושי לחלוטין, אבל בהחלט עזר.

* לצערי אני לא מצליח למצוא את המדריך הזה, והיות וכתבתי אותו מזמן אני חושש שהוא נמחק ואבד. (כמו״כ חלק מה״מדריך״ הזה אמרתי לה בעל פה, ולא ממש כתבתי את כולו).

ואכן בנוסף לכך הדגשתי שוב ושוב שיחד איתה יש בסירה עוד מיליוני אנשים, כי היא ממש הרגישה מפגרת שהיא לא קולטת דברים כ״כ פשוטים. אבל אליבא דאמת פשוט מדובר בעולם לא מוכר שעצם הידיעה שהוא לא מוכר גורמת להרבה מוחות להינעל ולהיאטם, וצריך לפתוח את המח אט אט בחכמה.

חייים125

משתמש פעיל
ב"ה
בלת"ק
אצלינו היו נוהגים לומר על כל ענייני הטכנולוגיה

כשתקטן תבין

רק דבר קטן חשוב לעצמך שבעוד 20 שנה יש סיכוי שתעמוד באותו מקום שאמא שלך עומדת כיום,עם טכנולוגיות מתקדמות....
ואז תצטרך עזרה מהנכד....
לפעמים המחשבה שמנסים להרגיש מה הייתי עושה במקום הזה מקלה...

בברכה
שנזכה כולנו לכבד את ההורים שלנו
ושילך בקלות
ונזכה להבטחה של למען יאריכו ימיכם...

לוי אלי

משתמש מקצוען
ב"ה
בלת"ק
אצלינו היו נוהגים לומר על כל ענייני הטכנולוגיה

כשתקטן תבין

רק דבר קטן חשוב לעצמך שבעוד 20 שנה יש סיכוי שתעמוד באותו מקום שאמא שלך עומדת כיום,עם טכנולוגיות מתקדמות....
ואז תצטרך עזרה מהנכד....
לפעמים המחשבה שמנסים להרגיש מה הייתי עושה במקום הזה מקלה...

בברכה
שנזכה כולנו לכבד את ההורים שלנו
ושילך בקלות
ונזכה להבטחה של למען יאריכו ימיכם...
שוב על הבלת"ק
אמרתי שאני שמח לעשות את זה אבל אני רוצה שיהיה לה קל...
תודה בכל אופן!

The gardeners

משתמש פעיל
אולי אפשר לקחת שליטה
ואז כשאתה כבר בשליטה איתה, להסביר לה מה לעשות (לא לעשות במקומה)
כך תרוויח מבחינתך את הפשטות של לראות בזמן אמת מה היא חווה (ולא "תעמדי על הקובץ, תלחצי מקש ימני בעכבר", אלא "את רואה פה את הציור של התיקיה בשם X?, תלכי אליו עם העכבר, עכשיו תלחצי על הכפתור הימני שלו) וזה גם יותר קצר מלנחש מה התופעה שהיא מתארת בטלפון,
ומצד שני, היא זאת שעושה ויש יותר סיכוי שיכנס לראש

05 תקשורת

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
אולי אפשר לקחת שליטה
ואז כשאתה כבר בשליטה איתה, להסביר לה מה לעשות (לא לעשות במקומה)
כך תרוויח מבחינתך את הפשטות של לראות בזמן אמת מה היא חווה (ולא "תעמדי על הקובץ, תלחצי מקש ימני בעכבר", אלא "את רואה פה את הציור של התיקיה בשם X?, תלכי אליו עם העכבר, עכשיו תלחצי על הכפתור הימני שלו) וזה גם יותר קצר מלנחש מה התופעה שהיא מתארת בטלפון,
ומצד שני, היא זאת שעושה ויש יותר סיכוי שיכנס לראש
מכיר מישהו שכתב לקרוב משפחה מבןגר במחברת מה צריך ללחוץ
(לשליחת מייל, נא להיכנס לסמל הזה ___ לחכות שיסתובב הגלגל, וכו'.)

גרפיקאית מתנסה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אמא שלי נורא תסתבכת בשימוש (אפי' פשוט) במחשב
למרות שזה חלק בלתי נפרד מהעבודה שלה!
למרות שהיא נסתה ללמוד קצת...
אני כל הזמן מנסה להסביר לה ולעזור כל רגע היא מתקשרת אלי
אני נאלץ פשוט להתחבר למחשב שלה מרחוק
אני מנסה ללמד אותה קיצורי מקלדת, תוך דקה היא שוכחת
היא לא זקנה... בקושי בת שישים
מה עושים כדי שאני יהיה פנוי גם לעבודה וחיי היום יום שלי?
וואוו מזדהה ממש תמיד שואלים אותי גם כל מידי דברים במחשב ולא זוכרים מה שאני מסבירה אחרי שאני כותבת והכל כנראה הם לא באמת בנויים למחשב,

תודה לפרוג

משתמש פעיל
למבוגרים קשה יותר ולוקח זמן..
אבל זה לא שבסוף הם לא ידעו
הם כן!
רק ייקח זמן!!
צריך להבין שכל המונחים שאנחנו ברובנו מכירים כמו דפדפן ולינק זה בגלל האנשים שמסתובבים סביבנו ומדברים...
אנשים מבוגרים מדברים כנראה על דברים אחרים...
וחוץ מזה זה ממש כמו שפה שכשצעירים יותר קל...
בהצלחה!!

אינגליש מייל

אנגלית במייל שלך
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
עיצוב ואדריכלות פנים
הכי חשוב לא להלחיץ..
וגם לומר לו שהמחשב לא נושך..
ועדיף לנסות ולא לפחד
וגם את תיהיה טעות לא נורא אפשר לתקן (לא תמיד אפשר לתקן אבל את זה היא לא צריכה לדעת...)

בינה מלכותית

משתמש מקצוען
בלת"ק
שימו לב, האם אתם מחפשים להוריד לכם שעות?
או להקל על אימא שלכם?

כי אם בחרתם באופציה השניה
אז יכול להיות שהכיבוד הורים אחרי שהסברנו פעם אחת, פעם שניה עשתה בהדרכה פעם שלישית לא להיות זמינה
כן, ראיתי את זה גם עם תלמידות צעירות,
אם יש מישהו שיכול לעזור ברגע, אז למה לעבוד קשה?
למה להתאמץ עם מקבלים הכל על כפית של זהב

שוב אם המטרה שאימא תדע בד"כ רק זה הדרך.(מנסיון של מורה לצעירות)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה